koperta papierowa czy foliowa?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
malina0
Posty: 30
Rejestracja: 06 lut 2012, 12:35
Lokalizacja: Warszawa

koperta papierowa czy foliowa?

#1

Post autor: malina0 »

Wiem że od papierowej tworzą się tzw. papierówki które nie wpływają na jakość dzwięku. Są też wygodniejsze wg mnie od foliowych, ale czy są miedzy nimi jeszcze jakieś różnice? Chodzi mi o wpływ na płytę. :)
Awatar użytkownika
Pajdak
Posty: 230
Rejestracja: 06 mar 2011, 22:17
Lokalizacja: Błonie k/Warszawy

koperta papierowa czy foliowa?

#2

Post autor: Pajdak »

Najlepszą opcją jest papierowa z folią w środku. Wygodniej i bez papierówek :)
Awatar użytkownika
Kusma
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2011, 22:32
Lokalizacja: Chełm, lubelskie

Re: koperta papierowa czy foliowa?

#3

Post autor: Kusma »

malina0 pisze:ale czy są miedzy nimi jeszcze jakieś różnice? Chodzi mi o wpływ na płytę.
Odpowiedziałaś sobie na to pytanie:
malina0 pisze:Wiem że od papierowej tworzą się tzw. papierówki które nie wpływają na jakość dzwięku
Chociaż papierówki nie wpływają na jakośc dzwięku to obniżają wartość płyty, która poprostu gorzej wygląda, estetom to naprawdę przeszkadza :?

I mówiąc szczerze nie bardzo rozumiem:
malina0 pisze:Są też wygodniejsze wg mnie od foliowych
Do obu wkłada się płytę w ten sam sposób...
Nie bulwersuj się tak forumowiczu... to tylko moja subiektywna opinia :D
malina0
Posty: 30
Rejestracja: 06 lut 2012, 12:35
Lokalizacja: Warszawa

koperta papierowa czy foliowa?

#4

Post autor: malina0 »

Kusma pisze:I mówiąc szczerze nie bardzo rozumiem:

malina0 pisze:Są też wygodniejsze wg mnie od foliowych


Do obu wkłada się płytę w ten sam sposób...
Po prostu są sztywniejsze nie zaginają się jak foliowe
Awatar użytkownika
Kusma
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2011, 22:32
Lokalizacja: Chełm, lubelskie

koperta papierowa czy foliowa?

#5

Post autor: Kusma »

malina0 pisze:Po prostu są sztywniejsze nie zaginają się jak foliowe
Najlepiej używac i tego i tego, albo:
Pajdak pisze:Najlepszą opcją jest papierowa z folią w środku. Wygodniej i bez papierówek
Nie bulwersuj się tak forumowiczu... to tylko moja subiektywna opinia :D
Awatar użytkownika
hansu
Posty: 100
Rejestracja: 14 lis 2011, 20:56
Lokalizacja: Kraków

koperta papierowa czy foliowa?

#6

Post autor: hansu »

Kiepska koperta papierowa (a niestety często nowe płyty dostarczane są w takowych :() potrafi zostawiac na powierzchni płyty taki biały "papierowy pyłek". Więc trzeba czyścic przed każdym użyciem. Zdecydowanie folia > papier, jeśli bardzo Ci przeszkadza ich miękkość to kupuj papierowe z foliowym wnętrzem albo wkładaj jedne do drugich (foliowe do papierowych ;P).
Awatar użytkownika
negate
Posty: 105
Rejestracja: 02 lut 2012, 11:41
Lokalizacja: Wwa
Kontakt:

koperta papierowa czy foliowa?

#7

Post autor: negate »

koperty papierowe zdecydowanie nie. większośc pyli, a te z kredowego, sliskiego papieru wydają mi sie szczególnie wrazliwe na elektrostatykę, bo jakoś tak lepią się do płyty. pylenie = prędzej czy póxniej syf w rowkach. no a przy przyklejonej kopercie aż czasami zęby bolą od tych zgrzytow, przy wyciaganiu płyty :x

osobiście polecam koperty foliowo-papierowe. sam używam kopert z mobile fidelity, mają z jednej strony wkładkę papierowa, przez co są sztywniejsze niż koperta z samej folii i nie zaginają sie przy wkladaniu do okladki, a jednocześnie z jednej strony ładnie widac cały krążek. Obrazek
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

koperta papierowa czy foliowa?

#8

Post autor: vinylpiotrek »

Ogólne pytanie czy folia czy papier o tyle niedobre, że folie i papiery są różne.
W niektórych starszych płytach spotykamy mocne koperty z wyjątkowo gładkiego w środku papieru, są one naprawdę ok.
Z kolei niektóre folie PE złej jakości mają tendencję do "przyklejania" się do płyt, spotkałem się kilkakrotnie z przypadkiem gdzie ( prawdopodobnie pod wpływem większej temperatury) lub obciążenia) winyl częściowo zwulkanizował się z folią, czego skutkiem było zmatowienie powierzchni płyty oraz powstanie nieusuwalnych szumów o dość przykrej dla ucha barwie.
Bardzo fajne były też koperty z grubego papieru wyklejanego w środku cieniutkim papierem ryżowym, czy czymś takim (podobne do przekładek w laserach filatelistycznych).

Jednak z obecnie produkowanych to raczej albo papierowo foliowe , albo sama folia - zaokrąglone koperty foliowe, polecam do płyt kopertami wewnętrznymi stanowiącymi część org poligrafii lub do bardzo szczupłych okładek, na przykład Australijskich.
Ostatnio zmieniony 26 gru 2012, 19:54 przez vinylpiotrek, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kusma
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2011, 22:32
Lokalizacja: Chełm, lubelskie

koperta papierowa czy foliowa?

#9

Post autor: Kusma »

vinylpiotrek pisze:Z kolei niektóre folie PE winyl częściowo zwulkanizował się z folią złej jakości mają tendencję do "przyklejania" się do płyt, spotkałem się kilkakrotnie z przypadkiem gdzie ( prawdopodobnie pod wpływem większej temperatury) lub obciążenia) winyl częściowo zwulkanizował się z folią
to co ty - gotowałeś te płyty czy jak?
Nie bulwersuj się tak forumowiczu... to tylko moja subiektywna opinia :D
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

koperta papierowa czy foliowa?

#10

Post autor: vinylpiotrek »

Dostałem te płyty w takim stanie.
Nie podejrzewaj mnie o takie zbrodnie.
Ale niezależnie od warunków przechowywania, radzę wywalać folie które mają tendencję do przyklejania się do płyt (spotkałem takie).
Obrazek
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

koperta papierowa czy foliowa?

#11

Post autor: Robert007Lenert »

A ja powiem tak. Tylko oryginalne koperty, nawet jak sa postrzepione. W takim przypadku wkladam je do foliowej, by nie nastepowala dalsza ich degradacja i by bylo widac co jest nadrukowane np napis ATCO, czy inna DECCA nie mowiac juz o kopertach z tekstami, skladem zespolu itp. Dla mnie plyta stanowi nierozlaczna calosc /winyl, okladka, koperty, ...plakat, wkladka ....jakies pocztowki itd/. Wiem, ze to nie do konca prragmatyczne, ale ja tak mam.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

koperta papierowa czy foliowa?

#12

Post autor: Wojtek »

Robert:
Ja w sytuacji kiedy chcę sobie zachować oryginalną kopertę (kiedy faktycznie stanowi ona część całości poligrafii albumu, a nie jest to jakaś zwykła szara koperta albo zwykła "firmówka") to zachowuję ją sobie, razem z okładką, ale sama płyta trafia do nowej koperty foliowej bądź papierowo-foliowej (po umyciu).


Osobiście nie spotkałem się jeszcze z opisywanym przypadkiem "wulkanizacji" płyty z kiepską folią, ale to może dlatego, że nie zdarzyło mi się jeszcze kupować albumu, w którym płyta byłaby przechowywana w kiepskiej jakości folii.

Stare koperty papierowe z gładkim wnętrzem są faktycznie OK, ale i tak wymieniam je na dobrą folię.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
smmbeats
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2012, 08:47

koperta papierowa czy foliowa?

#13

Post autor: smmbeats »

A poleca ktoś jakieś koperty, znaczy się jakiejś 'firmy', rozrzut w cenach w sumie nie duży. Czy po prostu każda taka sama ? Osobiście w swojej kolekcji mam takie koperty foliowe, z tym, że jedne są bardziej sztywne od drugich stąd moje pytanie
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

koperta papierowa czy foliowa?

#14

Post autor: Winters »

Jak chcesz najlepsze, ale i najdroższe - Mobile Fidelity Sound Lab
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

koperta papierowa czy foliowa?

#15

Post autor: Wojtek »

MFSL to chyba tylko najdroższe :) Potem jest jeszcze Nagaoka, itd.
Równie dobrze możesz używać Analogis od Wamata. Raczej bez różnicy.
Co najwyżej tak jak mówisz, różnica w sztywności, ale to już raczej kwestia preferencji niż "jakość" folii :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ