Odtwarzacz / nagrywarka MiniDisc - MD

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Odtwarzacz / nagrywarka MiniDisc - MD

#1

Post autor: yamahafan »

Zakładam nowy wątek bo o ile moja wyszukiwarka nie kłamie, nie ma tego tematu w osobnym wątku forum.

A więc: zastanawiam się - po niedawnej lekturze jednego z zagranicznych for - nad wypróbowaniem tego nośnika, tym bardziej że oryginalne albumy MD można nabyć w sieci po bardzo okazyjnych cenach. Tyle że jak w każdym przypadku, są lepsze i gorsze konstrukcje. Sony jako wynalazca formatu wg jednych oferuje najlepsze konstrukcje. Wg innych nie koniecznie.

Czy ktoś z Was korzysta na co dzień z tego systemu ? Bądź też miał podobne dylematy przed zakupem własnego MD :) Albo zwyczajnie odpuścił pomysł uznając go z jakiegoś powodu za niewart zachodu ... i inwestycji.
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Odtwarzacz / nagrywarka MiniDisc - MD

#2

Post autor: yamahafan »

Poważne nikt na forum nie korzysta z MD? :-o Fakt, to nie analogowe brzmienie ale sądziłem że ma swoich zwolenników wśród forumowiczów....
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
ksx4system
Posty: 35
Rejestracja: 13 lis 2015, 01:48
Gramofon: Luxman PD-284
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Odtwarzacz / nagrywarka MiniDisc - MD

#3

Post autor: ksx4system »

yamahafan pisze:A więc: zastanawiam się - po niedawnej lekturze jednego z zagranicznych for - nad wypróbowaniem tego nośnika, tym bardziej że oryginalne albumy MD można nabyć w sieci po bardzo okazyjnych cenach. Tyle że jak w każdym przypadku, są lepsze i gorsze konstrukcje.
Lepsza czy gorsza konstrukcja w przypadku MiniDisc nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Format ten zamiast zapisu dźwięku PCM (względnie bezstratnego, jak na płycie kompaktowej) używa stratnej kompresji ATRAC o bitrate zaledwie 292kbit/s przy próbkowaniu 44,1kHz. Nawet dekoder wykorzystujący unowocześnioną wersję algorytmu nie pomoże w tym przypadku - uzyskasz brzmienie gorsze, a w najlepszym wypadku podobne do Spotify (z jakością ustawioną na najwyższą).

W skrócie: odpuść sobie, kasa wyrzucona w błoto.
RISC OS rządzi!
Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 127
Rejestracja: 02 sty 2014, 09:53

Re: Odtwarzacz / nagrywarka MiniDisc - MD

#4

Post autor: Boguś »

yamahafan pisze:Poważne nikt na forum nie korzysta z MD?
Ja się zacząłem bawić :).
Wpadłem na genialny pomysł, że zobaczę czy jest możliwość nagrania vinyla na MD, ale na razie próbuję to wszystko do siebie podłączyć (gramofon -> wzmacniacz [tu akurat nie ma problemu, bo ten zestaw działa już lata]-> wieża (na której jest nagrywarka MD).
Tylko coś kiepsko mi idzie :/.
Oczywiście najprościej jest podłączyć wieżę pod gramofon, ale ten wzmacniacz, który jest obecnie do gramofonu jest lepszy niż ten w wieży.
Takie mam wrażenie.

Z tą jakością to nie wiem jak jest, podobno od Atrac 4 i więcej, jest już nie do rozróżnienia od CD.
(∞).
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: Odtwarzacz / nagrywarka MiniDisc - MD

#5

Post autor: caveas »

1.Kompresja stratna z definicji niesie stratę sygnału.
2. Tak jak odtwarzacze CD mające różne konstrukcje różnie brzmią tali MD również.
3. Dużą nieroztropnością jest twierdzenie, że rozwiązania odtwarzaczy MD firm Sony, Technićś TEAC i Yamacha doprowadzają do identycznego brzmienia.
Zwykłą dobrze zakodowaną MP3 z parametrami 128kB 16 bit joint stereo można znośnie odtworzyć za pomocą zaawansowanego sprzętu.
Owszem można używać przenośnego sprzętu MD jako hipsterskiego odtwarzacza.
Zamiast do MD (nie najwyższa jakość konwerterów A/D) nie lepiej wciągać do komputera (np Audacity)? do 24bitowych formatów?
A póżniej sobie konwertować na różne formaty w zależności od potrzeb? :whistle:
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4576
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Odtwarzacz / nagrywarka MiniDisc - MD

#6

Post autor: zelazny »

Na ebay jest trochę muzyki zapisanej na MD. Myślę, że Miles Davis - "Sketeches of Spain" to niezła gratka dla posiadaczy MD.
http://www.ebay.co.uk/itm/Miles-Davis-S ... OSwblZZDuH~
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3761
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Odtwarzacz / nagrywarka MiniDisc - MD

#7

Post autor: Obywatel »

MD umarł śmiercią naturalną wraz z nadejściem mp3-ek. Jego zaletą jest możliwość zgrywania z przyzwoitą jakością z wszelkich innych nośników bez użycia komputera. Dodatkowa zaleta jest taka, że na minidiski można nagrywać wielokrotnie i kasować wcześniejszy zapis tak jak na kasecie magnetofonowej. Miałem kiedyś krótko do czynienia z odtwarzaczem MD w latach '90 - był to bodajże SONY i wtedy wydawał mi się wręcz kosmiczną maszyną :shock: Gdybym dzisiaj miał sobie sprawić MD, to chyba wybrałbym właśnie SONY.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41511
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Odtwarzacz / nagrywarka MiniDisc - MD

#8

Post autor: Wojtek »

Nic dziwnego - MD to wynalazek Sony :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Totoro
Posty: 168
Rejestracja: 07 lut 2020, 21:37
Gramofon: Unitra Fonica pl-731

Re: Odtwarzacz / nagrywarka MiniDisc - MD

#9

Post autor: Totoro »

Odkopuję, odświeżam. Słowem - zainteresowałem się formatem, jest coś uroczego w małym dysku zamkniętym w dyskietce, jakby kwintesencja lat 90 :mrgreen: Nie mam odtwarzacza, ale może kiedyś... Ale chyba raczej przy MD trzeba iść w urządzenia przenośne, bo to chyba taki kompaktowy format :think: Czy jakieś stacjonarne kobyły też mają sens? Bawi się któryś z kolegów w ten format, czy to już całkowita hipsterka? :doh:
ODPOWIEDZ