Wkładka do Unitra GS460

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
SirRadziwill
Posty: 4
Rejestracja: 17 cze 2019, 14:15

Wkładka do Unitra GS460

#1

Post autor: SirRadziwill »

Witam,
To mój pierwszy post na forum więc witam Wszystkich Forumowiczów :)
Od wielu lat słucham muzyki z gramofonu (Yamaha yp701), ale ostatnio zostałem obdarowany drugim gramofonem, polskim GS460 i postanowiłem sobie uczynić taki polski zestaw do słuchania. Gramofon już po serwisie, teraz trzeba mu dać nową wkładkę. Po przeczytaniu kilku forów wychodzi na to że powinienem go wyposażyć np we wkładkę audio-techniki at95. I tutaj moje pytanie, gdyż budżet na wkładkę mam nieco wyższy, to znaczy około 450zł. Czy warto pakować wkładkę za 450zł do tej Unitry czy pozostać przy pomyśle z at95. Czy na tej lepszej wkładce odczuje różnicę przy słabości tej Unitry czy będzie to marnotrawstwo potencjału wkładki.
Dzięki za odpowiedzi :)
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 981
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Wkładka do Unitra GS460

#2

Post autor: cobra »

Brzmienie wkładki to brzmienie wkładki, więc różnicę odczujesz. Inna sprawa to nierównomierności obrotów, zakłócenia od silnika itp. niedomagania.
Co prawda nie zakładałem Shure M75 z eliptykiem akurat do Unitry (tam została AT-95e), ale dla mnie szczur brzmiał lepiej niż AT-95.
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
SirRadziwill
Posty: 4
Rejestracja: 17 cze 2019, 14:15

Re: Wkładka do Unitra GS460

#3

Post autor: SirRadziwill »

No właśnie o te niedomagania chodzi. Ale myślę że zaryzykuje zakup wkładki typu Nagaoka MP100 lub Ortofon 2m red. Wagowo są zbliżone do starych mf-ek więc powinno być w porządku. Pytanie jak bardzo gramofon skróci ich żywotność.
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 981
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Wkładka do Unitra GS460

#4

Post autor: cobra »

A dlaczego miałby skrócić? Na tym ramieniu da się normalnie kontrlować docisk, więc w czym rzecz?
Gdyby ramię miało opory na łożyskach to może wtedy męczyłoby zawieszenie igły :roll:
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
SirRadziwill
Posty: 4
Rejestracja: 17 cze 2019, 14:15

Re: Wkładka do Unitra GS460

#5

Post autor: SirRadziwill »

No właśnie dlatego pytam. Technicznie moje umiejętności kończą się na zamontowaniu i ustawieniu nacisku nowej wkładki. Raczej nikt nie montuje w Unitrach wkładek droższych niż 100-150 (tyle chyba kosztuje at95). Zakładam że to właśnie z powodu słabości tych gramofonów. Ale jeżeli faktycznie wkładka zachowa swoją żywotność to zaryzykuje i zamontuje coś lepszego. Dzięki za odpowiedź.
ISOPHON
Posty: 592
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:57

Re: Wkładka do Unitra GS460

#6

Post autor: ISOPHON »

Jeśli masz oryginalny headshell/uchwyt z gramofonu na rynek krajowy (w headshellu otwory a nie fasolki) to jak chcesz ustawić wkładkę (inną niż MF) ???
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41523
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka do Unitra GS460

#7

Post autor: Wojtek »

ISOPHON ważne pytanie zadaje.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
SirRadziwill
Posty: 4
Rejestracja: 17 cze 2019, 14:15

Re: Wkładka do Unitra GS460

#8

Post autor: SirRadziwill »

O przepraszam, wczoraj już nie mogłem odpowiedzieć. W podarowanym mi gramofonie zamontowana była wkładka AT91 więc zakładałem że każda inna wkładka 1/2 będzie pasowała, ale tak jak napisałem wyżej technicznie jestem noga. Dzięki za sugestie, już widzę różnicę między otworami a fasolkami :lol:
ODPOWIEDZ