Wymiennosc igiel

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Wymiennosc igiel

#1

Post autor: misienka2008 »

Chce sie podzielic moimi doswiadczeniami z dopasowywania igiel innych producentow do danej wkladki. Czasem trzeba duzych lub malych poprawek w plastiku obejmujacym rurke i igle. Mysle jednak, ze jesli ktos ma zepsuta wkladke i dobra igle to mozna ja wykorzystac. Mozna tez uniknac wysokich cen kupujac igly podobnej jakosci innych producentow. Wielu z nas chyba tego probowalo. Zachecam do podzielenia sie swoimi doswiadczeniami.


do wkladki A&R Cambridge, Garrot, - pasuja igly Coral 555, 666, Shelter 201, Sumiko Pearl i Black Pearl.
Stanton 881S - JVC z roznymi szlifami ( mam SAS-a i Shibate oba po drobnych poprawkach plastiku pilniczkiem pasuja )
Excel ES-70EX - JVC, Shure M95EDM
Empire 1001 E - igly Excel, Shure M95EDM
Empire 999 TE/X - JVC jak wyzej
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymiennosc igiel

#2

Post autor: Wojtek »

Cyrk na kółkach.

Co to znaczy "igła JVC"? Do jakiego modelu? Z1?

Biorąc pod uwagę że Stanton ma okrągłe gniazdo na igłę, a Excel rombowate (z tego co pamiętam) - nie wiem jak wsadziłeś rurkę :)

Empire 1001 zdaje się być wariacją na generator typu 2000 - znów romb.
Empire 999 TE/X to z kolei znów okrągły otwór i rurka.

Dodatkowo - obydwa Empire'y to wkładki typu MI, a Stanton czy JVC to MM-ki.
Innymi słowy, igły Empire nie posiadają magnesu, a Stanton i JVC już tak.

Wierzę że to może działać, ale ze 100% pewnością gra to zupełnie inaczej niż powinno.

Generalnie rzecz biorąc - to że fizycznie coś pasuje to połowa sukcesu.

Zadziwia mnie jednak ten rozjazd w kwestii kształtu rurki i otworu wkładek.
misienka2008 pisze:
07 lut 2019, 19:16
do wkladki A&R Cambridge, Garrot, - pasuja igly Coral 555, 666, Shelter 201, Sumiko Pearl i Black Pearl.
To z kolei wynika z prostego faktu, że te wszystkie wkładki bazują na tej samej konstrukcji :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Wymiennosc igiel

#3

Post autor: misienka2008 »

Powinienem uscislic:

Tak. Chodzi o JVC Z 1.
Tak. Stanton ma okragle gniazdo a Excel rombowate a rurka wyobraz sobie pasuje idealnie. :dance:
Tak. Empire 1001 ma romb a mimo to rurki wymienionych igiel tez pasuja. :o
Tak. Empire 999 TE/X ma okragly otwor i rurki JVC pasuja wysmienicie.

Jak to gra ? W tej chwili Stanton 881 S z SAS-em w oprawce JVC jest u mnie numerem 1 bijac wlasna oryginalna igle D81 i Audio Technice AT 20 SL z oryginalna igla ATN 13 ktora wlasnorecznie przelozylem do oprawki po ulamanej Shibacie. SAS wydobywa najwiecej szczegolow co slychac w gestych partiach orkiestrowych a body ma wplyw na autentycznosc barw instrumentow szczegolnie w instrumentach blaszanych. W sumie jeszcze mozna zauwazyc, ze Stanton i Empire daja wrazenie szerszego oddechu, swobody dynamicznej i rozmachu orkiestrowego.
Szczeze mowiac nie interesuje mnie czy wlozylem igle MI do generatora MM lub na odwrot. Wazne jak brzmi muzyka.

Masz racje. Cyrk na kolkach. Ale lubie eksperymentowac. Wlasnie czekam na ADC 660... :D

Jeszcze pytanie - jesli mozna - czy Body GRACE F 8D jest tym samym co A&R Camridge C/E/P 77 ?
Awatar użytkownika
stos79
Posty: 1377
Rejestracja: 24 sty 2017, 15:40
Gramofon: Lo-D

Re: Wymiennosc igiel

#4

Post autor: stos79 »

Kiedy kupiłem Pickering XSV4000 to była w nim igła Kenwood V-39.
Dziwna mi była i sprawdziłem w internetach.
Pickering ma gniazdo okrągłe,igła Kenwood rurkę w romb.
Grać to grało,przesłuchałem jedną płytę.
Ale szybko kupiłem zamiennik ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymiennosc igiel

#5

Post autor: Wojtek »

misienka2008 pisze:
08 lut 2019, 09:46
Tak. Stanton ma okragle gniazdo a Excel rombowate a rurka wyobraz sobie pasuje idealnie. :dance:
Chętnie zobaczyłbym zdjęcie :)
misienka2008 pisze:
08 lut 2019, 09:46
W sumie jeszcze mozna zauwazyc, ze Stanton i Empire daja wrazenie szerszego oddechu, swobody dynamicznej i rozmachu orkiestrowego.
Taka natura tych wkładek.
misienka2008 pisze:
08 lut 2019, 09:46
Szczeze mowiac nie interesuje mnie czy wlozylem igle MI do generatora MM lub na odwrot.
Warto mieć świadomość że w efekcie daje to tak jakby połączenie dwóch ruchomych magnesów.
Koniec końców gra to lipnie w porównaniu z normalnym układem.

Z kolei wpakowanie igły MI do body MM... zaowocuje ciszą, no bo magnesu nie ma wtedy w ogóle :D
misienka2008 pisze:
08 lut 2019, 09:46
Jeszcze pytanie - jesli mozna - czy Body GRACE F 8D jest tym samym co A&R Camridge C/E/P 77 ?
Dementuję te plotki.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Wymiennosc igiel

#6

Post autor: misienka2008 »

" Chętnie zobaczyłbym zdjęcie "

Niestety wstawianie a wlasciwie pomniejszanie objetosci zdjec nie za bardzo mi wychodzi.

" Z kolei wpakowanie igły MI do body MM... zaowocuje ciszą, no bo magnesu nie ma wtedy w ogole "

W iglach MI role magnesu odgrywa namagnesowany kawalek metalu na koncu igly wiec magnes jest tyle ze lzejszy. Moze sie to tylko objawic troche cichszym dzwiekiem ale od czego jest potencjometr glosnosci ? Czy sie myle ;)
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4730
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Wymiennosc igiel

#7

Post autor: MMarek »

Czytam i czytam i się zastanawiam czemu zabieg pakowania igły jednego producenta do body innego (nawet jak się da to fizycznie zrobić - to mogę sobie wyobrazić) miałby służyć... :think:

Jeśli mam wkładkę, której brzmienie mi odpowiada, to po zużyciu się igły lub złamaniu itd. - kupię kolejną.

Jeśli mam tylko igłę bez body - to nawet nie wiem jak w oryginale by brzmiała.


Sory, ale dla mnie jakiś dziwny ten wątek jest.
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Wymiennosc igiel

#8

Post autor: misienka2008 »

W porzadku. Widze, ze nikogo moje eksperymenty nie interesuja. Prosze Admina o skasowanie tego watku.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4730
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Wymiennosc igiel

#9

Post autor: MMarek »

misienka2008 pisze:
08 lut 2019, 12:09
Widze, ze nikogo moje eksperymenty nie interesuja.
A to nie do końca tak... :naughty:

Gdybyś opisał/a/ swoje wrażenia po zmianie igły w konkretnym body.
Jak Twoim zdaniem było na oryginale i co się zmieniło w charakterystyce po wsadzeniu konkretnej igły...
Może zrobić się ciekawie, bo samo, że się da - to moim skromnym zdaniem - za mało.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wymiennosc igiel

#10

Post autor: darkman »

misienka2008 pisze:
08 lut 2019, 12:09
Widze, ze nikogo moje eksperymenty nie interesuja. Prosze Admina o skasowanie tego watku.
My faceci mamy to szczęście, że choćbyśmy nie wiem jak się usilnie starali, to nijak nie da się zakwalifikować niektórych naszych tekstów jako umizgów pensjonarki, no bo jesteśmy facetami. Cieszmy się zatem, płeć to jednak klejnot w tym wypadku :)

..ale, ale Misienka, Ty przecież jesteś już dużym chłopcem i to od dawna! Czyż nie?
misienka2008 pisze:
08 lut 2019, 12:09
nie interesują
Bynajmniej.
Interesują.
Nawet z inspiracji Twojego opisu zarzuciłem klasykę na gramofon, bowiem skonstatowałem, że akurat mam Empire na hacku i to już dość długo nawet, a zapomniałem (rzecz to niesłychana) akurat posłuchać klasyki orkiestrowej. Ha! Puściłem sobie Berlioza, potem Johna Williamsa i jeszcze Brendela w koncercie Bethovena.
Umm, było Bosko, ale niczego innego się nie spodziewałem.
misienka pisze:
08 lut 2019, 11:37
Empire daja wrazenie szerszego oddechu, swobody dynamicznej i rozmachu orkiestrowego
o tak i to chętnie potwierdzam uznając przy okazji, że to wyjątkowo trafne określenie.
(a jeszcze nie tykałem się kameralistyki.. będzie się działo Panie, dopiero),

Tu tylko drobna uwaga z mego przesłuchania taka, że to się w istocie bierze z charakterystyki tego generatora, a zatem i strojenia wkładki. Igła na pewno będzie miała wpływ na wynik końcowy jako sumę brzmienia, ale z doświadczeń kolegów wynika, że nie tak duży jakby nam się wydawało, a w niektórych wypadkach znikomy. Tu, na pewno warto stosować igłę oryginalną.

Jak dla mnie mieszanie komponentowe MI z MM wydaje się daleko idącym, odważnym zabiegiem, by nie powiedzieć frywolnym nieco w formie typu róbta co tam chceta :) Z drugiej strony, wszystko dla ludzi i gdyby nie potęga wyobraźni eksperymentatorów i potrzeba przypadkowości chwili, nigdy nie pilibyśmy porto. Oczywiście gdy nie ma co założyć, to dajemy co mamy w oczekiwaniu na cud i szybciutko zamawiamy właściwą igłę.

Sam skłaniałbym się jednak do rygoru technicznego takiego, że obsadę okrągłą dajmy do korpusu z owalnym wejściem, a czworokąt/rąb do tak przygotowanych korpusów. Mieszanie może się negatywnie odbić na poźniejszym (s)pasowaniu igły oryginalnej i np powstawaniu szczeliny pomiędzy korpusem, a samą obsadą igły. Przy tanich wkładkach nie widzę jakiegoś zasadniczo bolesnego ryzyka, jednak przy droższych czy też trudniej dostępnych wkładkach byłbym mocno zachowawczy.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6380
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Wymiennosc igiel

#11

Post autor: Regsoft »

misienka2008 pisze:
08 lut 2019, 12:09
Widze, ze nikogo moje eksperymenty nie interesuja. Prosze Admina o skasowanie tego watku.
Foch :roll: :doh:
ISOPHON
Posty: 592
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:57

Re: Wymiennosc igiel

#12

Post autor: ISOPHON »

W iglach MI role magnesu odgrywa namagnesowany kawalek metalu na koncu igly wiec magnes jest tyle ze lzejszy. Moze sie to tylko objawic troche cichszym dzwiekiem ale od czego jest potencjometr glosnosci ? Czy sie myle
Mylisz się..w wkładkach MOVING IRON tulejka/rurka wykonana z metalu porusza się w polu magnetycznym pochodzącym zawsze z zewnętrznego magnesu zaburzając jego strumień a tym samym powodując zmiany SEM w cewce.Magnes może być umiejscowiony w obudowie generatora(np.NAGAOKA,FONICA MF) lub w obudowie igły(np.ORTOFON VMS).
Załączniki
cart3.gif
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymiennosc igiel

#13

Post autor: Wojtek »

Tak jak napisał ISOPHON - taka istota MI.
Dzięki temu igły do wkładek MI są z natury lżejsze.
Co tym bardziej potęguje "problem" przy graniu wkładki MI z igłą MM, bo z co najmniej dwóch poważnych względów konstrukcyjnych nie ma to prawa grać podobnie jak w normalnych warunkach pracy.

Ergo eksperymenty są fajne, ale na końcu powstaje "coś" :) Gorzej niż przy retipach poniekąd.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymiennosc igiel

#14

Post autor: Wojtek »

Od siebie dodam że wielu producentów stosowała Elacowy patent na mocowanie igły MM.
Stąd geneza rombu, spopularyzowanego przede wszystkim przez Shure.

Z tego też względu - wiele wkładek które korzystały z licencji czy inspirowały się patentem... są fizycznie kompatybilne między sobą o ile oprawka igły nie przeszkadza.

A czy to zagra to już jest kwestia długości rurki prowadzącej, geometrii wnętrza generatora, pozycje magnesów, siła magnesów, itd.

Można sobie czasem niezłej biedy napytać wsadzając zbyt dużą igłę do body z pasującym otworem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Wymiennosc igiel

#15

Post autor: misienka2008 »

Dzieki za wyjasnienia ale pozostane przy swoim. Nie strzelam fochow kolego Regsoft po prostu nie chce zasmiecac Forum.
Osobiscie ciesze sie ze znalezienia informacji, ze do A&W Cambridge moge dostac taniej igle Sumiko Pearl. Oryginalne P77 sa drogie. Sumiko Pearl to nowsza wkladka wiec prawdopodobnie jej igly beda dlugo na rynku.
ODPOWIEDZ