Instalacja głośnikowa

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
akamel
Posty: 170
Rejestracja: 04 mar 2018, 15:19

Instalacja głośnikowa

#1

Post autor: akamel »

Postanowiłem zapytać, bo czeka mnie wykonanie instalacji głośnikowej w salonie. Jako, że usytuowanie sprzętu jest jeszcze bliżej nieokreślone(znaczy może być tak, że sprzęt będzie stał po przeciwnej stronie kolumn), postanowiłem zrobić sobie instalację głośnikową po przeciwnych stronach salonu. Gniazda głośnikowe do puszek podtynkowych znalazłem( różne sposoby łączenia , nie zawsze producenci podają jaki przekrój obsługują). Pozostaje odwieczna kwestia przekroju i rodzaju kabla( oczywiście OFC). Może bym się tak nie przejmował, gdyby nie to, że instalacja musi być ,,na zawsze,,, gdyż brak możliwości wykonania ciągłych listw przypodłogowych ( okno balkonowe z niskim progiem) i kable pójdą w posadzce. Więc dylemat to 2,5 czy 4 mm2 oraz jaki kabel( okrągły, wzmacniana izolacja no i ewentualnie jaki producent i typ). Odległość między gniazdami około 8m. będę wdzięczny za podzielenie się przemyśleniami.
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2030
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Instalacja głośnikowa

#2

Post autor: MaciejT »

Moim zdaniem spokojnie wystarczy 2-2,5 mm. kwadrat. Nie wiem czy należysz do ludzi słyszących kable czy nie, a jeśli tak to jaki budżet chcesz przeznaczyć na te kable bo możliwości jest bardzo wiele. Jak mają być budżetowe i solidne to mogą być choćby takie:
https://allegro.pl/oferta/audioquest-fl ... 9712491561
Występują też w wersji 4 żyłowej jak potrzebujesz.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Instalacja głośnikowa

#3

Post autor: zbyszek1982 »

Jak jeszcze nie masz wylewki, to przy jej wylewaniu zatop plastikowe rurki i wyprowadź je na ścianę, do środka rurek drut i sobie potem przeciągniesz co będziesz chciał.

Jak chcesz od razu kable dawać, to też je najpierw wciągnij w rurki. Będzie można w przyszłości zmienić.

Ja niestety wpadłem na ten pomysł jak już była wylewka zrobiona i mam 8m kabla na podłodze.
akamel
Posty: 170
Rejestracja: 04 mar 2018, 15:19

Re: Instalacja głośnikowa

#4

Post autor: akamel »

MaciejT pisze:
20 sty 2021, 12:24
Moim zdaniem spokojnie wystarczy 2-2,5 mm. kwadrat. Nie wiem czy należysz do ludzi słyszących kable czy nie, a jeśli tak to jaki budżet chcesz przeznaczyć na te kable bo możliwości jest bardzo wiele. Jak mają być budżetowe i solidne to mogą być choćby takie:
https://allegro.pl/oferta/audioquest-fl ... 9712491561
Występują też w wersji 4 żyłowej jak potrzebujesz.
Dzięki. Cena kabla akceptowalna.
akamel
Posty: 170
Rejestracja: 04 mar 2018, 15:19

Re: Instalacja głośnikowa

#5

Post autor: akamel »

zbyszek1982 pisze:
20 sty 2021, 12:53
Jak jeszcze nie masz wylewki, to przy jej wylewaniu zatop plastikowe rurki i wyprowadź je na ścianę, do środka rurek drut i sobie potem przeciągniesz co będziesz chciał.

Jak chcesz od razu kable dawać, to też je najpierw wciągnij w rurki. Będzie można w przyszłości zmienić.

Ja niestety wpadłem na ten pomysł jak już była wylewka zrobiona i mam 8m kabla na podłodze.
No wylewki jeszcze nie mam. Kable wciągnę i myślałem właśnie o rurze, albo nawet korytku, żeby było prościej. Chyba nawet nie będę szedł po obrysie pokoju, ale na wprost, wtedy łatwiej będzie ewentualnie wymienić. Jak będzie luz to najłatwiej wciągnąć dowiazując do starych kabli. Takie korytko zrobiłem w pionie na kable tv i skrętkę. Z tym przekrojem to wiem, że 4mm2 to zawsze udręka z podłączaniem 😁
Nightmare
Posty: 15
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:27

Re: Instalacja głośnikowa

#6

Post autor: Nightmare »

akamel
Posty: 170
Rejestracja: 04 mar 2018, 15:19

Re: Instalacja głośnikowa

#7

Post autor: akamel »

Dzięki.
ODPOWIEDZ