Dual C 844 - magnetofon

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
matik7777
Posty: 90
Rejestracja: 20 mar 2010, 18:34
Lokalizacja: Gdynia

Dual C 844 - magnetofon

#1

Post autor: matik7777 »

Od dawna polowałem na przyzwoitego kaseciaka. Wreszcie kupiłem:
http://allegro.pl/magnetofon-dual-c844-i1897033308.html



Jak widać, pisze że magnetofon po wymianie pasków. To dobrze. Przynajmniej będzie obroty trzymał.
Double speed - jako że ponagrywać też chciał będę, przyda się do nagrywania bezpośrednio z winyla.
Direct Load System - Ciekawe, jak się sprawdza w praktyce.

Ostatecznie pytania są takie:
Co myślicie o tym sprzęcie? Czy trafiłem w 10 czy wyrzuciłem kasę w błoto.
W wyborze typu taśmy jest ciekawie. Dlaczego jest 2x Fe i Cr?

Pozdrawiam
about:blank
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41890
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual C 844 - magnetofon

#2

Post autor: Wojtek »

Za 350 złotych to faktycznie jest dobry zakup.
Najwyższy ze swojej serii, prawie najlepszy gramofon firmy Dual (oczko wyżej był model C-839 RC).
matik7777 pisze:Double speed - jako że ponagrywać też chciał będę, przyda się do nagrywania bezpośrednio z winyla.
Rzeczywiście fajna opcja, ale z drugiej strony, kaset nagranych tą metodą nie wiem czy komukolwiek użyczysz, bo bez opcji 2x szybszego playbacku będzie to raczej brzmiało licho :)
matik7777 pisze:Direct Load System - Ciekawe, jak się sprawdza w praktyce.
Tak jak widzisz to na załączonym klipie. Fajna funkcjonalność, ale jest to głównie wodotrysk.
Teoretycznie można w szybki sposób wyjąć kasetę i ją obrócić bądź wymienić, a transport sam się załączy :)

Bardzo podoba mi się rozwiązanie z zasuwającą się klapką do ochrony głowic przed kurzem :)

Ciekawe jest też, że pomimo bycia produktem z początku lat '80tych, Dual zdecydował się zachować wyhyłowe wskaźniki sygnałowe. Bardzo fajnie się to zresztą komponuje.

Krótko mówiąc, trzeba być bardzo wybrednym by chcieć czegoś więcej od magnetofonu, mając taki sprzęt (no, może poza brakiem autorewersu ;) ).
matik7777 pisze:W wyborze typu taśmy jest ciekawie. Dlaczego jest 2x Fe i Cr?
Fakt, nie jest to typowe, ale to także znowu świadczy o wysokim pułapie tego modelu. Zrobili dodatkowe ustawienia by jeszcze lepiej podpasować pod konkretne rodzaje taśm. Za nimi kryją się inne ustawienia prądu pokładu itp.
Dual po prostu wziął pod uwagę to, że z czasem trafiły na rynek lepsze odmiany taśm Fe i Cr niż te starsze, o innych parametrach :)

Zresztą, masz tu darmową instrukcję obsługi: http://dual.pytalhost.eu/c844/
Na drugiej stronie jest tabelka z rozpiską dla ustawienia typu taśmy przyporządkowaną do listy najpopularniejszych taśm różnych producentów.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
matik7777
Posty: 90
Rejestracja: 20 mar 2010, 18:34
Lokalizacja: Gdynia

Dual C 844 - magnetofon

#3

Post autor: matik7777 »

prawie najlepszy gramofon firmy Dual
;)
Rzeczywiście fajna opcja, ale z drugiej strony, kaset nagranych tą metodą nie wiem czy komukolwiek użyczysz, bo bez opcji 2x szybszego playbacku będzie to raczej brzmiało licho
Nieee, nigdy! Nie będę nikomu pożyczał moich taśm! Po pożyczaniu gry Forza Motorsports na Xboxa, która była cała porysowana, mam uraz do pożyczania. Zresztą, kto w dzisiejszych czasach zajmuje się kasetami. Tylko takie oszołomy jak my, a u mnie w okolicy takowych brak.
Krótko mówiąc, trzeba być bardzo wybrednym by chcieć czegoś więcej od magnetofonu, mając taki sprzęt (no, może poza brakiem autorewersu ).
Właśnie deck przyszedł pocztą. I naprawdę sprawdzałem nagrywanie, na double speed, na taśmie Sony UX-S. I to jest jakość.

A teraz ból głowy przy słuchaniu moich taśm typu "Feeeee", które nagrywałem na miniwieży :lol:

Co ciekawe taśma typu Fe (TDK D60) nagrana przez sąsiada w latach 80. na dobrym decku brzmi całkiem dobrze.
about:blank
Awatar użytkownika
matik7777
Posty: 90
Rejestracja: 20 mar 2010, 18:34
Lokalizacja: Gdynia

Dual C 844 - magnetofon

#4

Post autor: matik7777 »

Właśnie przewijałem taśmę (Sony UX-S) i się zerwała :cry:
Szkoda bo to była jedyna moja zachowana chromówka.
Czy to znaczy że była ona jakaś lewa? :roll:
Zresztą, i tak będę kupować taśmy. Nowy TDK SA90 się nada?
about:blank
Awatar użytkownika
wojciech06
Posty: 339
Rejestracja: 21 wrz 2011, 19:32
Gramofon: Dual model CS 721
Lokalizacja: Warszawa

Dual C 844 - magnetofon

#5

Post autor: wojciech06 »

matik7777 pisze:Właśnie przewijałem taśmę (Sony UX-S) i się zerwała
Szkoda bo to była jedyna moja zachowana chromówka.
Zerwaną taśmę przeważnie można naprawić - w zależności, w którym miejscu nastąpiło zerwanie. No i oczywiście jaką posiada dla nas wartość sentymentalną.
matik7777 pisze:Czy to znaczy że była ona jakaś lewa?
Niekoniecznie była lewa. Ja ostatnio przesłuchiwałem dawnooo nieużywanej kasety i też taśma się zerwała. Spróbuję ją skleić - zerwała się przy rolce nawojowej.
W Polsce obowiązującym językiem jest język polski. Starajmy się pisać poprawnie ortograficznie. W miarę możliwości dbajmy o obecność polskich znaków diakrytycznych (tzw. ogonków, jak "ę", "ą" itd.).
Awatar użytkownika
matik7777
Posty: 90
Rejestracja: 20 mar 2010, 18:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dual C 844 - magnetofon

#6

Post autor: matik7777 »

Właśnie przeprowadziłem eksperyment.
Użyłem jakiejś taśmy żelazowej Samsunga (katowanej i nagrywanej już wielokrotnie)

Eksperyment polegał na nagraniu na taśmy utworu (na podwójnej prędkości, z Dolby C) celem późniejszego jego zgrania, i porównania z materiałem źródłowym.

Jak wyszło?
Analiza widma
Analiza widma
Różnice :
1. Obniżenie dynamiki na taśmie z powodu użycia Dolby
2. Nieznaczne ucięcie częstotliwości

Dołóżmy moją wesołą kartę dźwiękową, średnią jakość okablowania, niezbyt dobry nośnik.

Wynik jest świetny i podejrzewam, że ciężko jest odróżnić źródło od kopii (no, może po za lekkim szumem)
Można? Można!
about:blank
Awatar użytkownika
matik7777
Posty: 90
Rejestracja: 20 mar 2010, 18:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dual C 844 - magnetofon

#7

Post autor: matik7777 »

Czy ktoś wie do czego służą przyciski FADE EDIT?
about:blank
Awatar użytkownika
wojciech06
Posty: 339
Rejestracja: 21 wrz 2011, 19:32
Gramofon: Dual model CS 721
Lokalizacja: Warszawa

Dual C 844 - magnetofon

#8

Post autor: wojciech06 »

matik7777 pisze:Czy ktoś wie do czego służą przyciski FADE EDIT?
W google znalazłem: "Funkcja FADE EDIT służy do obsługi mikrofonów".

Poczytaj może w instrukcji:

http://wega.we.funpic.de/c844/
Ostatnio zmieniony 12 gru 2011, 19:35 przez wojciech06, łącznie zmieniany 1 raz.
W Polsce obowiązującym językiem jest język polski. Starajmy się pisać poprawnie ortograficznie. W miarę możliwości dbajmy o obecność polskich znaków diakrytycznych (tzw. ogonków, jak "ę", "ą" itd.).
Awatar użytkownika
nasiaka
Posty: 170
Rejestracja: 02 gru 2011, 18:34

Dual C 844 - magnetofon

#9

Post autor: nasiaka »

Podłączasz mikrofon i słyszysz siebie w głośnikach, taki bajer 8-)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41890
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual C 844 - magnetofon

#10

Post autor: Wojtek »

Żadna obsługa mikrofonów itp.

Funkcja Fade Edit to wodotrysk służący do realizacji efektów Fade In i Fade Out bezpośrednio na nagranej taśmie.
Magnetofon robi to przy użyciu głowic i elektroniki (zgłaśnianie/ściszanie).

Najlepiej będzie jak sobie sprawdzisz działanie tej funkcji na jakimś nagraniu na którym Tobie nie zależy ;)
Można robić z tym sporo różnych kombinacji, ale generalnie chodzi tutaj o "miękkie" wejście i wyjście z nagrania.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
matik7777
Posty: 90
Rejestracja: 20 mar 2010, 18:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dual C 844 - magnetofon

#11

Post autor: matik7777 »

Nie ma bata. Ten magnetofon jest po prostu zarąbisty. Prawie 19khz. I to na zwykłym chromie (TDK SA)
wykresik.jpg
Nagrywałem bez żadnych ekstrawagancji w stylu Double Speed. Nagrywałem tylko z Dolby C.
Producent w instrukcji gwarantował 18khz :D
about:blank
Awatar użytkownika
matik7777
Posty: 90
Rejestracja: 20 mar 2010, 18:34
Lokalizacja: Gdynia

Dual C 844 - magnetofon

#12

Post autor: matik7777 »

Było za dobrze.......

Czy ktoś wie co może być źródłem dziwnych zakłóceń (brzęczenie które znika wraz z trzaskiem). Takie coś zdarza się bardzo często, brzmi jak jakieś przebicie z uziemienia. Czasem pomaga delikatne poruszenie gałką od Dolby.
Ano właśnie czy trzeba takiego cudaka uziemić?
http://mateuszlipowski.strefa.pl/zaklocenia.ogg na czystej taśmie
Po drugie Dolby (szczególnie C) potrafi się ot tak wyłączyć. Po prostu. Trzeba uruchamiać magnetofon od nowa, wtedy działa.
Druga rzecz : ten klocek nie ma żadnego pokrętła od kalibracji. Czy mają mi wystarczyć dwie opcje Fe i dwie Cr?
about:blank
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41890
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual C 844 - magnetofon

#13

Post autor: Wojtek »

matik7777 pisze:Ano właśnie czy trzeba takiego cudaka uziemić?
Raczej nie :) Chyba nie ma trój-żyłowego przewodu przecież?
matik7777 pisze:Czasem pomaga delikatne poruszenie gałką od Dolby.
Potencjometr do przeczyszczenia?
matik7777 pisze:Po drugie Dolby (szczególnie C) potrafi się ot tak wyłączyć. Po prostu. Trzeba uruchamiać magnetofon od nowa, wtedy działa.
Pewnie też coś nie styka jak trzeba ;)
matik7777 pisze:Druga rzecz : ten klocek nie ma żadnego pokrętła od kalibracji. Czy mają mi wystarczyć dwie opcje Fe i dwie Cr?
Mało który magnetofon ma tyle opcji do wyboru taśmy niż to co masz w swoim sprzęcie, także nie narzekaj.
Pokrętła do regulacji Bias/prądu podkładu rzadko kiedy spotykało się na zewnątrz budy. W środku z pewnością są regulacje do kalibracji :)

Ściągnij sobie serwisówkę i studiuj ;)
http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/ ... _C844.html
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Dual C 844 - magnetofon

#14

Post autor: Robert007Lenert »

Wojtek pisze:Mało który magnetofon ma tyle opcji do wyboru taśmy niż to co masz w swoim sprzęcie, także nie narzekaj.
Pokrętła do regulacji Bias/prądu podkładu rzadko kiedy spotykało się na zewnątrz budy.
To akurat nie jest prawda. Wiekszosc modeli roznych firm i to juz w klasie sredniej /2-glowicowe/ posiada reczna regulacje bias a bywa ze i auto-bias /czyli obie te funkcje niezaleznie/ Co do powodow brzeczenia i tego trzasku, moze byc wiele przyczyn, ale najbardziej prawdopodobna jest tzw zimny lut w okolicach przelacznika Dolby, badz na ktorejs nozce glowicy.
ahaja
Posty: 1215
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Dual C 844 - magnetofon

#15

Post autor: ahaja »

Mogą też padać elektrolity.

Wysoka cena zakupu nieadekwatna do jakości. Można lepiej, z większymi możliwościami kalibracj i taniej.
Ale rozumiem jeśli ktoś jest kolekcjonerem.
ODPOWIEDZ