Discogs, Paypal - stan płyty niezgodny z opisem

Wszystko na temat kupowania płyt
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 896
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Discogs, Paypal - stan płyty niezgodny z opisem

#1

Post autor: krolix »

Mam pytanie do bardziej doświadczonych w tej materii Użytkowników. :)
Otóż nabyłem via Discogs i płacąc oczywiście Paypalem 2 płyty, opisane jako NM or M-. Po otrzymaniu płyt okazało się, że okładki kwalifikują się raczej jako VG+ (otarcia rogów, drobne zagięcia okładki przy grzbiecie). OK, można się spierać VG+ czy NM/M-, takie coś bym jeszcze przebolał. Ale gość oczywiście nie wyjął płyt z okładek ani papierowych wkładek wskutek czego jedna wkładka (drukowana, z tekstami itp.) ma z boku przedarcie. Najlepsze jednak, że drugi krążek przeskakuje, prawdopodobnie z powodu zabrudzenia, bo płyta (NM/M- :D ) jest nieco zakurzona, ma jakieś ślady od palców (nawet jest odcisk na każdym labelu...). Nie chce mi się próbować myć tej płyty, chcę obie odesłać. Napisałem w tej sprawie do sprzedawcy i czekam właśnie na odpowiedź.
Pytanie brzmi jak teraz postąpić, jeśli gość zgodzi się na zwrot (bo jak się nie zgodzi to rozumiem, że zgłaszam to do Paypal /jeszcze nigdy nie musiałem tego robić/) - wysłać płyty po otrzymaniu zwrotu pieniędzy? Wysłać od razu i potem ewentualnie uderzać do Paypal z dowodem nadania?

Edycja: hm... tak sobie czytam o ochronie kupujących przez Paypal i wychodzi mi na to, że nie można dochodzić swych praw kiedy kupiło się coś z Discogs, bo to chyba jest transakcja prywatna?
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Discogs, Paypal - stan płyty niezgodny z opisem

#2

Post autor: JacK »

Postępujesz tak samo jakby to była transakcja eBay lub sklep internetowy. Czyli otwórz spór w centrum rozstrzygania (termin 45 dni) , potem gdy nie dojdziecie do porozumienia otwierasz roszczenie (termin 20 dni).
Sugeruje jednak dogadać się ze sprzedawcą i zostawić sobie płyty bo koszty wysyłki płyt z powrotem do nadawcy obciążają Ciebie jako kupującego. Czasami więc obniżając odpowiednio cenę sprzedawca może "wyrównać" Twoją szkodę. Dostaniesz wtedy zwrot części zapłaty.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 896
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Discogs, Paypal - stan płyty niezgodny z opisem

#3

Post autor: krolix »

Dzięki. Jak nie odpowie do jutra wieczorem to zakładam spór i zobaczymy, co będzie.
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 896
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Discogs, Paypal - stan płyty niezgodny z opisem

#4

Post autor: krolix »

Postraszenie sporem zadziałało i otrzymałem 20% zniżkę. ;)
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Discogs, Paypal - stan płyty niezgodny z opisem

#5

Post autor: JacK »

Czyli teraz pozostaje tylko płyty wyprać i słuchać ciesząc się muzyką :)
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 896
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Discogs, Paypal - stan płyty niezgodny z opisem

#6

Post autor: krolix »

Kolejny raz się nadziałem. Płyta miała być NM a jest między VG a VG+ (odciski na labelach, ryska na 1 stronie /co prawda praktycznie niesłyszalna/, na drugiej brud w rowkach dający kilka głośnych pyknięć, no i początki smażenia czy wręcz czasem smażenie w cichszych fragmentach i między utworami).
Przez wiadomości na discogs doszedłem z gościem do porozumienia, że płytę odeślę (oczywiście wysłałbym poleconym) i dostanę zwrot kosztów zakupu (gość jest przekonany, że płyta jest w stanie NM, bo jest "czysta" i to jego płyta od lat więc częściowy zwrot kosztów nie wchodzi w grę)... Tylko nie jestem pewny, czy gdyby facet nie oddał pieniędzy (a jest to całkiem konkretna kwota), to nasze ustalenia będą wiążące dla ewentualnego przyszłego sporu na paypalu czy też lepiej już teraz założyć spór? Paypal w poradach "dla wszystkich" pisze, żeby najpierw spróbować dojść do porozumienia ze sprzedającym... Ktoś tu ma praktykę w tego typu sprawach?

W sumie pytam o to samo, o co pytałem jakiś czas temu w pierwszym poście i na co Jack odpowiedział. :D Ale może ktoś później jeszcze przerabiał taką akcję? Pytam ze względu na tę paypalową poradę, aby najpierw spróbować dojść ze sprzedającym do porozumienia...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Discogs, Paypal - stan płyty niezgodny z opisem

#7

Post autor: Wojtek »

Czyli doszedłeś do porozumienia czy nie doszedłeś do porozumienia? Tak czy siak, nie rozumiem za bardzo tej rozterki :)

Jeśli obawiasz się, że facet jest nieuczciwy i masz do tego mocne podstawy to załóż spór, raczej będziesz wygrany.
Nie baw się w częściowy zwrot kosztów, albo cała suma (minus ewentualnie koszt wysyłki) albo spór.
Tyle mogę doradzić.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 896
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Discogs, Paypal - stan płyty niezgodny z opisem

#8

Post autor: krolix »

Wojtek pisze:Czyli doszedłeś do porozumienia czy nie doszedłeś do porozumienia? Tak czy siak, nie rozumiem za bardzo tej rozterki :)

Jeśli obawiasz się, że facet jest nieuczciwy i masz do tego mocne podstawy to załóż spór, raczej będziesz wygrany.
Nie baw się w częściowy zwrot kosztów, albo cała suma (minus ewentualnie koszt wysyłki) albo spór.
Tyle mogę doradzić.
To jest nowa sprawa. W poprzedniej nie zakładałem sporu, bo sprzedający udzielił częściowego zwrotu pieniędzy.
W tej nowej gość się zgodził oddać całą kasę (części oddać nie chce), ale oczywiście najpierw chce zwrotu płyty. Czyli zgoda jest, ale nie przeszło to przez spór na paypal tylko w rozmowie na discogs. Facet ma 100% pozytywów i sporą sprzedaż (dlatego zdziwił mnie stan krążka), jednak wolałbym być pewny, że dostanę zwrot a z drugiej strony nie wiem czy konieczne jest w obecnej sytuacji zakładanie już teraz sporu na paypal, czy też dysponując dowodem nadania płyty można go w razie czego założyć później. Rozumiesz, jest porozumienie, a ja go i tak do sądu podaję. ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Discogs, Paypal - stan płyty niezgodny z opisem

#9

Post autor: Wojtek »

krolix pisze:W tej nowej gość się zgodził oddać całą kasę (części oddać nie chce)
To zdanie ma sens... :D Interpretuję to tak, że nie zwróci części kasy przed wysłaniem, ale zwróci całość po odesłaniu?
W sumie nic dziwnego :)
krolix pisze:Czyli zgoda jest, ale nie przeszło to przez spór na paypal tylko w rozmowie na discogs. Facet ma 100% pozytywów i sporą sprzedaż (dlatego zdziwił mnie stan krążka), jednak wolałbym być pewny, że dostanę zwrot a z drugiej strony nie wiem czy konieczne jest w obecnej sytuacji zakładanie już teraz sporu na paypal, czy też dysponując dowodem nadania płyty można go w razie czego założyć później. Rozumiesz, jest porozumienie, a ja go i tak do sądu podaję. ;)
To nie zakładaj sporu. Zrób to dopiero jeśli koleś nie wywiąże się z umowy, czyli dostanie płytę, a nie zwróci pieniędzy.
Dowód nadania, fotę paczki, itp. itd. oczywiście trzymaj póki nie dostaniesz zwrotu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 896
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Discogs, Paypal - stan płyty niezgodny z opisem

#10

Post autor: krolix »

Wojtek pisze:
krolix pisze:W tej nowej gość się zgodził oddać całą kasę (części oddać nie chce)
To zdanie ma sens... :D Interpretuję to tak, że nie zwróci części kasy przed wysłaniem, ale zwróci całość po odesłaniu?
W sumie nic dziwnego :)
Źle interpretujesz. :) Ja bym tę płytę sobie zostawił gdybym dostał zniżkę z powodu tego, że opis nie jest zgodny ze stanem faktycznym. Tak było z innym sprzedawcą poprzednim razem. Ten się uparł i nie chce. Jego prawo, choć w sumie to bez sensu, bo nie wiem czy dostanie zwrot prowizji z discogs, do tego będę walczył o zwrot kasy za przesłanie mi płyty. Dodając jedną kwotę do drugiej wychodzi konkretna zniżka, którą bym się zadowolił. Ale jak gość nie chce to nie. ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Discogs, Paypal - stan płyty niezgodny z opisem

#11

Post autor: Wojtek »

krolix pisze:Ja bym tę płytę sobie zostawił gdybym dostał zniżkę z powodu tego, że opis nie jest zgodny ze stanem faktycznym. Tak było z innym sprzedawcą poprzednim razem. Ten się uparł i nie chce. Jego prawo
Teraz rozumiem.
krolix pisze:choć w sumie to bez sensu, bo nie wiem czy dostanie zwrot prowizji z discogs
Dla niego może to mieć sens bo sprzeda płytę komuś innemu. O jego zwrot prowizji się nie powinieneś raczej martwić :)
krolix pisze:do tego będę walczył o zwrot kasy za przesłanie mi płyty.
A to wedle jakich standardów? Praktycznie zawsze koszt wysyłki nie podlega zwrotowi i Ty to chyba powinieneś wiedzieć :)

Ja rozumiem, że nie jesteś zadowolony z zakupu, ale chyba za dużo od gościa oczekujesz.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 896
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Discogs, Paypal - stan płyty niezgodny z opisem

#12

Post autor: krolix »

Wojtek pisze: Dla niego może to mieć sens bo sprzeda płytę komuś innemu. O jego zwrot prowizji się nie powinieneś raczej martwić :)
Nie martwię się o jego zwrot prowizji. Po prostu uważam za głupią niechęć do pójścia na ugodę w sytuacji, gdy gość straci tyle samo ile wyniosłaby kwota zniżki, którą bym się zadowolił.
Nie jestem też przekonany, że sprzeda płytę komuś innemu za takie pieniądze. Zapłaciłem za krążek więcej niż wynosi jego rynkowa cena, bo miałem już dość polowania na niego przez dwa lata i chciałem zamknąć kolekcję płyt jednego z najważniejszych dla mnie zespołów. Nawet w stanie NM ta płyta nie jest tyle warta, ile za nią zapłaciłem, a w stanie VG/VG+ to już w ogóle. :)
A to wedle jakich standardów? Praktycznie zawsze koszt wysyłki nie podlega zwrotowi i Ty to chyba powinieneś wiedzieć :)
Ja rozumiem, że nie jesteś zadowolony z zakupu, ale chyba za dużo od gościa oczekujesz.
O ile dobrze wyczytałem w info o ochronie kupujących, paypal gwarantuje zwrot pieniędzy wydanych na zakup towaru razem z kosztem przesyłki. Naturalnie, nie oczekuję, że dostanę zwrot pieniędzy za odesłanie towaru. :)
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 896
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Discogs, Paypal - stan płyty niezgodny z opisem

#13

Post autor: krolix »

OK, sprawa zakończona. Założyłem spór na paypal, odesłałem płytę poleconym, kasa zwrócona łącznie z opłatą za pocztę do Polski.
Dodam, że w wypadkach jak powyżej najlepiej odsyłać towar za potwierdzeniem odbioru i ściśle monitorować drogę przesyłki. Tak abyśmy mogli udowodnić w razie czego, że sprzedający odzyskał towar i nie mógł wcisnąć kitu, że niczego nie dostał.
ODPOWIEDZ