Ortofony OM do Dual ULM

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
jarekbiker
Posty: 9
Rejestracja: 23 gru 2021, 13:18

Ortofony OM do Dual ULM

#1

Post autor: jarekbiker »

Witam,
Przeczytałem forum odnośnie wkładek jakie najlepiej pasują do duali z UlM-em jednak miałabym pytanie co tak najbardziej się opłaca przy takim ramieniu. Obecnie w moim zestawie znajduje się wkładka ULM 45E i tu mam kilka pytań.
1. podobno wszystkie wkładki ULM 45 55 60 to ta sama wkładka różnią się igłami, rozumiem ze zmieniając igłę na wyższy model na każdej wkładce uzyskałabym ten sam efekt?
2. podobno te modele przyjmują igły od Ortofonów OM 10, 20, 30 ?
3. czy wymiana wkładki na Ortofon OM ma sens ? czy jest lepsza od samej wkładki ULM45 ? a może wystarczy zastosowanie tylko igły od OM np. tak chwalonej OM 20 na moim ULM45 ?
4.same ortofony OM (wkładki) dzielą się na zwykłe i te SUPER, w cenie to różnica 50% ale czy ta różnica jest w faktycznie uzasadniona w ich wykonaniu?

Ogólne skupiłem się na Ortofonach OM bo najbardziej pasują do tych ramion ze względu na niska wagę.
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1915
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Ortofony OM do Dual ULM

#2

Post autor: Jaculek »

jarekbiker pisze:
10 sty 2022, 10:09
podobno te modele przyjmują igły od Ortofonów OM 10, 20, 30 ?
Owszem przyjmują ale obsadka igły siedzie dosyć luźno w body i trzeba ten luz czymś zlikwidować.
jarekbiker pisze:
10 sty 2022, 10:09
czy wymiana wkładki na Ortofon OM ma sens ?
Cena samego body jest dość śmieszna, czy są różnice brzmieniowe względem ULM nie wiem (ale są tu na pewno tacy co wiedzą) jednak taka zmiana wymaga użycia przejściówki TKS45 na 1/2 cala.
Analog: Dual 704&721+DenonDL301/ShureV15III/Dual M20E/OrtofonMC-20>Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfra: Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
jarekbiker
Posty: 9
Rejestracja: 23 gru 2021, 13:18

Re: Ortofony OM do Dual ULM

#3

Post autor: jarekbiker »

O konieczności "kasowania" luzów czytałem
Tak wiem o konieczności stosowania adaptera/ przejściówki.
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Ortofony OM do Dual ULM

#4

Post autor: olsza84 »

Pozostaje jeszcze opcja niezwodnego w takich przypadkach dualfreda: https://www.dualfred.de/Tonearm/Cartrid ... 24-en.html
Ewentualnie bezpośrednio z ebay: https://www.ebay.de/itm/255293476899?ha ... SwddVc1bSz
Czyli pełnoprawny Ortofon OM na mocowaniu ULM. Nie trzeba przejściówek i można ładować bez problemu OM 40 :D
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
jarekbiker
Posty: 9
Rejestracja: 23 gru 2021, 13:18

Re: Ortofony OM do Dual ULM

#5

Post autor: jarekbiker »

Dzięki Olsza84 nawet nie wiedziałem, że taki patent istnieje, jednak ciekawa sprawa Dualfred po przeliczeniu na PLN to 330 zł bez igły a wkładka 1/2 z igłą 5E to koszt 260 zł a z tego co wiem to te same wkładki.
Może wiecie Panowie na czym polega różnica w tych wkładkach ortofonu w wersji Super i nie super? czy jest warta dopłaty?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ortofony OM do Dual ULM

#6

Post autor: Wojtek »

jarekbiker pisze:
10 sty 2022, 11:36
jednak ciekawa sprawa Dualfred po przeliczeniu na PLN to 330 zł bez igły a wkładka 1/2 z igłą 5E to koszt 260 zł a z tego co wiem to te same wkładki.
Dolicz koszt modyfikacji, która pozwala na zamocowanie bezpośrednio na ramieniu ULM. To nie jest masówka.
Same wkładki zaś są trzepane masowo. Jeszcze nie tak dawno chodziły za nieco ponad stówę.

Zasadniczy plus Ortofon OM nad ULM jest taki że nadal można dostać oryginalne igły bez kombinowania.
jarekbiker pisze:
10 sty 2022, 11:36
Może wiecie Panowie na czym polega różnica w tych wkładkach ortofonu w wersji Super i nie super? czy jest warta dopłaty?
Ma nieco inne parametry generatora, ale nie jest to jakaś wielka różnica. Czy na plus czy minus to też kwestia dyskusyjna :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ISOPHON
Posty: 592
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:57

Re: Ortofony OM do Dual ULM

#7

Post autor: ISOPHON »

:D
Podstawową zaletą serii ORTOFON SUPER OM są laminowane (co prawda w specyficzny sposób) rdzenie cewek wkladki.ORTOFON OM ma rdzenie cewek w postaci..powiedzmy..pręcików.SUPER OM ma rdzenie cewek w postaci..rurek zwijanych z blachy (z rozcięciem).Ta konstrukcja pomaga w zmniejszeniu prądów wirowych.W skrócie tak zbudowana wkładką lepiej przenosi wysokie częstotliwości. Identycznie zrobiono w serii 500.Warto dopłacić.
:D
ISOPHON
Posty: 592
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:57

Re: Ortofony OM do Dual ULM

#8

Post autor: ISOPHON »

:D
Co do wkładek ULM to konstrukcja jest identyczna z serią OM tylko że jeszcze mniejsza i lżejsza.Inna jest też rezystancja i indukcyjność.Generator jest identyczny w tej serii.Różnica to igły..i złocona obudowa w ULM 60.Nie wiem jak tańsze wersje ale ULM 60 pracuje jako VMS czyli mowing iron z dookólnym magnesem igły (miałem i dokładnie jej się przyjrzałem).No i igły ULM 60 to nagi diament (..ale nie wszystkie..).ULM 60 z igłą z nagim diamentem gra super choć bardzo równo co nie każdemu się podoba.
Ja bym szukał oryginalnej igły DN 160 ale tylko z ostrzem z nagiego diamentu.Bywają.Nie są tanie ale warto.
:D
JAFO
Posty: 112
Rejestracja: 24 wrz 2020, 14:05

Re: Ortofony OM do Dual ULM

#9

Post autor: JAFO »

ULM/TKS 60... Jestem użytkownikiem.
Oryginalnych igieł raczej już nie ma w żadnej ofercie. Nawet tej jednostkowej. Cały czas śledzę temat. Z czarnego diamentu owszem, są, ale nie ma oryginalnych, nude.
jarekbiker
Posty: 9
Rejestracja: 23 gru 2021, 13:18

Re: Ortofony OM do Dual ULM

#10

Post autor: jarekbiker »

Dziękuje za wszystkie wypowiedzi, teraz będzie mi łatwiej z wyborem.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ortofony OM do Dual ULM

#11

Post autor: Wojtek »

ISOPHON pisze:
10 sty 2022, 16:48
SUPER OM ma rdzenie cewek w postaci..rurek zwijanych z blachy (z rozcięciem).Ta konstrukcja pomaga w zmniejszeniu prądów wirowych.W skrócie tak zbudowana wkładką lepiej przenosi wysokie częstotliwości. Identycznie zrobiono w serii 500.Warto dopłacić.
Kurde, wiedziałem że o czymś zapomniałem, a sam to opisywałem już parę razy na forum :D

Niemniej, jako że miałem okazję porównać, brzmieniowo nie jest to "niebo a ziemia", a nie wiem nawet ile teraz trzeba dorzucić do generatora OM Super. Kiedyś były to mocno zbliżone kwoty.
ISOPHON pisze:
10 sty 2022, 17:00
Co do wkładek ULM to konstrukcja jest identyczna z serią OM tylko że jeszcze mniejsza i lżejsza.Inna jest też rezystancja i indukcyjność.
"Jest identyczna, ale wszystko co ważne jest inne" :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ISOPHON
Posty: 592
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:57

Re: Ortofony OM do Dual ULM

#12

Post autor: ISOPHON »

:D
Konstrukcja generatora to jedno a parametry elektryczne zależne od średnicy i długości drutu nawiniętego na cewki to drugie..
W wkładkach MM/MI interesuje nas tak w zasadzie tylko indukcyjność..
:D
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ortofony OM do Dual ULM

#13

Post autor: Wojtek »

ISOPHON pisze:
11 sty 2022, 16:17
W wkładkach MM/MI interesuje nas tak w zasadzie tylko indukcyjność..
No niekoniecznie :think: ale to dyskusja na osobny wątek.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ