2 gramofony -> 1 wejście phono?

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

2 gramofony -> 1 wejście phono?

#1

Post autor: eenneell »

Czy podłączenie 2 Gramofonów do 1phono w ampl. za pomocą "trójnika" cinch to wielka zbrodnia :?:
Jeżeli tak (czyli zbrodnia) to jak to zrobić inaczej :?:
To tylko pytanie i chyba nie temat na nowy temat :)
Jeżeli to juz gdzies jest ( nie znalazłem) to prosze o link
RSVP
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41543
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

2 gramofony -> 1 wejście phono?

#2

Post autor: Wojtek »

Nie kojarzę takiego pytania, więc mamy wątek :)
eenneell pisze:To tylko pytanie i chyba nie temat na nowy temat :)
W sumie większość wątków rozpoczyna się od "tylko pytania" ;)

Wracając do sedna sprawy...
eenneell pisze:Czy podłączenie 2 Gramofonów do 1phono w ampl. za pomocą "trójnika" cinch to wielka zbrodnia :?:
Jak dla mnie jest to objaw kombinacji "na upartego" aniżeli zbrodnia :) Może zadziała.
Do takich rzeczy stosuje się m.in. miksery dźwięku. To by było "normalne" podejście :)

Ciekawostka: co lepsze amplitunery/wzmacniacze miały niekiedy 2 niezależne wejścia Phono ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: 2 gramofony -> 1 wejście phono?

#3

Post autor: JacK »

Zwykły trójnik nie jest dobrym rozwiązaniem. Mikser wypada dużo drożej. Najlepiej więc odseparować sygnały za pomocą mechanicznego przełącznika zwanego selektorem wejść. Może to być takie urządzenie jak to z linka poniżej.
http://allegro.pl/selektor-rca-cinch-3x ... 98075.html
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41543
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

2 gramofony -> 1 wejście phono?

#4

Post autor: Wojtek »

A racja, zapomniałem o tych urządzonkach. Selektor też da sobie radę :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: 2 gramofony -> 1 wejście phono?

#5

Post autor: eenneell »

JacK pisze:Zwykły trójnik nie jest dobrym rozwiązaniem. Mikser wypada dużo drożej. Najlepiej więc odseparować sygnały za pomocą mechanicznego przełącznika zwanego selektorem wejść. Może to być takie urządzenie jak to z linka poniżej.
http://allegro.pl/selektor-rca-cinch-3x ... 98075.html
Dzięki za radę z selektorem!
Na razie "jadę" na trójnikach ( bo akurat miałem)!
Ponieważ jak używam jednego gramofonu - to drugi jest "off" ( i odwrotnie) - nie muszę nic separowac! ( zresztą lepsze złocone trójniki, niż separator nn!?!- poczekam i kupię jakiś "troszkę" firmowy)
Może z "audiofilskiego" punktu widzenia to... wiadomo co!, a mnie nie chodzi o DJ-ski mix;
Wazna jest swoboda słuchania: raz starego zapisu mono, raz stereo -czasem też starego. Teraz słucham LP z 1958 r , który po umyciu gra jak nowy - No prawie! (po -prawdopodobnie- xxx Bambinach zaskakuje jakością, dynamiką, etc!)
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

2 gramofony -> 1 wejście phono?

#6

Post autor: Krzyś »

bezpośredniego podłączenia elektrycznego dwóch gramofonów do jednego wejścia phono przy pomocy jakiegoś "trójnika" nie można raczej uznać za pomysł bezpieczny - gdyż np. prąd indukowany w adapterze w jednym gramofonie będzie przepływał przez uzwojenia cewki w adapterze w drugim gramofonie. O tym, że zmienią się parametry układu (indukcyjność, opór, pojemność), to już nie wspomnę.

Pomysł to albo przełącznik (taki jak ten podlinkowany jest strasznym badziewiem, więc może wprowadzić jakieś niekorzystne zjawiska - np. przydźwięk sieciowy - ale generalnie działa (i jak ktoś nie ma jakichś szczególnych wymagań odnośnie jakości dźwięku - tak jak np. ja - to można takie coś zakupić)), albo mikser - miksery nie są przesadnie drogie, np. Reloop robi takie z dwoma kanałami i kilkoma wejściami (np. mikser ma jednocześnie wejście liniowe i phono W KAŻDYM KANALE oba - wybiera się je przełącznikiem - a przy pomocy suwaków dopasowuje się poziom sygnału). Najtańsze, nowe miksery to kwota w okolicy 200 zł (czyli czasami więcej niż gramofon...), co moim zdaniem nie jest kwotą szczególnie wygórowaną.

Oczywiście taki mikser ma przedwzmacniacz gramofonowy wbudowany (i niestety musimy na nim polegać - podłączenie wyjścia liniowego miksera do gniazda "Phono" uważam za pomysł zdecydowanie zły).

Ja mam np. tani model miksera Reloopa (access.2.usb czy jakoś tak), który ma po 3 rodzaje wejść w obu kanałach, wybierane przełącznikiem (wejście gramofonowe, liniowe i USB). Urządzenie ma wbudowane 2 kodeki USB, rozpoznawane przez systemy operacyjne jako standardowe urządzenie audio USB, dzięki czemu możemy nagrywać każdy kanał niezależnie, ew. puścić dźwięk z komputera. Mikser ma dodatkowo kanał do podłączenia mikrofonu dynamicznego (takiego domowego, nie estradowego) i gniazdo słuchawkowe, które ma oddzielne pokrętło do miksowania kanałów. Jestem bardzo zadowolony z tego urządzenia - zaoszczędziło mi plątaniny kabli i ciągłego ich przełączania, że też o możliwości jednoczesnego słuchania 3 źródeł (mikrofon + 2 kanały) nie wspomnę (kiedyś próbowałem sobie nastawić jakąś płytę i jednocześnie to samo odtwarzać z komputera (; )
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: 2 gramofony -> 1 wejście phono?

#7

Post autor: Krzyś »

eenneell pisze:Na razie "jadę" na trójnikach ( bo akurat miałem)!
Ponieważ jak używam jednego gramofonu - to drugi jest "off" ( i odwrotnie) - nie muszę nic separowac! ( zresztą lepsze złocone trójniki, niż separator nn!?!- poczekam i kupię jakiś "troszkę" firmowy)
Może z "audiofilskiego" punktu widzenia to... wiadomo co!, a mnie nie chodzi o DJ-ski mix;
Wazna jest swoboda słuchania: raz starego zapisu mono, raz stereo -czasem też starego. Teraz słucham LP z 1958 r , który po umyciu gra jak nowy - No prawie! (po -prawdopodobnie- xxx Bambinach zaskakuje jakością, dynamiką, etc!)
hmm, jeżeli jeden z gramofonów to ten z wkładką piezoelektryczną, to jak najszybciej to rozłącz... wkładka piezoelektryczna miała poziom sygnału kilka razy wyższy od poziomu sygnału wkładki magnetycznej, na poziomie 0,5 v (czyli prawie liniowy, i charakterystykę prawie liniową - "prawie" robi różnicę)
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

2 gramofony -> 1 wejście phono?

#8

Post autor: eenneell »

OKI! Rozłączam!
UFFF!
Dzięki Krzyś!
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: 2 gramofony -> 1 wejście phono?

#9

Post autor: eenneell »

PS>
Wyłączyłem, ale wczesniej nie zauważylem, żeby coś się dziwnego dzialo! Sygnał różnił sie miedzy wkładkami (gramofonami) z tym, że jeden ciut głośniejszym był. Ale i tak ciszej było niż CD, czy radio?!?
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: 2 gramofony -> 1 wejście phono?

#10

Post autor: JacK »

Tak tylko na marginesie powiem że selektory bywają też takie nieco lepsze. Sam mam taki w obudowie z metalu, ze złoconymi wyjściami , a w środku jest mechaniczny miedziany ślizgacz który zwiera styki też miedziane na dużej powierzchni. Gałka ślizgacza jest bardzo wygodna, a przełączać można między trzema stereofonicznymi urządzeniami. Kupiłem go kilka lat temu w sklepie RMS za około 40 zł.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: 2 gramofony -> 1 wejście phono?

#11

Post autor: eenneell »

Jack!
Selektor się sprawdza!
Dzięki za poradę :)
Awatar użytkownika
loamesoile
Posty: 381
Rejestracja: 23 lut 2011, 17:44
Kontakt:

2 gramofony -> 1 wejście phono?

#12

Post autor: loamesoile »

Też muszę nabyć jak najprędzej coś takiego. Kiedyś przeglądałem ten temat, ale później zapomniałem i cieszę się, że został odświeżony, bo mam już dosyć ręcznego przekładania kabli, za każdym razem, gdy chcę uruchomić gramofon + zbyt częste rozłączanie/podłączanie kabli też chyba im nie służy? :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41543
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

2 gramofony -> 1 wejście phono?

#13

Post autor: Wojtek »

loamesoile pisze:+ zbyt częste rozłączanie/podłączanie kabli też chyba im nie służy? :)
Wątpię. Co najwyżej w ekstremalnym przypadku mogą Ci się rozkręcić wtyczki :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: 2 gramofony -> 1 wejście phono?

#14

Post autor: JacK »

Nie jestem fanem tego typu gadżetów ale czasami życie zmusza do działań zastępczych i tak niedawano chcąc nie chcąc przeprosiłem się z moim selektorem wejść. Metalowa obudowa i pokrętło , przyzwoite złącza rca , dobry ślizgacz , a do wymiany były tylko byle jak lutowane kabelki w środku. Gembird Audio Switch produkcja oczywiście Chiny.
Załączniki
DSC04933_2.JPG
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: 2 gramofony -> 1 wejście phono?

#15

Post autor: eenneell »

eenneell pisze:Jack!
Selektor się sprawdza!
Dzięki za poradę :)
Wciąż to jest dobre urządzenie dla "multigramofonowców" :D
POLECAM
ODPOWIEDZ