Przed-dźwięk

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Przed-dźwięk

#1

Post autor: Carpenter »

Szukam i szukam na forum, ale nie umiem znaleźć tematu o problemie, z którym się dziś zetknąłem na nowej płycie (reedycja 2018) Seant The Andrzej Trzaskowski Sextet, Vol. 11 z serii Polish Jazz. Chodzi mi o cichy dźwięk, dokładnie taki, jaki za sekundę jest grany z normalną głośnością. Bardzo to jest denerwujące, bo słychać to w miejscach kompletnej ciszy, których na tej płycie niemało.

Czy to wada oryginalnego nagrania? Czy stare wydania miały to samo? Czy też jest to wada tej reedycji? A może tego konkretnego egzemplarza i trzeba to reklamować?
Awatar użytkownika
Ramirez
Posty: 1729
Rejestracja: 17 sty 2016, 14:21
Gramofon: Sony PS-4300

Re: Przed-dźwięk

#2

Post autor: Ramirez »

W niektórych starych oryginalnych wydania również można było spotkać tą wadę. Reklamowanie nic nie pomoże.
Jest to opisane m.in. tu: http://zrozumiecaudio.blogspot.com/2016/05/winyl.html

...problemem są matryce z lakierem. Źle nacięte powodują przesłuchy pomiędzy sąsiadującymi rowkami, spada dynamika, wzrastają zniekształcenia. Za gorące ostrze - lakier będzie się topił i płynął. Za zimne - lakier będzie się ciągnął jak guma. W obu przypadkach wzrosną zniekształcenia i spadnie dynamika. Dlatego nacięcie płyty jest sztuką. I z całą pewnością nikt w Polsce nigdy nie naciął acetatu prawidłowo. Najczęstsza wada polskich płyt to preecho kiedy słychać dźwięk przebity z sąsiedniego rowka. Właśnie dlatego często utwory zaczynają się "dwa razy". Raz bardzo cicho, a potem zwyczajnie. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że ten przesłuch dotyczy całej płyty. Słychać go zazwyczaj na początku, ale występuje cały czas.
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Przed-dźwięk

#3

Post autor: Carpenter »

Dzięki za wyjaśnienie :)
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Przed-dźwięk

#4

Post autor: Merrick »

Na pierwszej płycie Led Zeppelin (pierwszy press) mam to samo i na wielu innych. Wada powielona na reedycji w twoim przypadku
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
MarekJVC
Posty: 22
Rejestracja: 06 lut 2018, 12:37
Gramofon: JVC QL-Y5F

Re: Przed-dźwięk

#5

Post autor: MarekJVC »

Śmiem twierdzić Ramirez, że artykuł tego pana jest bardzo tendencyjny i w niektórych aspektach mija się z prawdą, równie dobrze mogę wskazać wiele wad dotyczących zapisu, przetwarzania i odczytu cyfrowego, począwszy od samych nośników na sprzęcie kończąc. No i ten 1kW na cewkę głowicy? eeeeeee
:auto-biker: :auto-biker: :auto-biker: :auto-biker:
Awatar użytkownika
Ramirez
Posty: 1729
Rejestracja: 17 sty 2016, 14:21
Gramofon: Sony PS-4300

Re: Przed-dźwięk

#6

Post autor: Ramirez »

Znalazłem ten artykuł i nie widzę podstaw żeby z tezami tam zawartymi się nie zgadzać. Twierdzisz, że możesz wskazać przyczyny zjawiska "pre-echa", to je wskaż.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10459
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przed-dźwięk

#7

Post autor: Myszor »

Ktos mówił że to może być też wina taśm magnetycznych na których przechowywane sa nagrania. Taki cross-talk.
Ale bardziej wierzę w to nacinanie.
Awatar użytkownika
MarekJVC
Posty: 22
Rejestracja: 06 lut 2018, 12:37
Gramofon: JVC QL-Y5F

Re: Przed-dźwięk

#8

Post autor: MarekJVC »

Ramirez pisze:
30 cze 2018, 20:01
Znalazłem ten artykuł i nie widzę podstaw żeby z tezami tam zawartymi się nie zgadzać. Twierdzisz, że możesz wskazać przyczyny zjawiska "pre-echa", to je wskaż.
moim zdaniem jest to związane z opóźnieniem wynikającym z budowy układów wzmacniaczy pośrednich a konkretnie z elementami pasywnymi i opóżnieniem narastania sygnału na złączu trazystora
:auto-biker: :auto-biker: :auto-biker: :auto-biker:
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Przed-dźwięk

#9

Post autor: Carpenter »

Płytę wymieniłem, ale z powodu rysy, o której tu nie wspomniałem, bo nie ma związku z tematem. Nowy egzemplarz także ma te przeddźwięki.
ODPOWIEDZ