Przenośny odtwarzacz z dobrym dźwiękiem

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Przenośny odtwarzacz z dobrym dźwiękiem

#1

Post autor: Sindsoron »

Otóż zaczynam się powoli rozglądać za jakimś odtwarzaczem przenośnym, który obsługiwałbym bezstratne formaty audio (FLAC i APE) oraz dawał dobrej jakości dźwięk, dodatkowo miło by było gdyby miał sporo pamięci (tak już w okolicach 60-80GB a najlepiej więcej). Na razie korzystam z iPoda Classic 120GB 6 generacji... niby ma DAC Cirrus (średnia klasa)... ale jakość dźwięku pozostawia wiele do życzenia, no i nie obsługuje FLACa ale tylko APEa.

Poszperałem trochę i znalazłem coś ciekawego: iMod (http://redwineaudio.com/imod), jest to przeróbka starszej generacji ipodów classic, które używały jeszcze DAC Wolfson (firma robi DAC głównie do drogaśnych CDków). Polega to na wyprowadzeniu sygnału prosto z DAC (do tego dochodzi zmiana softu na lepszy, który obsługuje FLACa) do zewnętrznego złącza (pomija się wszystkie gówniane części które pogarszają dźwięk) tak że można go potem wprowadzić do małego przedwzmacniacza słuchawkowego. Całość kosztuje 250$ + koszt przedwzmacniacza. W teorii wygląda to fajnie bo iPod wtedy daje nam dźwięk takiej jakości jak drogi audiofilski sprzęt, ale jest to nie dość że drogie (razem z przedwzmacniaczem, przesyłką i samą przeróbką jest to koszt ~3000zł) to na dodatek jest to nie poręczne bo trzeba łazić z iPodem (który sam mały nie jest) do którego z tyłu jest przyczepiony przedwzmacniacz. Jest jeszcze kilka przenośnych odtwarzaczy "audiofilskich" (np. Hisoundaudio AMP3) ale mają one stosunkowo mało pamięci (~4GB). Hisoundaudio AMP3 pro 2 ma 4GB ale ma też slot na karty microSD/SDHC do 16GB, ale jak za tą pojemność kosztuje dość sporo bo ~250 funtów

Zależy mi na jakimś odtwarzaczu przenośnym który obsłużyłby i FLACa i APEa, miał sporo pamięci i dawał dźwięk dobrej jakości.

EDIT:
Poszperałem trochę i znalazłem jeszcze HiFiMANa:
HM-601: http://store.hifiman.com/product_detail.php?p=98#
HM-602: http://store.hifiman.com/product_detail.php?p=90#

niby fajne, ale dalej trochę drogie, a pamięci nie za wiele

EDIT2: Jak poczytałem o tych HiFiMANach to wydają się jak na razie najlepszym wyjściem, bo można je rozbudować kartą do 32GB, i kosztują podobnie jak iPod Classic (601 kosztuje koło 1000zł)

EDIT3:
Znalazłem polskiego dystrybutora HiFiMANa, ale na razie nie ma w ofercie 602, a szkoda, bo zebrała lepsze recenzje na necie i ma nawet 16GB pamięci wbudowanej :3 ale do 601 którą tam mają za 990zł dorzucają za free słuchawki HiFiMANA RE-ZERO, które kosztują ~300zł (http://audiomagic.pl/odtwarzacze-mp3/19 ... m-601.html) ;o ...jak na razie 601 to mój faworyt i chyba w nią zainwestuję jak wrócę do polski... no chyba że wtedy już będzie 602 dostępna w polsce ;p albo znajdę jakiś lepszy DAP ;p
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Przenośny odtwarzacz z dobrym dźwiękiem

#2

Post autor: Krzyś »

nie pomogę Ci w kwestii wyboru odtwarzacza niestety (w domu używam cienkiego klienta z geexboksem + karty dźwiękowej na USB, a w podróży telefonu z Windows Mobile i programem PocketPlayer - no i przede wszystkim nie jestem audiofilem, dźwięk z HTC Diamond Touch mi wystarcza, no przynajmniej w tłocznym autobusie bo w innych okolicznościach za bardzo podbija wysokie częstotliwości), ale rozważ następujące alternatywy:
  • coś z Windows CE/Windows Mobile + PocketPlayer - w takim urządzeniu łatwo o slot miniSD, niektóre obsługują urządzenia USB w trybie host (są drivery do Mass Storage Device, czy do kart dźwiękowych są, to już nie wiem) - to się może zamknąć w 1000 zł
  • jakiś normalny odtwrzacz mp3 z zainstalowanym firmware rockbox http://www.rockbox.org/ - budżet zależy od odtwarzacza
  • od biedy jakiś UMPC np. z kartą dźwiękową USB (oqo2 ma całkiem przyjemne wymiary, ew. były też małe Sony Vaio 4,8") - tylko tutaj budżet jakieś 4500 zł
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Przenośny odtwarzacz z dobrym dźwiękiem

#3

Post autor: Sindsoron »

znam rockboxa ;p ...sam mam htc touch pro ;p z dobrymi sterownikami dźwiękowymi daje sobie dość dobrze rade, ale przy 16GB karcie strasznie go zmula.

główny problem jest taki że większość tych odtwarzaczy przenośnych bądź innych urządzeń mobilnych ma badziewny DAC, a jak już mają dobry to albo mają badziewny soft i nie można na nie rockboxa wgrać, albo sygnał z DAC przechodzi przez badziewne elementy które mocno zniekształcają i zakłócają sygnał. Ciężko znaleźć też informacje jaki DAC mają te odtwarzacze na których rockbox śmiga (wiem tylko że ipody od 1 fo 5.5 generacji miały porządny DAC Wolfsona), przeczytanie na necie że "daje dobry dźwięk i czysty bas" nie wiele mi da, a praktycznie nie ma szans na przesłuchanie takiego odtwarzacza bez kupna go. Jeszcze poszperam trochę po necie i najwyżej będę pisał maile do producentów z zapytaniem jaki DAC mają dane modele odtwarzaczy, jak niczego porządnego i stosunkowo taniego nie znajdę to jednak zdecyduję się na tego HiFiMANa 601 albo 602
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Przenośny odtwarzacz z dobrym dźwiękiem

#4

Post autor: Sindsoron »

dobra... poszperałem trochę i postanowiłem zawęzić budżet na odtwarzacz do 1000zł... trafiłem kilka ciekawych typów, ale może najpierw podam jakie były moje kryteria wyboru:
-sporo pamięci wbudowanej (>30GB), albo możliwość rozbudowy kartą microSD do wymaganej pojemności
-dobra jakość dźwięku (porządny DAC i wzmacniacz słuchawkowy, dobrze by było żeby miał jeszcze wzmacniacz operacyjny)
-bateria żyjąca dłużej niż 8h
-płynne odtwarzanie FLAC, APE i MP3 320kbps
-solidne wykonanie i materiały (co by mi się nie rozleciał po kilku miesiącach)

Zanim przedstawię kandydatów trochę przyszłej historii. Na to którego kupię zdecyduję się zapewne dopiero jak będzie mi dane każdego z nich przesłuchać na słuchawkach które planuję sobie dopiero kupić :3 Więc równolegle do szukania odtwarzacza szukam też przenośnych, dyskretnych słuchawek (celuję w jakieś IEMy za max 500zł, ale o tym napiszę w innym temacie :3). Niestety za jakiś czas wyjeżdżam i wracam do polski dopiero jakoś we wrześniu więc w tedy będę kombinował z odsłuchem każdego ze sprzętów.

No to teraz pora przestawić odtwarzacze które jak na razie spełniają podane przeze mnie wymagania (jeśli znacie coś co mogło by mi się spodobać i spełnia wymagania to nie krępujcie się tu o tym napisać ;) ). Będę pisać tylko o ich możliwościach muzycznych i wykonaniu bo odtwarzanie filmów i cała ta reszta mnie po prostu nie interesuje :3

1. Nationite S:flo2
Główny procesor: Rockchip RK2806
DAC: Wolfson WM8740 x2
Wzmacniacz słuchawkowy: NXP TDA1308
Wzmacniacz operacyjny: OPA2604
Pamięć: 2GB / 4GB / 8GB / 16GB
Możliwość rozszerzenia pamięci: karta microSDHC do 32GB (z kolei gdzieś indziej w specyfikacji pisze że tylko do 16GB, będę musiał napisać maila do producenta z prośbą o wyjaśnienie)
Wyjścia: Słuchawkowe (Jack 3,5mm), Liniowe (Jack 3,5mm)
Odtwarzane formaty: MP3, WMA, APE, FLAC, AAC, OGG.
Inne: DAC Wolfson WM8740 to bliski krewny DAC stosowanych w najnowszych CDkach Cambridge Audio. Dodatkowo pracuje w trybie zbalansowanym (są dwa DAC, więc jest po jednym na kanał). Wyjście liniowe realizuje OPA2602, znajdujący się na szczycie oferty Texas Instruments.
Cena: ~700zł za 16GB, ~550zł za 8GB (na mniejsze nie patrzyłem nawet :3)
Recenzja na head-fi.org

2. HiFiMan HM-601
Główny procesor: brak informacji :o
DAC: NXP TDA1543
Wzmacniacz słuchawkowy: JRC5532
Wzmacniacz operacyjny: LM833 i JRC4560
Pamięć: 2GB, 8GB
Możliwość rozszerzenia pamięci: karta microSDHC do 32GB
Wyjścia: Słuchawkowe (Jack 3,5mm), Liniowe (Jack 3,5mm)
Inne: Z tego co wiem to TDA1543 był dawniej montowany w CDkach z wyższej półki i jest znany z dość ciepłego i łagodnego grania.
Cena: 990zł za 2GB (ale polski dealer dorzuca do tego słuchawki HiFiMan RE-ZERO warte ~300zł), czekam na info o cenie 8GB wersji, ale niestety na razie nie jest dostępna w polsce
Recenzja na head-fi.org

3. Cowon J3
Główny procesor:
DAC:
Wzmacniacz słuchawkowy:
Wzmacniacz operacyjny:
Pamięć: 8GB, 16GB, 32GB
Możliwość rozszerzenia pamięci: karta microSD, ale niestety producent nie podał nigdzie jak duża może być :3
Wyjścia: Słuchawkowe (Jack 3,5mm)
Inne:
Cena: ~850zł za 16GB, ~1100zł za 32GB

Jestem właśnie w trakcie dowiadywania się o jego bebechy.

4. FiiO X3
Główny procesor:
DAC: Wolfson WM8740
Wzmacniacz słuchawkowy:
Wzmacniacz operacyjny:
Pamięć:
Możliwość rozszerzenia pamięci:
Wyjścia: Słuchawkowe (Jack 3,5mm), Liniowe (Jack 3,5mm), Coaxial
Inne:
Cena: ~160$

czekam na premierę tego X3 bo zapowiada się ciekawie, firma FiiO jest znana z produkcji dobrych, a zarazem tanich wzmacniaczy słuchawkowych ;p

Podsumowując, jak na razie najbardziej mnie ciągnie do S:flo2 bo bebechami przewyższa wszystko, jeszcze tylko poczekamy co wyjdzie z tego X3 i to będą chyba liderzy ;p
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Re: Przenośny odtwarzacz z dobrym dźwiękiem

#5

Post autor: Acia »

Odświeżę temat, bo mocno zastanawiam się nad FiiO choć w poleceniach za 2018 rok konkuruje z nim Sony, ale wydaje mi się, że wszystko zależy od tego ile kto zainwestował w teksty sponsorowane na blogach audiofilskich:) Ktoś ma FiiO?
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 978
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Przenośny odtwarzacz z dobrym dźwiękiem

#6

Post autor: cobra »

Co prawda nie dokładnie w takim zastosowaniu, ale używam Fiio Q1. W zasadzie tylko jako DAC + wzmacniacz słuchawkowy (słuchawki głównie Sony MDR-1A).
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Przenośny odtwarzacz z dobrym dźwiękiem

#7

Post autor: gravediggie »

Acia pisze:
15 gru 2018, 11:23
Ktoś ma FiiO?

Ja mam x1 mark 2 czy jakoś tak. Nie wiem czy to w ten celujesz. X3 chyba rożni się tylko tym że może pracować jako DAC a X1 nie. Powiem tak:
nie wnoszę uwag do dźwięku, choć też nigdy go nie analizowałem przesadnie. Traktuję go jak walkmana. Przedtem używałem Ipod Video przez wiele lat i było to wyraźnie słabsze urządzenie od X1. Dla porównania mam bardzo chwalony (na tym poziomie urządzeń) przedwzmacniacz słuchawkowy/dac USB DragonFly 1.5 i większych różnic miedzy fiio a DF nie słyszę. W zasadzie żadnych nie słyszę. Więc chyba jest ok. Nie piszę z jakimś wielkim entuzjazmem bo ten fiio mnie nie zabił dzwiękiem (DF też nie). Wszystko jest jak najbardziej bardzo poprawne, tylko bez euforii. W analogu co rusz mi coś urywa szczękę a tu nie, ale może to i lepiej.

To co mi w X1 nie leży to ergonomia. Menu tak sobie ułożone, słaba czytelność ekranu (małe literki, jakieś dziwne tła), dość długie parowanie bluetooth (tu przede wszystkim kiepskie menu i jego obsługa ten czas wydłuża). Nieprecyzyjne pokrętło.

Kupiłem go w jakimś dziwnym promo za chyba 250zł i w tej cenie jak najbardziej ok, za 500-600zł nie kupiłbym go a tyle chyba wtedy kosztował.
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Re: Przenośny odtwarzacz z dobrym dźwiękiem

#8

Post autor: Acia »

No właśnie o menu słyszałam dość dużo złego, ja wcześniej miałam Ipod nano, ale oddałam go, bo myślałam, że mi się już nie przyda skoro mam gramofon:) Co do urwania d.. to właśnie kupiłam słuchawki ultrasone, za zbyt wielkie pieniądze i jak nałożyłam, to nic magicznego się nie wydarzyło, a niby polecane do hip hopu itp jako słuchawki 2018 roku a tu lipa. No nic, pewnie poszukam tego fioo używanego.Dzięki za opis.

gravediggie pisze:
17 gru 2018, 12:01
Acia pisze:
15 gru 2018, 11:23
Ktoś ma FiiO?
Ja mam x1 mark 2 czy jakoś tak. Nie wiem czy to w ten celujesz. X3 chyba rożni się tylko tym że może pracować jako DAC a X1 nie. Powiem tak:
nie wnoszę uwag do dźwięku, choć też nigdy go nie analizowałem przesadnie. Traktuję go jak walkmana. Przedtem używałem Ipod Video przez wiele lat i było to wyraźnie słabsze urządzenie od X1. Dla porównania mam bardzo chwalony (na tym poziomie urządzeń) przedwzmacniacz słuchawkowy/dac USB DragonFly 1.5 i większych różnic miedzy fiio a DF nie słyszę. W zasadzie żadnych nie słyszę. Więc chyba jest ok. Nie piszę z jakimś wielkim entuzjazmem bo ten fiio mnie nie zabił dzwiękiem (DF też nie). Wszystko jest jak najbardziej bardzo poprawne, tylko bez euforii. W analogu co rusz mi coś urywa szczękę a tu nie, ale może to i lepiej.

To co mi w X1 nie leży to ergonomia. Menu tak sobie ułożone, słaba czytelność ekranu (małe literki, jakieś dziwne tła), dość długie parowanie bluetooth (tu przede wszystkim kiepskie menu i jego obsługa ten czas wydłuża). Nieprecyzyjne pokrętło.

Kupiłem go w jakimś dziwnym promo za chyba 250zł i w tej cenie jak najbardziej ok, za 500-600zł nie kupiłbym go a tyle chyba wtedy kosztował.
Awatar użytkownika
dot87
Posty: 1458
Rejestracja: 04 wrz 2017, 17:37
Gramofon: Akai AP D33/Technics
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przenośny odtwarzacz z dobrym dźwiękiem

#9

Post autor: dot87 »

Ja osobiście mam innego chińczyka. Benije S5, dość mocno polecamy w swojej cenie min na head fi. Kosztował mnie coś ponad 100 gdzieś z rok temu. Co do menu i wykonania jest ok (choć możliwe że po prostu już się przyzwyczaiłem). Jedyny mankament jeżeli chodzi o wykonanie to przyciski dotykowe także po ciemku działasz z pamięci i nie ma bluetooth'a (co mi osobiście nie przeszkadza). Słuchawki bez problemu napędza wszystkie jakie mam (choć again nie mam jakiś strasznie wymagających), ja zazwyczaj słucham na głośności 16-17 na 31 i jest wystarczająco głośno.
Co do jakości dźwięku to jest to mimo wszystko urządzenie przenośne także nie spodziewałem się fajerwerków ale do codziennego użytku (do autobusu, na trening czy w teren) jest dużo lepszy niż tel. Bateria trzyma dość długo (ciągłego słuchania nie wiem ale przypuszczam że koło 15 h)
Luxman L230/Rotel RA820Bx3/Wega P120SH/Pickering V15/Stanton 680/Shure m75/Dual CD 1065/HK 27
Philips LFD 3428/Somic V2/AKG 240 Studio/Beyerdynamic DT 770/990 Pro
ODPOWIEDZ