Czym kierować się przy wyborze wydania płyty?

Wszystko na temat kupowania płyt
ODPOWIEDZ
Cezzzar
Posty: 21
Rejestracja: 08 lut 2020, 20:06
Gramofon: Luxman PD121, PD444

Czym kierować się przy wyborze wydania płyty?

#1

Post autor: Cezzzar »

Jeżeli chcę kupić konkretny album danego artysty to czym kierować się przy wyborze konkretnej płyty?
Założenie jest takie że chcę otrzymać jak najlepszą jakość dźwięku, dobrze byłoby również aby przewidywana wartość płyty nie spadała w szybkim tempie.
Czy wybór pierwszego wydania z kraju z którego pochodzi dany artysta jest dobry?
Felix1988
Posty: 3471
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Czym kierować się przy wyborze wydania płyty?

#2

Post autor: Felix1988 »

Cezzzar pisze:
23 lut 2020, 10:43
Jeżeli chcę kupić konkretny album danego artysty to czym kierować się przy wyborze konkretnej płyty?
Założenie jest takie że chcę otrzymać jak najlepszą jakość dźwięku, dobrze byłoby również aby przewidywana wartość płyty nie spadała w szybkim tempie.
Czy wybór pierwszego wydania z kraju z którego pochodzi dany artysta jest dobry?
Przede wszystkim własnymi preferencjami, bo to w przypadku każdej osoby bardzo indywidualna sprawa. Wielu fanów/kolekcjonerów faktycznie woli edycje z kraju pochodzenia artysty, są zbierający różne wydania, porównujący brzmienie, detale odmiennych edycji, szat graficznych, etc. Spore grono zwolenników mają też wydania japońskie. Jak widzę podchodzisz do słuchania/kolekcjonowania również w kontekście inwestycji. W tej sytuacji musisz więc polować na jak najrzadsze egzemplarze w świetnych stanach - first pressy, wydania promo, itd., trudno bowiem przypuszczać, aby współczesna reedycja była za ileś lat warta tyle, ile first press z epoki.
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1684
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Czym kierować się przy wyborze wydania płyty?

#3

Post autor: winylowy_luke »

Cezzzar pisze:
23 lut 2020, 10:43
Czy wybór pierwszego wydania z kraju z którego pochodzi dany artysta jest dobry?
Moim zdaniem tak, aczkolwiek w przypadku starszych artystów nagrywających w epoce analogu warto poszukać informacji gdzie artysta nagrywał album i w jakim kraju znajduje się oryginalna taśma matka.
Drugą opcją jest poszukanie wydania, którego masteringiem zajmował się jakiś znany inżynier dźwięku - nawet jeżeli używał kopii taśmy matki, mógł dzięki swoim zabiegom stworzyć lepiej brzmiące wydanie niż 1st press z kraju pochodzenia artysty. Np słynne "RL" Led Zeppelin II z USA ;)
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Cezzzar
Posty: 21
Rejestracja: 08 lut 2020, 20:06
Gramofon: Luxman PD121, PD444

Re: Czym kierować się przy wyborze wydania płyty?

#4

Post autor: Cezzzar »

Gdzie szukać informacji które wydanie to 1st press?
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Czym kierować się przy wyborze wydania płyty?

#5

Post autor: RadTang »

Discogs ale nie tylko. Są strony poświęcone danym zespołom, mogą być cennym źródłem informacji.
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Czym kierować się przy wyborze wydania płyty?

#6

Post autor: wojtekf »

Szukasz jakości dźwięku czy potencjalnego zysku? Bo to w wielu przypadkach będzie prowadzić do różnych wydań.
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
Cezzzar
Posty: 21
Rejestracja: 08 lut 2020, 20:06
Gramofon: Luxman PD121, PD444

Re: Czym kierować się przy wyborze wydania płyty?

#7

Post autor: Cezzzar »

wojtekf pisze:
23 lut 2020, 12:28
Szukasz jakości dźwięku czy potencjalnego zysku? Bo to w wielu przypadkach będzie prowadzić do różnych wydań.
Nie szukam zysku, ale wolałbym kupować płyty które potencjalnie mniej będą traciły na wartości. Cel jest taki aby mieć kolekcję z muzyką którą lubię, płyt bardzo dobrej jakości, których wartość nie będzie szybko topniała.
O zysku zupełnie nie myślę bardziej o ograniczaniu straty jeżeli jest to możliwe.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czym kierować się przy wyborze wydania płyty?

#8

Post autor: Myszor »

Kupując płyty z epoki w dobrych stanach i nie przepłacając nic nie stracisz. Te płyty nie tanieją.
Cezzzar
Posty: 21
Rejestracja: 08 lut 2020, 20:06
Gramofon: Luxman PD121, PD444

Re: Czym kierować się przy wyborze wydania płyty?

#9

Post autor: Cezzzar »

RadTang pisze:
23 lut 2020, 12:12
Discogs ale nie tylko. Są strony poświęcone danym zespołom, mogą być cennym źródłem informacji.
Jak na Discogs znaleźć info o pierwszym wydaniu?
Przykładowo szukam albumu Marvin Gaye - What’s Going On.
Album jest z 1971 roku nagrany w US
Wrzucam w wyszukiwarkę i mam kilkanaście wyników. Które to jest pierwsze wydanie?
https://www.discogs.com/Marvin-Gaye-Wha ... &year=1971
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Czym kierować się przy wyborze wydania płyty?

#10

Post autor: RadTang »

W tym właśnie tkwi problem... Discogs to bogate źródło informacji. Trzeba patrzeć na notatki, komentarze, może na stronie master dla danej płyty jakaś informacja jest... Do tego Discogs ma też własne forum.
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Czym kierować się przy wyborze wydania płyty?

#11

Post autor: wojtekf »

Cezzzar pisze:
23 lut 2020, 19:22
Przykładowo szukam albumu Marvin Gaye - What’s Going On.
Album jest z 1971 roku nagrany w US
Ten album akurat był również wydany dużo później przez Mobile Fidelity Sound Lab (i to nawet więcej niż raz). Osobiście nie wiem, czy bym się spinał na first pressa, jeśli byłbym w stanie kupić wydanie MFSL.
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1684
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Czym kierować się przy wyborze wydania płyty?

#12

Post autor: winylowy_luke »

Cezzzar pisze:
23 lut 2020, 19:22
Przykładowo szukam albumu Marvin Gaye - What’s Going On.
Poza Discogs prawdziwą kopalnią wiedzy jest forum S.Hoffmana:
https://forums.stevehoffman.tv/threads/ ... gs.811743/
https://forums.stevehoffman.tv/threads/ ... ad.114498/
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
RCOM2180
Posty: 681
Rejestracja: 05 lip 2016, 17:50
Gramofon: działa

Re: Czym kierować się przy wyborze wydania płyty?

#13

Post autor: RCOM2180 »

Cezzzar pisze:
23 lut 2020, 13:07
Nie szukam zysku, ale wolałbym kupować płyty które potencjalnie mniej będą traciły na wartości. Cel jest taki aby mieć kolekcję z muzyką którą lubię, płyt bardzo dobrej jakości, których wartość nie będzie szybko topniała. O zysku zupełnie nie myślę bardziej o ograniczaniu straty jeżeli jest to możliwe.

Jeśli chcesz ograniczyć stratę to najlepiej ich nie używać. Ewentualnie kupować po kilka egzemplarzy jak to niektórzy robią. :)
Felix1988
Posty: 3471
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Czym kierować się przy wyborze wydania płyty?

#14

Post autor: Felix1988 »

Cezzzar pisze:
23 lut 2020, 19:22
Jak na Discogs znaleźć info o pierwszym wydaniu?
Przykładowo szukam albumu Marvin Gaye - What’s Going On.
Album jest z 1971 roku nagrany w US
Wrzucam w wyszukiwarkę i mam kilkanaście wyników. Które to jest pierwsze wydanie?
https://www.discogs.com/Marvin-Gaye-Wha ... &year=1971
Szukając, porównując numery matryc, etc. Nasuwa mi się tu tylko taki wniosek czy aby na pewno potrzebujesz tych najstarszych wydań, bo nie dysponując wiedzą (o czym mogą świadczyć Twoje pytania) możesz mieć bardzo duże problemy z odróżnieniem np. first pressa od drugiego czy trzeciego wznowienia, wydanego krótko po pierwszej edycji.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Czym kierować się przy wyborze wydania płyty?

#15

Post autor: blispx »

szukaj planu wydawniczego Motown, choćby po to aby wiedzieć z jakim systemem numerowania matryc mamy do czynienia, osobiście nie spotkałem się z nim ale może nie szukałem niczego pod kątem soul, discogs nie służy do szukania pierwszych nacięć jest to tylko niekompletna baza do której każdy sobie może dodać co chce z wieloma błędami, pomocne może być forum Hoffmana

btw. how-to wykonywałem ale szeryf nie przypiął więc olałem dalsze edycje tegoż
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
ODPOWIEDZ