Wymiana igły

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
loamesoile
Posty: 381
Rejestracja: 23 lut 2011, 17:44
Kontakt:

Wymiana igły

#1

Post autor: loamesoile »

Być może właśnie teraz wspinam się na wyżyny swojej głupoty, ale w jaki sposób wymienia się igłę we wkładce gramofonowej? Nigdzie w Internecie nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie. Jeśli taki temat już gdzieś był na forum, to proszę mnie tam skierować, a post skasować/przenieść. Wolę się upewnić, zanim zrobię coś źle, bo mam do tego talent ;-)

Mowa konkretnie o Technics EPS 207 C i kompatybilnej igle (jeśli to coś zmienia) :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wymiana igły

#2

Post autor: Wojtek »

W sumie to nie ma konkretnego tematu poświęconego temu zagadnieniu. Jak dotąd jak ktoś miał problem to po prostu odpowiedzieliśmy mu :)
Tak czy siak, wątek ten zostawię, co by sobie "wisiał" dla innych zainteresowanych :)

Wymieniamy igłę w przypadku wkładek MM (czyli tych najpopularniejszych).
Wkładki MC zazwyczaj nie mają takiej możliwości (zużyta igła = konieczny zakup nowej wkładki lub odesłanie jej do producenta).

Operacja wymiany igły jest bardzo prosta, aczkolwiek wymaga pewnej delikatności.
Igły są zamknięte w swojej własnej obudówce, która wsuwa się w przód lub spód obudowy wkładki, w zależności od jej konstrukcji, jednakże w każdej wkładce, niezależnie od modelu, jest podobnie :)

Operację wysuwania/wsuwania igły najlepiej nie robić bezpośrednio na ramieniu gramofonu. Bezpieczniej jest zrobić to mając wkładkę lub headshell z zamontowaną wkładką w ręku.

By wyjąć igłę, łapiemy palcami obudowę igły (drugą ręką trzymając obudowę wkładki) i delikatnie, ale z wyczuciem, ciągniemy ją do siebie, aż cała wyjdzie z obudowy wkładki.
W razie czego możemy też spróbować użyć do tego pincety, ale raczej nie będzie to potrzebne.

By wsunąć igłę, robimy manewr odwrotny do wyjmowania :) Trzymając igłę i wkładkę, delikatnie wsuwamy obudowę igły na miejsce, aż poczujemy opór czy też zatrzaśnięcie, ale też wystarczy spojrzeć na igłę by zobaczyć czy jest wsunięta do końca czy nie :)

Tyle filozofii.

Filmiki instruktażowe:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ERkJnIiet0c[/youtube]

http://www.ehow.com/video_4950459_chang ... g-out.html
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
loamesoile
Posty: 381
Rejestracja: 23 lut 2011, 17:44
Kontakt:

Wymiana igły

#3

Post autor: loamesoile »

Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź :-) Faktycznie filozofii nie ma zbyt wiele ;-) Dzisiaj spróbuję :-)
Awatar użytkownika
greg
Posty: 145
Rejestracja: 13 lis 2010, 16:52

Re: Wymiana igły

#4

Post autor: greg »

Ja właśnie parę minut temu wymieniłem igłę w AT-110, więcej "strachu" było niż faktycznie jest z tym problemu.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wymiana igły

#5

Post autor: Wojtek »

Tak sobie pomyślałem by walnąć instruktaż raz, a porządnie, bo jednak pytania o to przewijają się dość często, a tak to będzie można ludzi nakierować na ten wątek :)

Cieszę się, że przełamaliście strach i udało się wam ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
negate
Posty: 105
Rejestracja: 02 lut 2012, 11:41
Lokalizacja: Wwa
Kontakt:

Wymiana igły

#6

Post autor: negate »

czy po wymianie igły wkładka wymaga ponownej kalibracji? zakładam, że nie, ale prośba do specjalistów o potwierdzenie :)
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Wymiana igły

#7

Post autor: Sindsoron »

negate pisze:czy po wymianie igły wkładka wymaga ponownej kalibracji? zakładam, że nie, ale prośba do specjalistów o potwierdzenie :)
Nie powinno być takiej potrzeby
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Waluch
Posty: 421
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Wymiana igły

#8

Post autor: Waluch »

Należy tylko pamiętać, że jeśli używamy igieł - zamienników
mogą mieć one inne parametry jak np. podatność lub VTF

Po wymianie igły należy profilaktycznie sprawdzić za pomocą szablonu i wagi czy przypadkiem nic nie przestawiliśmy
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wymiana igły

#9

Post autor: Wojtek »

Jeśli ostrożnie wymienimy igłę i wkładka w headshellu nie zmieni np. położenia czy orientacji to teoretycznie nie trzeba nic robić, ale w praktyce warto jednak skontrolować ustawienia, tak na wszelki wypadek :)
Waluch pisze:Należy tylko pamiętać, że jeśli używamy igieł - zamienników
mogą mieć one inne parametry jak np. podatność lub VTF
Prawda, ale to już zależy od przypadku.

A dla mniej wtajemniczonych dodam tylko, że VTF to nacisk igły ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
GrzegorzPPL
Posty: 1
Rejestracja: 30 lip 2013, 13:37

Wymiana igły

#10

Post autor: GrzegorzPPL »

Witam, mam pytanie jak mam sobie poradzić z rozebraną na cześci wkładką uf-70 i zamontowanie igły.. te wszystkie części są zbyt małe by moc sobie poradzić .. proszę o pomoc .. błagam
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Wymiana igły

#11

Post autor: vinylpiotrek »

Najlepiej wyrzuć całość do kosza, serio!
Jedna z najgorszych wkładek, jakie sobie można wymyślić.
Obrazek
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Wymiana igły

#12

Post autor: Winters »

Gramofon na którym to było zawieszone to pewnie też.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Wymiana igły

#13

Post autor: Kocewicz »

Nie pewnie, tylko na pewno ;)
Are you Shure?
Darek200364
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2013, 16:37

Wymiana igły

#14

Post autor: Darek200364 »

Witam.
Mam takie pytanie bo czegoś tu nie rozumiem. Dzisiaj wymieniłem w moim Bernardzie GS 434 igłę Mf100 we wkładce która od lat jest tam zamontowana, a jest to wkładka również Mf100. Jest głośniej, ale góra nie jest taka już subtelna jak przy starej igle, która była jeszcze w miarę w dobrym stanie. Pragnę nadmienić iż nową igłę wraz z wkładką (inaczej się nie dało, chociaż zależało mi na samej igle) nabyłem nową, zapasów gościa który posiadał tę wkładkę razem z igłą na Allegro . Mam teraz dylemat. Czy słuchać głośniej, dynamiczniej, ale bez już tak subtelnej góry, czy też ciszej, mniej dynamicznie, ale za to z cichsza, subtelniejszą, ale za to wyższą górą. Dlaczego w ogóle tak się dzieje? Czy ktoś wie może co powoduje taki stan rzeczy? A może nowa igła musi się po kilku godzinach jakoś ułożyć? nie wiem.
Bardzo proszę o odpowiedź i poradę.
Pozdrawiam.
Darek200364
P.S. A może kiedyś szlifowano jak popadnie nie przykładając do tego wagi? Wkładkę którą mam jest całego koloru czarnego i jest od nowości w gramofonie, natomiast wkładka którą nabyłem, tylko ze względu na nową igłę jest od góry koloru białego, a reszta to kolor czarny. Może to też mz jakieś znaczenie?
Czy głośniejsze granie gramofonu z nową igłą oznacza iż wnika ona głębiej w rowek płyty i tym samym zbiera więcej danych z tejże płyty? Czy je st to zjawisko normalne i pozytywne? A może igły byly szlifowane jak leci i poszły do obiegu detalicznego i jeden egzemplarz nie jest równy drugiemu. Doradźcie Drodzy Koledzy gdzie nabyć dobrą igłę Mf 100. A może któryś z kolegów ma nowy egzemplarz na zbyciu, chętnie kupię. Rozważałem też zakup wkładki firmy Audio Technica, ale nie tej z Wamatu na Allegro tylko oryginalnej japońskiej. Czy któryś z szanownych Kolegow odsłuchiwał za pomocą tej wkladki płyty? Bardzo proszę o wrażenia. Słyszałem albowiem że wkladka ma dużo góry, ale za to gorzej jest z dołem i dynamiką. Ra jeszcze pozdrawiam, ale jest to dla mnie ważne zagadnienie. Zbieram Albowiem wszystkie zremasterowane albumy The Beatles i zależy mi na dobrym pelnym i szeroko pojętym stereofonicznym brzmieniu, a płyta CD to nie jest to.
Ostatnio zmieniony 28 sie 2013, 07:32 przez Darek200364, łącznie zmieniany 1 raz.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Wymiana igły

#15

Post autor: eenneell »

Darek200364 pisze:ale góra nie jest taka już subtelna jak przy starej igle, która była jeszcze w miarę w dobrym stanie.
Zmień wkładkę/igłę ;)
ODPOWIEDZ