ORTOFON OM 5 E + PIONEER PL-12D

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Cyberbob
Posty: 290
Rejestracja: 27 sty 2012, 13:24
Gramofon: Thorens TD160
Lokalizacja: Bydgoszcz

ORTOFON OM 5 E + PIONEER PL-12D

#1

Post autor: Cyberbob »

Witam Szanownych Kolegów!

To mój pierwszy post na tym forum więc chciałbym się przywitać. Jakiś czas temu kupiłem gramofon PIONEER PL-12D, to jest moje pierwsze pytanie, co o nim sądzicie? Ale wracając do mojego głównego problemu, kupiłem go z jakąś zabytkową 100-letnią wkładką więc postanowiłem ją wymienić. Kupiłem nową ORTOFON OM 5 E (też kilka słów jakby ktoś napisał o niej...:), razem z wkładką kupiłem przewody (te kolorowe) też ORTOFON, no i zaczął się mój problem. Po zmontowaniu tego wszystkiego w oryginalnym headshellu podłączyłem nowe przewody do wkładki bez problemu bo ORTOFON ma oznaczenie kolorystyczne więc zielony przewód do nóżki oznaczonej na zielono itd.. Lecz za chiny ludowe nie wiem jak wpiąć te kolorowe przewody do złącz w headshellu bo tam nie ma oznaczeń kolorystycznych??? Jak by mi ktoś pomógł byłbym wdzięczy!!! Poniżej kilka zdjęć mojego zestawu.

Obrazek

Obrazek

Dzięki za podpowiedzi!

Sebastian
Thorens TD160, AudioTechnica AT150MLX, JVC A-X9, Pioneer HPM40 / Dual 1229, AudioTechnica AT440MLa, Pioneer SA-8800, B&W DM302
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

ORTOFON OM 5 E + PIONEER PL-12D

#2

Post autor: Jaskier »

Proszę, masz tu ściągę: ;)
Obrazek
ahaja
Posty: 1215
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: ORTOFON OM 5 E + PIONEER PL-12D

#3

Post autor: ahaja »

Dla 100% pewności warto to pomierzyć miernikiem. Między pinami w gnieździe headshella a wtykami wyjściowymi rca.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

ORTOFON OM 5 E + PIONEER PL-12D

#4

Post autor: Wojtek »

Cyberbob:
Skoro już dokonałeś wyboru to po co Tobie jeszcze nasza opinia?
Dobry, solidny, prosty gramofon i OK wkładka, aczkolwiek do tego Pionka bardziej proponowałbym AT-95E... no ale kit ;)
Cyberbob pisze:kupiłem go z jakąś zabytkową 100-letnią wkładką
Raczej nie jest ona starsza od samego gramofonu. Jaki model, jeśli wiesz?

Jeśli chodzi o przyłączenie przewodów po stronie headshella to sprawa wygląda prawie tak samo jak po stronie wkładki.
Jedyna różnica to to, że pary przewodów są zamienione stronami, czyli że jak mamy parę zieloną i czerwoną po prawej stronie wkładki to po stronie headshella będą one po lewej stronie i vice versa dla drugiej pary. Pozycja w pionie się nie zmienia.
Mam nadzieję, że jest to dość jasne, a w razie czego masz zdjęcie podane przez JacKa :)

Swoją drogą, nie zapominaj też o poprawnej pozycji wkładki. Dla Twojego Pionka to będzie to wyglądało tak:

Obrazek
ahaja pisze:Dla 100% pewności warto to pomierzyć miernikiem. Między pinami w gnieździe headshella a wtykami wyjściowymi rca.
Yyy... po co? Nie komplikuj chłopakowi prostego zadania :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Cyberbob
Posty: 290
Rejestracja: 27 sty 2012, 13:24
Gramofon: Thorens TD160
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: ORTOFON OM 5 E + PIONEER PL-12D

#5

Post autor: Cyberbob »

Wojtek:
Sęk w tym, że ja nie mam takich par kolorystycznie jak ty mówisz (jak połączę kabelki zgodnie z kolorystyką zaznaczoną na wkładce, to nie będę miał takich par (zobacz moje zdjęcia). Będę miał pary czerwona-biała i niebieska-zielona. Aby zrobić tak jak napisałeś musiałbym połączyć kolory niezgodnie z oznaczeniami na wkładce? Dlaczego lepiej AT-95E, zastanawiałem się nad nią, zawsze mogę zmienić? Ta wkładka rusza się w handshellu w pionie i w poziomie, jak ustawić maksymalnie aby była w osi handshella, na oko???

Sebastian
Thorens TD160, AudioTechnica AT150MLX, JVC A-X9, Pioneer HPM40 / Dual 1229, AudioTechnica AT440MLa, Pioneer SA-8800, B&W DM302
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: ORTOFON OM 5 E + PIONEER PL-12D

#6

Post autor: Jaskier »

Pewnie dlatego Ortofon oznaczył swoje konektory kolorami. A czy są oznaczenia tych konektorów (L+, L-, R+, R-)? Wtedy byłoby łatwiej te połączenia sparować...
Wojtek pisze:
ahaja pisze:Dla 100% pewności warto to pomierzyć miernikiem. Między pinami w gnieździe headshella a wtykami wyjściowymi rca.
Yyy... po co? Nie komplikuj chłopakowi prostego zadania :)
Właśnie po to:
Cyberbob pisze: Sęk w tym, że ja nie mam takich par kolorystycznie jak ty mówisz (jak połączę kabelki zgodnie z kolorystyką zaznaczoną na wkładce, to nie będę miał takich par (zobacz moje zdjęcia). Będę miał pary czerwona-biała i niebieska-zielona. Aby zrobić tak jak napisałeś musiałbym połączyć kolory niezgodnie z oznaczeniami na wkładce?
W necie jest kilka róznych teorii nt układu tych "kolorków", więc sprawdzenie połączeń miernikiem daje pewność co do poprawności.
Pytanie tylko: który element RCA to minus, a który plus?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

ORTOFON OM 5 E + PIONEER PL-12D

#7

Post autor: Wojtek »

Cyberbob pisze:Sęk w tym, że ja nie mam takich par kolorystycznie jak ty mówisz (jak połączę kabelki zgodnie z kolorystyką zaznaczoną na wkładce, to nie będę miał takich par (zobacz moje zdjęcia). Będę miał pary czerwona-biała i niebieska-zielona. Aby zrobić tak jak napisałeś musiałbym połączyć kolory niezgodnie z oznaczeniami na wkładce?
Racja. Pisałem tak jak to jest dla większości wkładek, zapominając że Ortofony OM mają ten układ trochę inny.

Co nie zmienia faktu, że po stronie headshella układ jest zawsze taki sam, a więc możesz się wzorować na zdjęciu JacKa.

Zresztą, możesz też zajrzeć do instrukcji obsługi OM 5 (bo rozumiem, że nie dostałeś jej przy zakupie?): http://www.vinylengine.com/library/ortofon/om5e.shtml
Tam masz rysunek nr 2, który pokazuje który kabelek to który sygnał, a także rysunek nr 3, który pokazuje jaki jest układ po stronie mocowania standardowego.
Jaskier pisze:A czy są oznaczenia tych konektorów (L+, L-, R+, R-)? Wtedy byłoby łatwiej te połączenia sparować...
Kolorki reprezentują zawsze to samo, jeśli to masz na myśli.
L+ = biały
L- = niebieski
R+ = czerwony
R- = zielony

U OMek jest układ:
L+ R-
R+ L-

A po stronie headshella:
R+ L+
R- L-

Lepiej i jaśniej tego wytłumaczyć nie potrafię, tym bardziej że u góry jest zdjęcie :)
Cyberbob pisze:Dlaczego lepiej AT-95E, zastanawiałem się nad nią, zawsze mogę zmienić?
Bo lepiej pasuje do tego ramienia, a jeśli chcesz poeksperymentować z tą myślą to jeszcze będziesz mógł ocenić czy wg Ciebie lepiej brzmi od Ortofona OM 5.
Cyberbob pisze:Ta wkładka rusza się w handshellu w pionie i w poziomie, jak ustawić maksymalnie aby była w osi handshella, na oko???
Po pierwsze, headshell, po drugie, chodzi Ci o azymut? W sensie wycentrowanie wkładki? Albo zrób sobie kreski na kartce albo na oko albo jakimś szablonem... różne są sposoby. Ja generalnie nigdy nie miałem z tym jakichś większych problemów.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: ORTOFON OM 5 E + PIONEER PL-12D

#8

Post autor: pawel0777 »

Jaskier pisze:
Pytanie tylko: który element RCA to minus, a który plus?
Zewnętrzna część to minus a wewnętrzna "bolec" to plus ;) jak nie ruszy wstawię fotkę jak powinno być bo mam taki zestaw do Pioneera :)
piotr6
Posty: 52
Rejestracja: 06 gru 2011, 19:34

ORTOFON OM 5 E + PIONEER PL-12D

#9

Post autor: piotr6 »

jaka jest rożnica między ortofonem omb 5 a om 5 ,chodzi o literkę b
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

ORTOFON OM 5 E + PIONEER PL-12D

#10

Post autor: Wojtek »

piotr6 pisze:jaka jest rożnica między ortofonem omb 5 a om 5 ,chodzi o literkę b
Żadna. Te z literką B to tak jakby "odmiana hurtowa" :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
piotr6
Posty: 52
Rejestracja: 06 gru 2011, 19:34

ORTOFON OM 5 E + PIONEER PL-12D

#11

Post autor: piotr6 »

dzięki
Awatar użytkownika
Cyberbob
Posty: 290
Rejestracja: 27 sty 2012, 13:24
Gramofon: Thorens TD160
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: ORTOFON OM 5 E + PIONEER PL-12D

#12

Post autor: Cyberbob »

Więc od strony handshella będzie zawsze tak samo (tak jak na zdjęciu), a od strony wkładki różnie? Ja połączyłem od strony handshella tak jak na zdjęciu aod strony wkładki tak jak oznczenie kolorystyczne na wkładce?

Sebastian
Thorens TD160, AudioTechnica AT150MLX, JVC A-X9, Pioneer HPM40 / Dual 1229, AudioTechnica AT440MLa, Pioneer SA-8800, B&W DM302
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

ORTOFON OM 5 E + PIONEER PL-12D

#13

Post autor: Wojtek »

Czemu ciągle piszesz "handshell" zamiast headshell?

Poza tym to: tak + tak, aczkolwiek nie wiem o co pytasz w drugim zdaniu :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Cyberbob
Posty: 290
Rejestracja: 27 sty 2012, 13:24
Gramofon: Thorens TD160
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: ORTOFON OM 5 E + PIONEER PL-12D

#14

Post autor: Cyberbob »

No żeby się nie sugerować tymi parami...
Thorens TD160, AudioTechnica AT150MLX, JVC A-X9, Pioneer HPM40 / Dual 1229, AudioTechnica AT440MLa, Pioneer SA-8800, B&W DM302
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

ORTOFON OM 5 E + PIONEER PL-12D

#15

Post autor: Wojtek »

No nie, już nawet napisałem w wyjaśnieniu dlaczego :) To był mój błąd, że zrobiłem taką generalizację nie na miejscu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ