Mycie winyli octem?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mariodoll
Posty: 18
Rejestracja: 01 lis 2014, 14:14

Mycie winyli octem?

#1

Post autor: mariodoll »

Słyszał z was ktoś o czyszczeniu płyt octem ????
Ci którzy nie słyszeli muzyki wzięli tańczących za obłąkanych
Awatar użytkownika
mariodoll
Posty: 18
Rejestracja: 01 lis 2014, 14:14

Jak czyścić płyty winylowe?

#2

Post autor: mariodoll »

tylko spoko ja posiadam myjkę knotsi i płyn według forumowej receptury a pytam bo trafiłem na gościa z kolekcja ponad 3000 płyt i stwierdził że ma taki patent z octem i jak się spotkamy u kumpla to powie co i jak kumplowi zawczasu odradziłem
Ci którzy nie słyszeli muzyki wzięli tańczących za obłąkanych
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#3

Post autor: Wojtek »

Z tego co pamiętam jeszcze nigdy nikt tego nie poruszył, a myślę że warto coś o tym wspomnieć :) Wydzielam temat.

Nie od wczoraj wiadomo, że przy pomocy octu można dość łatwo spreparować odpowiedniki najdroższych środków czystości z półek sklepowych ;)

Generalnie nie widzę z tym problemu. Można myć płyty octem, np. w proporcjach 1:1 (czy 50:50, jak kto woli) z wodą demineralizowaną. Czystym octem też można, jak ktoś chce.
Zaznaczam że bardzo ważne jest by ocet był czysty, bez dodatków. Najlepiej stosować ocet biały spirytusowy.

Jednakże problem z octem to to, że jest kwaśny, a to w określonych warunkach może spowodować powstawanie grzyba czy innych organicznych naleciałości.

Można się przed tym zabezpieczyć dolewając do całości nieco alkoholu izopropylowego.

Kolejna kluczowa sprawa: płytę umytą w miksturze octowej warto przepłukać samą demineralką przed suszeniem.

Do takiego płynu również warto dodać trochę detergentu by zapobiec zaciekom (czyli Mirasol/Fotonal znany z tzw. mikstury forumowej).

Finalnie: czy warto w ogóle tak kombinować z octem?
Ocet spirytusowy jest tani, więc teoretycznie może nam wyjść jeszcze tańsza mikstura. Poza tym jest zdecydowanie łatwiej dostępny niż alkohol IPA.

Czy taka mikstura ma szansę być bardziej efektywna niż mikstura forumowa złożona z alkoholu, wody i detergentu?
Tak.

Dla entuzjastów płyt szelakowych: ocet, w odróżnieniu od alkoholu, nie powinien zaszkodzić szelakom, więc można nim z powodzeniem myć płyty przedwojenne.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15004
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Mycie winyli octem?

#4

Post autor: darkman »

Roztwór taki dobrze działa na pleśnie. Może stanowić panaceum na przemywanie okładek w wersjach 'strych-piwnica', które mają typowy zapach i ślady pleśni.
Awatar użytkownika
mariodoll
Posty: 18
Rejestracja: 01 lis 2014, 14:14

Mycie winyli octem?

#5

Post autor: mariodoll »

Dziekuję za odpowiedź teraz wiem jak rozmawiać z gościem bo byłem sceptyczny delikatnie ujmując
Ci którzy nie słyszeli muzyki wzięli tańczących za obłąkanych
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Mycie winyli octem?

#6

Post autor: pan_winyl »

Czyli warto spróbować. Ale pytanie brzmi- co z zapachem? Taka mikstura będzie jeszcze bardziej wonna niż ta z użyciem IPA. No chyba że się mylę? Ma ktoś doświadczenia?
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Mycie winyli octem?

#7

Post autor: chudy_b »

pan_winyl pisze:Ma ktoś doświadczenia?
W czarno-białej fotografii roztworu octu używalo się do przerywania dzialania utrwalacza. Potem jednak obowiązkowe płukanie w wodzie z dodatkiem fotonalu. Zdjęcia nie śmierdziały.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Mycie winyli octem?

#8

Post autor: Bacek »

Nie wiem co wszyscy maja z tym zapachem octu po umyciu czegokolwiek. Ocet ma zapach jak jest na powierzchni. Jak odparuje to nie ma co wydzielac zapachu wiec nic po nim nie zostaje. Tak samo jak z alkocholem. Nie wiem czy do plyt sie nadaje natomiast zapachu nie ma byc prawa. Sam bym plyt nie umyl nim bez plukania potem w demineralce po odswiadczeniach z plynem knosti.
Spozywczo octet malo toleruje ale yzywam do czyszczenia roznych rzeczy i po wyschnieciu/odparowaniu zqpach nie zostaje.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Dziadek
Posty: 5056
Rejestracja: 15 gru 2013, 15:35
Lokalizacja: Hamm
Kontakt:

Mycie winyli octem?

#9

Post autor: Dziadek »

Wojtek pisze:Z tego co pamiętam jeszcze nigdy nikt tego nie poruszył
Szczerze mowiac chcialem juz dawno o tym napisac ale sledzac watek i czytajac w czym i jak myje sie plyty, balem sie ze mnie slownie zlinczujecie.
Jak zaczynalem przygode z winylami nikt nie slyszal o jakichkolwiek myjkach i miksturach a plyty trzeba bylo doprowadzac do "porzadku" praktycznie po kazdej imprezie.
I wlasnie taka metode stosuje do dzisiaj.Tylko zmienily sie troszke "narzedzia" do mycia :)
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Mycie winyli octem?

#10

Post autor: Myszor »

Wojtek pisze:Nie od wczoraj wiadomo, że przy pomocy octu można dość łatwo spreparować odpowiedniki najdroższych środków czystości z półek sklepowych
Dokładnie.
Czasem robię tak płyn do mycia podłóg. Świetnie działa ocet wlany raz na jakiś czas do pralki. Generalnie cholerstwo jest skuteczne :)
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Mycie winyli octem?

#11

Post autor: pan_winyl »

Czyli jedyna różnica od płynu forumowego polega na tym że wlewamy mniej ipa dodajemy ocet i płuczemy płyty po myciu- czyi myjemy dwa razy. Hmm. O ile to bardziej skuteczne od wersji Ipa można spróbować.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Mycie winyli octem?

#12

Post autor: chudy_b »

pan_winyl pisze:wlewamy mniej ipa dodajemy ocet
No nie wiem. Chyba chodziło o zastapienie ipa octem. Jak zareaguje alkohol(ipa) z kwasem(ocet) to nie wiem, ale to ogólnie reakcja estryfikacji. Może zacząć pachnieć np. fiołkami. :D
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Mycie winyli octem?

#13

Post autor: pan_winyl »

no tak, ale wcześniej sugerował Wojtek, żeby dolać IPA, bo sam ocet ma odczyn kwaśny i mogłaby się pojawić pleśń. Jak zapachnie fiołkami- zajebiście. Żona nie będzie zła :P
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mycie winyli octem?

#14

Post autor: Wojtek »

Zgadza się. Głównym czynnikiem czyszczącym będzie tutaj kwas, a nie alkohol. Alkoholu wystarczy odrobina by nieco "utemperować" miksturę.

Gdzieś kiedyś czytałem że niektórzy stosują miksturę octową na pierwszy rzut przy bardzo zabrudzonych płytach, potem i tak przemywają ją tradycyjnie miksturą alkoholową. Nie wiem ile w tym praktycznego uzasadnienia, ale to może sugerować że ocet pomaga usuwać to czego alkohol by np. nie usunął.

Trzeba by ogarnąć jakieś mocne brudasy na testy ;)

Jeszcze jedna kwestia: nie jestem pewien jak zareagowałaby papierowa etykieta płyty na miksturę octową, czy nie trzeba by jeszcze bardziej uważać na to by nic nie zamoczyć.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Mycie winyli octem?

#15

Post autor: chudy_b »

Wojtek pisze:Głównym czynnikiem czyszczącym będzie tutaj kwas, a nie alkohol. Alkoholu wystarczy odrobina
Wojtek. Trzeba by najpierw sprawdzić jak zachowa się ocet w towarzystwie IPA. To nie będzie mieszanina. Tam zajdzie reakcja chemiczna i nie wiadomo co powstanie (przynajmniej ja nie wiem, nie jestem chemikiem). Moze powstać np. klej.
ODPOWIEDZ