Rosyjskie składanki klasyki rocka: "Архив Популярной Музыки", "Рок-Архив" itp.

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Rosyjskie składanki klasyki rocka: "Архив Популярной Музыки", "Рок-Архив" itp.

#1

Post autor: Tarkus »

"Архив Популярной Музыки", czyli "Archiwum Muzyki Pop". Seria składanek, którą rosyjska wytwórnia Miełodia (Мелодия) wydawała w późnych latach 80. Wtedy, po objęciu władzy przez pierwszego sekretarza Michaiła Gorbaczowa, Związek Radziecki "otwierał się na Zachód", w tym - śmielej niż dotychczas - na zachodnią kulturę. I na tej fali Miełodia, chyba jedyna (za to b. duża) wytwórnia płytowa w ZSRR, zaczęła wydawać - mniej lub bardziej licencyjne - albumy zachodnich gwiazd estrady. Z reguły były to nowości lub prawie nowości. Spośród nich posiadam w swoich zbiorach "Gaudi" Alan Parsons Project.
Oprócz tego Miełodia zaczęła od ok. 1987 roku wydawać "autorskie" albumy składankowe, prezentujące klasyczne dokonania zachodniej muzyki. Większość z nich ukazywała się w serii początkowo nazwanej "Рок-Архив", wkrótce (1988) przemianowanej na "Архив Популярной Музыки" - prawdopodobnie po to, by nie ograniczać się wyłącznie do pozycji stricte rockowych. Seria odznaczała się jednolitą szatą graficzną; kolejne albumy różniły się kolorami i były numerowane. Nr 1 nosiła składanka The Doors "Light My Fire" (w "Рок-Архив" jako pierwszy wyszedł "Smoke on the Water" Deep Purple, w serii "Архив Популярной Музыки" powtórzony jako Nr 8). Charakterystyczne były dwujęzyczne tytuły (płyty i utworów) oraz pomieszczony z tyłu okładki krótki esej rosyjskiego dziennikarza muzycznego, przedstawiający historię artysty bądź zespołu.
Reprezentatywność zawartości tych płyt była różna - np. składankę Led Zeppelin "Stairway to Heaven" skompilowano z utworów wyłącznie z albumów "III" i "IV"; na "Light My Fire" The Doors spośród "ważnych" płyt zespołu pominięto zupełnie "Strange Days" - ale generalnie przedstawiały wykonawcę w najlepszej formie (płyta Deep Purple była pod tym względem wzorowa).
Wiele z tych płyt dostępnych było też w Polsce. Dla niejednego młodego Polaka (w tym dla piszącego te słowa) seria stała się wprowadzeniem w twórczość absolutnych klasyków, jak The Doors, Led Zeppelin, Deep Purple.
O pewnych swoich spostrzeżeniach napiszę następnym razem. Ciekaw jestem również Waszych wspomnień dotyczących rosyjskich składanek z serii i spoza serii! :)
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Felix1988
Posty: 3484
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Rosyjskie składanki klasyki rocka: "Архив Популярной Музыки", "Рок-Архив" itp.

#2

Post autor: Felix1988 »

Kupowało się te płyty, jasna sprawa. Były łatwo dostępne, niedrogie, jakościowo też OK, jak na tamte lata i sprzęty tym bardziej. Mam chyba wszystkie, niektóre w różnych wydaniach; bodaj najwięcej Zeppelinów, 7 czy 8 sztuk, w tym jedną przywiezioną przez żonę z wycieczki przyjaźni do ZSRR, ale tłoczenia z Taszkientu brak :)
Andy05
Posty: 805
Rejestracja: 08 lut 2019, 12:20

Re: Rosyjskie składanki klasyki rocka: "Архив Популярной Музыки", "Рок-Архив" itp.

#3

Post autor: Andy05 »

Też mam ich kilka. Z własnego zakupu, podczas wyjazdów w Sojuz np. na obozy letnie. Nawet niektóre po kilka sztuk. Np. Paul McCartney. Mówiło się, że w Usa chodzą po 50 dolców. Wtedy to bylo 50-60 kaset e Peweksie albo 2 miesięczna wyplata... No, ale nikt do Stanów nie zawiózł ...

Część brzmi całkiem dobrze. Jakoś Melodii nie kojarzę z brzmieniami „jak z kibla” choć pewnie i takie były. Np. Creedence... do dziś wrzucam na talerz z dużą przyjemnością.
Załączniki
F975FC3C-F6F6-4D2B-A5AE-75814EAFA134.jpeg
992E538F-9FA6-4D85-A056-453D99FBAC34.png
992E538F-9FA6-4D85-A056-453D99FBAC34.png (230.13 KiB) Przejrzano 1708 razy
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Rosyjskie składanki klasyki rocka: "Архив Популярной Музыки", "Рок-Архив" itp.

#4

Post autor: RadTang »

Ja mam wspomnianych Doorsów w stanie G (za 30 zł... ale Doorsi mi się spodobali) oraz żółtą składankę Rolling Stonesów. Pozostałe dwie mnie nie interesowały bo materiał mam na albumach. Za to na żółtej jest sporo kawałków których nie miałem i / lub nie znałem.

Rosyjski McCartney jest spoko. Super płyta.

Ja lubię radzieckie płyty. To taka odskocznia od klasyków - tłoczeń niemieckich, japońskich, holenderskich...
Czasem chciałbym mieć radzieckie wydanie "Bags' Groove" od Milesa Davisa - bo ruskie i w mono. :mrgreen:
Awatar użytkownika
jaca1970
Posty: 1746
Rejestracja: 02 mar 2018, 15:21
Gramofon: Universum 6000

Re: Rosyjskie składanki klasyki rocka: "Архив Популярной Музыки", "Рок-Архив" itp.

#5

Post autor: jaca1970 »

Andy05 pisze:
29 mar 2021, 18:31
Creedence..
kurde nie mogę trafić na te płytę,...

fajna jest ta seria, :D często lepiej nagrane płyty, niż okładki wydane
nie mam wszystkich po numerkach, jakiś Elvis mi brakuje ale go nie szukam..

lubię sę porównać jakość - jak są nagrane - bo różnie to bywa

lubie:
N1. Doors,
6. Led Zeppelin
10. Davida Bowie

mam kila płyty bez okładek w stanie średnim, gram tym na ogródku bez żalu o warunki bo już takie słabe nabyłem, coś tam pyka lub smaży... ale co tam ...

pewnie płyty się cieszą że mogą jeszcze pograć przy grillu ;)

ale mam też prawie nówki - te to już warto szanować bo zaczynają być warte więcej niż dwie dychy
Jesień/zima - Universum 6000 by Micro Seiki, EMPIRE 5000, PRE by Jaceulek, Drewnopodobny ROTEL 402, Marantz LD 100. Wiosna/lato - Combo Schneider: Dual 1235, Shure V15 III i kolumny Philips KD - 1034.
ODPOWIEDZ