Wkładka Denon DL-110 oraz jej tracking force.

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4664
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Wkładka Denon DL-110 oraz jej tracking force.

#1

Post autor: zelazny »

Witam

Mam pytanko odnośnie tego jaki powinien być nacisk igły wkładki na winyl. Posiadam Technics SL-1700 i nie chcę specjalnie kupować wagi aby tylko sprawdzić czy ten nacisk
w moim przypadku jest właściwy. Na gałce od ramienia mam skalę od 0 do 3,5. Czy ktoś może mi napisać jakie ustawienie ciężaru tej gałki bedzie najodpowiedniejsze dla wkładki Denon'a?
Jeżeli chodzi o tracking force dla wkładki to wynosi 1.5-2.1g. W tej chwili gałkę mam ustawioną na 1,7.
Jeszcze pytanko odnośnie skali na gałce, jest między 0 a 3,5. Czy przykładowo 1,7 to jest 1,7 gram?
Czy niewłaściwe ustawienie niszczy winyl?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka Denon DL-110 oraz jej tracking force.

#2

Post autor: Wojtek »

zelazny pisze:i nie chcę specjalnie kupować wagi aby tylko sprawdzić czy ten nacisk
w moim przypadku jest właściwy. Na gałce od ramienia mam skalę od 0 do 3,5. Czy ktoś może mi napisać jakie ustawienie ciężaru tej gałki bedzie najodpowiedniejsze dla wkładki Denon'a?
Zacznij od wyważenia ramienia :)
zelazny pisze:Jeżeli chodzi o tracking force dla wkładki to wynosi 1.5-2.1g. W tej chwili gałkę mam ustawioną na 1,7.
1.7-1.8 (albo po prostu 1.75) będzie w tym wypadku optymalne wedle zaleceń producenta.
Denon DL-110 to wkładka MC HO i nie ma ona różnych igieł. Igła w niej nie jest też wymienialna jak np. w wkładkach MM.
zelazny pisze:Jeszcze pytanko odnośnie skali na gałce, jest między 0 a 3,5. Czy przykładowo 1,7 to jest 1,7 gram?
Tak, o to chodzi, o ile ramię jest dobrze wyważone.
zelazny pisze:Czy niewłaściwe ustawienie niszczy winyl?
W pewnym stopniu tak :)
Dobre ustawienie też "niszczy", bo jednak zachodzi kontakt fizyczny między igłą, a płytą, a chodzi tutaj o zminimalizowanie tego zjawiska.

Za dużo się na forum nie naczytałeś co? :)

EDIT:
Poprawka LO na HO.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4664
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Wkładka Denon DL-110 oraz jej tracking force.

#3

Post autor: zelazny »

Tak, jakoś tak jak dziki wszedłem i od razu napisałem. :) Przepraszam. :) Te wyważenie polega na tym iż dokręcamy gałkę do końca do wartości 3,5 a następnie stopniowo ją odkręcamy tak aby w końcu ramię samo ładnie opadało, dobrze myślę? :)

To jest wkładka High Output. ;) Inaczej nie mógłbym słuchać winylów przy LO. Mam wzmacniacz z Phono MM.
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2012, 20:20 przez zelazny, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Wkładka Denon DL-110 oraz jej tracking force.

#4

Post autor: Winters »

Nie... źle myślisz.

Poszukaj, poczytaj, to nie boli.

Pytanie o wyważenie ramienia zdarza się cyklicznie i nierzadko.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka Denon DL-110 oraz jej tracking force.

#5

Post autor: Wojtek »

zelazny pisze:Te wyważenie polega na tym iż dokręcamy gałkę do końca do wartości 3,5 a następnie stopniowo ją odkręcamy tak aby w końcu ramię samo ładnie opadało, dobrze myślę? :)
Poczytaj instrukcję obsługi swojego gramofonu albo tu: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=152
zelazny pisze:To jest wkładka High Output. ;) Inaczej nie mógłbym słuchać winylów przy LO. Mam wzmacniacz z Phono MM.
Tak tak, oczywiście. Myślałem o HO, a napisałem LO :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4664
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Wkładka Denon DL-110 oraz jej tracking force.

#6

Post autor: zelazny »

Ok, już znalazłem i jest mi teraz głupio. :oops:
Jak wół czarno na białym. Tak jakby ktoś czytał mój post: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=152
Wszystko poszło pięknie, ramię zostało ustawione idealnie równolegle do powierzchi talerza.
Zrobiłem wszystko jak w zaleceniach.
1 - 0 na skali
2 - idealna równoległość do talerza
3 - wyregulowanie nacisku (ustawiłem 1,8)

Tylko anti-skating nie jest taki sam jak nacisk.
Mam czystą stronę w jednym z winyli.
Kiedyś oglądałem filmik a w nim było ładnie pokazane jak działa anti-skating.
Przy dobrze ustawionym a-s ramię jest nieruchome i trzyma się pozycji na jakiej ramię ustwiliśmy.
Więc przy nacisku rzędu 1,8 g oraz ustawieniu a-s na 1,8 ramię ściąga do środka.
Przy ustawieniu a-s na 3 ramię jest nieruchome i trzyma pozycję lecz nie w każdym miejscu winyla, tylko w jednym miejscu i to blisko naklejki.
Hmm, zrobiłem coś źle?
Czy po prostu ustawić a-s na 1,8 i nie brać pod uwagę uciekającego ramienia?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka Denon DL-110 oraz jej tracking force.

#7

Post autor: Wojtek »

zelazny pisze:Mam czystą stronę w jednym z winyli.
Zupełnie bezrowkowa? Jesteś pewien? :)
zelazny pisze:Więc przy nacisku rzędu 1,8 g oraz ustawieniu a-s na 1,8 ramię ściąga do środka.
Przy ustawieniu a-s na 3 ramię jest nieruchome i trzyma pozycję lecz nie w każdym miejscu winyla, tylko w jednym miejscu i to blisko naklejki.
Hmm, zrobiłem coś źle?
Czy po prostu ustawić a-s na 1,8 i nie brać pod uwagę uciekającego ramienia?
Nie jestem pewien czy faktycznie dobrze "badasz" AS :)
Raczej nie ma czym się przejmować przy ustawieniu 1.8.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4664
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Wkładka Denon DL-110 oraz jej tracking force.

#8

Post autor: zelazny »

Tak, czysta jak pupa niemowlaka, zero rowków.
W każdym bądź razie ramię jest wyważone.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Wkładka Denon DL-110 oraz jej tracking force.

#9

Post autor: Winters »

Jak dla mnie to w prawie wszystkich gramofonach Technics ta skala Anty-Skating przekłamuje o jakieś 0.3-0.5g za dużo.
Ustaw na lekko poniżej 1.5, dźwięk powinien się trochę zmienić na lepsze i moim zdaniem to jest optymalne ustawienie w tych gramofonach.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4664
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Wkładka Denon DL-110 oraz jej tracking force.

#10

Post autor: zelazny »

Zrobiłem inaczej. Wyzerowałem ciężarek razem ze skalą, ramię jest idealnie równoległe do talerza a więc świadczy to o tym, że ramię jest dobrze wyważone.
Ustawiłem na zero, wypiąłem ramię ze stopki i zacząłem regulować a-s mając ramię w idealnej równowadze nie dotykając winyla. Teraz ramię ładnie stoi mi w miejscu a na skali a-s mam zaznaczone 1,2. Hmm..., to też nie jest te zalecane 1,8, ale już chyba lepiej. Ramię ładnie trzyma się środka winyla i nie ucieka mi w prawo lub lewo.
Ach, zapomniałbym podziękować. :) Dziękuję.



PS

Czy to możliwe, że teraz mam mniej trzasków? Słucham właśnie Norah Jones Live z koncertu w Texasie.
Cholera czuję, że jest lepszy dźwięk albo tak mi się wydaje, tym bardziej, że słucham jej na słuchawkach Beyerdynamic DT770M a więc słyszę każde pierdnięcie czy przełknięcie śliny. :)
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Wkładka Denon DL-110 oraz jej tracking force.

#11

Post autor: Winters »

Czyli jest tak jak mówiłem :)

Tak, możliwe, że gra lepiej - igła równiej i dokładniej śledzi rowek
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka Denon DL-110 oraz jej tracking force.

#12

Post autor: Wojtek »

Winters pisze:Jak dla mnie to w prawie wszystkich gramofonach Technics ta skala Anty-Skating przekłamuje o jakieś 0.3-0.5g za dużo.
Nie jestem w stanie tego potwierdzić, przynajmniej na swoim przykładzie i Technicsów znajomych :)
Zresztą, AS ma też dużo wspólnego jednak z igłą/szlifem, więc ciężko mówić o tym tak ogólnikowo.
zelazny pisze:Ustawiłem na zero, wypiąłem ramię ze stopki i zacząłem regulować a-s mając ramię w idealnej równowadze nie dotykając winyla. Teraz ramię ładnie stoi mi w miejscu a na skali a-s mam zaznaczone 1,2.
W stanie równowagi akurat nienormalne jest jeśli ramię stoi w miejscu przy jakimkolwiek ustawieniu AS (oprócz 0).
To po prostu nie miałoby sensu :)
Nie tędy droga. Niepotrzebnie na siłę kombinujesz.
zelazny pisze:Ramię ładnie trzyma się środka winyla i nie ucieka mi w prawo lub lewo.
A przy 1.8 uciekało na normalnym winylu? :) Jeśli przy 1.2 brzmi dla Ciebie lepiej to najwyżej trzymaj się tego.
Winters pisze:Czyli jest tak jak mówiłem :)
U Ciebie też ramię stoi w miejscu przy zerowym nacisku i zwiększonym AS? :)

Ja ogółem przypuszczam że początkowo ramię nie było dobrze wyważone, dopiero teraz jest, stąd te "zmiany" :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4664
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Wkładka Denon DL-110 oraz jej tracking force.

#13

Post autor: zelazny »

Tak chyba na siłę. :) Więc zrobiłem wszystko jeszcze raz. Wykręciłem ciężarek do momentu aż ramię ładnie się zrównoważyło względem talerza. Mając już ramię ustwione idealnie równolegle, ustawiłem skalę na 0, następnie pożądany nacisk, wartość 1,8. Tym razem a-s ustawiałem przy igle dotykającej winyla. Najlepszy efekt uzyskałem przy wartość a-s 3. Przy wartość mniejszej niż 3 ramię ucieka do naklejki. Przy wartości 3 igła trzyma się środka winyla, nie ucieka ani w lewo ani w prawo.
Zamówiłem sobie malutką poziomnicę aby sprawdzić pozimość headshell'a. http://www.ebay.co.uk/itm/261095043298? ... 1497.l2649
Być może cały gramofon stoi krzywo.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka Denon DL-110 oraz jej tracking force.

#14

Post autor: Wojtek »

zelazny pisze:Być może cały gramofon stoi krzywo.
Do całego gramofonu (bądź talerza) akurat nie potrzeba mini poziomicy, wystarczy jakaś większa, czy to bąbelkowa czy prosta.

To co się dzieje z igłą na płycie bezrowkowej nie za bardzo odzwierciedla warunków jakie igła ma siedząc w rowku, tak więc tą metodę testowania trzeba przyjąć z przymrużeniem oka. Już więcej sensu ma obserwacja igły opuszczonej na rowek wyjściowy normalnej (czyt. z rowkiem) płyty.
Ahaja już to kiedyś tłumaczył na łamach forum.
Do bardziej precyzyjnego i pewnego "badania" AS potrzebujemy płyty testowej.

Poza tym, jak już sam zauważyłeś, niektóre rzeczy przy dobrej igle można wyczuć na słuch, a to też pomaga w ocenie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4664
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Wkładka Denon DL-110 oraz jej tracking force.

#15

Post autor: zelazny »

Wojtek pisze:
zelazny pisze:tak więc tą metodę testowania trzeba przyjąć z przymrużeniem oka
Tak, już tak właśnie sobie pomyślałem, że nie da się tego ustawić idealnie. Nie wiem czy w gramofonach wyższej klasy niż leciwy Technics da się to ustawić bardziej precyzyjnie.
ODPOWIEDZ