Bambus zamiast karbonu - szczoteczka do płyt winylowych

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1156
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Bambus zamiast karbonu - szczoteczka do płyt winylowych

#1

Post autor: pawelgrab »

Trzy miesiące testowałem pewien niepozorny ale niezbędny gadżet przy odsłuchu płyt winylowych czyli szczoteczkę. Przyszedł czas na podzielenie się uwagami.

Do płyt winylowych, po bardzo długiej przerwie, zdecydowałem się powrócić trzy lata temu. Od roku 2019 – wydaje się, że jak większość - używałem „ karbonowych szczotek antystatycznych do płyt o tego typu:
szczotka.jpg
- przez moje ręce przeszło trzy sztuki karbonów i tak:
1. nonejm z chin za parę złotych,
2. nonejm z aledrogo za około 30 PLN,
3.szczotka węglowa Dynavox za około 40 PLN
Posiadałem jeszcze szczoteczkę ala aksamit , ale to lipa zupełna była i o niej nie piszę :liar: .

Nie oszukujmy się szczoteczka karbonowa nie jest to narzędzie doskonałe więc stale eksperymentowałem (myślę, że jak wiele osób i nie ma co się tego wstydzić). Bez względu, na cenę zakupu, wszystkie były zrobione na jedno kopyto, ich wartość użytkowa mnie nie satysfakcjonowała, tym bardziej, że dbam o czystość posiadanych płyt i przykładowo, kiedy po drugim lub trzecim odsłuchu po umyciu na płycie lub igle widziałem frędzle lub czarne włoski to się najnormalniej wkurwia…em, Nie jestem pedantem, ale brnąłem dalej. Sytuacja zmieniła się diametralnie w styczniu 2022 roku gdy za 9,99PLN nabyłem takie cudo :roll: :
bambus.jpg
Nie chcę reklamować tego produktu :hand: –nie o to tutaj chodzi jednak podam dokładną nazwę co umożliwi namierzenie tej szczoteczki po wpisaniu np. w google , oczywiście o ile będzie ktoś zainteresowany jej zakupem i zweryfikowaniem moich słów i doświadczeń z tym produktem.
Szczoteczkę nazwałem „bambus” (rzekomo jest z bambusa, no nie wiem...)

Po zakupie nowej szczoteczki dokonałem oględzin wzrokowo dotykowych. Wszystko wydawało się ok. Na pierwszy ogień wyjąłem płytę nową, dwukrotnie umytą, przecieraną karbonem przed zapuszczeniem, a której „smażenie” mnie irytowało. Przed odsłuchem na wirującym talerzu spokojnie dość delikatnie przejechałem do zewnątrz płytę nowym nabytkiem czyli bambusem. Odwróciłem szczoteczkę a tam widoczna smuga syfu, Kuźwa nie do wiary, wziąłem lupę i gdy się przyjrzałem dokładniej zobaczyłem jeszcze kilka czarnych karbonowych mikrowłosków z poprzednich szczoteczek. Przetarłem jeszcze ze dwa razy bambusem i efekt piorunujący - samżenie ustało, a wniosek - karbon brudził a nie czyścił :mrgreen: . Potem wziąłem następną, pierwszą z brzegu płytę, czynność powtórzyłem to samo – na nowej szczoteczce widoczna smuga brudu i włoski. Zastanowiłem się chwilę :think: , że jeżeli jeszcze te karbonowe szczoteczki rysują chociażby powierzchniowo płyty, gubią włoski to przez trzy lata uległem marketingowemu ogłupieniu :doh: . W tym samym dniu wszystkie szczoteczki wypieprzyłem do kosza, Na placu boju pozostała tylko ta bambusowa, którą testuję, przepraszam używam z super skutkiem, bezstresowo a która spełniła moje oczekiwania w tym zakresie :

IMG_20220425_163926.jpg

Po trzech miesiącach używania z całą odpowiedzialnością mogę podać wady i zalety:

Plusy:
- świetne trzymanie w ręce, uchwyt ergonomiczny błyszczący z ciężkiego tworzywa sztucznego nie łapiący w ogóle kurzu,
- „bambus” w ogóle nie trzyma zebranego kurzu i brudu z płyt, wystarczy zruszyć z włosia aby opadł,
- żadnego elektryzowania,
- bardzo dokładne czyszczenie w porównaniu z „karbonami”, co przekłada się na spokojny odsłuch bez trzasków i pyknięć,
- super miękkie i bardzo cienkie włosie, które nie rysuje płyt, a czyści rowki dogłębnie,
- po karbonie z każdej płyty zbiera całą smugę brudu z rowków , w tym włosy z karbonowych szczoteczek, stwierdzam to stale na wyciąganych do odsłuchu płytach uprzednio oczywiście muskanych (czyszczonych) „karbonem”,
- przyciemniona i bardzo równa płaszczyzna końcówek włosia „bez okularów” uwidacznia ilość zebranego brudu,
- w ciągu trzymiesięcznego użytkowania, nie zauważyłem aby wypadł jakikolwiek bambusowy rudy włosek,
- świetny zamykany pojemniczek na szczoteczkę,
- idealne kompaktowe wymiary,
- wg. mojej oceny niska cena w stosunku do jakości wykonania,
- przy systematycznym stosowaniu „bambusa” igła nie zbiera żadnego brudu ani włosków i praktycznie nie wymaga czyszczenia.


Minusy:
- szkoda, że dopiero trzy miesiące temu wyrzuciłem po prostu do kosza „karbony” i uwolniłem się od nich. :lol:

Podsumowując, jeżeli ktoś zdecyduje się na zakup „bambusa” to z mojej strony zapewniam w 100%, że bardzo się zdziwi jak przejedzie płytę polecaną przeze mnie szczoteczką a uprzednio wydawałoby się czystą bo przeczyszczoną popularną szczoteczką karbonową. Ja już przestałem się dziwić.


Podaje oryginalną nazwę do identyfikacji bambusa:

„ PĘDZEL JEDNOLITY DO PODKŁADU gęsty miękki z bambus”



Polecam gorąco wypróbować bambus i odejść od karbonu. Zakończę swój post takim stwierdzeniem „no w końcu – mała rzecz a cieszy” ;) . Pozdrawiam


BTW. A może nie jestem pierwszym, który „ekologicznie” od karbonu wrócił do bambusa, może ktoś wcześniej już bambusa używał ale tego nie wiem
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3791
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Bambus zamiast karbonu - szczoteczka do płyt winylowych

#2

Post autor: mrcnoos »

Ciekawe jest to porównanie. Jak spotkam taką szczotkę to kupuję!
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1156
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Bambus zamiast karbonu - szczoteczka do płyt winylowych

#3

Post autor: pawelgrab »

szczoteczkę zakupiłem konkretnie tutaj:

https://allegro.pl/oferta/pedzel-jednol ... 0468713515

8-)
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15102
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Bambus zamiast karbonu - szczoteczka do płyt winylowych

#4

Post autor: darkman »

pawelgrab pisze:
25 kwie 2022, 21:18
BTW. A może nie jestem pierwszym,
Nie jesteś Pawle, ale spoko. nie zaszkodzi przypomnieć o takim dealu.
BTW, wszyscy mają jakieś matki, żony czy kochanki zatem udajemy się do składu kosmetyków i zadając trudne pytanie o pędzel, szczotkę do podkładów i demakijażu wskazujemy na wybrany model dodajac magiczne słowo "biere" i szybko uciekamy do myjni.
Awatar użytkownika
kukiz 30
Posty: 1921
Rejestracja: 18 wrz 2016, 16:05
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Bambus zamiast karbonu - szczoteczka do płyt winylowych

#5

Post autor: kukiz 30 »

No to spróbujemy. Najwyżej żonie się przyda :lol:
Mission Cyrus One, Luxman L405,Sony PS-X6,DAC by Martynka, Infinity RS-4000.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2598
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Bambus zamiast karbonu - szczoteczka do płyt winylowych

#6

Post autor: Bacek »

pawelgrab pisze:
25 kwie 2022, 21:18
Posiadałem jeszcze szczoteczkę ala aksamit , ale to lipa zupełna była i o niej nie piszę
Bo sprawdza sie dopiero mix aksamitki i karbonu.
DSC_2446 (2).jpg
A bambus też fajnie wygląda. Może się kiedyś skuszę
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41500
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Bambus zamiast karbonu - szczoteczka do płyt winylowych

#7

Post autor: Wojtek »

Bacek pisze:
26 kwie 2022, 11:52
Bo sprawdza sie dopiero mix aksamitki i karbonu.
Sprawdza się dopiero czysty aksamit tudzież welur i bez karbonu :morda:

Bambus już wpadł do koszyka na allegro :morda:

Dzięki za podzielenie się info :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2598
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Bambus zamiast karbonu - szczoteczka do płyt winylowych

#8

Post autor: Bacek »

No dobrze, skusiliście mnie. Przekonało mnie pudełko ;). Paczka w drodze.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
pablos
Posty: 944
Rejestracja: 21 paź 2019, 19:00
Gramofon: Technics SL-100c
Lokalizacja: Rumia

Re: Bambus zamiast karbonu - szczoteczka do płyt winylowych

#9

Post autor: pablos »

Ciekawe czy sprzedający się zastanawia skąd ten wzrost sprzedaży o 1000% ;)
...
syko
Posty: 2354
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Bambus zamiast karbonu - szczoteczka do płyt winylowych

#10

Post autor: syko »

pablos pisze:
26 kwie 2022, 22:57
wzrost sprzedaży o 1000% ;)
Oby cena nie podskoczyła o 100% przy aż tak zwiększonej popularności pędzla wśród panów. ;)
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1156
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Bambus zamiast karbonu - szczoteczka do płyt winylowych

#11

Post autor: pawelgrab »

pablos pisze:
26 kwie 2022, 22:57
wzrost sprzedaży o 1000%
syko pisze:
27 kwie 2022, 07:24
Oby cena nie podskoczyła o 100%
:lol:

:think: żeby tylko nadążyli z terminami wysyłki

a tak na poważnie to poczekajmy na opinie osób, które kupiły bambusa czyli niezależnych ekspertów z Forum, bo możliwe, że sprzedaż gwałtownie się załamie a sprzedawca po raz kolejny w ciągu kilku dni dostanie na twarzy buraka :oops: - ale tym razem z powodu załamania sprzedaży :lol:

- natomiast w przeciwnym wypadku może być jak z karteczkami samoprzylepnymi, Post-it note, które zostały wynalezione przez Arthura Frya,a który zastosował na nich za słaby klej (w dodatku nie brudzący), opracowany podczas poszukiwania supermocnego kleju. :doh:

btw. kto z Kolegów już nabył bambusa powinien uważać :hand: na próby podprowadzenia go przez Kobietki i zawłaszczenia z zamiarem wykorzystania do celów wskazanych w opisie u sprzedawcy czyli de facto niezgodnym z jego prawdziwym przeznaczeniem :lol: , - przynajmniej na tę chwilę :violin:
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3979
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: Bambus zamiast karbonu - szczoteczka do płyt winylowych

#12

Post autor: SimonTemplar »

Pierwszy raz w życiu się tak napaliłem na pędzla :lol:
Pawle zerknij i porównaj wizualnie czy to to samo…
Foundation Makeup Brush, Top Kabuki Face Brush Multifunctional for Blending Liquid, Cream or Flawless Powder Cosmetics (black) https://www.amazon.co.uk/dp/B08WJF99J3/ ... UTF8&psc=1
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1156
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Bambus zamiast karbonu - szczoteczka do płyt winylowych

#13

Post autor: pawelgrab »

SimonTemplar pisze:
27 kwie 2022, 09:24
zerknij
Panie Kolego sorry, ale raczej nie :hand: wygląd co prawda podobny , z opisu wynika, że nie bambus tylko materiał syntetyczny. :naughty:
Włosy z włókna PBT czyli włókna szklanego, chwyt ma bardziej zaokrąglone krawędzie na zdjęciach z amazona no i brak super pudełeczka :lol:

Spróbuj poszukać po nazwie Isabellenails :think:

BTW. Proponuje się wstrzymanie z zakupem do czasu przetestowania przez ekspertów z Forum 8-)
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
kukiz 30
Posty: 1921
Rejestracja: 18 wrz 2016, 16:05
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Bambus zamiast karbonu - szczoteczka do płyt winylowych

#14

Post autor: kukiz 30 »

Odebrana. Można się malować :D
Załączniki
IMG_20220427_104611_copy_1736x2320.jpg
Mission Cyrus One, Luxman L405,Sony PS-X6,DAC by Martynka, Infinity RS-4000.
Awatar użytkownika
kukiz 30
Posty: 1921
Rejestracja: 18 wrz 2016, 16:05
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Bambus zamiast karbonu - szczoteczka do płyt winylowych

#15

Post autor: kukiz 30 »

Szybki teścik. :D Pawle produkt spełnia swoje oczekiwanie :mrgreen: Malutka niepozorna rzecz a taka przydatna. Płyty myte przynajmniej dwa razy i tak coś zbiera, Płyta którą słuchałem trzeszczała zawsze. Znacząca poprawa.
Także brać póki jeszcze cena jest ok.
IMG_20220427_105727_copy_2320x1736.jpg
IMG_20220427_111207_copy_1736x2320.jpg
Tak zbiera kurz z pokrywy pleksi wzmacniacza😁
Załączniki
IMG_20220427_104951_copy_1736x2320.jpg
IMG_20220427_105325_copy_2320x1736.jpg
Mission Cyrus One, Luxman L405,Sony PS-X6,DAC by Martynka, Infinity RS-4000.
ODPOWIEDZ