Myjka do styranych płyt

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Hal9000
Posty: 4
Rejestracja: 22 paź 2018, 06:27

Myjka do styranych płyt

#1

Post autor: Hal9000 »

Cześć,
proszę o polecenie myjki o dobrym stosunku cena/jakość, raczej tańszej niż droższej, łatwej w obsłudze. Nie jestem wielkim audiofilem, ostatnio dostałem uzywanego Duala 626 i wieżę Akai AC-MX 115-T i zaczynam zabawę z winylami. Większość płyt mam używanych, z targu albo allegro, więc bywają bardzo styrane i zaniedbane. Czy w takim przypadku potrzebna jest inna myjka niż do "ładnych" płyt? Co jeszcze powinienem kupić?

Zastanawiam się, czy igła wymaga wymiany, nie wiem jak sprawdzić jej stan? Na nowych płytach brzmi bardzo dobrze (na moje przeciętne ucho).

Na marginesie, jakiej jakości jest to gramofon, jak i wieża (wiem, to b. subiektywne, chodzi jak powtarzam o przeciętnego słuchacza;)? Ile mniej więcej kosztowały nowe?

Dzięki wielkie!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Myjka do styranych płyt

#2

Post autor: Wojtek »

No to kup sobie Knosti.
Hal9000 pisze:
22 paź 2018, 12:02
Zastanawiam się, czy igła wymaga wymiany, nie wiem jak sprawdzić jej stan?
Nie sprawdzaj tylko wymieniaj.
Hal9000 pisze:
22 paź 2018, 12:02
Na marginesie, jakiej jakości jest to gramofon, jak i wieża (wiem, to b. subiektywne, chodzi jak powtarzam o przeciętnego słuchacza;)? Ile mniej więcej kosztowały nowe?
Są OK. Zresztą, dostałeś je za darmo więc o czym tu rozmawiać? :) Nic tylko się cieszyć.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Myjka do styranych płyt

#3

Post autor: gravediggie »

Albo Analogis. Można do niej dokupić zapasowy zacisk i wtedy mycie większej ilości pójdzie szybciej.
Hal9000 pisze:
22 paź 2018, 12:02
Czy w takim przypadku potrzebna jest inna myjka niż do "ładnych" płyt?
Będzie ok. Aczkolwiek jeżeli płyty są faktycznie dobite to mycie niewiele da. Tzn da, ale zniszczeń nie odwróci :)
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
Hal9000
Posty: 4
Rejestracja: 22 paź 2018, 06:27

Re: Myjka do styranych płyt

#4

Post autor: Hal9000 »

Dzięki za odpowiedzi. Musiałem się za tym nachodzić, ale rzeczywiście cieszę się że udało się dostać te sprzęty za darmo.

Proszę w takim razie o polecenie jaką igłę kupic do takiego Duala. A czy między 1 a 2 generacją Knosti są znaczne różnice?

Planuję jeszcze kupić poniższe rzeczy, czy to dobry wybór?
http://winyle.pl/szczoteczki-do-plyt/11 ... eaner.html
http://winyle.pl/akcesoria/6649-szczote ... x-nc5.html
Czy moze oplaca sie taki zestaw? http://winyle.pl/srodki-czyszczace/6476 ... e-set.html
http://winyle.pl/okladki-na-plyty/5790- ... 50szt.html

Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10458
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Myjka do styranych płyt

#5

Post autor: Myszor »

Chciałeś myjkę a wklejasz ściereczki i szczoteczki ?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15128
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Myjka do styranych płyt

#6

Post autor: darkman »

Kup sobie myjkę Knosti lub Analogis.
W tym dziale właśnie "Konserwacja" znajdziesz tematy o kopertach, okładkach, szczotkach i preparatach kosmetycznych.
W tym momencie i tu jest to już poza tematem. Zagadnienia o które pytasz są bardzo obszernie opisane w stosownych tematach i znajdziesz je z łatwością.
miłego surfowania ;)
Hal9000
Posty: 4
Rejestracja: 22 paź 2018, 06:27

Re: Myjka do styranych płyt

#7

Post autor: Hal9000 »

Myszor pisze:
22 paź 2018, 23:51
Chciałeś myjkę a wklejasz ściereczki i szczoteczki ?
Nie no, myjkę kupię, ale wyobrażałem sobie, że nie myje się przy każdym odsłuchu tylko raz na jakiś czas, a doraźnie właśnie jakaś szczotka (?)

Poczytam w innych działach, dzięki.
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Myjka do styranych płyt

#8

Post autor: gravediggie »

Tak, szczotka ok. Może byc ten analogis. Jedna starczy.
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2032
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Myjka do styranych płyt

#9

Post autor: MaciejT »

Pytanie z innej beczki. Kupiłem taki zacisk:
https://www.olx.pl/oferta/zacisk-do-myc ... x91AD.html
będzie mycie w misce. Korci mnie jednak temat wykorzystania takich zacisków w wannie knosti. Dlatego mam prośbę do właścicieli knosti czy analogis o zmierzenie szerokości między wewnętrznymi krawędziami wanienki. Zastanawiam się nad poszerzeniem centrycznych otworów, zawieszeniu zamiast firmowych zacisków taki jaki kupiłem, tylko nie wiem czy płyta i zaciski zmieszczą się w wanience.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15128
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Myjka do styranych płyt

#10

Post autor: darkman »

Fajny i drogi.
Pod taki uchwyt lepiej zbudować własną wanienkę po prostu.
Co do szerokości - ie zmierzę Ci bo jestem wyjechany, ale chłopaki zaraz to pewnie zrobią. Z tego co widzę to się mieści. Natomiast problememem są prowadnice w ściankach Kn czy Anal’u :).
Tu lepiej miast cięcia ścianek zastosować nakładki wygięte z blachy, które będą trzymały dociskany ‚zacisk’ w stosownym położeniu do kręcenia. Niby prototyp (podobna zasada) masz na fotce w wątku Kijka@ - zamieściłem tam zdjęcie prostej nakłądki prototypowej wówczas wykonanej z kartonu - tu potrzebne dłużesz znacznie ramiona nakładkowe, które wejdą na ścianki obudowy wanny.
Drugi problem to raczej odległość tulejki (szyjki) samej zakrętki od okładek zacisku, niż sama jego szerokość, bo ta wydaje się dobrze dobrana. Potrzebujesz bardziej miay grubości ścianek Knosti/Anal.
Zacisk fajny, bo szczelny z tego co widzę, ale analogis jest pod tym wzgledem bez zarzutu i kosztuje ponad 3 razy mniej, ale jak już masz to dłówne przeznaczenie to mycie miskowe lub jw. Wanna default DIY.
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Myjka do styranych płyt

#11

Post autor: gravediggie »

Analogis - szerokość wanny to jest ok. 37mm. Moim zdaniem nie przerobisz wanienki na Twój uchwyt. Oś zacisku Analogisa ma ok. 5mm średnicy (pisze około bo nie mam pod ręką suwmiarki). Jeżeli rozwiercisz otwory w wannie to jednocześnie obniżysz wysokość osi obrotu zacisku względem metalowych szczotek, umieszczonych w wannie. Zacisk annalogisa ma ok. 55mm promień i rozchodzi się eliptycznie na boki co pozwala mu zmieścić się między szczotki - wysokość górnego rantu suwnic szczotek do spodu otworu na ośkę wynoś raptem ok. 43mm. Twój zacisk ma przekrój prostokątny, innymi słowy nie ma szans żebyś zmieścił się w tą wannę.
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
Awatar użytkownika
metallsnow
Posty: 1563
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26
Gramofon: Wega 301P

Re: Myjka do styranych płyt

#12

Post autor: metallsnow »

Na samym środku jest 36,4 mm, ale wanienka ma skosy więc niżej i dalej będzie ciut mniej. Zacisk po skręceniu (bez płyty, lekko, symulując ok 1,5 mm na płytę) ma 31 mm na zewnątrz, a koło osi obrotu 35,5. Sama oś ma 6 mm. Suwmiarka w dłoń i do dzieła ;)

edit
Mierzyłem analogową, więc mogłem się pomylić ;)
Wega Modul 301P+ADCQLM/AT13EaV/OM10, Sony TA-F570ES, Akai CD-62, JVC TD-X502, Pioneer N-30AE, Onkyo T-4270, Heco TE 1200
Marantz PM-45, Sony MDS-JE520, Summit Exclusive RF550 i pecet
ODPOWIEDZ