Wymiana okablowania Bernard - problem z brumieniem

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
elite2
Posty: 19
Rejestracja: 06 gru 2012, 12:29
Gramofon: Technics SL-1200 mk2
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Wymiana okablowania Bernard - problem z brumieniem

#1

Post autor: elite2 »

Witam wszystkich serdecznie. To mój pierwszy post, wiem że ten temat pojawia się bez przerwy, ale liczę na pomoc.

Sprawa wygląda następująco: chciałem ojcu sprezentować mojego starego Bernarda, w którym trzeba było wymienić Din 5 na RCA, wszystko zrobiłem nie do końca dobrze, bo mas sygnałowych nie rozdzieliłem, więc brumienie miało prawo występować. Zrobiłem więc tak jak być powinno - rozdzielone masy sygnałowe, a uziemiające "czarne" kable w gramofonie dostały swój własny kabelek z widełkami. Efekt - brumi dalej. Krok trzeci - posprawdzałem kabelki w ramieniu, gdzieś było przebicie, bo masa jednego z kanałów zwierała z masą ramienia. Po rozmontowaniu ramienia przyszło mi do głowy, żeby sprawdzić czy wszystko działa w wersji maksymalnie prostej, zlutowałem więc wymontowane kable z ramienia z kablami RCA. Cały ten zestaw, czyli tylko kable i wkładka, podpięty do przedwzmacniacza, dalej generuje buczenie. Całkiem już zgłupiałem, same kable i wkładka buczą?! Myślałem, że może z wkładką coś nie tak (OM10e), ale po podpięciu do mojego sl1200 zero brumienia (byłem w szoku, bo słucham co prawda na budżetowej Grado Black, ale dopiero po podpięciu Ortofona usłyszałem słynny "hum" Grado, o którym tyle piszą). Próbowałem podotykać gdzieś uziemieniem do wkładki, ale brzęczenie nie ustępowało. Nie wiem już, czy taki zestaw ma prawo działać poprawnie tylko biegnąc w rurce, która pełni rolę ekranu, i dopiero jego uziemienie pozbawi mnie buczenia? Dlaczego sama wkładka brumi? Co ma sl 1200, że tego buczenia nie ma, przecież tam jest to podpięte tak samo?

Pomóżcie, bo zacząłem się poddawać, chyba dam ojcu brumiący gramofon.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Wymiana okablowania Bernard - problem z brumieniem

#2

Post autor: Bacek »

Posprawdzaj miernikiem. Z widełek kabelka uziemienia powinieneś mieć przejście na rurkę ramienia a brak przejścia na masy w chinchach. Bernard ma jakiś transformator? Jak tak to może mechanicznie brzęczy, sprawdź z wtyczką w gniazdku i bez. Nie masz kabelków puszczonych gdzieś w okolicach 220V? Jak już zmieniałeś kabelki to zmieniłeś na takie z ekranem?
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Wymiana okablowania Bernard - problem z brumieniem

#3

Post autor: Bacek »

Pytanie ew na czym to stoi i gdzie. 1200 jest solidnie wygłuszony. Jak masz na jakiejś szafce wydmuszce gdzie 50Hz mechanicznie bryka to 1200 może się temu oprzeć. Postaw Bernarda na czymś miękkim do testów (poduszka,gąbka).
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
elite2
Posty: 19
Rejestracja: 06 gru 2012, 12:29
Gramofon: Technics SL-1200 mk2
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Wymiana okablowania Bernard - problem z brumieniem

#4

Post autor: elite2 »

Wkładka brumi na wyłączonym gramofonie. Właściwie to jest z niego wyciągnięta z kablami. Na razie wkładka jest brutalnie dolutowana do końcówek kabli rca (właściwie między nimi a wkładką są jeszcze kabelki z wkładki, bo bałem się lutować do pinów wkładki). Kabelki które chcę zastosować w ramieniu, to lica nawojowa 7x0,07 w oplocie bawełnianym (jak w forumowym tutorialu na wymianę kabli w technicsie 1710). Mam je dawać jeszcze w jakiś ekran? Dziś kolejne próby.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Wymiana okablowania Bernard - problem z brumieniem

#5

Post autor: zbyszek1982 »

Sprawdź czy nie ma gdzieś przejścia między masami sygnałowymi a masą gramofonu. Ja kiedyś miałem podobny problem z polskim gramofonem. Pomimo, że wszystkie przewody były połączone prawidłowo to powstawała pętla masy. Pomogło, o dziwo, zwarcie mas sygnałowych przy pozostawionej osobnej masie gramofonu.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Wymiana okablowania Bernard - problem z brumieniem

#6

Post autor: pan_winyl »

Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
elite2
Posty: 19
Rejestracja: 06 gru 2012, 12:29
Gramofon: Technics SL-1200 mk2
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Wymiana okablowania Bernard - problem z brumieniem

#7

Post autor: elite2 »

Ten dokument widziałem przed zakupem, ale jedni na 1200 mieli hum, inni nie. Zaryzykowałem ;)
elite2
Posty: 19
Rejestracja: 06 gru 2012, 12:29
Gramofon: Technics SL-1200 mk2
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Wymiana okablowania Bernard - problem z brumieniem

#8

Post autor: elite2 »

Cholerstwo dalej brumi :evil: Jest może ktoś chętny (ewentualnie znacie może kogoś), kto by chciał i ma czas przyjąć zlecenie na walkę z moim brumem. Najlepiej Zagłębie i Śląsk.
Awatar użytkownika
MeqhabTion
Posty: 178
Rejestracja: 14 paź 2014, 20:01
Lokalizacja: Płock

Wymiana okablowania Bernard - problem z brumieniem

#9

Post autor: MeqhabTion »

Może zapytaj esdarek'a, tylko najpierw musi skończyć mój ;)
Awatar użytkownika
esdarek
Posty: 1049
Rejestracja: 02 lip 2014, 00:13
Gramofon: bambino
Lokalizacja: Górny Śląsk

Wymiana okablowania Bernard - problem z brumieniem

#10

Post autor: esdarek »

...a raczej zacząć. Bedziesz miec rabat za czas oczekiwania;)
ODPOWIEDZ