Wkładka Sony XL-15

Tematy poświęcone konkretnym modelom i seriom wkładek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6379
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Wkładka Sony XL-15

#1

Post autor: Regsoft »

Jeśli ktoś poszukuje niezbyt drogiej wkładki (<250 zł) to w przypadku ramion o średniej i wyższej masie efektywnej można przemyśleć używaną (już nie są produkowane) wkładkę Sony XL-15. Stosowana była jako standardowa w niektórych egzemplarzach gramofonów Sony. Przykładowo można ją było znaleźć w niektórych PS-X4/X6/X50/X60/P7X i paru innych. Oryginalnie z igłą sferyczną 0.6 mil Sony ND-15G z naciskiem 1.2-2.5g (zalecane 1.7g). Waga 5.2g. Snajper jest w stanie ustrzelić wkładkę za ok. 100-150 zł (bywa i taniej http://allegro.pl/wkladka-sony-xl-15-nr ... 44485.html). Najtańszym wyborem nowej igły wydaje się oferta Stylus Co. Japan za niecałe 40 zł (http://wamataudio.pl/igly/sony/igla-sony-nd-15-g.html). Ja bym jednak gorąco polecał igłę eliptyczną Thakkera do wkładek XL-25 (są kompatybilne). Za niecałe 120 zł (https://www.thakker.eu/tonnadeln/tonnad ... au/a-5573/) mamy eliptyka (oryginalnie 0.3x0.8 mil) z sugerowanym naciskiem 1.5g, który jak na moje ucho chodzi dużo lepiej. Co ciekawe to nie koniec możliwości zakupu igieł bo można jeszcze trafić oryginalną igłę ND-25E (ostatnia cena Thakkera 129 EUR) a dla desperatów jest i neoSAS w JICO (211 USD). Pomijając te ekstrema chciałbym nieśmiało zwrócić uwagę na zestaw Sony XL-15 z igłą Thakker ND-25E. Całość powinna się zmieścić (przy odrobinie cierpliwości) w cenie 200-250 zł. Oczywiście nie trzeba Soniacza aby sobie coś takiego sprawić choć ja bym zasugerował nieco cięższe wersje ramion.

Dla chętnych przygotowałem próbki (wav 24/192) dźwięku na obu igłach (Wamat ND-15G oraz Thakker ND-25E) aby można było spróbować sobie wyczuć różnicę oraz ocenić brzmienie samego generatora. Oczywiście to tylko częściowo przypomina żywy dźwięk ale myślę, że da się wyciągać wnioski. Uwaga 650MB ! https://mega.nz/#!7gggCTKA!wJ985gaCXnfo ... xNVcOGGLbw
XL15G (2).jpg
XL15E (2).jpg
XL15G (1).jpg
XL15E (1).jpg
PS. Osłonka Thakkera ND-25E jest przełożona z oryginalnej igły Sony ...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka Sony XL-15 ...

#2

Post autor: Wojtek »

Regsoft pisze: to w przypadku ramion o średniej i wyższej masie efektywnej
Przecież to jest lekka wkładka i zarazem dość podatna, więc nawet do lekkich ramion podejdzie.
Do ciężkich (tych prawdziwie ciężkich, a nie średnie PUA-7) już nie.
Regsoft pisze: Oczywiście nie trzeba Soniacza aby sobie coś takiego sprawić choć ja bym zasugerował nieco cięższe wersje ramion.
13-14g masy efektywnej to taki "sweet spot" można rzec, więc nadal średnia masa efektywna, po tej lżejszej stronie spektrum :)


Miałem u siebie (pożyczoną od MISSE) XL15, jeszcze z oryginalnym sferykiem ND15G. Grało to bardzo muzykalnie i z mięsem, choć trochę jasno.
Pozostałe cechy są typowe dla sferyków także tą część opisu sobie daruję.

Od XL25 różniła się tylko igłą, z tego co pamiętam.

Bardzo fajna, wciąż niedoceniana (przynajmniej w Polsce) wkładka.

Generalnie to właśnie odsłuch XL15 jakiś czas temu skusił mnie do zakupu XL45 (a MISSE nadal poluje :morda:).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6379
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Wkładka Sony XL-15

#3

Post autor: Regsoft »

Wojtek pisze: Przecież to jest lekka wkładka i zarazem dość podatna, więc nawet do lekkich ramion podejdzie.Do ciężkich (tych prawdziwie ciężkich, a nie średnie PUA-7) już nie.
Sprawdź, porównaj to będziemy wiedzieli. Ja bym nie dał do lekkiego. Gość na niemieckim forum porównywał na Dualu i lepszejszym Technics'ie. Fakt, że Sony stosuje tylko z konstrukcjach o cięższym ramieniu i na ciężkim headshell też na to wskazuje. PUA-7 z SH-165 ma masę efektywną ok. 25g, a średnie to są Twoje Technics'y :lol:

PS. Chyba się powtarzamy ... słychać, że masz ochotę na Soniacza :think:
Wojtek pisze: Od XL25 różniła się tylko igłą, z tego co pamiętam.
Mam XL-25. Różnicy do XL-15 na tej samej igle nie słyszę więc to jest bardzo prawdopodobne. Choć to, że nie mam zbyt wysublimowanego słuchu też jest wysoce możliwe :mrgreen:
Wojtek pisze: Bardzo fajna, wciąż niedoceniana (przynajmniej w Polsce) wkładka.
Pracuję nad tym 8-)
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wkładka Sony XL-15

#4

Post autor: Myszor »

Mam xl30 i przytwierdzam że Sony zacne te wkładki robiło.
Awatar użytkownika
Lord_Nikkon
Posty: 57
Rejestracja: 25 lut 2017, 01:01

Re: Wkładka Sony XL-15

#5

Post autor: Lord_Nikkon »

Ja tak dla sportu patrzę. Do Japonii polecę w sierpniu i wtedy wybiorę się na zakupy do Akihabary :P Mam już namiar na sklep w którym można znaleźć rzeczy z pozoru nie do znalezienia. ;) XL-15 kupię na odsłuch.

W ogóle jest warto iść w wyższe modele Sony. Jest tego multum tylko na ile gra jest warta świeczki. :think: Mam na myśli np. XL-45
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6379
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Wkładka Sony XL-15

#6

Post autor: Regsoft »

Lord_Nikkon pisze: Mam na myśli np. XL-45
Mam XL-45 ale igła jest do wymiany. Czekam tylko na opinię Wojtka ...
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=12&t=9781
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka Sony XL-15

#7

Post autor: Wojtek »

Regsoft pisze: Gość na niemieckim forum porównywał na Dualu i lepszejszym Technics'ie.
I co? :) Jakim Dualu? Bo to kluczowa sprawa.
Nie trzymaj nas w napięciu :D
Regsoft pisze: że Sony stosuje tylko z konstrukcjach o cięższym ramieniu i na ciężkim headshell
Jakie "tylko"? Przecież montowali je również na wcześniejszych czy też po prostu niższych modelach, bez PUA-7, na lżejszych ramionach.
Nie trzeba daleko szukać - ramię Sony PS-X6?
Masa efektywna 15g, z cięższym headshellem, 11g z lżejszym (nie pamiętam modeli, ale pewnie znajdują się w bazie HS działu Sony).

Zgodzę się natomiast z tym, że Sony doskonale wiedziało co robi.

Jako wskazówkę dodam może, że XL15/25/35/45 pochodzą z 1975 roku.
Regsoft pisze: PUA-7 z SH-165 ma masę efektywną ok. 25g
Od kiedy i jakim cudem? Po dodatkowym dociążeniu? Standardowo 19-20g, razem z SH-165 oczywiście.
Regsoft pisze: PS. Chyba się powtarzamy ... słychać, że masz ochotę na Soniacza :think:
Coś ty. Nie lubię się ograniczać.
Lord_Nikkon pisze: Jest tego multum
Jakie multum? Garstka wkładek. Nie liczmy tych co zrobiła dla Sony Audio-Technica (późniejsze lata).
Regsoft pisze: Mam XL-45 ale igła jest do wymiany. Czekam tylko na opinię Wojtka ...
Wybacz, sprawa zeszła na boczny tor. Muszę nadrobić i dokończyć dzieła :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: Wkładka Sony XL-15

#8

Post autor: MISSE »

jak dojedzie to się pochwalę, ale nie będzie to xl 45 :drool:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka Sony XL-15

#9

Post autor: Wojtek »

Intrygująco :morda: Wkurzyłeś się i postanowiłeś przebić wszystkich :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6379
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Wkładka Sony XL-15

#10

Post autor: Regsoft »

Wojtek pisze: Jakim Dualu? Bo to kluczowa sprawa.
Szukam i szukam ... kompletnie się na nich nie znam więc przyjąłem to co gość pisał o lekkim ramieniu ... sorry :oops:
Wojtek pisze: Przecież montowali je również na wcześniejszych czy też po prostu niższych modelach, bez PUA-7, na lżejszych ramionach.
Lżejszych nie znaczy lekkich :mrgreen:
Wojtek pisze: Od kiedy i jakim cudem? Po dodatkowym dociążeniu? Standardowo 19-20g
Pierwszy link z googla przy pytaniu "pua-7 effective mass" tak mi powiedział :lol:
OK. Przyjmijmy 20g (zakładam, że to 19 dałeś złośliwie aby wyglądało gorzej) :roll:
Wojtek pisze: Jako wskazówkę dodam może, że XL15/25/35/45 pochodzą z 1975 roku.
Jakoś słabo ogarniam tą wskazówkę :think:
Wojtek pisze: Coś ty. Nie lubię się ograniczać.
Już ja swoje wiem ! :mrgreen:
Wojtek pisze: Muszę nadrobić i dokończyć dzieła
Na to liczę. Bez Twojej opinii nie kupię tej shibaty 8-)
MISSE pisze: jak dojedzie to się pochwalę, ale nie będzie to xl 45
Ale chociaż XL ? ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka Sony XL-15

#11

Post autor: Wojtek »

Regsoft pisze: Jakoś słabo ogarniam tą wskazówkę :think:
Można sprawdzić na jakich gramofonach były te wkładki montowane w czasie premiery + przypomnieć sobie kiedy w ogóle pojawiły się cięższe PUA-7 na rynku ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6379
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Wkładka Sony XL-15

#12

Post autor: Regsoft »

Wojtek pisze: Można sprawdzić na jakich gramofonach były te wkładki montowane w czasie premiery + przypomnieć sobie kiedy w ogóle pojawiły się cięższe PUA-7 na rynku
A nie sądzisz, że wcześniej były również stosunkowo ciężkie (waga przynajmniej średnia) ramiona? Masz rację. To przynajmniej częściowo da się sprawdzić. Trudniej będzie z informację o masie efektywnej. Rozumiem, że w kwestii dostosowania do gramofonu wszystkie te wkładki oceniasz podobnie? Zrobię rozeznanie ... :shifty:

I'll be back :twisted:

Edit :

Nie znalazłem żadnego gramofonu Sony przed 1977 z montowanymi wkładkami XL.
Liczyłem na 3750/4300/6750/8750 ale wszędzie piszą, że był sam headshell na każdym rynku.
Może sugerowali jako opcja w sklepach właśnie XL :think:
W innych gramofonach były VL-ki.

Natomiast mam więcej "nowszych" z XL-15 (i nie tylko).
Doszły głównie niektóre modele T z 78-79 roku (tylko w UK były w zestawie).

XL-15 : T1*, T15*, T20*, T25*, T33, , X4, X6, X7, X35, X40, P7X, X50*, X60*
XL-20 : X45, X600
XL-25 : X50*, X60*, X65, X75
*niektóre

Tylko jak do tego dopasować jakieś masy ramienia ... :think:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka Sony XL-15

#13

Post autor: Wojtek »

Regsoft pisze: Może sugerowali jako opcja w sklepach właśnie XL :think:
Pewnie tak.
Regsoft pisze: W innych gramofonach były VL-ki.
Ale VLki były chyba nowsze niż 1975?

Cała seria T miała typowo średnio-wagowe ramiona. O PS-X6 pisałem już wcześniej.

Generalnie Sony nie forsowało jakoś swoich wkładek przy większości gramofonów stąd też w papierach nie ma konkretnego przypisania (tj. np. u Technicsa czy Dual).

Wiemy przecież że do topowych modeli zalecano również XL45 (powtarza się często X60 np.), a zgodnie z Twoimi ustaleniami świat się kończy na XL25 :morda:

Ciężki temat dochodzeniowy ;)

Co do masy efektywnej ramienia to pewną wskazówką jest coś co akurat Sony podawało, czyli rekomendacje co do wagi wkładki.
Przy lekko-średnich zalecenia zaczynały się od 2.5g (Ortofon OM bez ciężarka np.). Przy PUA-7 już tak fajnie nie ma :P
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6379
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Wkładka Sony XL-15

#14

Post autor: Regsoft »

Nie wiem z którego roku są VL-ki. Nie sądzę aby były nowsze. Wrzucane były do gramofonów rok przed XL-15. Czyli generalnie od 77 roku. VL-34G/37G/15G/14GSH/33G oraz VM-26GA/27G. Te były montowane w gramofonach (przynajmniej na niektórych rynkach). Przypisania mam właśnie z "papierów" Sony (głównie instrukcje). Tam też często są rozpiski na obszary wkładek typu UK/US/E itd. Zaciekawił mnie trochę VL-15G który wg Sony idzie na tych samych igłach ND-15G co XL-15. Reszta na innych. Ciekawe czym się różni. Nie wiem jakie lepsze miały być montowane od razu do gramofonów w fabryce. Analizowałem niemal wszystkie gramofony do 1981 roku. Przypominam, że rozmawiamy o takich co były fabrycznie montowane w gramofonach a nie dostępne luzem. Ciekawe, że w przypadku montowania różnych wkładek to XL-15 głównie było w UK lub Europie. W USA raczej wtedy VL (najczęściej VL-32G/34G). Chodzi o te modele które miały różne wkładki. No tak jeden mi umknął. PS-X9 w zestawie z XL-55Pro :roll: Jak masz informację, że fabryka gdzieś dodawała np. XL-35/45 to pisz. Ja nie znalazłem. Przy X60 jest wyraźnie XL-15 w 1979 i XL-25 w 1980 roku (na wszystkich rynkach). Nie wiem skąd ta informacja o fabrycznych XL-45? Może w nowszych są? :think: Co do wskazówek "masowych" ramienia to być może warto zwracać też uwagę na headshell? Cięższe były np. w P7X/X3-7/X50-75/6750/8750 ...

Edit.
Tak zerkam na PS-X70. Jako jedyny z PUA-7 nie ma nigdzie przypisanej wkładki. Ale :
Shell weight : 11g / Cartridge weight range (including shell) : 11-19.5g (19-27.5g with extra weight).
D...a blada :doh:
Awatar użytkownika
Lord_Nikkon
Posty: 57
Rejestracja: 25 lut 2017, 01:01

Re: Wkładka Sony XL-15

#15

Post autor: Lord_Nikkon »

Ogólnie ja będę gadał na przestrzeni przyszłego tygodnia z kolegą w Japonii, wielkiego miłośnika płyt i może będzie miał japońskie schematy dotyczące wkładek jakie były montowane. Akurat ja chciałem się go zapytać czy do mojego X6 podejdzie XL-55 :think: :think:
ODPOWIEDZ