Zakupy płytowe (temat ogólny)

Wszystko na temat kupowania płyt
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
loamesoile
Posty: 381
Rejestracja: 23 lut 2011, 17:44
Kontakt:

Re: Zakupy płytowe (temat ogólny)

#91

Post autor: loamesoile »

Łukasz pisze:Czy ktoś orientuje się jak długo może iść płyta ze Stanów?
zależy od wybranego rodzaju przesyłki; zazwyczaj sprzedawcy/sklepy informują o nich mniej więcej

Amazon ma tak:
Standard Shipping (15 to 26 business days) ($3.99 + $2.49 per item)
Expedited Shipping (10 to 14 business days) $6.99 + $2.99 per item)
Priority Shipping (2 to 6 business days) ($21.99 + $2.99 per item)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zakupy płytowe (temat ogólny)

#92

Post autor: Wojtek »

Przy typowej, standardowej wysyłce czeka się od miesiąca do dwóch, ale zdarza się że przesyłki docierają prędzej, jednak nie wcześniej niż 2 tygodnie.
Dlaczego taki rozrzut? Po pierwsze Poczta Polska, a po drugie Służba Celna (czasami się ociągają).

Kit z Amazonem ;) Już prawie 2 miesiące czekam na książki od nich. Jeszcze tydzień i będę musiał to zgłosić.
Trochę żałuję, że nie wziąłem w tym przypadku droższej opcji wysyłkowej.
Jest to kiepska wykładnia jeśli ktoś rozważa ogółem zakupy z USA, nie tylko ze sklepu Amazon, gdyż Amazon częstokroć wysyła swój towar... z Europy, a nie bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych. Krótko mówiąc, inne zasady działania.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Łukasz
Posty: 70
Rejestracja: 27 lut 2011, 12:57
Lokalizacja: Piaseczno

Zakupy płytowe (temat ogólny)

#93

Post autor: Łukasz »

Chodzi mi o Ebay i usługę pod tytułem USPS First Class Mail International za 12 dolarów
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Zakupy płytowe (temat ogólny)

#94

Post autor: JacK »

Ostatni mój zakup w USA , a dokładnej z Kaliforni wysłany za pośrednictwem "USPS First Class Mail International" dotarł do mnie dokładnie po 10 dniach od daty wysyłki. To rekord bo inne tego typu przesyłki dostawałem po ok. 13-15 dniach, ale faktycznie ta usługa jest relatywnie szybsza od standardowej "Standard Int'l Shipping" która dociera do mnie zwykle po 20 a nawet 30 dniach.
Winyle zwykle sprzedający na ebay wysyłają za pośrednictwem First Class cena oscyluje w granicach 12-18 dolarów za 1 szt. W USA płaci się dokładnie za wage przesyłki nie ma tak jak w poczcie polskiej "od - do" dlatego dopłaca się do każdego egzemplarza od 2-4 dolarów.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Darek

Zakupy płytowe (temat ogólny)

#95

Post autor: Darek »

Łukasz pisze:Czy ktoś orientuje się jak długo może iść płyta ze Stanów?
Powinna isc do 14 dni roboczych. Tylko raz szla prawie 4 tygodnie ale to ze wzgledu na UC. Musialem doplacic pre groszy bo doliczyli VAT. Naszczescie zakup do 150euro jest zwolniony z podatku.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zakupy płytowe (temat ogólny)

#96

Post autor: Wojtek »

Darek pisze:Powinna isc do 14 dni roboczych.
Darek pisze:Naszczescie zakup do 150euro jest zwolniony z podatku.
Takie rzeczy to chyba tylko w UK czy Irlandii (szczególnie z tymi 150 euro) ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Darek

Zakupy płytowe (temat ogólny)

#97

Post autor: Darek »

Wojtek pisze:Takie rzeczy to chyba tylko w UK czy Irlandii (szczególnie z tymi 150 euro)
Nie sprawdzalem jak jest w Polsce ale wydaje mi sie ze przepisy Unijne powinny byc wszedzie takie same, w Niemczech tez jest zwolnienie. W Ire zwolnienie jest z podatku ale placisz VAT, podatku jest tylko 3,5% a VATu 21%(chyba, nechce mi sie teraz sprawdzac). tak ze gdy kupie plyte w USA to tez place. Narazie mialem tylko raz taki przypadek i to gdy kupowalem kosmetyki, raz przyszlo normalnie po 2 tyg. a nastepnym razem po 4 + doplata VATu. Z plytami jest to samo.
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Zakupy płytowe (temat ogólny)

#98

Post autor: JacK »

To już było chyba poruszane. W PL obowiązują przepisy Unijne ale kwoty tzw. zwolnień są różne w krajach uni. W naszym kraju celnik ma prawo nałożyć cło i opodatkować vatem każdą przesyłkę spoza UE której wartość przekracza 22 euro (licząc również koszt przesyłki). Cło na płyty to 3,5% i liczy się tylko od wartości towaru. Vat jak wiadomo od tego roku to 23% i jest naliczany do całości poniesionych kosztów. Do tego dochodzi opłata pocztowa jeżeli towar dopuszczony do krajowego obrotu został przez poczte dostarczony.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Darek

Zakupy płytowe (temat ogólny)

#99

Post autor: Darek »

JacK pisze:W naszym kraju celnik ma prawo nałożyć cło i opodatkować vatem każdą przesyłkę spoza UE której wartość przekracza 22 euro (licząc również koszt przesyłki).
Spodziewalem sie ze moze byc jakas roznica, ale nie az taka (22 do150) :o :doh: koszta przesylki tez tutaj doliczaja :x
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 896
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zakupy płytowe (temat ogólny)

#100

Post autor: krolix »

JacK pisze:W naszym kraju celnik ma prawo nałożyć cło i opodatkować vatem każdą przesyłkę spoza UE której wartość przekracza 22 euro
Jakieś dwa lata temu limit dotyczący zwolnienia z cła został podniesiony do 150 euro.
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Zakupy płytowe (temat ogólny)

#101

Post autor: JacK »

Przepraszam nie precyzyjnie się wyraziłem. Chodzi o to że w krajowej ustawie o Vat nadal istnieje zapis o zwolnieniu z tego podatku dla przesyłek zagranicznych z poza unii w kwocie do 22 euro. A to właśnie vat tak naprawde jest naistotniejszym obciążeniem kupującego. Te 3,5% cła już takiej krzywdy nikomu nie robi.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Łukasz
Posty: 70
Rejestracja: 27 lut 2011, 12:57
Lokalizacja: Piaseczno

Zakupy płytowe (temat ogólny)

#102

Post autor: Łukasz »

Ok. Podsumujmy. Jeżeli zapłaciłem za płytę powyżej 22 euro to nasze państwo obrabuje mnie na 3,5% a potem na 23% tej sumy. Czuję, że niedługo będziemy musieli im płacić za to, że oddychamy.
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Zakupy płytowe (temat ogólny)

#103

Post autor: JacK »

W skrócie - do wartości celnej 22 euro nie zapłacisz ani vat-u ani cła. Powyżej 22 euro do 150 zapłacisz podatek vat , nie zapłacisz cła. Powyżej 150 euro płacisz i vat i cło.
Za oddychanie też zapłacisz jak pojedziesz na urlop do atrakcyjnej turystycznie miejscowości gdyż masz obowiązek uiszczenia dodatkowej opłaty miejscowej, zwanej potocznie opłatą klimatyczną :mrgreen:
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
loamesoile
Posty: 381
Rejestracja: 23 lut 2011, 17:44
Kontakt:

Zakupy płytowe (temat ogólny)

#104

Post autor: loamesoile »

A w jaki sposób państwo wyegzekwuje te VAT?
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Zakupy płytowe (temat ogólny)

#105

Post autor: JacK »

Wartość celną określa rachunek lub kopia wpłaty za zakupiony towar (np. przelew lub wpłata PayPal) W przypadku braku takich dokumentów w przesyłce, poczta wyśle Ci powiadomienie o konieczności dosłania potrzebnych informacji, w tym czasie Twoja przesyłka jest na magazynie celnym poczty polskiej. Po dostarczeniu i zweryfikowaniu informacji jest określona wartość celna towaru i dodane obciążenia. Następnie towar jest wysyłany do adresata i zapłacisz za wszystko przy odbiorze przesyłki. Jak nie zapłacisz to przesyłka jest cofana do magazynu celnego i masz jeszcze kilkanaście dni aby ją osobiście odebrać. Tylko że za każdy dzień zwłoki dodawana jest opłata za magazynowanie.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
ODPOWIEDZ