Unitra Artur + Toshiba Compontent

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
Libertine0
Posty: 35
Rejestracja: 17 mar 2011, 18:04

Unitra Artur + Toshiba Compontent

#1

Post autor: Libertine0 »

Witam

Już na wstępie pragnę zaznaczyć, że jestem zupełnie zielony w sprawach gramofonów, wzmacniaczy, tunerów i całej reszty o której traktuje to forum. Sprawa ma się tak, że dwa dni temu znalazłem na strychu gramofon Unitra Artur, należący niegdyś do mojego ojca. Przyniosłem go do domu, wyczyściłem, założyłem pasek i nałożyłem płytę ze skromnej kolekcji płyt ojca, jak i różnego rodzaju prezentów urodzinowych. Okazało się, że sprzęt gra całkiem nieźle. Słychać trochę pewnego rodzaju skwierczenia, ale wydaje mi się, że nowa igła powinna załatwić sprawę. Przejdę jednak do sedna sprawy, zanim zalazłem wspomniany gramofon chciałem kupić jakiś niedrogi sprzęt do słuchania kaset. Wyjątkowo odrażają mnie współczesne, szpetne magnetofony, myślałem raczej o jakimś starym z oldschoolowym designem. Na stronie audio vintage znalazłem coś takiego: http://audio-vintage.pl/product.php?id_product=818

Moje pytanie brzmi teraz następująco: czy dałoby się podłączyć gramofon do tego wzmacniacza, tak aby muzyka była odtwarzana przez głośniki podłączone właśnie do tej tohsiby(gramofon ma wejście din, oraz dwa wejścia na głośniki)? Co zyskałbym podłączając do niego gramofon? Czy fakt, że podłączyłem głośniki bezpośrednio do Unitry, świadczy o wbudowanym wzmacniaczu? Pytam ponieważ nie wiem czy opłaca się w to inwestować, ten sprzęt jest dość duży i ciężki, więc wraz z przesyłką i okablowaniem wyniósłby mnie ok. 300 złotych. Może lepiej przeznaczyć te pieniądze no poszerzenie kolekcji płyt, jak sądzicie?
Awatar użytkownika
Pajdak
Posty: 230
Rejestracja: 06 mar 2011, 22:17
Lokalizacja: Błonie k/Warszawy

Unitra Artur + Toshiba Compontent

#2

Post autor: Pajdak »

Artur ma wbudowany wzmacniacz więc bez problemu podepniesz go pod tą Toshibę. Zyskasz na pewno to, że nie będziesz musiał podłączać głośników a to do Toshiby, a to do Artura tylko będziesz miał "wszystko w jednym".

A co do poszerzania kolekcji płyt to najpierw na Twoim miejscu wyposażyłbym się w lepszy gramofon :)
Libertine0
Posty: 35
Rejestracja: 17 mar 2011, 18:04

Re: Unitra Artur + Toshiba Compontent

#3

Post autor: Libertine0 »

A jak wygląda podłączanie go do tej toshiby? Przez wejście din? Gramofon to wiem, że nie jest najwyższych lotów :p Wszystkie unitry są takie przeciętne, czy są modele lepsze i gorsze?
Awatar użytkownika
Pajdak
Posty: 230
Rejestracja: 06 mar 2011, 22:17
Lokalizacja: Błonie k/Warszawy

Unitra Artur + Toshiba Compontent

#4

Post autor: Pajdak »

lepsze są z wkładką magnetyczną (Bernard, Adam, Daniel) a gorsze mają wkładkę pizoelektryczną (jak Twój Artur). Różnica w dźwięku jest duża :) a co do podłączenia, to możesz podłączyć go kablem din (jeżeli ta Toshiba ma takie wejście) albo będziesz musiał zakupić kabel din-chinch
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Unitra Artur + Toshiba Compontent

#5

Post autor: Krzyś »

a czy to nie jest tak, że na wyjściu DIN artura jest sygnał z wkładki piezo? czyli bez korekcji RIAA i do dupy?
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Pajdak
Posty: 230
Rejestracja: 06 mar 2011, 22:17
Lokalizacja: Błonie k/Warszawy

Unitra Artur + Toshiba Compontent

#6

Post autor: Pajdak »

całkiem możliwe, że sygnał idzie z wkładki piezo ale jak przez din podepnie to do wzmacniacza to będzie działać
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Unitra Artur + Toshiba Compontent

#7

Post autor: Krzyś »

Pajdak pisze:całkiem możliwe, że sygnał idzie z wkładki piezo ale jak przez din podepnie to do wzmacniacza to będzie działać
będzie "działać", nie działać - wkładka piezoelektryczna ma za niskie napięcie (niewiele za niskie, ale za niskie), a ponadto jej charakterystyka nie jest liniowa (RIAA też nie jest), więc to będzie brzmiało beznadziejnie.
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Unitra Artur + Toshiba Compontent

#8

Post autor: Obywatel »

Zarowno ten Artur, jak i ta zintegrowana TOSHIBA to nie jest dobre rozwiązanie jeśli chce się uzyskać w miarę dobry dźwięk. Moim zdaniem przeznacz 200 - 300 zł na zakup gramofonu + 200 - 300 zł na zakup wzmacniacza. W 500 zł powinieneś się zmieścić z kupnem niezłego gramofonu i wzmacniacza. Albo jak lubisz klimaty vintage to poszukaj jakiegoś dobrego kombajnu Hi-Fi z lat 70, np. Akai robiło super sprzęty tego rodzaju. Wówczas masz gramofon, magnetofon, tuner i wzmacniacz w jednym.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Libertine0
Posty: 35
Rejestracja: 17 mar 2011, 18:04

Re: Unitra Artur + Toshiba Compontent

#9

Post autor: Libertine0 »

A inne gramofony na tej stronie audio vintage? Mam na myśli coś takiego http://audio-vintage.pl/product.php?id_product=102 lub dwa Philipsy, które są tam w ofercie. Mają wbudowane amplitunery. Jak by się coś takiego prezentowało dźwiękowo? Na allegro znalazłem jakieś Akai w przedziale cenowym 100-300zł ale nie jestem w stanie ocenić czy dobrze by to grało.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Unitra Artur + Toshiba Compontent

#10

Post autor: Obywatel »

Tu masz bardzo ciekawy zestaw, który prawdopodobnie pójdzie za grosze:
http://allegro.pl/wieza-sharp-gramofon- ... 42358.html

Tu już ze dwie półki wyżej:
http://allegro.pl/wieza-philips-gramofo ... 12599.html
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Unitra Artur + Toshiba Compontent

#11

Post autor: Sindsoron »

w tym sharpie jakiś autorski sharpowy system jest zamontowany i na pewno będzie problem z kupnem nowej igły

ja jak miałbym bra to brałbym tego philipsa bo w tym zestawie jest już porządniejszy gramofon z mocowaniem 1/2"
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Unitra Artur + Toshiba Compontent

#12

Post autor: Obywatel »

Tu następny ciekawy zestaw za małe pieniądze. Niech się tylko ktoś wypowie czy da się w tym gramofonie zmienić wkładkę.
http://allegro.pl/wieza-36-cm-szer-mara ... 60024.html

Tutaj fajny zestaw za śmieszne pieniądze, ale wymaga odszczurzenia ;)
http://allegro.pl/przepiekna-wieza-crow ... 23361.html

Kolejna ciekawa propozycja:
http://allegro.pl/telefunken-pp-100-wie ... 48090.html

Tu sprzęt dość budżetowy, ale markowy:
http://allegro.pl/sanyo-dcx-w18-wieza-j ... 35437.html
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Libertine0
Posty: 35
Rejestracja: 17 mar 2011, 18:04

Unitra Artur + Toshiba Compontent

#13

Post autor: Libertine0 »

Haha, ten zestaw Telefunken widziałem kiedyś, ale czy coś tak taniego może się dobrze prezentować jakościowo, tak samo jak ostatnia propozycja? Lepiej niż Unitry? I jak jest z kupnem igły do zestawu Sanyo? Pod uwagę będę brać też ten zestaw Philipsa. Dzięki za linki :)
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Unitra Artur + Toshiba Compontent

#14

Post autor: Obywatel »

Ten Telefunken może zagrać całkiem ładnie - no i ma standardowe mocowanie wkładki. Jeśli ta AT-91 ze zdjęcia jest w dobrym stanie, to wkładki bym jednak nie ruszał bo to bardzo odpowiedni wybór dla tego sprzętu. Zależy z jaką Unitrą chcesz tego Telefunkena porównywać - jeśli z Arturem, to Telefunken zagra o niebo lepiej. Z kolei do Daniela czy Adama Telefunken nie ma startu.

Sanyo to raczej kicha - odpuść sobie ten sprzęcior :P

Philips jest zdecydowanie najlepszy i biorąc pod uwagę fakt, że składa się z 4 komponentów, to wcale nie jest drogi. Poza tym będzie mógł współpracować z dobrymi kolumnami i nawet może mieć niezłe 'pierdnięcie' ;)

EDIT: wzmacniacz f-4212 to całkiem niezły klocek. Pobór mocy 140 VA więc ma jakieś 50W na kanał. Jesli ten sprzęt trafia w Twój gust, to bierz bo to niezła oferta cenowa.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Libertine0
Posty: 35
Rejestracja: 17 mar 2011, 18:04

Unitra Artur + Toshiba Compontent

#15

Post autor: Libertine0 »

a co myślicie o tym : http://allegro.pl/unitra-hi-fi-klasyk-a ... 07427.html + jakaś lepsza unitra, np wspomniany adam/daniel, lub jakis inny gramofon? Powoli wyczuwam u siebie syndrom Unitry ;) ale to było do przewidzenia, już od dawna mam hopla na punkcie polskich gitar marki defil, przez innych nazywanymi palcołamaczami. Popatrze jeszcze jak pójdzie aukcja z tym Philipsem.
ODPOWIEDZ