Pierwsze wydania

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wlodekg0
Posty: 128
Rejestracja: 15 lis 2014, 19:44

Pierwsze wydania

#1

Post autor: wlodekg0 »

Witam. Proszę by ktoś mi spróbował wyjaśnić określenie wydania pierwszego :) Niby proste, ale ... Chodzi mi o winyle jeszcze z poprzedniego stulecia np. płyty z lat 80. Na Discogs mamy bardzo dużo wydań w różnych krajach w tym samym roku i tu przykład DEEP PURPLE - PERFECT ... wyd. 1984 rok. Płyta ukazuje się jednocześnie w kilkunastu krajach UK, US, JAP, GER, ESP itp, itd. Ale czy właściwe jest określenie wydania pierwszego, czy też first press do wydania tej płyty w każdym z tych krajów z tego roku ? Następne lata to już oczywiście wznowienia RE, ale chodzi mi o rok wydania płyty. Lub np. METALLICA - MASTER ... 1986 rok, wydania ELEKTRA -US, MFN - UK, NEW - FRANCE, czy RR na licencji MFN - EU, czy to są wszystkie pierwsze wydania ? Wszystkie są z 1986 roku ...
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10455
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wydania pierwsze

#2

Post autor: Myszor »

Na ogół 1PRESS jest pierwsze na liście w discogs.
https://www.discogs.com/Metallica-Maste ... aster/6495
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Wydania pierwsze

#3

Post autor: blispx »

viewtopic.php?f=28&t=12511

pierwsze wydanie UK, France ... pierwsze wydanie w tym kraju, pierwsza matryca (1st press) to co innego
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
wlodekg0
Posty: 128
Rejestracja: 15 lis 2014, 19:44

Re: Wydania pierwsze

#4

Post autor: wlodekg0 »

Myszor pisze:
24 lut 2019, 08:50
Na ogół 1PRESS jest pierwsze na liście w discogs.
https://www.discogs.com/Metallica-Maste ... aster/6495
nie do końca ... poniżej masz linka do płyty Marillion, pierwsze wydania na winylu tego tytułu to: Kolumbia, Grecja, Wenezuela, raczej to nie może być prawda https://www.discogs.com/Marillion-Holid ... ster/16264
Awatar użytkownika
wlodekg0
Posty: 128
Rejestracja: 15 lis 2014, 19:44

Re: Wydania pierwsze

#5

Post autor: wlodekg0 »

blispx pisze:
24 lut 2019, 09:06
viewtopic.php?f=28&t=12511

pierwsze wydanie UK, France ... pierwsze wydanie w tym kraju, pierwsza matryca (1st press) to co innego
a gdzie można sprawdzić co było first press czyli pierwszą matrycę ?
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Wydania pierwsze

#6

Post autor: blispx »

Zbiorcze roczniki literatury fachowej typu miesięcznik Record Collector i Goldmine, lub szukać w Internecie

viewtopic.php?f=28&t=12469
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10455
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wydania pierwsze

#7

Post autor: Myszor »

wlodekg0 pisze:
24 lut 2019, 09:24
Myszor pisze:
24 lut 2019, 08:50
Na ogół 1PRESS jest pierwsze na liście w discogs.
https://www.discogs.com/Metallica-Maste ... aster/6495
nie do końca ... poniżej masz linka do płyty Marillion, pierwsze wydania na winylu tego tytułu to: Kolumbia, Grecja, Wenezuela, raczej to nie może być prawda https://www.discogs.com/Marillion-Holid ... ster/16264
Dlatego napisałem „na ogół”.
Jak na szybko coś chcę zobaczyć to tak robię.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wydania pierwsze

#8

Post autor: darkman »

wlodekg0 pisze:
24 lut 2019, 09:25
a gdzie można sprawdzić co było first press czyli pierwszą matrycę ?
Włodek, to jest bardzo niekonkretne pytanie. Co to znaczy "gdzie"? I co masz na myśli? ;)

Gdzie? : na płycie?
Gdzie? : np w necie?

Co i jak mniej więcej z podstawami opisałem w wątku "zidentyfikuj winyla" - jakoś ostatnie posty/ostatnie strony. Bdb przykład tamże, to "wydania płyt Madonny", które zlinkowałem.
Gdzie i jak to jest wyszczególnione? Tu jest trudniej, bo nie ma jednoznacznego miejsca dla identyfikacji pełnej. Poszczególne wytwórnie mają swoje systemy oparte na tym samym kluczu, ale odbiegające w detalach.
Szukasz sobie artysty, potem jego wytwórni/i i bazy wydań. W tym również kolejnej, alternatywnej dla porównania i weryfikacji.
Temat "gdzie?" i jak szukać - też jest na forum. Założył Bliss (nie pamiętam tytułu).

p.s. jednak uwaga i prośba. Nie traktujmy Discogs jako wyroczni. Czegokolwiek. Którą płytę obchodzi układ kolejności na discogs? :mrgreen: Poważny kolekcjoner nie używa discogsa do identyfikacji, a jedynie do szybkiej analizy "co to może być z grubsza" (choć złoty strzał bywa, że się zdarza)?
Pierwsza matryca. Z pierwszego tygodnia tłoczenia dajmy na to albo i dnia, no tak istnieje coś takiego w przyrodzie (np Beatlesi), choć takie poszukiwanie to spory wysiłek. Ot choćby dlatego, że nie każda tłocznia stosuje oznaczenie tygodni.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Wydania pierwsze

#9

Post autor: blispx »

Discogs używa indeksów bazy danych więc liczy się data dodania i data release którą sobie dowolnie może wpisać uzupełniający bazę , ma się to nijak do określania co było pierwsze.... pomijam już fakt że w obrębie danego roku mogło być kilka press i cały misterny plan uszeregowania idzie w trąbę. Ujmę to tak API jest złe ale jako tako to działa to nie ruszają
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10455
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wydania pierwsze

#10

Post autor: Myszor »

A jest jakaś alternatywa jak coś na szybko chcę sprawdzić online ?
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Wydania pierwsze

#11

Post autor: blispx »

nie ma chyba, ja sobie samemu napisałem tyle że mam zapytania do bazy bardziej kwieciste to nie każdemu musi być potrzebne, może kiedyś udostępnię
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
wlodekg0
Posty: 128
Rejestracja: 15 lis 2014, 19:44

Re: Wydania pierwsze

#12

Post autor: wlodekg0 »

darkman pisze:
24 lut 2019, 09:45
wlodekg0 pisze:
24 lut 2019, 09:25
a gdzie można sprawdzić co było first press czyli pierwszą matrycę ?
Włodek, to jest bardzo niekonkretne pytanie. Co to znaczy "gdzie"? I co masz na myśli? ;)

Gdzie? : na płycie?
Gdzie? : np w necie?

Co i jak mniej więcej z podstawami opisałem w wątku "zidentyfikuj winyla" - jakoś ostatnie posty/ostatnie strony. Bdb przykład tamże, to "wydania płyt Madonny", które zlinkowałem.
Gdzie i jak to jest wyszczególnione? Tu jest trudniej, bo nie ma jednoznacznego miejsca dla identyfikacji pełnej. Poszczególne wytwórnie mają swoje systemy oparte na tym samym kluczu, ale odbiegające w detalach.
Szukasz sobie artysty, potem jego wytwórni/i i bazy wydań. W tym również kolejnej, alternatywnej dla porównania i weryfikacji.
Temat "gdzie?" i jak szukać - też jest na forum. Założył Bliss (nie pamiętam tytułu).

p.s. jednak uwaga i prośba. Nie traktujmy Discogs jako wyroczni. Czegokolwiek. Którą płytę obchodzi układ kolejności na discogs? :mrgreen: Poważny kolekcjoner nie używa discogsa do identyfikacji, a jedynie do szybkiej analizy "co to może być z grubsza" (choć złoty strzał bywa, że się zdarza)?
Pierwsza matryca. Z pierwszego tygodnia tłoczenia dajmy na to albo i dnia, no tak istnieje coś takiego w przyrodzie (np Beatlesi), choć takie poszukiwanie to spory wysiłek. Ot choćby dlatego, że nie każda tłocznia stosuje oznaczenie tygodni.
czyli ustalenie first press jest trochę skomplikowane, wymaga sporo zachodu i można powiedzieć że opisy na aukcjach nie do końca są prawdziwe. Ale znalezienie pierwszego wydania w danym kraju jest już dużo łatwiejsze i prostsze ... te wydania też mają wartość kolekcjonerską ( choć to nie first press jednocześnie) ale może nie tak dużą ;)
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Wydania pierwsze

#13

Post autor: blispx »

wlodekg0 pisze:
24 lut 2019, 10:55
Ale znalezienie pierwszego wydania w danym kraju jest już dużo łatwiejsze i prostsze ...
teoretycznie tak bo wydanie składa się przeważnie z kilku matryc więc łatwiej dopasować / wstrzelić się, ale dobrze orientować się w kryterium wyszukania aby wiedzieć od czego zacząć, choćby stamperach inżynierów od masteringu i miksu a także planie numeracyjnym danego wydania- Darek o tym pisał wyżej... jak się to ogarnie później jest już z górki
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
ODPOWIEDZ