Wypożyczalnie płyt?

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tyrystor
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2011, 16:44
Gramofon: SL-1410mk2
Lokalizacja: Lüben in Niederschlesien

Wypożyczalnie płyt?

#1

Post autor: Tyrystor »

No właśnie. Na moim egzemplarzu Going for the One Yesów (P-10304A) w prawym, górnym rogu frontu okładki, znajduje się niewielka, czarno-żółta nalepka z japońskimi krzaczkami i dyskretnym napisem RENTAL RECORD. :) Zainteresowało mnie to, bo wydaje mi się, że to znaczy, iż ten album był niegdyś w asortymencie jakiejś wypożyczalni. Ktoś orientuje się, jak takie biznesy funkcjonowały, gdzie, kiedy?
Pytam z czystej ciekawości - zawsze miło dowiedzieć się czegoś fajnego o winylach, a z takim przypadkiem zetknąłem się tylko raz :).
Zestaw L1: Technics SL-1410mk2 + Shure M95HE + Denon PMA-777 + Telefunken TLX
Zestaw L2: Aiwa AD-F810 + Nakamichi OMS-2E + JVC AX-555 + Canton GLE40
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wypożyczalnie płyt?

#2

Post autor: Wojtek »

Tyrystor pisze:Na moim egzemplarzu Going for the One Yesów (P-10304A) w prawym, górnym rogu frontu okładki, znajduje się niewielka, czarno-żółta nalepka z japońskimi krzaczkami i dyskretnym napisem RENTAL RECORD. :)
Czy mógłbyś zrobić foto?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Re: Wypożyczalnie płyt?

#3

Post autor: samuraj »

W Anglii mozna bylo wypozyczac plyty chyba w bibliotekach. Niestety wywiozlem takowa do kraju ale byc moze mam gdzies jeszcze jedna - jak znajde to cykne fotke.
Darek

Wypożyczalnie płyt?

#4

Post autor: Darek »

Tyrystor pisze:Ktoś orientuje się, jak takie biznesy funkcjonowały, gdzie, kiedy?
W Ire mozna wypozyczyc plyty CD i DVD, natomiast winyli jeszcze niewidzialem. Sam kiedys zanioslem im troche ksiazek i plyt CD DVD
Awatar użytkownika
Tyrystor
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2011, 16:44
Gramofon: SL-1410mk2
Lokalizacja: Lüben in Niederschlesien

Re: Wypożyczalnie płyt?

#5

Post autor: Tyrystor »

Płyty CD to i bibliotece w moim rodzinnym mieście można wypożyczyć, z czego niniejszym wyrażam dumę. :D :P

A co do życzenia Wojtka:
Rental Record.jpg
Zestaw L1: Technics SL-1410mk2 + Shure M95HE + Denon PMA-777 + Telefunken TLX
Zestaw L2: Aiwa AD-F810 + Nakamichi OMS-2E + JVC AX-555 + Canton GLE40
Awatar użytkownika
SantiagoOo
Posty: 55
Rejestracja: 01 lip 2010, 22:20
Gramofon: Dual 622
Lokalizacja: P-ń

Wypożyczalnie płyt?

#6

Post autor: SantiagoOo »

Winyle też można wypożyczać w bibliotekach :) Często są to odrębne filie "muzyczne". W Poznaniu bodajże Biblioteka Raczyńskich też ma taką filię, ale nigdy tam nie byłem i nie wiem ;) we Wrześni też kiedyś była taka filia. Tu przykład- płyta Kayah

Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wypożyczalnie płyt?

#7

Post autor: Wojtek »

Tyrystor pisze:A co do życzenia Wojtka:
Czyli jednak jest to to o czym myślałem :)

Swojego czasu (do lat '90tych?) działała w Japonii sieć sklepów o nazwie po prostu "Rental Records" gdzie można było wypożyczyć nośniki z muzyką. Asortyment był zawsze oznaczony taką właśnie charakterystyczną naklejką, a później nawet naklejką z kodem kreskowym (podobnie jak dzisiejsze kody kreskowe na książkach bibliotecznych).

Krótko mówiąc, płyta albo pochodzi z likwidacji takiego sklepu albo ktoś zajumał wypożyczoną płytę :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Wypożyczalnie płyt?

#8

Post autor: Krzyś »

ale tam tylko można było wypożyczyć płytę, czy to chodziło o to, że można było sobie wypożyczyć płytę do domu, żeby posłuchać? (w tym 2gim przypadku jak mniemam tylko te do wypożyczenia miały taką naklejkę? płyty kupione były bez naklejki?) (napisałeś sklep - w sklepie się sprzedaje, wypożycza się raczej w wypożyczalni?)

(a tak poza tym to mam kilka plyt z wypożyczalni Związku Niewidomych - (drastyczny fragment) qlerxgbe zójvł, żr zaófgjb grtb jlemhpvyv an śzvrgavx ); - i kilkadziesiąt z moich szelaków kupionych na alledrogo pochodzi z takiej czy innej biblioteki
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wypożyczalnie płyt?

#9

Post autor: Wojtek »

Sklep, bo mimo że wypożyczalnia była główną działalnością to także sprzedawali płyty (zarówno nowe jak i używane/ex-wypożyczalniane :) ).

Oczywiście wypożyczało się płytę po to by można było ją sobie w domu posłuchać (i przegrać na kasetę np.).
Tak, tylko asortyment wypożyczalni miał te naklejki.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Tyrystor
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2011, 16:44
Gramofon: SL-1410mk2
Lokalizacja: Lüben in Niederschlesien

Wypożyczalnie płyt?

#10

Post autor: Tyrystor »

Wojtek pisze: Swojego czasu (do lat '90tych?) działała w Japonii sieć sklepów o nazwie po prostu "Rental Records" gdzie można było wypożyczyć nośniki z muzyką. Asortyment był zawsze oznaczony taką właśnie charakterystyczną naklejką, a później nawet naklejką z kodem kreskowym (podobnie jak dzisiejsze kody kreskowe na książkach bibliotecznych).

Krótko mówiąc, płyta albo pochodzi z likwidacji takiego sklepu albo ktoś zajumał wypożyczoną płytę :)
Dzięki za garść informacji. :)
ktoś zajumał wypożyczoną płytę
Ha, to byłoby całkiem interesujące. ;)
Zestaw L1: Technics SL-1410mk2 + Shure M95HE + Denon PMA-777 + Telefunken TLX
Zestaw L2: Aiwa AD-F810 + Nakamichi OMS-2E + JVC AX-555 + Canton GLE40
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Re: Wypożyczalnie płyt?

#11

Post autor: samuraj »

Wiedziałem ze gdzieś mam te płytę :)
Dwu plytowy koncertowy album Nils Lofgren ‎– Code Of The Road
legalnie kupiona na car boot sale :naughty:
Nie wiem czy istnieje jeszcze jakaś wypożyczalnia lp, tam już niestety nie.
IMG_7238small.jpg
I pieczątka na kopercie
IMG_7237small.jpg
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Re: Wypożyczalnie płyt?

#12

Post autor: samuraj »

samuraj pisze:W Anglii mozna bylo wypozyczac plyty chyba w bibliotekach. Niestety wywiozlem takowa do kraju ale byc moze mam gdzies jeszcze jedna - jak znajde to cykne fotke.
Ma podobne naklejki jak Nils Lofgren ‎– Code Of The Road i pochodziła z tej samej wypożyczalni.
Załączniki
IMG_7252.JPG
IMG_7251.JPG
tuFFo
Posty: 3
Rejestracja: 18 lut 2015, 21:31

Wypożyczalnie płyt?

#13

Post autor: tuFFo »

Taki trochę odkop.
Tu gdzie mieszkam jest biblioteka z filią muzyczną, gdzie można spokojnie wypożyczać różne nagrania audio-video.
Między innymi również jest pokaźna biblioteka płyt winylowych nawet współcześnie kupowanych.
Jakość tych płyt jest różna. Zadziwiający jest zapis na kartach wypożyczeń płyt, niektóre były wypożyczone raz albo i wcale. A zasób płyt jest od lat bodajże prawie '70-tych. Patrząc po numerach płyt zbiór liczy do 10000 sztuk. Płyt można maks wypożyczyć 4 szt na 2 tygodnie.
Awatar użytkownika
krupski
Posty: 22
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:36
Gramofon: AT-LP120-USB
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Wypożyczalnie płyt?

#14

Post autor: krupski »

W Elblągu swego czasu funkcjonowała tzw. Czytelnia Muzyczna. Można było wypożyczyć płytę winylową i odsłuchać / nagrać na magnetofon kasetowy na miejscu. O ile pamiętam było tam kilka tysięcy płyt.

Obrazek
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wypożyczalnie płyt?

#15

Post autor: Myszor »

Są hotele w których w pokoju jest gramofon a na recepcji wypożycza się płyty :)
ODPOWIEDZ