Przester w B&O 9000, wkładka MMC4

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
thethinker
Posty: 2
Rejestracja: 27 mar 2022, 21:32

Przester w B&O 9000, wkładka MMC4

#1

Post autor: thethinker »

Witam. Z góry przepraszam, jeśli mój temat trafia do niewłaściwego działu. Mam problem z gramofonem Bang and Olufsen Beogram 9000. Wersja ta jest bez przedwzmacniacza RIAA. Wkładka MMC4. Dźwięk po wyjściu z przedwzmacniacza Vivanco PA-115 charczący (ściślej przesterowany) na niższych częstotliwościach, choć ten sam przedwzmacniacz na innym gramofonie gra czysto. Dźwięk z wkładki bez preampa podłączony pod głośniki komputerowe cichy i też przesterowany. Mam wrażenie, słuchając wkładki nad płytą, że też dźwięk jest przesterowany (wysokie częstotliwości, początki utworów czyste). Ta sama płyta w innym gramofonie gra czysto. Nacisk igły 1,2g, igła czyszczona - spryskana, płyta myta. Znalazłem tylko jedną ofertę w Internecie z używaną wkładką. Czy w zasadzie to jedyna wina zniekształconego dźwięku? Jest tańszy zamiennik tej wkładki, aby przekonać się o przyczynie? ps. Wtyk DIN7 odcięty, na przewodach ekranowanych pozłacane wtyki chinch. Jednak w przewodzie, zostały jeszcze trzy przewody. Ktoś wie, od czego są?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przester w B&O 9000, wkładka MMC4

#2

Post autor: Wojtek »

Jeśli nigdy nie wymieniałeś igły to raczej wina wkładki/igły. Nie ma tanich zamienników. Witamy w świecie Beogramów :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
thethinker
Posty: 2
Rejestracja: 27 mar 2022, 21:32

Re: Przester w B&O 9000, wkładka MMC4

#3

Post autor: thethinker »

Witam. Dziękuję koledze za zainteresowanie tematem. Jestem elektronikiem hobbystą, i bezpiecznie jak i rozsądnie podchodzę do tematu diagnozy/naprawy takiego sprzętu. Chociaż rozebrałem gramofon, oczyściłem zarówno serwooptykę, oczyściłem śniedź ze styków, i wszytko inne, to jednak winna będzie chyba tylko sama wkładka. Kupiłem inną, używaną, (zapewne zajechaną) i mam ten sam efekt. Mam zatem kilka pytań: czy jest możliwe, aby wkładka MMC4 z jednego adaptera , na którym gra dobrze, nie grała czysto na innym? Może niekoniecznie ten typ wkładki MMC4, ale ogólnie czy zamiana igieł między dwoma adapterami wykaże zmianę brzmienia? Teoretycznie powinno tak być, bo każde ramię pod mikroskopem jest inne, i inaczej ściera głowicę. W dokumentacji technicznej pdf, gdzie są rysunki, wykazana jest wysokość 53mm między ramieniem a "podłożem". Czy ktoś orientuje się, z osób posiadających Beograma, między czym a czym, powinienem to przynajmniej zmierzyć? Póki co, nie znalazłem podłoża na rozebranym adapterze, gdzie te 53mm ma być pod kątem prostym. To też wpłynie na jakość dźwięku. Czy tu da się wrzucić plik jpeg, gdzie będzie to pokazane w Beogramie? Czy jest możliwa regulacja skosu igły? Wydaje mi się, według dokumentacji, że tak, ale mam spieczoną śrubę. Jeśli ktoś z kolegów wymieniał igły w Beogramie, i nie była potrzebna kalibracja taka czy inna, to może okazać się, że być może winne jest u mnie ramię, nie wkładka, albo sterowanie ramieniem. Gdzie są dostępne zamienniki? Dziękuję uprzejmie.
ODPOWIEDZ