Prostowanie - zdeformowana płyta

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bysy
Posty: 99
Rejestracja: 09 lut 2010, 22:52

Prostowanie - zdeformowana płyta

#1

Post autor: bysy »

Witam. Jestem "szczęśliwym" posiadaczem płyty Beastie Boys - Hello Nasty "Gold Vinyl" - niestety LP nr 2 jest zdeformowana (fala), czy ktoś wie jak rozwiązać ten problem (bezpiecznymi, domowymi sposobami) ?? Liczę na Waszą pomoc. Umieszczam 2 zdjęcia z moim problemem...
Załączniki
PB250190.JPG
PB250196.JPG
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zdeformowana płyta - pomocy (foto)

#2

Post autor: Wojtek »

Sprawa jest prosta, przygnieć ją czymś ;)

Najlepiej byłoby umieścić płytę między dwiema czystymi taflami szkła, a następnie na ów prowizoryczną "prasę" dać jakiś ciężar, np. duże wiadro pełne wody. Zostawisz na parę dni i masz płaską płytę ;)

Jeśli nie masz szkła ani wiadra to zaimprowizuj ;) Głównie chodzi o to by powierzchnie prasy były sztywne i nieporowate, co by nie wżynały się w płytę, uszkadzając ją pod naciskiem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kaZ
Posty: 2019
Rejestracja: 15 lut 2010, 22:22
Lokalizacja: 265 km od Łodzi

Zdeformowana płyta - pomocy (foto)

#3

Post autor: kaZ »

Warto spróbować ,ale...
moje "bumerangi" dalej "bumerangami" pozostaną.(wątek o dynafleksie w "płyty")Próbowałem kilka razy i chyba wszystkiego.Ostanio kolega polecił żebym zginał w rękach. I ... pizdnęła w drobny mak :shock:
"Bardzo lubię piosenki,
i różne inne dźwięki
szczególnie jak mnie co wzruszy
rzuca mnie się na uszy "
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zdeformowana płyta - pomocy (foto)

#4

Post autor: Wojtek »

kaZ pisze:Ostanio kolega polecił żebym zginał w rękach. I ... pizdnęła w drobny mak :shock:
To był głupi pomysł, szczerze mówiąc ;)

Do tego co napisałem wcześniej dodam jeszcze, że warto naszą "prasę" wystawiać na słońce, ze względu na podwyższoną temperaturę (tworzywo staje się bardziej elastyczne). Jednakże przy aktualnej porze roku i stanie pogody można zaimprowizować te warunki stawiając prasę przy kaloryferze czy innym domowym grzejniku (piec kaflowy? :) ).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
bysy
Posty: 99
Rejestracja: 09 lut 2010, 22:52

Re: Zdeformowana płyta - pomocy (foto)

#5

Post autor: bysy »

Wiem, że moje pytania mogą wydać się drobiazgowe (czyt. głupie) ale wolałbym mieć pewność...

1. Czy między taflami szkła umieścić jakiś delikatny materiał / papier ? Czy tylko płyta - szkło ?
2. Na czym umieścić szklane tafle ? Podłoga będzie odpowiednia?
3. Duże wiadro - chodzi o to żeby wiadro (inny ciężar) miało najlepiej średnice płyty tak ?
4. Pełne wody - jaki jest bezpieczny a zarazem najlepszy do "prasowania" ciężar - nie chciałbym przedobrzyć.
5. czy temperatura pokojowa będzie odpowiednia ?
6. Na parę dni - czekać spokojnie 3-4 dni czy może już po 1 dniu sprawdzić ?

Drobiazgowe czy też nie mam nadzieje że przydadzą się "przyszłym pokoleniom" ;)
Awatar użytkownika
kaZ
Posty: 2019
Rejestracja: 15 lut 2010, 22:22
Lokalizacja: 265 km od Łodzi

Zdeformowana płyta - pomocy (foto)

#6

Post autor: kaZ »

Wojtek,

oj, głupi pomysł :!:
A że album podwójny to ostał się jeszcze drugi bumerng ;)
Ja już straciłem nadzieję...
słońce 30 st nie pomogło.Szyby dwie i woda ciepła nie pomogło.

bysy,
próbuj,szansa jakaś jest.
Ciekawe jakby to poszło na innym gramiaku.To Twoje ramię to lekkie chyba jest.Popraw mnie jak się mylę.
"Bardzo lubię piosenki,
i różne inne dźwięki
szczególnie jak mnie co wzruszy
rzuca mnie się na uszy "
Awatar użytkownika
bysy
Posty: 99
Rejestracja: 09 lut 2010, 22:52

Re: Zdeformowana płyta - pomocy (foto)

#7

Post autor: bysy »

Nie wiem czy się odważę spróbować...
Nie mylisz się, ramie lekkie - płyta gra, ramie jak statek na morzu, a na morzu sztorm... "10 w skali beauforta"
Nie wiem jakie to będzie miało wpływ na płytę i ramię gramofonu?
Awatar użytkownika
kaZ
Posty: 2019
Rejestracja: 15 lut 2010, 22:22
Lokalizacja: 265 km od Łodzi

Zdeformowana płyta - pomocy (foto)

#8

Post autor: kaZ »

kurcze,muszę jeszcze zobaczyć czy przypadkiem mój M.Oldfield -Dzwony... nie wygląda podobnie jak Twoja.Na "gramofonie " Elta był problem ,ale po zmianie na moim sprzęcie idzie całkiem nieżle.
"Bardzo lubię piosenki,
i różne inne dźwięki
szczególnie jak mnie co wzruszy
rzuca mnie się na uszy "
Awatar użytkownika
bysy
Posty: 99
Rejestracja: 09 lut 2010, 22:52

Re: Zdeformowana płyta - pomocy (foto)

#9

Post autor: bysy »

Płyta w tym miejscu gra normalnie, igła nie ucieka, po prostu ramie "się buja" - nie wiem tylko jakie to będzie miało wpływ na płytę jak i gramofon po kilku / kilkunastu / kilkudziesięciu przesłuchaniach. Trochę wydałem na wymarzoną płytę i szkoda że właśnie w takim stanie do mnie dotarła - sprzedawca nic na ten temat nie pisał - czekam na maila od niego - nie spodziewam się zbyt wiele dlatego zwróciłem się do Was o pomoc.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zdeformowana płyta - pomocy (foto)

#10

Post autor: Wojtek »

bysy:
1. Samo szkło.
2. Tak
3. Niekoniecznie. Chodziło mi bardziej o pojemność ;)
4. Zależy jak gruba masz szkło, Myślę że więcej jak 50kg byłoby przedobrzeniem.
5. Już wspominałem o kaloryferze. Blisko włączonego grzejnika temperatura raczej przekracza pokojową ;) To nie jest konieczność, ale ułatwia proces.
6. Lepiej poczekać te 4 dni.
kaZ pisze:Ciekawe jakby to poszło na innym gramiaku.
Obojętnie jaki by to nie był gramofon, nie katowałbym ramienia, igły i płyty "na siłę" (dosłownie i w przenośni). Jednakże wszystko zależy od stopnia pofalowania. Milimetr czy dwa nie robi różnicy.

Jakby co to są też mniej bezpieczne (ale mimo to dające szansę na powodzenie) sposoby ;)
bysy pisze:Płyta w tym miejscu gra normalnie, igła nie ucieka, po prostu ramie "się buja"
Patrząc na fotki mogę powiedzieć, że masz szczęście, bo pofalowanie nie jest jakieś znaczne. To że igła sobie jedzie jak po kolejce górskiej to akurat nic dziwnego :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
bysy
Posty: 99
Rejestracja: 09 lut 2010, 22:52

Re: Zdeformowana płyta - pomocy (foto)

#11

Post autor: bysy »

Jeśli zdecyduję się na "prasowanie" (to może potrwać) to nie omieszkam przedstawić wyników mojej pracy - opis wykonywanych czynności + zdjęcia umieszczę na forum. Dzięki za pomoc.
aDRi
Posty: 8
Rejestracja: 05 lis 2010, 00:53

Re: Zdeformowana płyta - pomocy (foto)

#12

Post autor: aDRi »

Dzięki za informację na ten temat. Niestety też mam kilka falowanych płyt, więc też wkrótce wykonam "prasowanie" i przedstawię moje osiągnięcia.
Gotycki_Zdun
Posty: 34
Rejestracja: 16 maja 2011, 12:38

Re: Zdeformowana płyta - pomocy (foto)

#13

Post autor: Gotycki_Zdun »

Tydzień temu włożyłem płytę Norah Jones - Featuring pod zaimprowizowaną wg. powyższych wskazań prasę. Bez widocznych efektów. Płyta wraca do sklepu na podmiankę jak tylko sprowadzą zamiennik. Ach ten Media Markt...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zdeformowana płyta - pomocy (foto)

#14

Post autor: Wojtek »

Gotycki_Zdun pisze: Bez widocznych efektów.
W sensie, że w ogóle się nie wyprostowała? Niemożliwe :) Albo ciężar za mały albo po prostu za krótko ją prasowałeś.
Gotycki_Zdun pisze:Ach ten Media Markt...
Ty wiesz jak oni te płyty w MM czy Empiku przechowują? Niedziwota, że potem są krzywe :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Gotycki_Zdun
Posty: 34
Rejestracja: 16 maja 2011, 12:38

Re: Zdeformowana płyta - pomocy (foto)

#15

Post autor: Gotycki_Zdun »

Wojtek pisze:W sensie, że w ogóle się nie wyprostowała? Niemożliwe :) Albo ciężar za mały albo po prostu za krótko ją prasowałeś.
Suwmiarka nie odnotowała poprawy. Nacisk jaki zastosowałem był na poziomie 50 kg (1 kg+/-)
Wojtek pisze: Ty wiesz jak oni te płyty w MM czy Empiku przechowują? Niedziwota, że potem są krzywe :)
Nie wiem i chyba nie chcę wiedzieć. Jedyna nauka jaka z tego płynie, to rozpakowywać płytę podczas zakupu. O ile nie jest prezentem, tak jak to miało miejsce w tym przypadku.
ODPOWIEDZ