Złączki zamiast lutowania?

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Raccoon
Posty: 23
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:30
Gramofon: Dual CS 530
Lokalizacja: Wrocław

Złączki zamiast lutowania?

#1

Post autor: Raccoon »

Dziś naszła mnie taka myśl związana z przedłużaniem przewodów od głośników. Zazwyczaj rozwiązaniem jest przelutowanie przewodów, jednak wpadł mi do głowy pomysł z zastosowaniem złączek do przewodów.
Posiadam kolumny Heco, z oryginalnymi przewodami które są bardzo krótkie. Już miałem zamiar bawić się z lutownicą jednak pomyślałem że któregoś razu mogą nie być mi potrzebne długie kable a wiadomo jak to jest z upychaniem zbyt długich przewodów. Wpadła mi w oko taka złączka:

http://allegro.pl/szybkozlaczka-zlaczka ... 6613107293

Czy sądzicie że mogłoby to być dobrym rozwiązaniem? Przekonuje mnie fakt, że jeden 'klik' i mam długi przewód, ale jak będzie potrzebny krótszy to skracam aktualny, 'klik' i mam odpowiedniej długości.
Słucham płyt na: Dual CS 530; Audio Technica AT VM59e; Unitra 9100; Heco SM 525
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Złączki zamiast lutowania?

#2

Post autor: Myszor »

Wago jest spoko ale po co ci raz krótszy raz dłuższy przewód ?
Nie lepiej wymienić kable na takie jakie potrzebujesz ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41500
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Złączki zamiast lutowania?

#3

Post autor: Wojtek »

Albo zrobić sobie terminale z tyłu kolumn?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Złączki zamiast lutowania?

#4

Post autor: pan_winyl »

Wojtek pisze: Albo zrobić sobie terminale z tyłu kolumn?
i to chyba podsumowuje temat :) dzięki takim terminalom, możesz dorobić sobie dowolne przewody.

Z drugiej strony złączki to mniej zabawy i pewnie taniej wyjdzie.
Książkowo powinieneś wymienić cały kabel tj od zwrotnicy do wzmacniacza. Dzięki temu zachowujesz ciągłość przewodu oraz jego stałe parametry. Przedłużając kabel nigdy nie uda się dobrać 2 takich samych parametrowo-stare są już wygrzane, utlenione w pewnych miejscach, mogą mieć załamania. Nowe nie będą tego miały i z 2 przewodów wyjdzie Ci jakaś wypadkowa. Więc trochę nie tego.

Dodatkowo im mniej punktów łączących tym lepiej- w praktyce idealnym acz niewygodnym rozwiązaniem byłby układ w którym przewód idący do głośnika byłby przylutowany bezpośrednio do końcówki. Oczywiście byłoby to niewygodne na maksa więc pośrednim rozwiązaniem jest jeden punkt łączenia na wyjściu wzmacniacza - czy to za sprawą gołego czy tez obrobionego przewodu.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2380
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Złączki zamiast lutowania?

#5

Post autor: dale »

Do tego dochodzi jeszcze kwestia rodzajów przewodów - ja np. mam linkę miedzianą z grubszą żyłą. Podobno też ma mieć wpływ na dźwięk. Niestety musiałem sztukować przewód - lutowałem, ale zwracałem uwagę na połączenie żyły grubszej. pewnie voodoo - ale kto z nas nie "puka w niemalowane" ?
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3758
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Złączki zamiast lutowania?

#6

Post autor: Obywatel »

pan_winyl pisze: stare są już wygrzane
Panowie błagam Obrazek

Nie ma absolutnie możliwości w przypadku przewodów głośnikowych, żeby złączka Vago czy jakiekolwiek inne połączenie nawet dwóch różnych przewodów - grubych, chudych, starych czy nowych miało jakikolwiek wpływ na dźwięk. Na tym odcinku toru wymagania wobec przewodów są naprawdę minimalne.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Złączki zamiast lutowania?

#7

Post autor: pan_winyl »

Obywatel pisze: Panowie błagam

Nie ma absolutnie możliwości w przypadku przewodów głośnikowych, żeby złączka Vago czy jakiekolwiek inne połączenie nawet dwóch różnych przewodów - grubych, chudych, starych czy nowych miało jakikolwiek wpływ na dźwięk.
No nie powiesz mi że nie ma różnicy pomiędzy przewodami... Dlaczego więc nie włożyć przewodów 2x0,5 mm za 0,20 gr/m i nie olać wszystkich wtyków, gniazd etc. Po co przepłacać?

Serio?
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3758
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Złączki zamiast lutowania?

#8

Post autor: Obywatel »

2 x 1mm² zwykłego przewodu w zupełności wystarczy. Tak jak napisałem, na tym odcinku toru nie ma żadnych szczególnych wymagań wobec kabli.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3215
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Złączki zamiast lutowania?

#9

Post autor: Pawelec »

Obywatel pisze: Nie ma absolutnie możliwości w przypadku przewodów głośnikowych, żeby złączka Vago czy jakiekolwiek inne połączenie nawet dwóch różnych przewodów - grubych, chudych, starych czy nowych miało jakikolwiek wpływ na dźwięk. Na tym odcinku toru wymagania wobec przewodów są naprawdę minimalne.
Jedno zdanie a jest teza i jej zaprzeczenie :D
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3758
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Złączki zamiast lutowania?

#10

Post autor: Obywatel »

Pawelec pisze: Jedno zdanie a jest teza i jej zaprzeczenie :D
Czytam, czytam i sprzeczności dopatrzyć się nie mogę :roll:
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3215
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Złączki zamiast lutowania?

#11

Post autor: Pawelec »

Obywatel pisze: Czytam, czytam i sprzeczności dopatrzyć się nie mogę
Sory, za szybko przeczytałem Twój wpis, może dlatego, że stanowczo się z tym nie zgadzam :naughty: .
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Złączki zamiast lutowania?

#12

Post autor: Myszor »

Obywatel pisze:
pan_winyl pisze: stare są już wygrzane
Panowie błagam Obrazek

Nie ma absolutnie możliwości w przypadku przewodów głośnikowych, żeby złączka Vago czy jakiekolwiek inne połączenie nawet dwóch różnych przewodów - grubych, chudych, starych czy nowych miało jakikolwiek wpływ na dźwięk. Na tym odcinku toru wymagania wobec przewodów są naprawdę minimalne.

Nie pisz głupot. To jest fizyka. Do mocy musisz mieć odpowiedni przekrój.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3758
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Złączki zamiast lutowania?

#13

Post autor: Obywatel »

Myszor pisze: To jest fizyka. Do mocy musisz mieć odpowiedni przekrój.
No właśnie :) Urządzenia domowe o mocy ok. 2 kW (pralka, żelazko itp.) mają kable sieciowe 1,5 mm². Domowe wzmacniacze audio typowo mają kabel zasilający 1mm². Czy może mi ktoś zatem wytłumaczyć po co kable głośnikowe grubsze niż sieciowy od wzmacniacza :lol: :?:

Gdyby zgodnie z prawem Ohma kable głośnikowe 1mm² były za cienkie do tego celu, to przy gałce głośności porządnie odkręconej w prawo zaczęłyby się grzać. Tego byłby w stanie dokonać chyba tylko jakiś estradowy potwór, a nie domowy wzmacniacz.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Złączki zamiast lutowania?

#14

Post autor: Myszor »

Popatrz w górę. Czy energetyka używałaby kabli grubości ramienia zamiast cienkich jak włos ? Ile by to zaoszczędziło kosztów.
Nie chce mi się szukać ale jedna z zacnych firm audio w instrukcji podawała przekrój kabla. Pamiętam że powyżej 100w polecali powyżej 2mm kw.
No ale spoko. Skoro szpilka da radę...
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6379
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Złączki zamiast lutowania?

#15

Post autor: Regsoft »

Obywatel pisze: Czy może mi ktoś zatem wytłumaczyć po co kable głośnikowe grubsze niż sieciowy od wzmacniacza
Nie czuję się specem ale mnie tam chyba kiedyś uczyli, że przekrój i grzanie związane jest z wartością prądu a Wy tak ciągle o tej mocy :think:
ODPOWIEDZ