Ocena powstania uszkodzeń płyty przez rzeczoznawcę

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
trishnalda
Posty: 9
Rejestracja: 11 lut 2019, 13:59

Ocena powstania uszkodzeń płyty przez rzeczoznawcę

#1

Post autor: trishnalda »

Witam,

Potrzebuje pomocy w znalezieniu rzeczoznawcy winylowego. Zakupilam vinyl za 80e poczatkowo korespondencja przez discogsa. Niestety tak sie brzydko mowiac napalilam, ze aby przyspieszyc wszystko, pozwolilam, nawet sama proponowalam, zeby dokonac wymiany reka do reki. Niestety ja w UK, nie w PL, transakcja zostala koniec koncow przeprowadzona nie w mojej obecnosci, jednak z zastrzezeniem, ze plyte obejrze dopiero po tam 3 tygodniach od odebrania, gdyz odbieral moj znajomy (mam na to pisemna zgode sprzedajacego).
Koniec koncow kiedy plyta znalazla sie w moich rekach, obejrzalam ja dokladnie, porysowana. Zwlaszcza jedna rysa zwrocila moja uwage. Bardzo gleboka i oczywiscie ja slychac. Trzaska. Plyta byla reklamowana jako VG+, sprzedawca dal gwarancje na media. Kiedy sie zwrocilam do niego z pretensjami, stwierdzil ze to ja uszkodzilam plyte, albo moj znajomy przewozac. Ja jednak mam z plytami do czynienia juz od 15 lat i jest to fizycznie niemozliwe. Opakowanie plyty nie nosi znamion uszkodzen tak glebokich, ktore moglyby odbic sie na stanie plyty. Wewnetrzna wkladka jest nieskazitelna. Plyta musialaby chyba wypasc na zwir i zostac po nim przesunieta/przydeptana, gdyz podobne rysy znajduja sie na calej jednej stronie, rownolegle do siebie, krotkie (kilka mm), glebokie, poszarpane rysy.
Dzwonilam do Rzecznika Praw Konsumenta i jedyna opcje jaka mam prawnie, aby odzyskac pieniadze, to zlozyc pozew do Sadu Cywilnego. Kolejny problem jest taki, ze plyta zostala przewieziona przez kumpla osoby sprzedajacej z miasta do miasta i mogla zostac wtedy uszkodzona, badz przez mojego znajomego w drodze do UK. jednak ja mojemu znajomemu ufam jak sobie.
Musialabym udowodnic ze uszkodzenia sa stare...Czy to w ogole jest mozliwe? Rysy sa biale i trzaskaja, jak dla mnie jest to oznaka zebrania sie w nich kurzu. Czy to wystarczy aby udowodnic kiedy lub w jakich okolicznosciach plyta zostala uszkodzona?
Help
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fachowa wycena vinyla

#2

Post autor: Myszor »

A ile kosztowała ta płyta ?
Awatar użytkownika
Petro
Posty: 682
Rejestracja: 19 cze 2017, 20:44
Gramofon: PS-X75, SL-1600
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Fachowa wycena vinyla

#3

Post autor: Petro »

trishnalda pisze:
11 lut 2019, 14:46
Zakupilam vinyl za 80e
mam podejrzenia, że chodzi o 80 euro
PS-X75, SL-1600mk2//AT33E LC-OFC//AT440Mla-VMN50SH//Accu E-406V//Quadral Vulkan
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Fachowa wycena vinyla

#4

Post autor: blispx »

Pytanie podstawowe to takie co wg discogs oznacza VG+ bo jeżeli to samo co dla ebay.com to nie mam pytań i płyty tak oceniane mogą mieć głębokie rysy
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
trishnalda
Posty: 9
Rejestracja: 11 lut 2019, 13:59

Re: Fachowa wycena vinyla

#5

Post autor: trishnalda »

Generally worth 50% of the Near Mint value. A Very Good Plus record will show some signs that it was played and otherwise handled by a previous owner who took good care of it. Defects should be more of a cosmetic nature, not affecting the actual playback as a whole. Record surfaces may show some signs of wear and may have slight scuffs or very light scratches that don't affect one's listening experiences. Slight warps that do not affect the sound are "OK". The label may have some ring wear or discoloration, but it should be barely noticeable. Spindle marks may be present. Picture sleeves and inner sleeves will have some slight wear, slightly turned-up corners, or a slight seam split. An LP cover may have slight signs of wear, and may be marred by a cut-out hole, indentation, or cut corner. In general, if not for a couple of minor things wrong with it, this would be Near Mint.
trishnalda
Posty: 9
Rejestracja: 11 lut 2019, 13:59

Re: Fachowa wycena vinyla

#6

Post autor: trishnalda »

Mam tez na pismie: "plyty sa w bardzo dobrym stanie jak cos bedzie nie tak mozesz odeslac"
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Fachowa wycena vinyla

#7

Post autor: blispx »

trishnalda pisze:
11 lut 2019, 15:27
...Record surfaces may show some signs of wear and may have slight scuffs or very light scratches that don't affect one's listening experiences...
czyli hairline, tyle że te 50% wskazywałoby na znacznie gorszą jakość i pewnie jest to nadinterpretowane, wybacz ale jaka skala taki seller
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fachowa wycena vinyla

#8

Post autor: Myszor »

W Polsce za euro ? I kupno bez wysyłki z odbiorem osobistym przez osoby trzecie ?
Jakieś naciągane to wszystko. Smells like gramofonik.

No ale dobra.
Discogs nie gwarantuje niczego. Jest tylko platformą pośredniczącą (jak allegro) i bazuje na systemie komentarzy i ocen sprzedawców.
Jeśli transakcja szła przez discogs a płatność przez paypal to można zgłosić problem z transakcją do paypal. Oni mają program ochrony kupujących.
A jak sprawa z powództwa cywilnego to rzeczoznawcę powoła sąd.
Opinie ludzi z forum którzy płyty na oczy nie widzieli są bezużyteczne.
trishnalda
Posty: 9
Rejestracja: 11 lut 2019, 13:59

Re: Fachowa wycena vinyla

#9

Post autor: trishnalda »

Wiem, dlatego prosze o wskazowki jak znalezc rzeczoznawce jak w tytule: fachowa wycena vinyla. Nie prosilam rowniez tu o opinié dotyczaca vinyla tu na forum, ale raczej w sprawie czy jest mozliwa ocenia: jak stare sa uszkodzenia?
Niefachowa opinia forumowiczow z opisu na nic mi sie nie zda. Moglabym zalaczyc zdjecia, ale tez nie bedzie mialo to mocy prawnej. Najbardziej potrzebuje kontaktu do rzeczoznawcy. Jesli ktos zna, bardzo prosze o pomoc.
Wole zaplacic 50zl i dostac wycene, zanim pojde do sadu, gdyz jesli przegram, zostane obciazona kosztami rozprawy.
Na discogsie plyta zostala wystawiona za 80e, ale jak pisalam, zeby przyspieszyc sprawe, skontaktowalam sie ze sprzedajacym, kiedy bylam w Polsce i jakos tak wyszlo, ze pomimo ze juz wyjechalam, to plyty zostaly przekazane przez posrednikow. Znajomy sprzedajacego jechal do miasta gdzie mieszka moj partner itd itp... Platnosc w gotowce w Pln'ach. Az takie to dziwne?
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fachowa wycena vinyla

#10

Post autor: Myszor »

Trochę :)
Osoby trzecie też komplikują sprawę. A jeśli pośrednik zniszczył płytę i nie chce się przyznać bo się boi ?
Tak czy inaczej - rzeczoznawców należy szukać w Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej (ze specjalizacją RTV/AGD).
trishnalda
Posty: 9
Rejestracja: 11 lut 2019, 13:59

Re: Fachowa wycena vinyla

#11

Post autor: trishnalda »

Slowo przeciwko slowu. A jesli to kolega sprzedajacego zniszczyl plyte po drodze? Nie mam pojecia, jednak na moje oko i znajomosc tematu zniszczenia raczej sa stare. ..
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Fachowa wycena vinyla

#12

Post autor: blispx »

trishnalda pisze:
11 lut 2019, 14:46
...Ja jednak mam z plytami do czynienia juz od 15 lat...
trishnalda pisze:
11 lut 2019, 15:48
Wole zaplacic 50zl i dostac wycene, zanim pojde do sadu, gdyz jesli przegram, zostane obciazona kosztami rozprawy.
Sorry ale to jakoś kupy się nie trzyma, a nawet jeśli to i tak nie wyceniamy tu płyt, szukaj gdzie indziej
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
trishnalda
Posty: 9
Rejestracja: 11 lut 2019, 13:59

Re: Fachowa wycena vinyla

#13

Post autor: trishnalda »

Nie prosilam o wycene plyty tutaj na forum. Przepraszam czy ja pisze po chinsku? Prosilam o ewentualny kontakt do rzeczoznawcy badz stwierdzenie czy da sie ustalic, kiedy plyta zotsala uszkodzona. Wypadaloby czytac calosc watku, zanim sie skomentuje od czapy.

Dzieki Myszor. Zadzwonilam. Sprawa nie do udowodnienia. Mam gorzka nauczke na przyszlosc.
trishnalda
Posty: 9
Rejestracja: 11 lut 2019, 13:59

Re: Fachowa wycena vinyla

#14

Post autor: trishnalda »

I nie prosilam rowniez o komentarze, czy to sie kupy trzyma czy nie. Ludzie robia rozne glupoty w zyciu, na pewno wieksze niz finalizowanie transakcji poza discogsem...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1672
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fachowa wycena vinyla

#15

Post autor: tuczi77 »

80€ to nie majątek, bo zdobycie doświadczenia mogło kosztować więcej (samochód, dom, biżuteria, sztuka, itp.), tak więc to nauczka na przyszłość. Myślę, że każdy z nas ma za sobą podobną większą lub mniejszą wtopę. Rozumiem rozgoryczenie, ale naprawdę szkoda na to nerwów i czasu. Najważniejsze żebyś wyciągnęła z tej sytuacji wnioski na przyszłość ;)
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
ODPOWIEDZ