headshell i oznaczenie przewodów

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
forte
Posty: 7
Rejestracja: 20 kwie 2012, 20:28

headshell i oznaczenie przewodów

#1

Post autor: forte »

Zakupiłem kolejny nowy headshell do nowej wkładki. Tym razem jest to zwykły uchwyt noname. W oryginalnych uchwytach Technicsa patrząc na uchwyt "przewrócony na plecy" kabelki są rozmieszczone: na dole po lewej przewód biały po prawej czerwony. Góra po lewej niebieski po prawej zielony. Jak powszechnie wiadomo kolory oznaczają prawidłowe podłączenie do wkładki. W moim nowym headshellu kabelki są jakby odwrócone po lewej czerwony po prawej biały i też góra na odwrót po lewej zielony po prawej niebieski. Można to zobaczyć tutaj : http://allegro.pl/kosz-uchwyt-do-gramof ... 98076.html Tak samo ma w swoich uchwytach WAMAT http://allegro.pl/uchwyt-kosz-do-gramof ... 82127.html. Pisałem nawet zapytanie do niego i odpisał, że zapewnia mnie, że przewody są zainstalowane prawidłowo. I mam problem jak mam podłączyć przewody do wkładki. Moim zdaniem jeśli podłącze prawidłowo wg kolorów. http://www.rms.pl/gramofony.html to kanały stereofoniczne będą odwrócone prawy z lewym ? Czy mam rację ?

Pozdrawiam
FF
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

headshell i oznaczenie przewodów

#2

Post autor: Wojtek »

Od strony headshella, na ściance przyłączy kabelków, jest zazwyczaj oznaczone, jaki kolor do którego pina powinno się podłączyć, bo to się nie zmienia.
Tak więc na Twoim miejscu sprawdziłbym czy masz tam takie oznaczenia i czy oryginalny headshell czy nieoryginalny ma prawidłowe połączenie :)

Od strony wkładki rozumiem, że nie ma dylematu co do prawidłowej kolejności?
W razie czego: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=388

W razie czego, rób zdjęcia.
Z praktyki wiem, że takie opisy słowne co do kolejności kabelków są mało precyzyjne, bo np. jak odwrócisz kosz "na plecy" to jeszcze zależy czy patrzysz na niego z przodu czy z tyłu :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
forte
Posty: 7
Rejestracja: 20 kwie 2012, 20:28

Re: headshell i oznaczenie przewodów

#3

Post autor: forte »

Niestety sprawdziłem to już wcześniej i nie ma oznaczeń tak jak w moich wcześniejszych headshellach. Co do ustawienia kabelków wyglądają dokładnie tak: http://allegro.pl/kosz-uchwyt-do-gramof ... 98076.html Bo to własnie tutaj zakupiłem uchwyt. Proszę spojrzeć na trzecie foto, tam wyraźnie widać rozmieszczenie kabelków. Tak właśnie mam w swoim uchwycie. Inaczej niż w uchwytach technicsa. W uchwycie technicsa w miejsce kabelka zielonego jest niebieski a w miejsce czerwonego biały Zatem jeśli zamontuję wkładkę zgodnie z kolorami to kanały moim zdaniem będą odwrócone.

FF
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

headshell i oznaczenie przewodów

#4

Post autor: Wojtek »

Odłącz kabelki w tym bez markowym headshellu i połącz je tak jak masz w koszyku Technicsa. Wtedy powinno być dobrze.

Przypuszczam że ten akurat sprzedawca popełnił błąd, bo przypiął kabelki po stronie headshella tak jak powinny być przypięte po stronie wkładki, a tak być nie powinno, bo zamieniają się one stronami, lewy do prawego, prawy do lewego. Pewnie już to zauważyłeś :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
forte
Posty: 7
Rejestracja: 20 kwie 2012, 20:28

Re: headshell i oznaczenie przewodów

#5

Post autor: forte »

Dzięki serdeczne. Tak właśnie przypuszczałem. Chciałem się upewnić. Z drugiej jednak zaś strony tak samo kabelki ma podpięte WAMAT w headshellach na swoich aukcjach. Coś w tym musi być. Może mój sprzedawca i WAMAT mają to samo źródło zaopatrzenia, a sprzedawane headshelle mają źle zapięte kabelki przez producentów. No cóż jestem dociekliwy i dokładny jak większość wielbicieli czarnej płyty :-)

Pozdrawiam
FF
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

headshell i oznaczenie przewodów

#6

Post autor: Wojtek »

forte pisze: Może mój sprzedawca i WAMAT mają to samo źródło zaopatrzenia, a sprzedawane headshelle mają źle zapięte kabelki przez producentów.
Lepiej nie wnikać. Osobiście nie mam wysokiej opinii co do "fachowości" Wamata i mu podobnych, ale dobrze, że są i tacy na naszym rynku.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3786
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: headshell i oznaczenie przewodów

#7

Post autor: Obywatel »

Właśnie chyba natrafiłem na podobny problem jak autor tematu. Kupiłem nowy headshell i w moim przekonaniu ma on źle nasunięte kabelki:

Krótko mówiąc, tak powinny te przewody podejść do wkładki, ale na pinach główki powinienem je chyba pozamieniać stronami. Albo żeby nie męczyć kabelków ściąganiem i ponownym zakładaniem po prostu zamienię kolory stronami ale na pinach wkładki. Czy słusznie rozumuję?
Załączniki
DSCF0010 (Large).JPG
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
esdarek
Posty: 1049
Rejestracja: 02 lip 2014, 00:13
Gramofon: bambino
Lokalizacja: Górny Śląsk

headshell i oznaczenie przewodów

#8

Post autor: esdarek »

Zamień na koszyku. No niezły daltonista składał ten headshell :D Użyj pincety (albo jak to się mówi pensety) lub małych szczypiec.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3786
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

headshell i oznaczenie przewodów

#9

Post autor: Obywatel »

Dzięki za wskazówkę. Tak też zrobiłem.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

headshell i oznaczenie przewodów

#10

Post autor: pan_winyl »

A ja miałem niby dobrze wszystko pod Duala ustawione, a potem po założeniu Ortofona okazało się że nie że dupa i trzeba zmieniać... bo układ inny. Więc nie wyrokowałbym błędu przy zakładaniu kabli przez fabrykę.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3786
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

headshell i oznaczenie przewodów

#11

Post autor: Obywatel »

Ale tu jest klasyczny headshell o konstrukcji cepa, gdzie styki / piny mają postać bolców wchodzących z jednej strony, a wychodzących z drugiej. Tutaj muszę odwzorować wszystko tak, jak mam w oryginalnym headshellu Technicsa bo inaczej będą odwrócone kanały. Nie ma żadnych układów pośredniczących - styki w ramieniu są ułożone w kwadrat, dotykają one bezpośrednio styków koszyka - również ułożonych w kwadrat, a następnie styki te wychodzą z drugiej strony jako piny do podpięcia kabelków - również ułożone w ten sam kwadrat. Następnie mamy wkładkę również z pinami ułożonymi w kwadrat.

Kabelkami trzeba by manewrować gdyby inny był setup wkładki w stosunku do wkładki oryginalnej.

Zresztą zrobiłem tak, jak napisał Wojtek:
Wojtek pisze:Odłącz kabelki w tym bez markowym headshellu i połącz je tak jak masz w koszyku Technicsa.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
esdarek
Posty: 1049
Rejestracja: 02 lip 2014, 00:13
Gramofon: bambino
Lokalizacja: Górny Śląsk

headshell i oznaczenie przewodów

#12

Post autor: esdarek »

Koszyk w standardzie SME ma tylko 1 układ poprawny podłączenia kabelków. Czy tam powiesisz Duala czy Ortofona czy inna wkładkę niczego to nie zmienia.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

headshell i oznaczenie przewodów

#13

Post autor: pan_winyl »

czyli pierwotny układ pod Duala mógł być z kichy :) kanały grają mi teraz poprawnie, więc jest ok, a nie pamiętam już jak to było przy dualu.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3786
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

headshell i oznaczenie przewodów

#14

Post autor: Obywatel »

Najważniejsze, żeby właściwy pin z koszyka spotkał sie z właściwym pinem z wkładki. Kolory kabelków są rzeczą wtórną jednak najlepiej jeśli trzymamy się standardu. To ułatwia życie.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
esdarek
Posty: 1049
Rejestracja: 02 lip 2014, 00:13
Gramofon: bambino
Lokalizacja: Górny Śląsk

headshell i oznaczenie przewodów

#15

Post autor: esdarek »

Najważniejsze żeby odpowiedni pin wkładki spotkał się z odpowiednim pinem w ramieniu, a to da się osiągnąć tylko i wyłącznie stosując się do standardu w jakim mamy wykonany koszyk (dual, tonar, sme i inne) i nie ma tu żadnej dowolności chyba,że ktoś chce mieć lewy kanał na prawej stronie lub wkładkę podłączoną w przeciwfazie :?
Reasumując: w danym typie koszyka muszą być odpowiednio ustawione kolory na odpowiednich pinach, a do wkładki przypinamy je we wskazanych przez producenta miejscach: L-biały, P-czerwony, L masa-niebieski, P masa-zielony. Jak ktoś zna inne opcję to chętnie poczytam :D
ODPOWIEDZ