Wymiana AT95e na ...?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
drejku
Posty: 12
Rejestracja: 07 lis 2019, 19:34
Lokalizacja: Kraków

Wymiana AT95e na ...?

#1

Post autor: drejku »

Witam,
Nie jestem obeznany w temacie, tak jak Szanowne Forum więc liczę na radę:
- igła w AT95e dogorywa, co słychać, więc zamiast wymienić igłę chcę zainwestować w coś nowego,
- budżet 500-600 zł, nowa, MM
- gramofon Dual 481 po modyfikacjach (okablowanie, start/stop, stabilizacja), możliwość ustawienia impedancji wejściowej w preampie

Czego oczekuję: więcej szczegółów w środku i w górze

Może AT-VM510CB, VM520EB, albo 2M red?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymiana AT95e na ...?

#2

Post autor: Wojtek »

drejku pisze:
13 cze 2021, 23:22
VM520EB
Jeśli musi być nowa i generalnie podoba się Tobie brzmienie AT95 to za dużo nie wykombinujemy :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
drejku
Posty: 12
Rejestracja: 07 lis 2019, 19:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana AT95e na ...?

#3

Post autor: drejku »

Gdybym był zachwycony AT95 to nie chciał bym jej wymieniać ;)

Nie jestem w żaden sposób przywiązany do firmy, może być AT, Ortofon, Goldring, Nagaoka, Grado (mam słuchawki - lubię ; ) ), ...

Wiele osób chwali 2M Red, rzekomo na ebay.de można dostać AT-VM530 za ok 600 zł - więc to też opcja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymiana AT95e na ...?

#4

Post autor: Wojtek »

drejku pisze:
14 cze 2021, 09:17
Gdybym był zachwycony AT95 to nie chciał bym jej wymieniać
No dobra, to czego Tobie brakuje poza większą ilością detali? Co Tobie przeszkadza?
drejku pisze:
14 cze 2021, 09:17
Wiele osób chwali 2M Red
Bo to jest teraz dla wielu pierwsza wkładka, dołączana do większości nowych gramofonów.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
drejku
Posty: 12
Rejestracja: 07 lis 2019, 19:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana AT95e na ...?

#5

Post autor: drejku »

Wojtek pisze:
14 cze 2021, 10:32
drejku pisze:
14 cze 2021, 09:17
Gdybym był zachwycony AT95 to nie chciał bym jej wymieniać
No dobra, to czego Tobie brakuje poza większą ilością detali? Co Tobie przeszkadza?
To jest pytanie typu np. "Dlaczego jeżdżąc golfem chcesz pojeździć lexusem?" albo "Czemu jak masz 85KM i starcza Ci po mieście to kupujesz samochód z 200KM silnikiem?" ;)
A na poważnie, słyszałem kilka tych samych płyt na rożnym sprzęcie i z różnych źródeł, subiektywnie wydaje mi się, że brakuje detali np. w perkusji i żeńskim wokalu. Na tym samym systemie lub podobnym (kable, kolumny, sub, wzmacniacz, inny gramofon) ze źródła CD i winylu to słychać (np. Diana Krall, Cecylia Bartoli - vocale, Sara Ott - polonezy OK, Liszt - chaos, itd.). Ballady rockowe - zadziwiająco dobrze, ale już Metalica z mocniejszym utworem i robi się chaos. Wiem, wkładki uniwersalnej nie będzie. Generalnie słucham jazzu i lubię żeńskie vocale.

Reasumując: chciałbym przesiąść się o klasę przynajmniej oczko wyżej niż AT95, nie oczekuję aby w perkusji usłyszeć z której strony jest duży, a z który mały talerz (bo to nie te pieniądze), ale aby usłyszeć oba talerze, a nie perkusję ;)

Pewnie VM520 będzie skokiem jakościowym w górę, a może VM530, a może Grado? Chciałem usłyszeć Wasze subiektywne opinie :)
W tym tygodniu coś kupie bo słucham winyli codziennie do kawy i zrobiło się cicho ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymiana AT95e na ...?

#6

Post autor: Wojtek »

drejku pisze:
14 cze 2021, 11:38
To jest pytanie typu np. "Dlaczego jeżdżąc golfem chcesz pojeździć lexusem?" albo "Czemu jak masz 85KM i starcza Ci po mieście to kupujesz samochód z 200KM silnikiem?"
Nie do końca. Moje pytania polegają bardziej na ustaleniu czy Lexus to akurat dobry wybór albo czy 200 kucyków w ogóle wystarczy :D

Z nowymi wkładkami w tym budżecie, tym gramofonie i przy takich oczekiwaniach to mam niestety problem rekomendacyjny, bo zawsze będą to tylko jakieś kompromisy :(

Czuję że Dual M20E albo Ortofon M20E Super by się tu nieźle nadały, ewentualnie późniejsze Ortofony VMS 20.

Albo, żeby daleko nie polować, spróbowałbym z Empire 1000 ZEX co sobie smutnie leży u Tomka już długi czas: https://www.olx.pl/d/oferta/wkladka-gra ... b5ea319903

Jak nie przypasi to pewnie będziesz mógł zwrócić, ale coś czuję że powinna przypasić :)
Szczególnie jeśli dasz radę ustawić w preampie impedancję 100k, bo wkładka ta była krojona pod takie ustawienie właśnie.

Tyle tylko że musisz mi zaufać i sięgnąć po nienowe wkładki :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
drejku
Posty: 12
Rejestracja: 07 lis 2019, 19:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana AT95e na ...?

#7

Post autor: drejku »

Dzięki @Wojtek za propozycje.
Jednak obawiam się ewentualnej dostępności igieł w późniejszym czasie, wiec biorę pod uwagę e.w. Ortofon vms20. Może kiedy temat wymiany wkładki i igły nie będzie dla mnie taką nowością to chętniej będę sięgał po używane ;)

Zacząłem dokładnie przeszukiwać forum, a szczególnie tego typu tematy czyli "co następne po ...".
Widzę, że muszę zmienić budżet - obecnie ok. 1000 zł.
Jeśli dobrze kombinuję, to wybór wkładki z igłą typu MicroLine/Shibata już poprawi scenę/detale. Druga droga to "lepszy" generator pod względem elektrycznym i igła przynajmniej eliptyczną, a jak dodamy ML to różnica powinna być już znacząca.
Z AT:
AT-VM95ML -> AT-VM95SH lub czulszy generator i wkładki VM530EN -> VM540ML
Z innych firm nie mam pojęcia w co celować.

Idąc dalej początkowym tropem dyskusji: wolę Dacię Duster Limited 150KM na wypasie niż Skodę/VW/Toyotę/... 1.0 85KM za dopłatą 30tys. ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymiana AT95e na ...?

#8

Post autor: Wojtek »

drejku pisze:
14 cze 2021, 22:41
Jednak obawiam się ewentualnej dostępności igieł w późniejszym czasie
Daj spokój. Do Empire akurat są dostępne dobre zamienniki igieł oraz nadal można w miarę łatwo znaleźć stary oryginał.
Z Ortofonami jest nieco gorzej niestety, za wyjątkiem M20E - nadal jest duży zapas oryginałów w dobrej cenie.
Kotlewski sprzedaje starszą wkładkę z nową igłą i zwykle nie robi problemów ze zwrotami.

Inwestowanie dalej w serię AT-95/AT-VM95 nie ma najmniejszego sensu. To ślepy zaułek.
Coś jak pakowanie silnika Porsche (igła ML) do budy Fiata 126p i udawanie że to 911 (zaraz mnie ktoś pewnie ukrzyżuje za te teksty :morda: ).

Jeśli zwiększasz budżet to z nowych można myśleć o Ortofon VM Red (odpowiednik Super OM 20 w lepszym body).
Dawniej znana jako Ortofon 520.
Ten kierunek z nowych wkładek bym najbardziej polecał, choć jak słyszę hasło jazz to generalnie myślę o cieplejszych wkładkach, stąd wziął się Empire jako taki "wszystko mający", bo popularna Nagaoka MP-110 nie dość że ostatnio jest trudno dostępna to też niezbyt pasuje do ramienia Duala.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu musimy trzymać się świata AT - ze względu na gramofon, powyżej AT-VM530EN bym nie wchodził.
Za nieco taniej można nadal u Thakkera dostać z grubsza to samo w formie AT-120Eb.
drejku pisze:
14 cze 2021, 22:41
Z innych firm nie mam pojęcia w co celować.
Od tego jestem :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
drejku
Posty: 12
Rejestracja: 07 lis 2019, 19:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana AT95e na ...?

#9

Post autor: drejku »

Dziękuję @Wojtek za pomoc i cierpliwość ;)

Zamówiłem u Thakkera AT-VM530EN jako max do tego gramofonu (why?). Jednak różni się od AT-120 geometrią prowadzenia igły i uzwojeniem generatora, więc to następca, ale nie kopia ;) Czy lepsza - na pewno lepsza od AT-95 ;)

Rozumiem, że aby wydobyć jeszcze więcej dźwięku z czarnej płyty należało by zrezygnować z automatyki ramienia, żeby nie przenosić potencjalnych drgań (zmienić gramofon)? Mam możliwość wydruku elementów z PA12+Carbon - myślałem, aby wymienić rurkę S ramienia na carbon (+ obciążenie, bo mikrocarbon jest bardzo lekki i zrobiło by się ramię ultralight), ale to chyba nie ma sensu, no chyba tylko jako eksperyment.

PS. Czy ktokolwiek, gdziekolwiek wykonywał test przenoszenia drgań przez ramię z automatyką, czy to tylko obiegowa opinia, że manual musi być lepszy (nie na ucho, tylko konkretne pomiary)?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymiana AT95e na ...?

#10

Post autor: Wojtek »

drejku pisze:
21 cze 2021, 15:55
Jednak różni się od AT-120 geometrią prowadzenia igły i uzwojeniem generatora, więc to następca, ale nie kopia
Nigdzie nie pisałem że to kopia/to samo, ale po prostu różnice są marginalne.
Inne prowadzenie igły - bzdura.
Generalnie nie warto było Tobie dopłacać te 50 euro, ale skoro już po ptakach to trudno.
drejku pisze:
21 cze 2021, 15:55
Rozumiem, że aby wydobyć jeszcze więcej dźwięku z czarnej płyty należało by zrezygnować z automatyki ramienia, żeby nie przenosić potencjalnych drgań (zmienić gramofon)?
Nie. Automatyka ramienia nie ma tu nic do rzeczy.

Gramofon masz do wymiany jeśli chcesz wskakiwać na wyższy poziom.
drejku pisze:
21 cze 2021, 15:55
PS. Czy ktokolwiek, gdziekolwiek wykonywał test przenoszenia drgań przez ramię z automatyką, czy to tylko obiegowa opinia, że manual musi być lepszy (nie na ucho, tylko konkretne pomiary)?
Obiegowe info z czasów kiedy tanie automaty z lat '60tych i dawniej były sprzężone z napędem i faktycznie miało to wpływ na odsłuch.
drejku pisze:
21 cze 2021, 15:55
(+ obciążenie, bo mikrocarbon jest bardzo lekki i zrobiło by się ramię ultralight)
Ciekawy pomysł, ale im mniejsza masa efektywna tym lepiej mieć igłę bardziej podatną (pracującą pod jak najniższym naciskiem).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ISOPHON
Posty: 592
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:57

Re: Wymiana AT95e na ...?

#11

Post autor: ISOPHON »

Jednak różni się od AT-120 geometrią prowadzenia igły i uzwojeniem generatora...

Nie to nieprawda..

Bardzo proszę nie pisz bzdur bo potem ludzie to czytają..i zamiast być mądrzejsi to głupieją..
Starsze generatory czterocewkowe tego producenta miały mniejszą indukcyjność 350mH ..ale nie zawsze tak było (mimo właśnie takich wartości podanych przez producenta w ulotce dołączonej do wkładki).Nowsze mają 500mH.I to tyle.Już o innej geometrii nie wspomnę..może Miałeś na myśli podatność ??
drejku
Posty: 12
Rejestracja: 07 lis 2019, 19:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana AT95e na ...?

#12

Post autor: drejku »

ISOPHON pisze:
21 cze 2021, 18:06
Jednak różni się od AT-120 geometrią prowadzenia igły i uzwojeniem generatora...
Fakt, pojechałem z tą geometrią, oczywiście, że nie prowadzenia (bo to by była głupota) ;)
Chodziło mi o kąt śledzenia VTA: AT-120Eb 20o (VTF 1,0-1,8g); VM530 - 23o (VTF 1,8-2,2g)

Elektrycznie cewki generatora się jednak różnią (nominalnie dla 1kHz, ze strony producenta):
AT-120Eb impedancja 3,2kohm, indukcyjność 490mH, poziom wyjściowy 4,0mV;
VM530 - 2,7kohm , indukcyjność 460mH, poziom wyjściowy 4,5mV

Przy tak małych sygnałach indukowanych w generatorze różnice są jednak spore, dlatego napisałem, że VM530 to następca, ale na pewno nie kopia at-120.

... więc całkiem głupot nie piszę.

Jestem (a raczej byłem) elektronikiem - takie zboczenie zawodowe z tymi parametrami ;) Na gramofonach, wkładkach, igłach zwyczajnie się nie znam tak jak Wy, ale o elektronice coś tam umiem powiedzieć ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymiana AT95e na ...?

#13

Post autor: Wojtek »

drejku pisze:
23 cze 2021, 20:12
różnice są jednak spore
Pokaż mi proszę te spore różnice, bo to co do tej pory zacytowałeś to jak dotąd różnice kosmetyczne.

Jak już o siłach nacisku i kątach mowa - zwróciłeś uwagę na compliance? ;)

"Następca" w tym wypadku to "poprzednik" w nowych szatach. Brzmi to nieco inaczej, jasne, ale nie jest to "niebo a ziemia", ani tym bardziej "lepiej i gorzej".

Dlatego ciężko mi polecać nowe modele za wyższą cenę skoro nadal można dostać poprzednie z zapasów.

Podobnie zresztą sytuacja ma się w kwestii AT-95 vs AT-VM95.

Marketingowy majstersztyk biorąc pod uwagę wzrost cen.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
drejku
Posty: 12
Rejestracja: 07 lis 2019, 19:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana AT95e na ...?

#14

Post autor: drejku »

Jak widać pracuję w nocy ;)
Wojtek pisze:
24 cze 2021, 00:09
drejku pisze:
23 cze 2021, 20:12
różnice są jednak spore
Pokaż mi proszę te spore różnice, bo to co do tej pory zacytowałeś to jak dotąd różnice kosmetyczne.
Może i masz rację, przecież piszę, że jeszcze nie posiadam tej wiedzy tajemnej o wkładkach jak Wy ;)

Z punktu widzenia elektronika, który dostaje do łap dwa zestawy cewek jak BlackBoxy, które różnią się impedancją o 500 ohm (15% przy max 3200 to dużo) i indukcyjnością o kilkadziesiąt mH to każdy elektronik powie to samo: to są rożne układy, może różna grubość drutu, może inny materiał i geometria rdzeni, może inna ilość zwoi, ..., co NIE oznacza, że NIE można uzyskać TAKICH SAMYCH, wręcz identycznych parametrów mechaniczno-fizycznych ("elektromechaniczne przemiany energii"). Jakby to nie było dużo, to po co walczyć o uV w stabilizatorach LDO i ładować LT3045 czy 1083 zamiast zwykłego LM317 ;) albo po co ładować niebotyczną kasę w kable, aby ukraść kilkadziesiąt mohm z przewodu niskosygnałowego (nie głośnikowego!) - ot taka dywagacja elektryka ;)

Tyle w temacie, chyba nie ma sensu dalej drążyć skały w sprawie parametrów tych wkładek. Nie znam się co jest lepsze, a co gorsze, ale chętnie będę się uczył ;) Kupiłem VM530, nie mam porównania na identycznym systemie, więc i tak będę subiektywny, a zadowolony po przesiadce z AT-95 :)
drejku
Posty: 12
Rejestracja: 07 lis 2019, 19:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana AT95e na ...?

#15

Post autor: drejku »

A teraz najlepsze (z mojego punktu widzenia): jak mi @Wojtku doradzałeś wkładkę do Duala, to dokładnie dziś dostałem w ręcę i vm530 i używany PJ Debut Carbon Esprit PS01 :D, i założyłem wkładkę, i skalibrowałem ją korzystając z porad na forum (termpleteGenerator), i puściłem pierwszą płytę (Varius Manx ENT), i spadłem z krzesła ;) potem już nie spadałem, ale też było ciekawie :)

Jednak różnica w scenie jest ogromna w porównaniu do Dual481+AT-95, a PJ Debut Carbon + MV530.
Nie zakładałem, że tak to się skończy ;)

Nie wiem czy ta wkładka i PJ się polubią, generalnie wszystkiego jest więcej i basu i wysokich, pięknie słychać i kontrabas i harmonijkę ustną, piękne są wokale, ale niestety lub stety ta igła obnaża więcej defektów lub po prostu zabrudzeń płyty. Wiem, że zdarzają się konfiguracje tego PJta z AT440MLA lub VM540ML. Na pewno potencjał do rozbudowy jest teraz większy :)

Chyba wrócę do tematu Empire do Duala ;)
ODPOWIEDZ