Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Jak czyścić płyty winylowe?

#106

Post autor: Krzyś »

no generalnie maseczka maseczką, ale jak gościu opracuje coś do płyt szelakowych (a jest w trakcie), to kupię. Bo na razie nie mam żadnego innego pomysłu na czyszczenie płyt szelakowych poza wodą destylowaną.
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
meckert
Posty: 28
Rejestracja: 28 lut 2011, 22:56

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#107

Post autor: meckert »

Używam od pewnego czasu do czyszczenia brudnych płyt płynu Impega do paneli LCD i papieru velvet. Wydaje mi się że efekt jest dobry. Oczywiście czyszczę jak najdelikatniej i tylko takie "brudasy" na które nie działa szczoteczka analogis. Płyn zawiera alkohol, wydaje mi się że nie ma prawa zaszkodzić płytom. Chyba, że się mylę... jakieś opinie?
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#108

Post autor: Jaskier »

Nie jest to raczej dobry pomysł. Po pierwsze, płyn do LDC głównie usuwa ładunki elektrostatyczne, a nie czyści. Po drugie, alkohol niszczy płyty (tak słyszałem)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41878
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#109

Post autor: Wojtek »

meckert pisze:i papieru velvet.
Chodzi o papier toaletowy marki Velvet?

Już wcześniej pisałem, że alkohol alkoholowi nierówny.
Nie znam składu płynów do czyszczenia LCD, ponieważ ich nie stosuję, ale myślę że warto by było dokładniej zbadać jego skład (o ile jest znany w ogóle :) ).
Google nie pomogło mi znaleźć info o płynie marki Impega.

W jaki sposób używasz tych środków meckert? Kapkę płynu na papier toaletowy i polerujesz nim powierzchnię płyty?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
deha
Posty: 201
Rejestracja: 10 lis 2010, 22:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#110

Post autor: deha »

Jaskier pisze: Po drugie, alkohol niszczy płyty (tak słyszałem)


Hmm, izopropanol to jeden ze składników mikstury, której skład jest gdzieś na forum, który sam ostatnio stosowałem. Z tego co wiem to jest to alkohol, a używamy go dlatego, że jest właśnie obojętny dla tworzyw jak winyl.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41878
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#111

Post autor: Wojtek »

deha pisze:a używamy go dlatego, że jest właśnie obojętny dla tworzyw jak winyl.
O kurde, mocna hipoteza :)

Jakbyś potraktował płytę samym izopropanolem to nie powiedziałbym, że to był dobry pomysł. Dlatego też rozcieńczamy go czystą wodą.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
meckert
Posty: 28
Rejestracja: 28 lut 2011, 22:56

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#112

Post autor: meckert »

Wojtek pisze:
meckert pisze:i papieru velvet.
Chodzi o papier toaletowy marki Velvet?

Już wcześniej pisałem, że alkohol alkoholowi nierówny.
Nie znam składu płynów do czyszczenia LCD, ponieważ ich nie stosuję, ale myślę że warto by było dokładniej zbadać jego skład (o ile jest znany w ogóle :) ).
Google nie pomogło mi znaleźć info o płynie marki Impega.

W jaki sposób używasz tych środków meckert? Kapkę płynu na papier toaletowy i polerujesz nim powierzchnię płyty?
Tak chodzi o miękki papier toaletowy.

Alkoholu w płynie nie ma na tyle duzo, żeby był palny.

Polerować nie poleruję - tylko przecieram. I raczej więcej niż kapkę płynu daję, bo suchym papierem to chyba tylko bym płytę poniszczył.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41878
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#113

Post autor: Wojtek »

No to niestety, ale ten sposób możemy zaliczyć do domowych eksperymentów oszczędnościowych o zróżnicowanych skutkach.
Przypomina mi to trochę metodę grega (strona 6 tego wątku), z tą różnicą, że on rozcieńczył płyn do mycia naczyń :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
deha
Posty: 201
Rejestracja: 10 lis 2010, 22:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#114

Post autor: deha »

Dlatego zaznaczyłem, że jest jednym ze składników. Myślałem, że to oczywiste, ale posiłkuję się takim oto zdaniem od wujka google "izopropanol jest obojętny dla większości powszechnie używanych tworzyw sztucznych". Może więc i ta 'mocna hipoteza' ma w sobie trochę prawdy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41878
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#115

Post autor: Wojtek »

Wszystko się zgadza deha, dlatego też izopropanol tak świetnie nadaje się do czyszczenia elektroniki, optyki i innych delikatnych wyrobów, a zarazem wyparowuje w mig, ale oczywiście nie o to nam tu chodzi :) Mój komentarz był bardziej ukierunkowany na wniosek "dlatego używamy, bo jest obojętny", a nie na sam fakt jego obojętności wobec tworzyw sztucznych, tego nie dysputuję :)

Tak czy siak, nie próbujcie czasem myć płyty samym czystym alkoholem ;) Jeszcze się zatrujecie oparami i co będzie? :D

Wracając do kwestii płynu do mycia ekranów LCD to z tego co udało mi się ustalić to także jest mikstura złożona z stężenia izopropylu (ale nie za czystego, zazwyczaj 70-90%) z wodą destylowaną, jednakże stosunek proporcji jest w tym przypadku bliższy 50/50 czy też 40/60 (na korzyść wody).
Generalnie im droższy płyn do LCD tym więcej w nim alkoholu, który jest czystszy niż ten zastosowany w tańszych rozwiązaniach :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#116

Post autor: Jaskier »

Ja czasem stosuję ten specyfik. Nie bezpośrednio na płytę, tylko spryskuję szmatkę z mikrofibry i przecieram płytę, potem jeszcze przecieram wodą destylowaną.
Awatar użytkownika
meckert
Posty: 28
Rejestracja: 28 lut 2011, 22:56

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#117

Post autor: meckert »

Wojtek pisze: Wracając do kwestii płynu do mycia ekranów LCD to z tego co udało mi się ustalić to także jest mikstura złożona z stężenia izopropylu (ale nie za czystego, zazwyczaj 70-90%) z wodą destylowaną, jednakże stosunek proporcji jest w tym przypadku bliższy 50/50 czy też 40/60 (na korzyść wody).
Generalnie im droższy płyn do LCD tym więcej w nim alkoholu, który jest czystszy niż ten zastosowany w tańszych rozwiązaniach :)

... czyli zaszkodzić nie powinno. Impega jst chyba jednym z droższych płynów do paneli.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41878
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#118

Post autor: Wojtek »

Jak uważasz meckert ;) Jaskier jeszcze inną metodę przedstawia, płyn bezalkoholowy :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#119

Post autor: Jaskier »

Wojtek pisze:Jaskier jeszcze inną metodę przedstawia, płyn bezalkoholowy :)
Przy czym podkreślam: ten płyn (jak i inne tego typu) nie czyści a jedynie odelekryzowywuje :lol:
szczupak90
Posty: 14
Rejestracja: 12 mar 2011, 21:03

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#120

Post autor: szczupak90 »

Witam, gramofon już zakupiony, pierwsze płyty też. Zastanawiam się nad jakąś ściereczką do czyszczenia na sucho. Co byście polecili z allegro? Zaznaczę tylko, że nie mam zamiaru wydawać na coś takiego audiofilskiej sumy.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ