Antena - amplituner/tuner

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wojciech06
Posty: 339
Rejestracja: 21 wrz 2011, 19:32
Gramofon: Dual model CS 721
Lokalizacja: Warszawa

Antena - amplituner/tuner

#1

Post autor: wojciech06 »

Ostatnio zauważyłem (słuchowo), że podczas odbioru stacji zakresu FM, mimo anteny pokojowej FM (biały kabelek - akcesorium dołączone do amplitunera ONKYO TX-SR507) słyszę szumy w głośnikach. Szumy te nie występują cały czas, pojawiają się przeważnie po południu, czasami wieczorem. Próbowałem antenę (kabelek) ułożyć w różnych pozycjach (miejscach), ale niewiele to daje.
Mam pytanie: czy warto inwestować w inną antenę? Jeżeli tak, to co można kupić, by nie było szumów w głośnikach?
Ostatnio stałem się bardziej wyczulony na dźwięki (szumy itp.), chyba przez słuchanie winyli z gramofonu :)
W Polsce obowiązującym językiem jest język polski. Starajmy się pisać poprawnie ortograficznie. W miarę możliwości dbajmy o obecność polskich znaków diakrytycznych (tzw. ogonków, jak "ę", "ą" itd.).
Darek

Antena - amplituner/tuner

#2

Post autor: Darek »

wojciech06 pisze:am pytanie: czy warto inwestować w inną antenę? Jeżeli tak, to co można kupić, by nie było szumów w głośnikach?
Ja podlaczylem antene zewnetrzna i wszystko gra. Dzwiek idealny, ale jaka to antena jest to nie powiem bo nie wiem. Jeszcze nie bylem na dachu. Te kabelki sa da d..y, chyba ze masz bardzo mocny sygnal
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Antena - amplituner/tuner

#3

Post autor: eenneell »

wojciech06 pisze:Ostatnio zauważyłem (słuchowo), że podczas odbioru stacji zakresu FM, mimo anteny pokojowej FM (biały kabelek - akcesorium dołączone do amplitunera ONKYO TX-SR507) słyszę szumy w głośnikach
W tym zestawie to zależy od pogody :(
Awatar użytkownika
wojciech06
Posty: 339
Rejestracja: 21 wrz 2011, 19:32
Gramofon: Dual model CS 721
Lokalizacja: Warszawa

Re: Antena - amplituner/tuner

#4

Post autor: wojciech06 »

Czyli pozostaje antena zewnętrzna (ja mam kablówkę - ciekawe czy ma opcję R, bo ma TV), albo zamówić stałą pogodę bez zakłóceń :o :shock:
W Polsce obowiązującym językiem jest język polski. Starajmy się pisać poprawnie ortograficznie. W miarę możliwości dbajmy o obecność polskich znaków diakrytycznych (tzw. ogonków, jak "ę", "ą" itd.).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Antena - amplituner/tuner

#5

Post autor: Wojtek »

A gdzie tam ;)

Ludzie, kawał druta nie można z ręką na sercu nazwać "anteną pokojową", a tym właśnie jest "kabelek" dołączany do współczesnych wież i amplitunerów.

Przykładem konkretniejszego produktu do zastosowań wewnętrznych to chociażby polska antena Sonus FM.
http://www.dipol.com.pl/pokojowa_antena ... _A0240.htm

Ewentualnie można też wybrać coś takiego od firmy Telmor: http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa ... 6/1643.dat

Ja osobiście korzystam z lekko zmodyfikowanej anteny tego typu: http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa ... 6/1634.dat
Zakupiłem ją kiedyś w okolicznym serwisie RTV.
Wyjście symetryczne ma lepsze zastosowanie w starszych odbiornikach radiowych, gdzie w standardzie często nie było jeszcze wejścia na kabel koncentryczny (co dzisiaj jest już normą).

Pomijam fakt, że moje odbiorniki niektóre stacje odbierają nawet bez wpinania anteny (i to w stereo) ;)


Sieci kablowe zazwyczaj oferują pewien zakres stacji radiowych obok kanałów TV, ale to też zależy od sieci (a czasem i od dekodera, jeśli jest to kablówka cyfrowa).
Kiedyś spotkałem się z sygnałem z sieci kablowej, gdzie każda stacja była serwowana tylko w mono ;)


Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście antena zewnętrzna (typu Yagi albo kierunkowa, w zależności od warunków), ale nie każdy ma możliwość zastosowania takowej.
Wiele bloków mieszkalnych oferuje też dostęp do tzw. anteny zbiorczej, czyli do jednej dużej anteny na dachu, której sygnał jest rozdzielany do wszystkich mieszkań.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
wojciech06
Posty: 339
Rejestracja: 21 wrz 2011, 19:32
Gramofon: Dual model CS 721
Lokalizacja: Warszawa

Re: Antena - amplituner/tuner

#6

Post autor: wojciech06 »

Dzięki za wyjaśnienie zagadnienia odnośnie anten. W moim wypadku (blok 2003 rok - okablowanie sieciowe pod TV i internet) pozostaje tylko antena wewnętrzna i wybór jednej, z tych które wymieniłeś.
W Polsce obowiązującym językiem jest język polski. Starajmy się pisać poprawnie ortograficznie. W miarę możliwości dbajmy o obecność polskich znaków diakrytycznych (tzw. ogonków, jak "ę", "ą" itd.).
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Antena - amplituner/tuner

#7

Post autor: JacK »

W 2013 będzie koniec telewizji analogowej. Czy wiecie może jak to jest z radiem. Też ktoś planuje podobny zamach w przyszłości ? Ja wprawdzie słucham od czasu do czasu Trójki i paru innych stacji za pomocą dekodera telewizji N spiętego z amplitunerem ale zostaje jeszcze muzyka słuchana z radyjka w samochodzie.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Antena - amplituner/tuner

#8

Post autor: Wojtek »

JacK pisze:Czy wiecie może jak to jest z radiem.
Tak.
JacK pisze:Też ktoś planuje podobny zamach w przyszłości ?
Nie.

Jak dotąd nie wdrożono u nas nawet naziemnego systemu nadawania cyfrowego radia (ani nawet nie gada się jeszcze o takich planach), tak więc nie ma co się strachać póki co ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Antena - amplituner/tuner

#9

Post autor: eenneell »

JacK pisze:słucham od czasu do czasu Trójki
A ja w telefonie ;)
Będzimy słuchac w chipach- inplantach ;)
tylko żeby było CO? słuchać :roll:
Darek

Re: Antena - amplituner/tuner

#10

Post autor: Darek »

JacK pisze:W 2013 będzie koniec telewizji analogowej. Czy wiecie może jak to jest z radiem. Też ktoś planuje podobny zamach w przyszłości ? Ja wprawdzie słucham od czasu do czasu Trójki i paru innych stacji za pomocą dekodera telewizji N spiętego z amplitunerem ale zostaje jeszcze muzyka słuchana z radyjka w samochodzie.
Kup sobie dobry smatrfon, sciagnij aplikacje i masz z 50000 stacji radiowych. Problem z glowy. Zrobilem tak i nie zaluje. Slucham co chce i kiedy chce. Nawet Polskie Radio w samochodzie (jakie chce). W domu podlanczam pod ampli. Powiem ci ze jakosc jest naprawde dobra, szczegolnie na stacji Voice Of Rock Radio ( zobacz to w necie, nadaja na calkowitym legalu) http://www.voiceofrock.com/radio/
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Antena - amplituner/tuner

#11

Post autor: JacK »

Do zakupu smartfona już podchodziłem ze trzy razy, zawsze kończyło się na oglądaniu, może faktycznie warto kase wydać i skupić się na słuchaniu :)
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Antena - amplituner/tuner

#12

Post autor: Sindsoron »

JacK pisze:W 2013 będzie koniec telewizji analogowej
w okolicach roku 2004 mówili że najpóźniej w 2010, potem koło 2007 że w 2012 ;p chociaż data 2013 jest bardzo prawdopodobna bo już bodajże skończyli w kilku miejscach testy i jakoś za pół roku mają zacząć zamieniać nadajniki analogowe na cyfrowe ;) ...i już wiem że moje rodzinne okolice będą zrobione ostatnie w polsce :3
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Antena - amplituner/tuner

#13

Post autor: JacK »

W Bielsku DVB-T działa już jakiś czas. Dwie paczki programów można odbierać w mieście i okolicach. Tyle że to chyba nie ten wątek :doh:
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Antena - amplituner/tuner

#14

Post autor: Jaskier »

JacK pisze:W 2013 będzie koniec telewizji analogowej.
W 2012 będzie koniec świata, więc nie wiem, czy jest sens się czymkolwiek przejmować... :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Antena - amplituner/tuner

#15

Post autor: Wojtek »

Darek pisze: Kup sobie dobry smatrfon, sciagnij aplikacje i masz z 50000 stacji radiowych. Problem z glowy. Zrobilem tak i nie zaluje. Slucham co chce i kiedy chce. Nawet Polskie Radio w samochodzie (jakie chce). W domu podlanczam pod ampli.
Super, ale pomyśl na jakiej zasadzie to działa. Aplikacja ta łączy się przez Internet z stacją radiową i ściąga strumień audio, zazwyczaj w mp3 lub podobnym formacie, o różnym stopniu jakości (od 32kbps w górę). Ciągłe ściąganie mp3 z sieci przekłada się na dość duży transfer danych na komórkę.
W domu jeszcze nie ma takiego problemu jeśli mamy domową sieć WiFi i możemy podpiąć do niej smartfona, ale w terenie to już tylko sieć 3G/4G, a nielimitowany dostęp do niej jeszcze nie jest taki tani w Polsce, nie mówiąc już o zasięgu do wszystkich sieci komórkowych.

Zresztą, o czym my tu gadamy w ogóle. Lokalne radio analogowe > mp3 z sieci :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ