Technics SL-Q21 + NAD 3400 + KODA SG550s

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
mastarasta91
Posty: 8
Rejestracja: 14 lip 2012, 16:16

Technics SL-Q21 + NAD 3400 + KODA SG550s

#1

Post autor: mastarasta91 »

Cześć,
kompletuję sprzęt do słuchania winyli, chciałbym prosić o pomoc w połączeniu całego zestawu.
1) Technics ma dwa cinche, wiem że wchodzą do PHONO.
2) Nie wiem jak wykonać uziemienie. Wiem, że mój Technics ma kabelek z taką "podkówką", ale nie wiem gdzie to podłączyć. Pewnie do "ground" we wzmaku, ale nie chcę kombinować, więc upewniam się.
3) Jak podłączyć głośniki? W moim wzmaku jest razem osiem wejść na kable od nagłośnienia, proszę o pomoc w odpowiednim podłączeniu tylko dwóch głośników z pełnego zestawu audio. No i przede wszystkim czy te głośniki się nadają do tego wzmacniacza... Nie chodzi mi tutaj o rady, jakie lepsze mam kupić, albo komentarze w stylu, że są za słabe, ale czy po prostu będą grały i nic się nie spartoli ani we wzmacniaczu ani w głośnikach. Te KODY są tylko przejściowo, w niedalekiej przyszłości chcę kupić inne.
Zaznaczam, że nigdy nie miałem wzmacniacza, muzyki słuchałem z wież i odtwarzaczy cd, także to były trochę mniej skomplikowane systemy. Najlepsze byłoby obrobione zdjęcie wzmaka z zakreślonymi wejściami, strzałkami i opisami:)

Tu wrzucam jeszcze opis techniczny wzmaka:

PRE-AMP SECTION
Phono input
Input impedance (R and C) MM 47kΩ / 100/200/300pF
MC 100Ω / 1000pF
Input sensitivity, 1kHz MM 2.2mV ref. 0.5V
MC 0.11mV
Signal/Noise ratio MM 80dB ref. 5mV
(A-weighted with cartridge connected)
MC 78dB ref. 0.5mV
THD (20Hz - 20kHz) <0.02%
RIAA response accuracy ±0.3dB
(20Hz - 20kHz)
Line level inputs
50kΩ / 250pF
Input impedance (R and C)
Input sensitivity (ref. 1W) 15mV
Maximum input signal 10V
Signal/Noise ratio (A-weighted ref 1W) 96dB
Frequency response 20Hz - 20kHz / ±0.3dB
Line level outputs
Output impedance Pre-amp 600Ω
Tape Source Z + 1kΩ
Maximum output level Pre-amp 10V
Tone controls
Treble ±12dB at 3, 6 or 12kHz
Bass ±12dB at 50, 100 or 250Hz
Bass EQ +3dB at 60Hz
+6dB at 36Hz
Infrasonic filter -3dB at 12Hz - 12dB/octave
(switchable)
POWER AMP SECTION
Continuous output power into 8Ω * 100W (20dBW)
Rated distortion (THD 20Hz - 20kHz) 0.03%
Clipping power (maximum continuous power per channel) 130W
IHF Dynamic headroom at 8Ω +5.7dB
IHF dynamic power (maximum short term power per channel) 8Ω 370W (25.7dBW)
4Ω 400W (26dBW)
2Ω 440W (26.4dBW)
Damping factor (ref. 8Ω, 50Hz) >100
Input impedance 20kΩ / 600pF
Input sensitivity (for rated power into 8Ω) 1V
Frequency response 3Hz - 100kHz / +0, -3dB
Signal/noise ratio ref. 1W 98dB
ref. rated power 118dB
THD <0.03%
(20Hz - 20kHz)
390VA
pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź,
Konrad
Załączniki
2012-07-31 17.25.28.jpg
2012-07-31 17.24.48.jpg
2012-07-31 17.33.33.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41509
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-Q21 + NAD 3400 + KODA SG550s

#2

Post autor: Wojtek »

mastarasta91 pisze:2) Nie wiem jak wykonać uziemienie. Wiem, że mój Technics ma kabelek z taką "podkówką", ale nie wiem gdzie to podłączyć. Pewnie do "ground" we wzmaku, ale nie chcę kombinować, więc upewniam się.
Tak. Odkręcasz bolec, przypinasz podkowę, zakręcasz bolec. Gotowe.
mastarasta91 pisze:3) Jak podłączyć głośniki? W moim wzmaku jest razem osiem wejść na kable od nagłośnienia, proszę o pomoc w odpowiednim podłączeniu tylko dwóch głośników z pełnego zestawu audio.
Wzmacniacz umożliwia podłączenie dwóch par kolumn głośnikowych (A i B).
Każda para ma po 2 wyjścia dla każdego kanału stereo (lewy i prawy).

Masz kable głośnikowe, które mają po dwie żyły.
Wpinasz każdą żyłę kabla od czerwonego do czerwonego (plus) i od czarnego do czarnego (minus) dla każdej kolumny (np. do zestawu A) i już masz je połączone z wzmacniaczem.

Nie wiem co jeszcze wyjaśnić bo pytanie "jak podłączyć głośniki z wzmacniaczem" jest dość szerokie jeśli chodzi o zagadnienie :)
mastarasta91 pisze:No i przede wszystkim czy te głośniki się nadają do tego wzmacniacza... Nie chodzi mi tutaj o rady, jakie lepsze mam kupić, albo komentarze w stylu, że są za słabe, ale czy po prostu będą grały i nic się nie spartoli ani we wzmacniaczu ani w głośnikach. Te KODY są tylko przejściowo, w niedalekiej przyszłości chcę kupić inne.
Te Kody to straszna słabizna, ale nadadzą się, nic się nie powinno stać.
Jeśli już coś się spartoli to prędzej w tych kolumnach niż w wzmacniaczu :)

Swoją drogą, te kolumny to chyba część całego zestawu głośników do kina domowego, prawda?
Po tabliczce znamionowej zgaduję, że chodzi tu konkretnie o kolumny podstawkowe odpowiadające za "tyły" w kinie domowym, a nie wysokie "fronty", ale mogę się mylić.
mastarasta91 pisze:Najlepsze byłoby obrobione zdjęcie wzmaka z zakreślonymi wejściami, strzałkami i opisami:)
Dla mnie szybciej jest coś dobrze opisać niż rysować na zdjęciu, ale w razie nieporozumień może i do tego dojdzie :)

Dodatkowe uwagi:

Przy wejściu Phono masz przełącznik MC/MM, który służy do przełączenia przedwzmacniacza gramofonowego w odpowiedni tryb dla wkładek gramofonowych typu MC bądź MM. Jako że masz Technics SL-Q21 to zgaduję, że masz tam wkładkę MM, więc powinieneś na tą pozycję ustawić przełącznik.

Obok niego jest też przełącznik od dostosowania przedwzmacniacza gramofonowego do pojemności (capacitance) wkładki. Nie wiem jaką masz wkładkę na gramofonie, ale najlepsze ustawienie w tym wypadku możesz sobie ustalić na słuch. 100pF powinno wystarczyć, a 200pF to taki "złoty środek", ale w razie czego możesz przełączyć na więcej (nic złego się nie stanie).

Pod wyjściami głośnikowymi dla pary A masz przełącznik impedancji głośników. Jest on w tej chwili ustawiony na 4 ohmy, a Twoje głośniki przy takiej właśnie impedancji pracują, tak więc jest teraz wszystko OK, ale warto wiedzieć, że jak się kiedyś zmieni kolumny na 8 ohmowe to warto zmienić to ustawienie by wzmacniacz lepiej współpracował z kolumnami.

Pozostałe rzeczy można zostawić tak jak są.

A tak w ogóle to jeśli znasz angielski to chyba warto się zapoznać z instrukcją obsługi wzmacniacza, gdzie wszystkie funkcje, opcje i przełączniki są dość szczegółowo opisane :)
http://nadelectronics.com/products/hifi ... Amplifier/
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mastarasta91
Posty: 8
Rejestracja: 14 lip 2012, 16:16

Technics SL-Q21 + NAD 3400 + KODA SG550s

#3

Post autor: mastarasta91 »

Dzięki za pomoc - całość grała, ale niestety bardzo cicho. Nawet dla takiego noob'a jak ja jest jasne, że jeśli 440 watowy wzmacniacz odkręcony na fulla, gra z głośnością powiedzmy miniwieży z volume na 1/3 to coś jest nie tak. O co może chodzić? Czy z większymi kolumnami byłoby inaczej? Albo czy możliwe, że coś się przepaliło? Moją uwagę zwróciło to, że po po zdjęciu ramienia z płyty głośniki zaczęły trzeszczeć, po czym na wzmaku pojawiła się czerwona lampka "protection". Wg instrukcji ta kontrolka pojawia się przy zbyt dużym sygnale na outpucie. Proszę o pomoc!
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Technics SL-Q21 + NAD 3400 + KODA SG550s

#4

Post autor: eenneell »

A ustawiłeś wzmacniacz na 4ohmy?
mastarasta91
Posty: 8
Rejestracja: 14 lip 2012, 16:16

Technics SL-Q21 + NAD 3400 + KODA SG550s

#5

Post autor: mastarasta91 »

Tak.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41509
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-Q21 + NAD 3400 + KODA SG550s

#6

Post autor: Wojtek »

mastarasta91 pisze:Moją uwagę zwróciło to, że po po zdjęciu ramienia z płyty głośniki zaczęły trzeszczeć, po czym na wzmaku pojawiła się czerwona lampka "protection".
A podłączyłeś gramofon do Phono czy do jakiegoś innego wejścia?

Jak podłączyłeś kolumny?

Czy przestawiłeś przedwzmacniacz gramofonowy na MM?

Ten wzmacniacz nigdy nie powinien być rozkręcony na cały regulator z tymi kolumnami.
eenneell pisze:A ustawiłeś wzmacniacz na 4ohmy?
Wojtek pisze: Pod wyjściami głośnikowymi dla pary A masz przełącznik impedancji głośników. Jest on w tej chwili ustawiony na 4 ohmy
Przynajmniej tak to wygląda :)
Śrubka odblokowuje plastikową zaślepkę, dzięki której przełącznik jest utrzymywany w lewej albo prawej pozycji.
Wg zdjęcia jest on ustawiony na pozycji lewej, a więc tej odpowiadającej 4 ohm.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Technics SL-Q21 + NAD 3400 + KODA SG550s

#7

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze: Przy wejściu Phono masz przełącznik MC/MM,
Na zdjęciu jest MC, a to jest źle! nieprawdaż?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41509
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-Q21 + NAD 3400 + KODA SG550s

#8

Post autor: Wojtek »

eenneell pisze:Na zdjęciu jest MC, a to jest źle! nieprawdaż?
Tak, dlatego w pierwszej odpowiedzi wspomniałem o tym. Zakładam, że nie zostało to pominięte przy czytaniu, ale może jakimś trafem... :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Technics SL-Q21 + NAD 3400 + KODA SG550s

#9

Post autor: eenneell »

To ustawienie przełącznika MC/MM na MC prawdopodobnie jest przyczyną "cichego grania"!
A swoją drogą odkręcić na max 400watowy wzmacniacz na kolumienki 10 wat to wymaga odwagi ;)
Dobrze, ze straż pożarna nie musiała interweniować... :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41509
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-Q21 + NAD 3400 + KODA SG550s

#10

Post autor: Wojtek »

eenneell pisze:A swoją drogą odkręcić na max 400watowy wzmacniacz
On ma taki maksymalny pobór na tabliczce znamionowej, co oczywiście nie jest dobrym wyznacznikiem mocy sprzętu, a samo nakręcenie gałki głośności to jeszcze za mało by wzmacniacz grał na pełną petardę :)

A te Kody to 60W, tyle że mocy muzycznej. Znamionowej wyjdzie pewnie jakieś 30W.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ