Szczotka

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PanStiuart
Posty: 13
Rejestracja: 17 mar 2023, 00:46

Szczotka

#1

Post autor: PanStiuart »

Hej!
Czekając na swój sprzęcik zacząłem przeglądać kolekcję płyt i pomyślałem, że warto byłoby zainwestować w myjkę oraz szczotkę, żeby je umyć, a później przecierać przed odsłuchami. O ile z myjką sprawa jest dosyć prosta, o tyle zastanawiam się nad szczotką.

Czytając forum, postanowiłem z góry odrzucić wszelkie karbonówki. Wiem, że są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy, aczkolwiek welurowe wydają mi się bezpieczniejsze. Są jednak jeszcze szczotki z naturalnego włosia, choć nieco droższe. Nie zaboli mnie dodatkowe kilka dyszek, o ile ma to jakiś sens.

Pytanie więc, czy warto kupić szczotkę za 100-150pln z naturalnego włosia, czy totalnie nie ma to sensu i wystarczy welur za 40-70pln? Są jakieś czynniki przemawiające za tym, żeby dołożyć te 50pln do "włosa z kozy"? :think:
Awatar użytkownika
pablos
Posty: 944
Rejestracja: 21 paź 2019, 19:00
Gramofon: Technics SL-100c
Lokalizacja: Rumia

Re: Szczotka

#2

Post autor: pablos »

viewtopic.php?f=26&t=18757

Mam, używam i polecam.
...
Awatar użytkownika
domibobi
Posty: 1569
Rejestracja: 26 wrz 2019, 06:13
Gramofon: Sony PS X65
Lokalizacja: Kraków

Re: Szczotka

#3

Post autor: domibobi »

a: SonyPSX65 [SonyXL45 PhilipsGP412 Empire(LTD200 2000Z) NagaokaMP110 Pickering625/XV15 ShureV15typeIV AudioTechnica120] / PreampDyskretniok / OnkyoA8850 / TelluriumQblueII / PylonAudioPearl27
c: TidalHiFiPlus / WiimPro / MusicalFidelityV90DAC
Awatar użytkownika
PanStiuart
Posty: 13
Rejestracja: 17 mar 2023, 00:46

Re: Szczotka

#4

Post autor: PanStiuart »

Hmmm, bardzo ciekawe. Próbowałem szukać tych szczotek, ale nie potrafię znaleźć szczotek bambusowych. Wszystkie mają zastosowane włókna syntetyczne. I czy taka szczotka nie "naelektryzuje" płyty?
Awatar użytkownika
domibobi
Posty: 1569
Rejestracja: 26 wrz 2019, 06:13
Gramofon: Sony PS X65
Lokalizacja: Kraków

Re: Szczotka

#5

Post autor: domibobi »

PanStiuart pisze:
19 mar 2023, 17:43
I czy taka szczotka nie "naelektryzuje" płyty?
Nie zauważyłem.
a: SonyPSX65 [SonyXL45 PhilipsGP412 Empire(LTD200 2000Z) NagaokaMP110 Pickering625/XV15 ShureV15typeIV AudioTechnica120] / PreampDyskretniok / OnkyoA8850 / TelluriumQblueII / PylonAudioPearl27
c: TidalHiFiPlus / WiimPro / MusicalFidelityV90DAC
Awatar użytkownika
TomekT
Posty: 214
Rejestracja: 23 lut 2023, 22:42
Lokalizacja: Koszalin, ten koło Mielna ;)

Re: Szczotka

#6

Post autor: TomekT »

https://beautiona.pl/product-pol-4425-P ... iekki.html

Tu piszą, że bambus, a wygladają tak samo :think:
Za to taniej - kupiłem i się zobaczy :)
Pozdroofka
Bo w życiu chodzi o to, żeby nadać mu sens...
Obrazek
Technics SL-1600mk2 + Jogurt DL-301 II + PreamP Combo
Emotiva PT-100/A-300 -> Castle Knight 5
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Szczotka

#7

Post autor: darkman »

PanStiuart pisze:
19 mar 2023, 17:18
że warto byłoby zainwestować w myjkę oraz szczotkę, żeby je umyć, a później przecierać przed odsłuchami. O ile z myjką sprawa jest dosyć prosta, o tyle zastanawiam się nad szczotką.
A chłopaki swoje :)
Poruszyłeś kilka zagadnień od razu i nawet sympatycznie je pomieszałeś. Wyszła zupa Campbel Minestrone - bardzo dobra zresztą i Andy Warhol się przyłożył do wprowadzenia produktu na rynek.
;)
Jeśli chcesz szczotkę do zbierania kurzu przed słuchaniem płyt - to jest cały wątek na ów temat, a nawet osobny dotyczący bambusa o którym wspominają koledzy. Jeden ruch i wiesz wszystko. Tak to chłopaki powielają tu właśnie kwestie już opisane tamże czyli opus citata.

W myjkach sprawa wcale nie jest prosta. Ta koza przywołana przez Ciebie to nie do kurzu tylko do mycia. Głównie dostarczana jako akcesorium przy zakupie myjki auto/handy z odssysaniem (ON,PJ,Dynavektor itd.. itp..) BTW = słaba i nie myje jak powinna, ale to inna bajka i swoiste know how myjkarza.
Pytanie właściwie rodzi się zasadnicze
- jaką myjkę masz na myśli czy też jakie mycie i o jakie odkurzanie chodzi (to już mniej więcej wiemy - tu dobre rozw., to to koledzy polecają - sam nie używam takiej i nie zamierzam, ale doceniam opinie praktyków z forum - za -13 peta jesteś w domu).
- samo mycie to już inna i kolejna bajka, nie bagatelizowałbym jej, aż tak :D , bo znowu, wiesz do samego opłukania płyty li tylko, myjka w ogóle nie jest potrzebna. jeśli zaś chcesz płytę umyć to już jest kwestia zadaniowa bardziej i warto korzystać nie tyle z wiedzy kolegów co doświadczenia.

miłego szczotkowania,
Awatar użytkownika
PanStiuart
Posty: 13
Rejestracja: 17 mar 2023, 00:46

Re: Szczotka

#8

Post autor: PanStiuart »

darkman pisze:
19 mar 2023, 19:14
- jaką myjkę masz na myśli czy też jakie mycie i o jakie odkurzanie chodzi
Myślałem o jakiejś myjce Knosti, wydaje się, że to dość poręczna myjka. Ale w tym temacie głównie chciałbym się skupić na szczoteczce do kurzu, do przecierania na sucho przed odsłuchami.
darkman pisze:
19 mar 2023, 19:14
nawet osobny dotyczący bambusa
Właśnie chwilę czytałem, do momentu aż doszedłem do miejsca, w którym jeden z kolegów przechwalał się, że lata po świecie i skończył jakąś szkółkę w USA, drugi pytał jak wyłączyć reklamy na Aliexpres i stwierdziłem, że dalej nie ma sensu xD Dlatego pomyślałem, że po prostu sam przetestuję na dniach.
Szkoda, że z ciekawych tematów robią się takie gównoburze, z których nic nie wynika.
darkman pisze:
19 mar 2023, 19:14
Ta koza przywołana przez Ciebie to nie do kurzu tylko do mycia.
O, to warto wiedzieć, dziękuję!
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Szczotka

#9

Post autor: darkman »

PanStiuart pisze:
19 mar 2023, 19:35
że lata po świecie i skończył jakąś szkółkę w USA, drugi pytał jak wyłączyć reklamy na Aliexpres i stwierdziłem, że dalej nie ma sensu xD
Słusznie, ale tak uroda internetu :lol: w ogóle.

To bierz tę para bambusową via allegro, chłopaki chwalą, a koszt minimalny. Wyrobisz sobie własne zdanie.
Wielorakie modele możesz też pooglądać na winyle.pl
dział szczotki do płyt:
https://www.winyle.pl/122-szczotki-do-plyt
Awatar użytkownika
PanStiuart
Posty: 13
Rejestracja: 17 mar 2023, 00:46

Re: Szczotka

#10

Post autor: PanStiuart »

darkman pisze:
19 mar 2023, 19:45
Wielorakie modele możesz też pooglądać na winyle.pl
Właśnie tam byłem przed założeniem tematu i tam zobaczyłem kilka szczotek z naturalnego włosia. Jedna z nich to taka:
https://www.winyle.pl/szczotki-do-plyt/ ... losie.html

Jest tam napisane, że nadaje się również do czyszczenia na sucho i o niej pomyślałem, jednak chciałem prosić o radę bardziej doświadczonych, co o tym sądzą i czy ich zdaniem warto dopłacać za takie naturalne włosie. Bo znalazłem tu opinie, że welur się nie sprawdza tak dobrze, również o karbonowych przeczytałem złe rzeczy. CIekawą opcją wydaje się ten bambus, więc chętnie sprawdzę, zwłaszcza, że to dużo tańsze rozwiązanie.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Szczotka

#11

Post autor: blispx »

można też rączką, generalnie te wszystkie szczoty na sucho to wymiatanie z jednego rowka do drugiego a jak płyta ma potencjał elektryczny to i dmuchać można karcherem a farfocle i tak wrócą , bywa że strzelę zerostatem dam na pierwsze odtworzenie a SPU wszystko wybierze minus taki że na 2 baty trza grać ;)
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
PanStiuart
Posty: 13
Rejestracja: 17 mar 2023, 00:46

Re: Szczotka

#12

Post autor: PanStiuart »

Okej, w takim razie kupię tego bambusa i zobaczymy, a niedługo postaram się zamówić myjkę, żeby wykąpać swoją kolekcję przed słuchaniem.
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1156
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Szczotka

#13

Post autor: pawelgrab »

a igłę będziesz czyścił, czy niekoniecznie :?:
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
PanStiuart
Posty: 13
Rejestracja: 17 mar 2023, 00:46

Re: Szczotka

#14

Post autor: PanStiuart »

pawelgrab pisze:
20 mar 2023, 20:23
a igłę będziesz czyścił, czy niekoniecznie :?:
Oczywiście, że będę. Na razie, skoro będę testował ten bambus, to myślałem, żeby dobrać taki mały pędzelek z podobnego włókna. A masz jakieś ciekawe propozycje?
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1156
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Szczotka

#15

Post autor: pawelgrab »

tak, ten włos jest cienki i delikatny do igły się sprawdza
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
ODPOWIEDZ