Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pman16
Posty: 36
Rejestracja: 21 lip 2012, 12:14
Lokalizacja: Kraków

Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#1

Post autor: pman16 »

Nadal próbuję doprowadzić mój nowo kupiony gramofon Universum f2001 do stanu używalności. Ma on oryginalnie wyprowadzony sygnał przez wtyk DIN5. Jak sprawdzałem rozkręcając gramofon wszystkie uziemienia są zwarte i wyprowadzone na pin nr 2 we wtyczce. Są zwarte w dość dziwny sposób: Obrazek
Numerem 1 na zdjęciu oznaczyłem dwa czarne kabelki idące gdzieś od ramienia (nie wiem co to), nr 2 to pewnie uziemienie poszczególnych kanałów. Wszystkie one są przylutowane do blaszki, z której też wyprowadzony jest jeden kabel idący do pin 2 we wtyczce DIN. Chciałbym zmienić wtyki na RCA. Jak doradzilibyście to zrobić przy założeniu że zbyt ogarniętym elektronikiem nie jestem (podstawy lutowania tylko ;))? Lepiej zmienić kable i wyprowadzić masę jak napisał @vinylpiotrek w TYM wątku, czy dało by się jakoś zarobić wtyczki RCA na kablu? Nie wiem przede wszystkim jak poprawnie połączyć uziemienia, co z tymi dwoma czarnymi kabelkami?
btw. Żeby rozkręcić gramofon musiałem go odwrócić do góry nogami. Headshell zdjąłem, ale talerz został, czy to bezpieczne?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przerobienie DIN na RCA problem z uziemieniem

#2

Post autor: Wojtek »

Lepiej zmienić kabel i osobnym przewodem puścić uziemienie. Te czarne przewody to pewnie masa gramofonu, kolorowe to sygnał z wkładki.
pman16 pisze:btw. Żeby rozkręcić gramofon musiałem go odwrócić do góry nogami. Headshell zdjąłem, ale talerz został, czy to bezpieczne?
Nie za bardzo. Talerz przy takich operacjach powinien zostać zdjęty. Jak rozumiem, zassał się na szpindlu? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pman16
Posty: 36
Rejestracja: 21 lip 2012, 12:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#3

Post autor: pman16 »

Hmm nie wiem czy się zassał.. Po prostu bardzo mocno siedzi i nie wiem jak go zdjąć :D

Co do puszczenia uziemienia osobnym przewodem, jak to zrobić? Odlutować te dwa czarne kabelki i połączyć do jednego na zewnątrz, potem owinąć taśmą izolacyjną. Chyba pasowałoby przylutować je do czegoś.. tylko do czego? Ta sama sytuacja z uziemieniem kanałów.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#4

Post autor: Wojtek »

pman16 pisze:Hmm nie wiem czy się zassał.. Po prostu bardzo mocno siedzi i nie wiem jak go zdjąć :D
Jeden podnosi talerz do góry, a drugi bierze gumowy młotek i delikatnie uderza o szpindel. Puści.
pman16 pisze:Odlutować te dwa czarne kabelki i połączyć do jednego na zewnątrz, potem owinąć taśmą izolacyjną.
W sumie to nie wiem czemu są dwa czarne kabelki, a nie jeden. Dodatkowo, jesteś pewien, że one wychodzą z ramienia, jak pozostałe kolorowe?
Masa gramofonu nie jest czymś co wychodzi z wkładki/ramienia.
pman16 pisze:Chyba pasowałoby przylutować je do czegoś.. tylko do czego?
A po co? Jak dobrze wypuścisz kabelek uziemienia to nic się nie stanie.
pman16 pisze:Ta sama sytuacja z uziemieniem kanałów.
vinylpiotrek już to wyjaśnił w poprzednim wątku. U Ciebie masa gramofonu i masy sygnałowe są połączone w jedno, a przy RCA tak raczej nie może być. Zarówno + jak i - sygnału idzie wtedy po kablu sygnałowym, a tylko masę gramofonu wypuszczasz osobno.

Jak zaraz zapytasz jak lutować wtyki RCA to faktycznie zaraz przejdziemy "do Adama i Ewy" ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pman16
Posty: 36
Rejestracja: 21 lip 2012, 12:14
Lokalizacja: Kraków

Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#5

Post autor: pman16 »

Talerz faktycznie przy użyciu siły puścił z pewnym oporem, także udało się go zdjąć.
W sumie to nie wiem czemu są dwa czarne kabelki, a nie jeden. Dodatkowo, jesteś pewien, że one wychodzą z ramienia, jak pozostałe kolorowe?
Jestem pewien że wychodzą od ramienia, z tego samego miejsca co pozostałe od sygnału i jego uziemienia. To może być coś innego niż uziemienie ramienia, gramofonu?

Nie, nie będę pytał jak lutować wtyki, także Adam i Ewa mogą spać spokojnie ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#6

Post autor: Wojtek »

pman16 pisze:Talerz faktycznie przy użyciu siły puścił z pewnym oporem, także udało się go zdjąć.
Brawo. Jak latami talerz nie jest zdejmowany to potrafi tak sobie "zastygnąć".
pman16 pisze:Jestem pewien że wychodzą od ramienia, z tego samego miejsca co pozostałe od sygnału i jego uziemienia.
A możesz to pokazać? Zdjęcia?
pman16 pisze:To może być coś innego niż uziemienie ramienia, gramofonu?
Raczej nie, bo szczerze mówiąc nie przychodzi mi do głowy co innego by to mogło być, aczkolwiek masa gramofonu zwyczajowo reprezentowana jest przez jeden czarny kabelek. Jednakże z drugiej strony, skoro te czarne kabelki zostały oryginalnie przylutowane tak by wychodzić drugim pinem wtyku DIN5 to raczej można być spokojnym.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pman16
Posty: 36
Rejestracja: 21 lip 2012, 12:14
Lokalizacja: Kraków

Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#7

Post autor: pman16 »

Zdjęcia przed zmianą kabli:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ta płytka do której jest wszystko przylutowane w miejscu gdzie są złączone uziemienia ma przedłużoną blaszkę, która jest przykręcona do jakiejś metalowej części.
Odlutowałem wszystkie kabelki od tej płytki, sygnał i jego uziemienie poprowadzone cinchami. Te czarne kabelki bezpośrednio wyprowadziłem na jedno wyjście do uziemienia wzmacniacza - niestety dalej "buczy". Czy to może być wina pominięcia płytki w tym układzie? Jak można by zlikwidować to buczenie?
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#8

Post autor: eenneell »

Gdybyś jeszcze jakoś zaznaczył na zdjęciu o których kabelkach myślisz :!:
Zauwazyłem pewna niakonsekwencję gramofonową; od wkładki przez ramię idą; dwa kabelki "+" i "-";"L"
dwa kabelki "+" i "-";"R"
i "masa"
czyli razem 5 kabelków ;)
A przy wyjściu do RCA są 3:
"+"/ "L" i "+" /"R"
a "-"/"L", "-"/"R" i "masa" są zmostkowane :!: :?: :?: :?:
Ostatnio zmieniony 23 sie 2012, 01:07 przez eenneell, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pman16
Posty: 36
Rejestracja: 21 lip 2012, 12:14
Lokalizacja: Kraków

Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#9

Post autor: pman16 »

Gdybyś jeszcze jakoś zaznaczył na zdjęciu o których kabelkach myślisz
Obrazek

1 -> te dwa czarne kabelki o które się rozchodzi
2 -> +-R
3 -> +-L

U mnie przez ramię idzie 6 kabelków, to dopiero niekonsekwencja ;)
Powyższe zdjęcia przedstawiają jeszcze jak zamontowana była wtyczka DIN, tam masy były zmostkowane.
Przy RCA masy syngnału R i L są podłączone do "-" we wtyczce cinch. Zmostkowane zostały kabelki "1" ze zdjęcia i wyprowadzone jednym kablem do wzmacniacza. Przy czym "zmostkowane" to za duże słowo - po prostu zaizolowane razem...
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#10

Post autor: eenneell »

pman16 pisze: 1 -> te dwa czarne kabelki o które się rozchodzi
ja widzę jeden czarny, drugi niebieski
pman16 pisze:U mnie przez ramię idzie 6 kabelków, to dopiero niekonsekwencja
ten 6 to "ekran" (chyba) :?:
Ostatnio zmieniony 23 sie 2012, 12:32 przez eenneell, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pman16
Posty: 36
Rejestracja: 21 lip 2012, 12:14
Lokalizacja: Kraków

Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#11

Post autor: pman16 »

ja widzę jeden czarny, drugi niebieski
Przypuszczam że to wina światła i zdjęcie robione komórką.

Ten ekran jaką pełni funkcję? ekranuje uziemienie ramienia?

No, niestety nie ma manuala do tego, coś mało popularna firma ten Universum. Wojtek gdzieś pisał że to było też produkowane przez Mikro Seikki, ale do tego konkretnego modelu nie mogę nic znaleźć :/ Zresztą "owners manual" chyba nie będzie zawierał takich informacji, takie rzeczy piszą raczej w serwisówkach.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#12

Post autor: eenneell »

pman16 pisze:Ten ekran jaką pełni funkcję? ekranuje uziemienie ramienia?
ekranuje"L" i"P"- sygnałowe , jeżeli ramię jest rurką metalową (czyli rura jest ekranem), to musi być jakoś połączone z ogólnym uziemieniem,
"-", uziemienie, ekran są połączone=> 3 przechodzą w 1!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#13

Post autor: Wojtek »

Na pierwszym zdjęciu faktycznie ma się wrażenie, że jest tylko jeden czarny przewód, ale jak się spojrzy na kolejne to już robi się jasność.

Obydwa czarne kabelki są podłączone do tej takiej śruby po prawej czy tylko mi się zdaje?
eenneell pisze:Może tutaj znajdziesz odpowiedź:
Już daj spokój z tym serwisem. Jak nie ma to nie ma :)
pman16 pisze:No, niestety nie ma manuala do tego, coś mało popularna firma ten Universum.
To była marka praktycznie jedynie na rynek niemiecki ;)
pman16 pisze:Wojtek gdzieś pisał że to było też produkowane przez Mikro Seikki
Tak. Swoją droga, na zdjęciach fajnie wygląda ten duży napis Matsushita na tym czerwonym elemencie :P
pman16 pisze:Zresztą "owners manual" chyba nie będzie zawierał takich informacji, takie rzeczy piszą raczej w serwisówkach.
Tak. Swoją drogą, instrukcja obsługi: http://wegavision.pytalhost.com/universumF2001/

A możesz też pokazać nam zdjęcia po przeróbce?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#14

Post autor: ahaja »

2 czarne przewody wychodzące z ramienia nie są dziwne - jeden łączy się z rurką a drugi z podstawą ramienia i potem są razem połączone.

Dobrze, że te przewody kolorowe wychodzące z ramienia są takie długie ... lubią się rwać po latach.
Chore jest to, że sygnałówka leci obok kabla zasilającego (obok wyłącznika czerwonego).

Kup kabel Schulz DK3 tyle ile trzeba. Do tego wtyki rca (Neutrik).
Wywierć otwór w obudowie z prawej strony i tam wprowadź ten kabel Schulza. Zabezpiecz go przed wyrwaniem zaciskając z obu stron opaski.

Jako, że te kolorowe przewody sa długie to je skręć razem ze sobą - ale tak by przy wejściu w podstawę ramienia były swobodne na odcinku około 3-5cm - ramię musi chodzić swobodnie.

Dolutuj do Schulza kolorowe przewody z ramienia. Przed tą operacją załóż na każdy z nich koszulki termokurczliwe by zaizolować luty.
czerwony - sygnał prawy
zielony - masa prawa
biały - sygnał lewy
niebieski - masa lewa

Czarne przewody - dolutuj do nich osobny przewód, wyprowadź i podepnij do GND we wzmacniaczu.
Rozejrzyj się czy jakiś czarny kabelek nie lata ci luzem ... np od silnika.

Ps. Jak już to zrobisz to sprawdź miernikiem przejścia między pinami w gnieździe headshella a końcówkami wtyków rca - czy są.
Awatar użytkownika
pman16
Posty: 36
Rejestracja: 21 lip 2012, 12:14
Lokalizacja: Kraków

Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#15

Post autor: pman16 »

Obydwa czarne kabelki są podłączone do tej takiej śruby po prawej czy tylko mi się zdaje?
To takie złudzenie - wychodzą z ramienia i są przylutowane do płytki.
A możesz też pokazać nam zdjęcia po przeróbce?
Narazie już skręciłem gramofon żeby coś posłuchać ;) ale tam naprawde nie ma czego oglądać po przeróbce, zaizolowane wszystkie przewody i nie widać połączeń.
2 czarne przewody wychodzące z ramienia nie są dziwne - jeden łączy się z rurką a drugi z podstawą ramienia i potem są razem połączone.
No to problem dwóch czarnych kabelków się wyjaśnił, dzięki :)

Ahaja, zrobię jak mówisz, a skoro już wiercenie wchodzi w grę rozważę czy nie zamontować gniazd na ściance + dobry interkonekt - to też będzie dobre rozwiązanie?

Co do tego czerwonego elementu z napisem Matsushita - to jest coś z zasilaniem?
ODPOWIEDZ