Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Omada
Posty: 1
Rejestracja: 29 mar 2009, 17:22

Jak czyścić płyty winylowe?

#1

Post autor: Omada »

Od niedawno jestem szczęśliwym posiadaczem gramofonu i niezłej kolekcji winyli, dużo jest starych, w miare dobrym stanie, ale kilka ma ślady uzytkowania (od naklejek, bądź innych klejących rzeczy :roll: ) chciałbym spytać - jakim sposobem najlepiej je wyczyścić i pielęgnować w przyszłości ?
Dzięki bardzo, pozdrawiam!


EDIT (Wojtek, 30.01.2012 r.):
Za prośbą przytaczam tutaj w widocznym miejscu przepis na, polecany przez grono forum, domowy płyn do mycia płyt:
4 części wody destylowanej na 1 część alkoholu izopropylowego (izopropanol, IPA) oraz kapkę/parę kropli Fotonalu albo Mirasolu 2000.

Wersja dla tych wszystkich, którzy z jakiegoś powodu nie ogarniają proporcji:
Jeśli chcemy uzyskać 0,5L płynu to potrzebujemy: 400ml wody destylowanej, 100ml izopropanolu i 1-2ml Fotonalu lub Mirasolu 2000.

Zamiast zwykłej wody destylowanej można także stosować wodę podwójnie destylowaną bądź wodę demineralizowaną.
Zmiękczacz (Fotonal/Mirasol) to opcjonalny, ale przydatny składnik (dzięki niemu m.in. nie powstają zacieki na powierzchni płyt).

EDIT (DeWitt, 14.04.2014 r.):
Czyszczenie i konserwacja płyt winylowych
Mimo, że temat wygląda na prosty, niektóre aspekty wzbudzały kontrowersje. Ostateczna lista jest pozbawiona jakichkolwiek potencjalnie niezdrowych dla naszej kolekcji praktyk oraz proponuje doskonałą jakość czyszczenia w stosunku do ceny.

1. Czyszczenie na sucho:
- Stosujemy specjalne szczotki. Nieodpowiednie mogą okazać się, często proponowane, szczotki karbonowe. Ich właściwości antystatyczne bywają niezadowalające, włókna dość szybko się deformują, a wypadające włoski mogą utknąć w rowkach płyty. Najlepsze szczotki są wykonane z welwetu, weluru i aksamitu. W najgorszym wypadku stosujemy mikrofibrę.
- By zebrać bród wystarczy przyłożyć szczotkę wzdłuż promienia płyty w czasie pracy silnika. Nie zaleca się przesuwania szczotki w poprzek rowków.
Jeśli szczotka nie zbierze całego brudu i w miejscu jej przyłożenia zbierze się kreska kurzu, najbezpieczniej usunąć ją ustawiając szczotkę lekko pod kątem do promienia płyty - zanieczyszczenia przemieszczą się w stronę krawędzi.

2. Czyszczenie na mokro:
Nie da się ukryć, że czyszczenie na sucho to jedynie środek doraźny. Celem czyszczenia longplayów na mokro jest całościowe usunięcie zalegającego kurzu i innych zanieczyszczeń mogących osadzać się na płycie, jak na przykład tłuszcz z dłoni. Oprócz tego, co ważne dla każdego słuchacza, chcemy uniknąć obecności naładowanych cząstek na powierzchni płyty, skutkującej nieprzyjemnymi trzaskami podczas odsłuchu. Robimy też wszystko, żeby płyt nie zarysować.
- Używamy wyłącznie wody destylowanej, najlepiej podwójnie, lub wody do wstrzykiwań (stosowanych w medycynie i farmacji, dostępnych w aptekach i sklepach chemicznych). W przypadku wody pojedynczo destylowanej i demineralizowanej szukamy najczystszych odmian.
- Stosujemy szczotki takie, jak do czyszczenia na sucho, lecz najlepszym wyborem są specjalne myjki do winyli. Rozsądnym wyborem jest Knosti Disco Antistat. Podobny sprzęt można skonstruować samemu, ważny jest fakt, że tylko myjka zapewni pożądany efekt.
- Płyny myjące o właściwościach antystatycznych w różnych cenach znajdziemy w Internecie, niestety niektóre mogą pozostawać zacieki i osady (np. płyn Knosti), większość nie jest warta swojej ceny. Samodzielnie możemy stworzyć tani, świetnie działający płyn o składzie podobnym, lub identycznym z większością kupnych produktów. Mikstura forumowa:
„4 części wody destylowanej na 1 część alkoholu izopropylowego (izopropanol, IPA) oraz kapkę/parę kropli Fotonalu albo Mirasolu 2000”
Fotonal/Mirasol zapobiega powstawaniu zacieków, nie jest środkiem czyszczącym – wystarczy dodać dosłownie „naparstek” środka.
Pozostałą po myciu część mikstury możemy przelać przez filtr papierowy lub szmatkę i użyć ponownie.
- Po umyciu płyt nie płuczemy i nie wycieramy, jedynie odstawiamy do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Woda obcieknie i wyparuje, nie pozostawiając śladów.
- Nie stosujemy środków do czyszczenia ekranów LCD, płynów do mycia naczyń, sprężonego powietrza, W5, Pronto, stężonych alkoholi, klejów – albo nie spełniają one swoich zadań i zapychają rowki, albo wręcz niszczą winyl.
- Płyty tzw. Picture Disc czyścimy jak każde inne winyle.
- Farba etykiet starych krążków, szczególnie rosyjskich czy polskich nagrań, jak Muza, rozpuszcza się w kontakcie z wodą. Ciężko uniknąć powstania zacieków myjąc na mokro, można skorzystać z gumek do weków.
3. Czyszczenie płyt szelakowych – do ich mycia nie można stosować żadnego rodzaju alkoholu, który powoduje rozpuszczanie tworzywa. Stosujemy wodę destylowaną. Unikamy zetknięcia etykiety z wodą.
4. Jak obchodzić się z płytą:
- Winyle przechowujemy w pozycji pionowej. Aby zminimalizować możliwość wysunięcia się krążka, wyjście koperty ustawiamy pod kątem 90 stopni do wyjścia okładki.
- Płyty przenosimy za krawędzie, unikamy dotykania powierzchni
- Papierowe koperty wymieniamy na antystatyczne okładki z polietylenu. Kupimy je po +/- 1zł za sztukę.
- Oczywistym jest fakt, że nie możemy dopuścić do upuszczenia płyty, przy czym warto zaznaczyć, że w przypadku szelaku płyta rozbije się niczym szkło.
- Jeśli to możliwe, podczas odsłuchu zamykamy pokrywę gramofonu.
Fabian
Posty: 14
Rejestracja: 17 lut 2009, 05:22
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#2

Post autor: Fabian »

Kiedyś w sklepie z płytami sugerowano mi wodę destylowaną z ostrożną ilością płynu do mycia naczyń, trzy szmatki z delikatnego materiału (chyba flanela byłaby odpowiednia) i jechana: mycie, płukanie i wycieranie na sucho. Taka prosta, najtańsza domowa metoda. Obecnie w sprzedaży są specjalne preparaty a także pozostałe narzędzia do pielęgnacji płyt winylowych.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#3

Post autor: Wojtek »

Czyszczenie płyt można rozdzielić na 2 kategorie: na sucho i na mokro ;)

Na sucho to po prostu delikatne usuwanie brudu specjalną szczotką z powierzchni płyty. Nieodzowna jest też szczoteczka do suchego czyszczenia igły.
Nie polecam szczoteczek "karbonowych".

Na mokro to tak jak Fabian wspomniał, mycie płyt. Tutaj są różne szkoły, Fabian przedstawił jedną z najtańszych "domowych" metod.


To po krótce tyle. Jak znajdę czas to napiszę dokładnie czym traktuję swoje płyty :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
unu
Posty: 13
Rejestracja: 17 lut 2009, 15:09
Lokalizacja: Warszawa

Jak czyścić płyty winylowe?

#4

Post autor: unu »

Ja czyszczę swoje płyty w podobny sposób jak Fabian, z tym że nie dodaję do wody destylowanej już niczego.
krzysiek
Posty: 59
Rejestracja: 17 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Homo Varsoviensis

Jak czyścić płyty winylowe?

#5

Post autor: krzysiek »

Ja kupiłem w sklepie zestaw Reloop: szmatka, płyn do czyszczenia wosku, igły i szczoteczka(miękkie włoski). Używam co jakiś czas, ale płyty kurzą się strasznie często mimo pokrywy :/
Vinyl kills the mp3 industry
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

Jak czyścić płyty winylowe?

#6

Post autor: Oliver »

Jeśli o mnie chodzi to wypracowałem podobną metodę, co Fabian. Woda destylowana + ludwik, potem sama woda i na sucho. Przy czym mieszankę z ludwikiem stosuję tylko przy tych najbardziej zasyfionych płytach. Metoda może nie jest tak skuteczna jak użycie Viziru w reklamie z panem Zygmuntem, ale przynajmniej usuwa największe zabrudzenia.

Uwaga na czerwone labele (tak to się poprawnie nazywa?) Polskie Nagrania Muza - farba puszcza.
Wojtek pisze:Jak znajdę czas to napiszę dokładnie czym traktuję swoje płyty :)
To musisz być bardzo zajęty, niedługo minie rok od tej wypowiedzi. :D
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#7

Post autor: Wojtek »

Oliver pisze:Uwaga na czerwone labele (tak to się poprawnie nazywa?) Polskie Nagrania Muza - farba puszcza.
Tak, poprawnie ;) Nie tylko farba, czasami i klej potrafi puścić z tychże labeli na płytach Muzy :)

Co do sposobu "na Ludwika" to nie traktowałbym płyt wodą z kranu. Kamień, sole, itd.
Oliver pisze:To musisz być bardzo zajęty, niedługo minie rok od tej wypowiedzi. :D
O cholera! Nie tyle zajęty, co zapomniałem po prostu. Czas nadrobić zaległości w takim razie :)

Do pielęgnacji igły stosuję taki mały pędzelek (do czyszczenia na sucho) oraz Reloop Stylus Cleaner (płyn i pędzel do czyszczenia na mokro).

Płyty czyszczę specjalną szczotką z welwetu (coś jak aksamit czy welur). Świetnie zbiera powierzchowny brud. Dodatkowo, można ją bezproblemowo umyć albo nawet nasączyć jakimś płynem do mycia płyt :). Ów szczoteczka zawiera w swojej obudowie schowek na wspomniany wyżej pędzelek do igły :)

Przez moje ręce przeszły też 2 szczotki "karbonowe" do czyszczenia płyt. Nie polecam :). Szczotka taka ma sporą ilość mikro włosków z włókna węglowego, które potrafią wejść w rowek. Początkowo faktycznie, dość skutecznie zbierają brud (za to, wbrew reklamie, nie mają działania antystatycznego). Jednakże po iluś razach włoski te tracą swą sztywność, rządek włosków rozpiętrza się, tracąc na skuteczności czyszczenia (bo część brudu nie zostaje zebrana, gdyż zamiast włosków napotyka przerwę między nimi). Na domiar złego, włoski zaczynają wypadać, a że są mikroskopijne, to osiadają w rowku. Powodzenia z wydobyciem :). Nie można także umyć takiej szczotki, gdyż wtedy to już zupełnie tworzy się nam krzątanina niezbyt skutecznego mikrowłosia :)
Od lewej: pędzelek do pielęgnacji igły na mokro wraz z płynem, welwetowa szczotka do płyt oraz szczotka karbonowa. U dołu na przedzie widać pędzelek do czyszczenia igły na sucho.
Od lewej: pędzelek do pielęgnacji igły na mokro wraz z płynem, welwetowa szczotka do płyt oraz szczotka karbonowa. U dołu na przedzie widać pędzelek do czyszczenia igły na sucho.
Sprytny patent z tymi szczoteczkami, co nie?
Sprytny patent z tymi szczoteczkami, co nie?
Wszystkie wyżej wymienione produkty są dość łatwe do znalezienia, choćby na allegro, a przy tym nie mają wygórowanych cen :) Problem jest jedynie z tą szczoteczką welwetową. Mało kto ją u nas sprzedaje. Na szczęście udało mi się znaleźć na allegro sprzedawcę o loginie t69, który ma ten towar w swoim asortymencie (link do aukcji). Sprzedawca ten stoi za sklepem winyle.pl, ale z niewiadomych przyczyn nie ma tam w ofercie tejże szczoteczki.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

Jak czyścić płyty winylowe?

#8

Post autor: Oliver »

Właśnie muszę się zaopatrzyć w tego typu zabawki. Priorytetem jest szczoteczka do usuwania kurzu z płyt na sucho.
Co do sposobu "na Ludwika" to nie traktowałbym płyt wodą z kranu. Kamień, sole, itd.
Jeśli ludwik, to tylko z wodą destylowaną, nie z kranu.
Od lewej: pędzelek do pielęgnacji igły na mokro wraz z płynem
To wygląda jak tusz do rzęs... :)
U dołu na przedzie widać pędzelek do czyszczenia igły na sucho.
...a to jak mini szczoteczka do zębów. :D Nie za twarde włoski toto ma? Może lepiej kupić szczoteczkę do zębów soft i tym czyścić? :D
Przez moje ręce przeszły też 2 szczotki "karbonowe" do czyszczenia płyt. Nie polecam :).
Właśnie o takim czymś myślałem, ale wygląda na to, że nie jest to takie rewelacyjne, jakby mogło się wydawać...
nie mają działania antystatycznego
Wg mnie to jest właśnie najważniejsze. Bo co z tego jak zbierzesz kurz jak za chwilę znowu się osadzi.
Na szczęście udało mi się znaleźć na allegro sprzedawcę o loginie t69, który ma ten towar w swoim asortymencie (link do aukcji).
Kupowałeś od niego? Dziwne, bo cena tejże szczoteczki jest niższa, niż tej karbonowej.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#9

Post autor: Wojtek »

Oliver pisze:Nie za twarde włoski toto ma? Może lepiej kupić szczoteczkę do zębów soft i tym czyścić? :D
Nie, ponieważ włoski są sztywne, ale dosyć miękkie, więc nie ma obaw. Szczoteczka do zębów to lekki overkill :)
Oliver pisze:Wg mnie to jest właśnie najważniejsze. Bo co z tego jak zbierzesz kurz jak za chwilę znowu się osadzi.
Do zupełnego usunięcia statyki niestety potrzebne jest już mycie :) Szczotki w pełni wyładowań nie usuną.
Oliver pisze:Kupowałeś od niego? Dziwne, bo cena tejże szczoteczki jest niższa, niż tej karbonowej.
Nie. Posiadam swój komplecik już dość długo, jeszcze zanim powstał sklep tego sprzedawcy.

Cóż, to że cena jest niższa nie znaczy, że jest gorsza. Dodatkowo, to nie jest jakiś markowy wyrób. Tak czy siak, możesz też znaleźć u niego markowe welwetowe szczoteczki, od Thorensa, RCA czy też Dynavox. Są droższe, ale czy lepsze? Wątpię :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pioos
Posty: 13
Rejestracja: 10 maja 2009, 21:44
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Rysy

#10

Post autor: pioos »

Jeśli chcesz sam robić taki płyn to opis :
Oczyszczony Izopropanol(Propanol-2) C3H7OH do kupienia w sklepie dla elektroników
Woda destylowana, (nie demineralizowana !) ja szukam w aptekach tej której używa się do produkcji leków, mam pewność jej czystości ale jest z tym duży problem
Fotonal w sklepie fotograficznym ewentualnie można dodać kilka kropel Ludwika / do mycia naczyń /
najlepsze są proporcje - 4 części wody, jedna izopropanolu i kapka fotonalu.
Moja kolekcja płytek --> http://pioos.ksu.pl/
Zapraszam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#11

Post autor: Wojtek »

Przeniosłem post do odpowiedniego wątku pioos :)

Co śmieszniejsze, sam stosuję ten sam przepis ;) Aż dziw że nie podałem go wcześniej na łamach forum :)
Osobiście nie mam już dostępu do wody podwójnie destylowanej (tej stosowanej w medycynie), więc niestety stosuję zwykłą destylowaną.
Aptek zwiedziłem kilka i w żadnej nie chcieli mi sprzedać, więc odpada. Kiedyś zaopatrywałem się w to w hurtowni stomatologicznej ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
adamerso
Posty: 29
Rejestracja: 05 cze 2010, 20:54
Lokalizacja: warszawa

Jak czyścić płyty winylowe?

#12

Post autor: adamerso »

hym, a czy porządna mikrofibra nie byłaby dobra do ścierania na sucho?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#13

Post autor: Wojtek »

Nada się ;) Porządna w znaczeniu, że nie zostawia pamiątek po sobie na powierzchni płyty :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
adamerso
Posty: 29
Rejestracja: 05 cze 2010, 20:54
Lokalizacja: warszawa

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#14

Post autor: adamerso »

Wojtek pisze:Nada się ;) Porządna w znaczeniu, że nie zostawia pamiątek po sobie na powierzchni płyty :)
Dlatego zaznaczyłem, że porządna - taka co za skórę łapie i się nie włosi :)
maxi200
Posty: 3
Rejestracja: 22 cze 2010, 23:53

Jak czyścić płyty winylowe?

#15

Post autor: maxi200 »

ja mam problem tego typu, ze kupilem plyte na discogsie i generalnie jest ladna ale ma jedna dosyc dużą ryse przez całą płytę najprawdopodobniej powstała na skutek przesunietej igły. W sumie jak jest duże nasycenie dźwięków to nie slychac trzasku ale na frazach z "ciszą" troche "pyka". Moje pytanie czy jest jakis sposób żeby choć troche zniwelowac ten trzask bo zdaje sobie sprawę, że o całkowitym usunięciu moge zapomnieć?
ODPOWIEDZ