Szpulowce... :-)

Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Szpulowce... :-)

#31

Post autor: vinylpiotrek »

Wczesne 90-te.
Obrazek
Jerzy33
Posty: 2
Rejestracja: 20 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Zgierz

Re: Szpulowce... :-)

#32

Post autor: Jerzy33 »

Dzień dobry , mam już nieco lat i na dodatek jestem elektronikiem zatem niechaj nikogo nie dziwi że chcę przywrócić do życia magnetofon Mak 2S ale mam problem -nie mam schematu i dlatego ośmielam się prosić Kolegów o pomoc w zdobyciu dokumentacji lub pokierowaniu moimi poszukiwaniami za co byłbym wdzięczny.
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Szpulowce... :-)

#33

Post autor: Kocewicz »

A co mu jest?
Trudno będzie ze schematem, ten magnetofon nie był w "normalnej" sprzedaży, zwykłe ZURT też raczej nie zajmowały się naprawą tego. Trzeba sobie poradzić bez schematu, ewentualnie czekać aż coś wypłynie na aukcji.
Are you Shure?
Jerzy33
Posty: 2
Rejestracja: 20 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Zgierz

Re: Szpulowce... :-)

#34

Post autor: Jerzy33 »

Mój Mak 2S nie kasuje a głowica jest dobra i generator pracuje.Pewnym jest że ja to naprawię ,no ale gdy będę miał schemat to nie będę musiał spędzać nad problemem wielu,wielu godzin a najwyżej jedną lub dwie.Zamiast siedzieć w piwnicy będę np.coś tworzył
sp4ndq
Posty: 3
Rejestracja: 01 mar 2013, 12:02

Re: Szpulowce... :-)

#35

Post autor: sp4ndq »

Mam instrukcje serwisową da mgf MAK 2S oraz zapasowy komplet głowic, jeśli Cię intresuje odpisz na email : sp4ndq@op.pl
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Szpulowce... :-)

#36

Post autor: samuraj »

Nie moglem się powstrzymać...musiałem to wrzucić:)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=F89qQBlvDJw[/youtube]
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Szpulowce... :-)

#37

Post autor: zbyszek1982 »

Ja posiadam zk140 w wersji lampowej i w wersji tranzystorowej. Oba na chodzie, tego lampowego to jeszcze mój ojciec używał wieki temu. Kiedyś nagrywałem na niego audycje z Trójki, bo na jednej szpuli wchodziły 4h programu. Teraz wyczyszczone leżą na strychu.

Te zachodnie szpulowce korzystają z takich samych taśm ośmiościeżkowych, czy z jakiś innych?
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Szpulowce... :-)

#38

Post autor: samuraj »

One nie są moje...niestety. Mialem okazje je zobaczyć kiedyś na żywo (coś pięknego!) i znalazłem wczoraj przypadkiem filmik ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Szpulowce... :-)

#39

Post autor: Wojtek »

zbyszek1982 pisze:Te zachodnie szpulowce korzystają z takich samych taśm ośmiościeżkowych, czy z jakiś innych?
Chyba czterościeżkowych? Format jest standardowy, a więc taki sam.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Szpulowce... :-)

#40

Post autor: Kocewicz »

Taśmy są te same, jednak w przypadku ZK140 format zapisu jest nieco inny, niż w przypadku magnetofonu 4-ścieżkowego stereofonicznego. Uniemożliwia to współwymienność nagrań, już nawet pomijając niską prędkość zapisu.
Are you Shure?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Szpulowce... :-)

#41

Post autor: zbyszek1982 »

Faktycznie, na taśmie są cztery ścieżki. Mój błąd.
Awatar użytkownika
zoombie
Posty: 1029
Rejestracja: 06 maja 2013, 21:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Szpulowce... :-)

#42

Post autor: zoombie »

Kocewicz pisze:Taśmy są te same, jednak w przypadku ZK140 format zapisu jest nieco inny, niż w przypadku magnetofonu 4-ścieżkowego stereofonicznego. Uniemożliwia to współwymienność nagrań, już nawet pomijając niską prędkość zapisu.
Albo czegoś nie kumam, albo nie do końca jest tak. Taśmę z ZK140T (chyba, że w tej literce T kryje się różnica) spokojnie odsłuchiwałem na stereofonicznym, inna tylko była numeracja ścieżek. Natomiast faktem jest, że nie próbowałem słuchać na ZK140T taśmy nagranej stereofonicznie ;)
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Szpulowce... :-)

#43

Post autor: Kocewicz »

No właśnie w monofonicznym czterościeżkowym zapis jest taki, że ścieżki się przeplatają, aby zredukować przesłuchy. W efekcie na sprzęcie stereofonicznym odczyt będzie taki, że jeden kanał będzie czytany od tyłu. A na monofonicznym te kanały się zsumują i będzie kaszana.
Are you Shure?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Szpulowce... :-)

#44

Post autor: Wojtek »

Żeby nie było, w zachodnich magnetofonach szpulowych też tak jest ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Szpulowce... :-)

#45

Post autor: yamahafan »

Znalazłem ostatnio takie fajne miejsce: http://slbender.exactpages.com/akaidt.html To tak na wszelki wypadek, gdyby okazało się że ktoś jeszcze choruje na srebrne Akai z lat 70-tych :D Jako że sporo tego na Alledrogo (a ceny czasem kosmiczne) to warto poczytać czym różni się jeden od drugiego.
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
ODPOWIEDZ