Problem po wymianie kabli Unitra G-8010

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
beta
Posty: 3
Rejestracja: 18 sty 2016, 11:32

Problem po wymianie kabli Unitra G-8010

#1

Post autor: beta »

Cześć,
wymieniłem przewody na Unitra G-8010, po podłączeniu do przedwzmacniacza Vivanco każdy kanał oddzielnie gra dobrze, natomiast gdy podłączone do wzmacniacza (nie przedwzmacniacza) są oba kanały jednocześnie, to dźwięk jest zniekształcony, nie ma basu i nie słychać wokalisty. Masa gramofonu połączona z masą przedwzmacniacza, nie buczy.
Innymi słowy: Gramofon Unitra G-8010 z wtykami RCA podłączony do przedwzmacniacza Vivanco, dalej RCA do wzmacniacza ew. RCA-jack do innego wzmacniacza. Gdy oba wtyki RCA wyjściowe są podłączone do wzmacniacza, dźwięk jest zniekształcony (wystarczy częściowe włożenie któregokolwiek bolca do gniazda, bez otaczającej części wtyku RCA). Każdy z kanałów z przedwzmacniacza osobno gra dobrze w połączeniu z każdym z wejść wzmacniacza.

Czy mogłem odwrócić polaryzację (mogło się tak zdarzyć, jestem w stanie to zweryfikować dopiero wieczorem)?
Czy mogłem przylutować do masy ramienia zamiast "-" wkładki? (z ramienia grafomofonu wychodzą 2 niebieskie przewody, jestem w stanie to zweryfikować dopiero wieczorem)?
Nie chodzi mi o odpowiedź na pytanie czy to zrobiłem, ale czy popełnienie takiego błędu dawałoby podobne objawy. Obsługując nagłośnienie na jakiejś imprezie miałem podobny problem, mianowicie po podłączeniu obu kanałów do miksera/wzmacniacza jednocześnie (jack stereo -> 2 wtyki rca) dźwięk był zniekształcony w podobny sposób, konieczne było wypięcie jednego z wtyków RCA.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Problem po wymianie kabli Unitra G-8010

#2

Post autor: zbyszek1982 »

Sprawdź czy w którymś kanale nie pomyliłeś masy z żyłą gorącą.
beta
Posty: 3
Rejestracja: 18 sty 2016, 11:32

Problem po wymianie kabli Unitra G-8010

#3

Post autor: beta »

Masz na myśli masę z wkładki gramofonowej?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Problem po wymianie kabli Unitra G-8010

#4

Post autor: zbyszek1982 »

beta pisze:Masz na myśli masę z wkładki gramofonowej?
Tak, może być zamieniona masa z sygnałem. Najlepiej jest wziąć miernik i sprawdzić przejście od bolców w gnieździe headshella do wtyków. Najwyżej przepniesz dwa kabelki w headshellu i po sprawie.

Powinno być tak:

Biały - lewy sygnał (bolec RCA)
Niebieski - lewy masa (kryza RCA)
Czerwony - prawy sygnał (bolec RCA)
Zielony - prawy masa (kryza RCA)
beta
Posty: 3
Rejestracja: 18 sty 2016, 11:32

Problem po wymianie kabli Unitra G-8010

#5

Post autor: beta »

Bardzo dziękuję, myślałem, że się tak mogło stać, lutowałem bez miernika pod ręką. Wieczorem będę mógł wszystko posprawdzać. Bałem się jeszcze zamiany masy wkładki z masą gramofonu, ale to tez pomiary ostatecznie wykluczą.
ODPOWIEDZ