Myjka automatyczna

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pioos
Posty: 13
Rejestracja: 10 maja 2009, 21:44
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Myjka automatyczna

#1

Post autor: pioos »

Odnośnie konserwacji naszych skarbów to tylko metoda na mokro i to jeszcze zautomatyzowana jeśli się da :D
Na razie udało mi się spłodzić coś takiego

ale jeszcze nie dział do końca poprawnie (za szybko kręci) więc nie mogę powiedzieć czy dziła skutecznie.
Jak dopracuje napęd to napiszę jak czyści.
Załączniki
Zdj_cie132.jpg
Moja kolekcja płytek --> http://pioos.ksu.pl/
Zapraszam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41544
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Myjka automatyczna

#2

Post autor: Wojtek »

Ah, odkurzacz winylowy :) Ciekawe DIY pioos. Własny projekt?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kolotom
Posty: 6
Rejestracja: 01 cze 2009, 19:42

Myjka automatyczna

#3

Post autor: kolotom »

słyszałem (bo winyle to nie moje czasy), że kiedyś do ramienia się doczepiało szczoteczki
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41544
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Myjka automatyczna

#4

Post autor: Wojtek »

kolotom pisze:słyszałem (bo winyle to nie moje czasy), że kiedyś do ramienia się doczepiało szczoteczki
Zgadza się, były różne patenty :) Z modyfikacji gramofonowych w celu "automatycznego" czyszczenia płyt najpopularniejsze były chyba właśnie specjalne szczoteczki mocowane przed wkładką (a więc zbierały kurz tuż przed igłą) albo montowanie osobnego ramienia czyszczącego (zazwyczaj w lewym górnym rogu).

Mimo wszystko starajmy się tutaj trzymać tematu myjek automatycznych, ok? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
nasiaka
Posty: 170
Rejestracja: 02 gru 2011, 18:34

Myjka automatyczna

#5

Post autor: nasiaka »

Tak widziałam kilka projektów takich myjek, fajna sprawa. A tak się kurczę zastanawiam, jak zrobić to ramię ssące ? Ta końcówka to jakaś plastikowa rurka z dziurami obłożona materiałem ?

Tu można też sobie poczytać. Pooglądać projekty innych.
Amatorskie myjki do krążków
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Myjka automatyczna

#6

Post autor: pawel0777 »

Te konstrukcje opierają się o rurki i kształtki od instalacji wodnych ogólnie dostępnych.Elementy łączy się za pomocą kleju.Tak na oko zazwyczaj wyglądają na 3/4 cala,a te rurki od pioosa to pewnie 32mm.W ramieniu nie ma otworów tylko szczelina o szerokości około 2-3mm i jest to obłożone jakimś welurem.Sam jestem w trakcje robienia takiego czegoś ;)
Awatar użytkownika
nasiaka
Posty: 170
Rejestracja: 02 gru 2011, 18:34

Re: Myjka automatyczna

#7

Post autor: nasiaka »

No to powodzenia ! :D A te ramie ssące ono lekko dotyka płyty czy jest jakiś odstęp ?
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Myjka automatyczna

#8

Post autor: pawel0777 »

nasiaka pisze:No to powodzenia ! :D
Dziękuję Ci bardzo :D
nasiaka pisze: A te ramie ssące ono lekko dotyka płyty czy jest jakiś odstęp ?
Jak do akcji "wejdzie" odkurzacz myślę ,że będzie przylegać idealnie ;)
Awatar użytkownika
nasiaka
Posty: 170
Rejestracja: 02 gru 2011, 18:34

Myjka automatyczna

#9

Post autor: nasiaka »

No w sumie tak siła ssąca nie pomyślałam o tym ;)
Ale na początek jak się nie ma silnika, czy też starego gramofonu który będzie nam obracał płytę, to chyba można się obejść bez tego. Czyli wszystko tak samo ale bez obrotów.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Myjka automatyczna

#10

Post autor: ahaja »

Napęd paskowy czy prosty DD nie podoła - za duza siła ssąca.
Silnik: http://allegro.pl/silnik-z-przekladnia- ... 26051.html
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Myjka automatyczna

#11

Post autor: ahaja »

1
2

Zastosowany silnik z linku wyżej - sprawdza się doskonale. W przeciwieństwie do napędów ex-gramofonowych nie zatrzymuje się w czasie odsysania płynu czyszczącego. Proste sterowanie obrotami w pewnym zakresie i regulacja obrotów prawo/lewo.
Ośka osadzona na łożyskach w celu nie obciążania osi silnika.

Ssawka: szczelina około 3mm na szerokość rowków na płycie. Po jej bokach przyklejona aksamitka.

Rury: łączy się je na wcisk. Nie łączę klejem bo to jednorazówka. W przypadku naprawy trzeba robić całość raz jeszcze. Szczelność jest bardzo dobra.

Zbiornik pośredni z pudełka hermetycznego z wyciętymi otworami pod rurki (osadzone również na wcisk).

Sprawdza się doskonale.
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Myjka automatyczna

#12

Post autor: pawel0777 »

Widzę,że temat się rozwija :) .Pewnie jutro dokończę swoją myjkę ;) ...zostało mi jeszcze przeniesienie napędu.
Ahaja jakie obroty Twoim zdaniem są najlepsze ?
Zmontowałem prosty regulator PWM ale ostatecznie nie został zamontowany.Obroty jakie ustaliłem to 21obr/min,a silnik mam od tylnej wycieraczki VW ;)
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Myjka automatyczna

#13

Post autor: ahaja »

Obroty mam od około 14 ... 21. Tak dobrałem regulację.
Myślałem o samochodowym silniku (wycieraczki), ale pobór prądu jest tam zbyt duży co by się wiązało z dużo większym zasilaczem.

Do tego silnika z linku wystarczy trafo 1x18VAC; 0,5...1A , stabilizator na LM317, potencjometr i kilka pstryczków.

Po testach stwierdzam, że regulacja obrotów to świetna rzecz. Niskie obroty do odsysania, wyższe do rozprowadzania płynu.
Mirasol2000 dodany do płynu jest lepszy od fotonalu bo działa przeciwgrzybicznie. Ważne szczególnie jak się ma kolekcję złożoną z płyt używanych/starszych.
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Myjka automatyczna

#14

Post autor: pawel0777 »

Mam i ja :D .
Tak jak wcześniej pisałem silnik od wycieraczki,obroty minimalne jakie da się uzyskać obniżając napięcie to około 20 obr/min.
Takie obroty dają radę,chociaż do rozprowadzania płynu przydał by się drugi bieg i raczej się pojawi ;) . Dla wygody dołożę jeszcze dodatkowe gniazdko z którego poprzez wyłącznik będzie zasilony odkurzacz.
Zrezygnowałem ze zbiornika ze względu na to ,że zależało mi na niewielkich gabarytach...a i tak korzystam z odkurzacza piorącego który wody się nie boi.
Ogólnie fajna sprawa :D


ps.ahaja o takie coś Ci chodzi http://fotonegatyw.com.pl/pl,product,13 ... czacz.html .Ile dodajesz :?:
Załączniki
1.jpg
2.jpg
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Myjka automatyczna

#15

Post autor: ahaja »

3-5ml/100ml płynu. Mniejsza ilość nie ma w ogóle sensu.
ODPOWIEDZ