Supex SM-100 III Pytanie /porada

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darksome
Posty: 115
Rejestracja: 16 maja 2020, 19:56
Gramofon: Audio Linear td 4001
Lokalizacja: Wrocław

Supex SM-100 III Pytanie /porada

#1

Post autor: darksome »

Witajcie Moi Drodzy
Proszę Was o poradę dotyczącą powyższej wkładki. Niegdyś zakupiłem Gramofon Ariston rd 40 wraz z Ramieniem Jelco i Wkładką Supex SM 100 MK III niestety Igła już się kończy w w/w sprzęcie o oryginał ciężko (niegdyś udało się kupić Nos na ebay z USA ale ta również się skończyła) jest dostępny na jednej ze stron zamiennik za 65€ ale szlif sferyczny a nie eliptyczny . Niegdyś wyczytałem iż igły od któregoś z Shure są zamienne - czy ktoś z szanownych forumowiczów ma jakieś doświadczenie w tej Materii? Jeśli będzie problem to czy warto się pchać w używaną wkładkę shure v15 MK II/III lub nową goldring E3/nagaoka MP 110? Jak supex ma się do tych wkładek?. Sprzęt z którym to gra to Nad 3020 i kolumny Kef. Pozdrawiam i dziękuję za wszelką pomoc.
Dawid Szydełko

Cyt. "Kto walczy z potworami, Ten niechaj baczy, by sam przytem nie stał się potworem. Gdy zaś długo spoglądasz w bezdeń, spogląda bezdeń także w Ciebie." - F. Nietzsche
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Supex SM-100 III Pytanie /porada

#2

Post autor: Wojtek »

Eliptyka NOS nadal można zanabyć :)
https://www.ebay.com/itm/352864253980
darksome pisze:
24 lis 2020, 19:09
na jednej ze stron zamiennik za 65€ ale szlif sferyczny a nie eliptyczny .
Jeśli mówimy o tym samym - to nie zamiennik tylko oryginalna igła sferyczna SMM/5.
Kiedyś Tonar oferował zamienniki do tej wkładki, teraz już nie (z niewiadomych przyczyn).

Są różne teorie na temat pasujących igieł od innych modeli.

Podejrzewam że ten Supex ma bardzo wiele wspólnego z A&R P77 i jej podobnymi.
Przynajmniej parametry generatorów, wygląd budy czy otwór na igłę się zgadzają.
A do tych drugich można nadal bez problemu nabyć igły wysokiej klasy od oryginalnych wytwórców.

Niemniej, ze względu na trochę inną obudowę wkładki (Supex ma wyższy front), może być problem ze spasowaniem tych igieł bez odpiłowania nadmiaru plastiku po stronie obudowy igły. Z tego względu ciężko mi to sprawdzić samemu (mam Supex SM-100 mk1), bo nie chcę kanibalizować swoich igieł P77 :)

Ponoć pasują zamienniki do Shure M75 bez przeróbek, ale trudno powiedzieć jak to wynikowo gra oraz czy kąt igły nie będzie do poprawy.
Nie mam igieł do M75 więc nie sprawdzę.

Inna opcja, najprostsza chyba i najmniej kombinatorska to wysłanie wkładki do Cantilevera by ten wymienił diament na nowy.
darksome pisze:
24 lis 2020, 19:09
to czy warto się pchać w używaną wkładkę shure v15 MK II/III lub nową goldring E3/nagaoka MP 110?
Wszystkie są dobrymi wkładkami, poza Goldringiem bo to taki trochę przewartościowany AT-VM95.
Tak więc prawie każdą mogę polecić :D
Tyle że wszystkie grają zupełnie inaczej od tego Supexa :)

Jeśli ma Tobie ten Supex zbywać to napisz, chętnie odkupię do kolekcji.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ