Delikatne "buczenie" w kolumnach przy przejściu Din> Rca

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
threaz
Posty: 252
Rejestracja: 14 sty 2013, 20:51
Lokalizacja: Wrocław / Zamość

Delikatne "buczenie" w kolumnach przy przejściu Din> Rca

#1

Post autor: threaz »

Witam,

Dzisiaj nareszcie otrzymałem zakupionego telefunkena w250, jednak okazało się, że nie posiada on kabla (oprócz zasilającego). W gramofonie występuje wyjście Din5, dlatego poszedłem do elektronicznego i zakupiłem kabelek podobny do tego http://allegro.pl/kabel-audio-din-5-pin ... 57255.html. Wszystko byłoby ok, gdyby nie buczenie w głośnikach po podłączeniu gramofonu do wzmacniacza. Identyczna sprawa występuje w moim poprzednim gramofonie, który ma wyjście RCA, ale kiedy nie podłączę wzmacniacza do uziemienia. Po podłączeniu problem ustępuje. Dlatego wywnioskowałem, że mojemu nowemu przewodowi brakuje tego właśnie uziemienia. Myślałem, że puszczone jest ono bezpośrednio w przewodzie. Zająłem się więc przeszukiwaniem internetu w celu znalezienia jakiegoś przewodu tego rodzaju Obrazek.






Nie mogę jednak nigdzie znaleźć takiego z WTYKIEM DIN i wspomnianym kabelkiem uziemienia. Macie jakieś pomysły? Może w ogóle źle zakładam, że to wina braku tego jednego kabelka?
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1209
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Delikatne "buczenie" w kolumnach przy przejściu Din> Rca

#2

Post autor: tollo »

threaz pisze:Może w ogóle źle zakładam, że to wina braku tego jednego kabelka?
Dobrze zakładasz, w tym kablu co kupiłeś (który w ogóle nie jest do tego) brakuje uziemienia.
threaz pisze: Macie jakieś pomysły?
Wymień kabel na RCA. Przejściówki są fajne by sprawdzać czy coś działa, nie na dłuższa metę.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 14
Rejestracja: 02 mar 2014, 23:45
Lokalizacja: Zgierz

Delikatne "buczenie" w kolumnach przy przejściu Din> Rca

#3

Post autor: zakwas »

A buczenie ustaje po dotknięciu metalowej obudowy w RCA?
Awatar użytkownika
threaz
Posty: 252
Rejestracja: 14 sty 2013, 20:51
Lokalizacja: Wrocław / Zamość

Delikatne "buczenie" w kolumnach przy przejściu Din> Rca

#4

Post autor: threaz »

tollo pisze:Wymień kabel na RCA. Przejściówki są fajne by sprawdzać czy coś działa, nie na dłuższa metę.
Co dokładnie masz na myśli? Mam przerobić istniejący? Bo w sumie jeżeli powiedziałeś, że zakupiony się nie nadaje, to zostaję bez kabla :P
zakwas pisze:A buczenie ustaje po dotknięciu metalowej obudowy w RCA?
Jeżeli podłączam nowy gramofon tym bezwartościowym, jak się dowiedziałem, kablem RCA i dotykam gniazda uziemienia, to jakby ustaje. Nie wiem, czy to miałeś na myśli.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 14
Rejestracja: 02 mar 2014, 23:45
Lokalizacja: Zgierz

Delikatne "buczenie" w kolumnach przy przejściu Din> Rca

#5

Post autor: zakwas »

Uziom na DINie powinien być na drugim pinie - sprawdź najlepiej czy w ogóle jest poprowadzony. Jeżeli gramofon nie ma osobnego kabelka do uziomu, to powinien być właśnie tam. Jeżeli jest rozkręcalny wtyk sprawdź czy w ogóle coś jest tam przylutowane. ;)
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1209
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Delikatne "buczenie" w kolumnach przy przejściu Din> Rca

#6

Post autor: tollo »

threaz pisze:Co dokładnie masz na myśli? Mam przerobić istniejący?
Możesz kupić przewód, 2xRCA i DIN5, z tego zrobić porządny kabel. Drugą opcją to jest przerobienie tego - czy warto, jak powiedział zakwasjeżeli wtyk din jest rozbieralny (a na 99% nie jest) to przerób. Zostaw RCA: biały i czerwony, jeden z pozostałych RCA przylutuj do uziemienia, utnij wtyk - będzie z tego uziemienie. Czwarty możesz odciąć, nie jest do niczego potrzebny.
Awatar użytkownika
threaz
Posty: 252
Rejestracja: 14 sty 2013, 20:51
Lokalizacja: Wrocław / Zamość

Delikatne "buczenie" w kolumnach przy przejściu Din> Rca

#7

Post autor: threaz »

Ok tylko który wtyk w nowokupionym dinie uciąć? Rozebrałem wejście w gramofonie i wiem, że do trzech dolnych (po kolei od lewej) są podłączone przewody. Dwa pozostałe są puste.

Chyba, że źle zrozumiałem i muszę odciąć kabel uziemiena w gnieździe w gramofonie i z niego wyprowadzić uziemienie?
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1209
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Delikatne "buczenie" w kolumnach przy przejściu Din> Rca

#8

Post autor: tollo »

Po co rozbierałeś wyjście w gramofonie? No dobra, nieważne, tam wszystko jest dobrze. My mówimy ciągle o kablu. Tutaj masz schemat jak powinno być. We wtyku na kablu powinny być przylutowane kable do: 1,4 (sygnały) i 2 (masa). 1,4 to biały i czerwony. Masę możesz pociągnąć każdym pozostałym: czarnym albo żółtym (nie wiem jak tam jest ale pewnie są podlutowane pod 3,5). Użyj np. czarnego. Połącz go z pinem 2, utnij mu jacka, obierz kabel i przypnij w złącze we wzmacniaczu. Żółty usuń, nie jest do niczego potrzebny. Nie wiem jak to lepiej wytłumaczyć...
http://obrazki.elektroda.pl/3235633400_1359534957.jpg
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 14
Rejestracja: 02 mar 2014, 23:45
Lokalizacja: Zgierz

Delikatne "buczenie" w kolumnach przy przejściu Din> Rca

#9

Post autor: zakwas »

Jeżeli wtyk din jest nierozbieralny kup taki w elektronicznym (prawie w każdym dostaniesz) i polutuj jak pisze tollo.
Awatar użytkownika
threaz
Posty: 252
Rejestracja: 14 sty 2013, 20:51
Lokalizacja: Wrocław / Zamość

Delikatne "buczenie" w kolumnach przy przejściu Din> Rca

#10

Post autor: threaz »

Czyli w sumie mogę kupić sam wtyk odciąć ten feralny i polutować go dobrze?
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1209
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Delikatne "buczenie" w kolumnach przy przejściu Din> Rca

#11

Post autor: tollo »

Tak. Wtedy powinno być dobrze, jakby coś jeszcze "buczało" przy dużej głośności (gramofon nie gra) to może być to wina słabych przewodów.
Awatar użytkownika
threaz
Posty: 252
Rejestracja: 14 sty 2013, 20:51
Lokalizacja: Wrocław / Zamość

Delikatne "buczenie" w kolumnach przy przejściu Din> Rca

#12

Post autor: threaz »

Dzięki za wasz wysiłek tollo i zakwas. Jutro pójdę do elektronicznego i się z tym pobawię.

Ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz, a mianowicie do czego służy dodatkowy przewód w każdym z czterech kabelków? Może tak to wytłumaczę. Dajmy na to w niebieskim mam niebieską izolację a w niej miedziany przewód, ale oprócz niego między niebieską powłoczką, a czarną (tą widoczną na zewnątrz) jest dodatkowy drucik miedziany i tak w każdym z czterych kabli. Jak to lutować? Tylko to, co w kolorowych otoczkach?
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1209
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Delikatne "buczenie" w kolumnach przy przejściu Din> Rca

#13

Post autor: tollo »

Chyba ten obrazek najlepiej to wytłumaczy. Środowy to jest sygnał, wokół niego jest ekran.
Obrazek
Awatar użytkownika
threaz
Posty: 252
Rejestracja: 14 sty 2013, 20:51
Lokalizacja: Wrocław / Zamość

Delikatne "buczenie" w kolumnach przy przejściu Din> Rca

#14

Post autor: threaz »

Dzięki, poczytałem o już o ekranach :)

Jeszcze dla pewnościi. Lutuję 1,2 i 4?
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 14
Rejestracja: 02 mar 2014, 23:45
Lokalizacja: Zgierz

Delikatne "buczenie" w kolumnach przy przejściu Din> Rca

#15

Post autor: zakwas »

Tak, kolejno: lewo, masa, prawo.
ODPOWIEDZ