Gdzie ustawiliby mi wkładkę? (Katowice, Kraków)

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Gdzie ustawiliby mi wkładkę? (Katowice, Kraków)

#1

Post autor: Tarkus »

Jak w temacie, szukam sklepu lub serwisu w Katowicach, ewentualnie w Krakowie, gdzie profesjonalnie ustawiliby mi wkładkę w gramofonie i za bardzo ze mnie nie zdarli. :) Jeśli ktoś się orientuje, będę wdzięczny za wszelkie informacje.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15139
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gdzie ustawiliby mi wkładkę? (Katowice, Kraków)

#2

Post autor: darkman »

No tak trochę obok zapytania, ale Jarek czego oczekujesz?
Prawdopodobnie najlepiej ustawisz ją sam. Nie na temat bo pewnie oczekujesz pewności ustawienia geometrii, a sobie nie ufasz do końca.
Potrzebujesz kogoś z urządzeniem protractor - cartrigde alignement tool, które da ww. pewność.
Od PJ (m.in.) wygląda tak: podobne było u nas na giełdzie nie tak dawno.
https://www.stereolife.pl/archiwum/pora ... -od-a-do-z
Firma we współpracy z którą napisano ten art., znajduje się w mojej kamienicy. Byłem u nich wielokrotnie - spoko oferta ale ustawienia własnej wkładki nie powierzyłbym im nigdy. ..bo i po co?
Podążając tą ścieżką znajdziesz takie firmy na 100% w Krakowie i Katowicach. To łatwe. (Jeśli zdecydowałeś się na firmę, to mnie nic do tego - obawiam się jednak, że oczekujesz niemożliwego czyli wyciągnięcia z Twojego ramienia i igły, absolutu który nie istnieje).
Manuali w sieci na ów temat jest kupa, a ustawienie przez firmę niemal jestem pewien, Ciebie nie zadowoli.
Natomiast uzyskasz sporą pewność, że zostało to zrobione lege art. Chyba o to właśnie Ci chodzi, co niekoniecznie będzie miało wpływ na zadowalające brzmienie.

np
Katowice RCM
http://www.rcm.com.pl/?action=oferta
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Gdzie ustawiliby mi wkładkę? (Katowice, Kraków)

#3

Post autor: Tarkus »

Czego oczekuję? Nie jestem pewien, czy w przypadku shibaty ma to sens, ale jeśli tak, chodziłoby o przestawienie z Lofgrena (preferowane rowki zewnętrzne) na Stevensona (preferowane rowki wewnętrzne), lub przynajmniej na Baerwalda (preferowane rowki środkowe). Ogólnie jestem zwolennikiem Stevensona (z dokładnie tego samego powodu, co każdy zwolennik Stevensona), lecz jeśli w przypadku shibaty spowodowałoby to wadliwe odtwarzanie reszty nagrania, to mnie popraw.
Przypuszczam, że ustawiłbym to sam, gdyby mi po pierwsze wzrok nie "wysiadał" po kilku minutach patrzenia z bliska, a po drugie, gdyby ręce mi nie drżały. (Np. igłę przeważnie "szczotkuję" oburącz, żeby ustabilizować szczoteczkę.)
Teoretycznie to ja wiem, jak wkładka powinna być ustawiona. Tu ma igła trafić w punkt i tam ma trafić w punkt. Tu ma być równolegle i tam ma być równolegle. Tyle, że ja tego nie widzę, lub raczej widzę mniej więcej, a jak obaj wiemy, przy zaawansowanych szlifach nie ma "mniej więcej". Gdyby chodziło o odczytanie z wysokości II piętra tablicy rejestracyjnej zaparkowanego pod blokiem samochodu, to w słoneczne dni nie byłoby problemu. ;)
Niestety, w pobliżu nie wiem o nikim, kto znałby się na geometrii wkładki (a serwisy RTV to już w ogóle!). Poszukiwanie firmy w dużym mieście jest z mojej strony przejawem czystej desperacji.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15139
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gdzie ustawiliby mi wkładkę? (Katowice, Kraków)

#4

Post autor: darkman »

Szczególarz z Waści. Oczywiście ma to sens (ostrzejsze szlify lubią precyzję geometrii). Zasadniczo ustawienie wg. konkretnego szablonu i jego wybór to kwestia indywidualnych preferencji lub po prostu średnia z ustawień innych użytkowników dedykowanego sprzętu. Wymaga to też przesłuchiwania ustawień, rzecz jasna. Mrówcza robota, ale są wakacje :D W tej sytuacji wziąłbym na talerz jednak płytę testową, choć bardzo by mi się nie chciało.. a co dopiero słuchać?
Ze wzrokiem u mnie też szału nie ma, ale są takie 'oko proroka' na pasku.. jubilerskie niby lupy: 15 zeta u nas na współczesnym Kercelaku, bobry wrób z Chin :o
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Gdzie ustawiliby mi wkładkę? (Katowice, Kraków)

#5

Post autor: Pawelec »

Tarkus.... wiedzę jak widać co do ustawienia masz, jak to zrobić doskonale wiesz, to może poszukaj wokół siebie (rodzina, sąsiedzi, znajomi ......) osoby technicznie ogarniętej i pokieruj jak robocikiem przy kalibracji wkładki :) . Wożenie do serwisu w celu kalibracji to nie najlepszy pomysł. Dodatkowo jeżeli w trakcie wykonywania tych czynności będziesz miał wątpliwości to chętnie służę pomocą "na telefon ;) ". Daj tylko wcześniej znać na PW.
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
dot87
Posty: 1458
Rejestracja: 04 wrz 2017, 17:37
Gramofon: Akai AP D33/Technics
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gdzie ustawiliby mi wkładkę? (Katowice, Kraków)

#6

Post autor: dot87 »

Kolego Tarkus powiem szczerze że jeszcze nie miałem do czynienia z bardziej zaawansowanymi szlifami i powiem szczerze że w ogóle relatywne rzecz biorąc jestem dość świeży w temacie gramofonów niemniej jednak wydaje mi się że Darek ma rację. Zaniesiesz do serwisu i i tak będziesz niezadowolony, tyle że biedniejszy o parę złotych i o trochę czasu.
Ja osobiście sam ustawiam wkładkę i przypuszczam że jak bym wziął do ręki ten protractor cartridge aligment tool to nie wiem co by wyszło ale nie przejmuję się tym i cieszę się słuchaniem:)
Luxman L230/Rotel RA820Bx3/Wega P120SH/Pickering V15/Stanton 680/Shure m75/Dual CD 1065/HK 27
Philips LFD 3428/Somic V2/AKG 240 Studio/Beyerdynamic DT 770/990 Pro
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Gdzie ustawiliby mi wkładkę? (Katowice, Kraków)

#7

Post autor: Regsoft »

Tarkus pisze:
19 lip 2018, 14:34
Przypuszczam, że ustawiłbym to sam, gdyby mi po pierwsze wzrok nie "wysiadał" po kilku minutach patrzenia z bliska, a po drugie, gdyby ręce mi nie drżały
Ja Ciebie rozumiem ale może pomysł z "pokierowaniem" rąk młodego, znajomego człowieka ma sens. Problem w tym, że jak nie ustawisz (sam czy serwis) to zawsze coś może nie pasować ... :think:
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: Gdzie ustawiliby mi wkładkę? (Katowice, Kraków)

#8

Post autor: KUTI »

Odezwij się do Zbyszek1982 może jest Tobie w stanie pomóc, bo przecież wiedzę i zdolności ma
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Gdzie ustawiliby mi wkładkę? (Katowice, Kraków)

#9

Post autor: Tarkus »

darkman pisze:
19 lip 2018, 15:05
Ze wzrokiem u mnie też szału nie ma, ale są takie 'oko proroka' na pasku.. jubilerskie niby lupy: 15 zeta u nas na współczesnym Kercelaku, bobry wrób z Chin :o
Też o tym myślałem. Tylko u mnie problem jest też, jak mówiłem, z szybkim męczeniem się wzroku (i to już, zdaje się, temat dla okulisty, a nie na to forum). Jak pamiętamy, Tarkusa użarła w oko groźna odmiana lwa-mutanta, fachowo zwana mantykorą. Ale u mnie to raczej geny.
Pawelec pisze:
19 lip 2018, 15:22
Tarkus.... wiedzę jak widać co do ustawienia masz, jak to zrobić doskonale wiesz, to może poszukaj wokół siebie (rodzina, sąsiedzi, znajomi ......) osoby technicznie ogarniętej i pokieruj jak robocikiem przy kalibracji wkładki :) .
Musiałby to być ktoś ogarnięty w kwestii gramofonów i "czujący" ich temat. Inaczej można iść o zakład, że coś nieodwracalnie spieprzy (najprawdopodobniej igłę), bo zapomni, że czegoś tam robić nie należy. Niestety, właśnie nikogo takiego w pobliżu nie mam.
Per analogiam: jest kilka filmów, opartych zresztą (serio lub nie) na jednej i tej samej powieści, w których pasażer "pod dyktando" sprowadza samolot na lotnisko. Ale to nie jest ktoś zupełnie "zielony", tylko były pilot wojskowy, mający duże pojęcie o lataniu i zmuszony "jedynie" ogarnąć nieznaną sobie maszynę (dosłownie) w locie. Nadaje to całej historii jeśli nawet nie realizm, to przynajmniej jakie takie jego pozory. :)
Pawelec pisze:
19 lip 2018, 15:22
Wożenie do serwisu w celu kalibracji to nie najlepszy pomysł. Dodatkowo jeżeli w trakcie wykonywania tych czynności będziesz miał wątpliwości to chętnie służę pomocą "na telefon ;) ". Daj tylko wcześniej znać na PW.
Wozić gramofonu też mi się nie chce, tylko na razie nie widzę innego wyjścia. Pomysł jest taki, żeby w stanie rozłożonym i zabezpieczonym "w styropianie" spakować go w pudło i przytroczyć je do "szkieletu" wózka zakupowego. Ze zdjętym talerzem, headshellem i przeciwwagą chyba można by gramofon bezpiecznie transportować nawet w pionie?
Też bym wolał zapłacić komuś, żeby przyjechał i wykonał całą kalibrację na miejscu, tylko na razie nie ma chętnych na taką fuchę. A ja naprawdę nie chcę za darmo, ani półdarmo.

PS.
Regsoft pisze:
19 lip 2018, 15:43
Problem w tym, że jak nie ustawisz (sam czy serwis) to zawsze coś może nie pasować ... :think:
To oczywiste, że każdy szablon ma swoje zalety i wady, z łuku nigdy nie zrobisz linii prostej (właśnie dlatego docelowo myślę o liniowcu). Niemniej z mojego i nie tylko mojego doświadczenia: odchyły osi wkładki od stycznej im są bliżej środka płyty, tym bardziej "rzucają się w uszy". ;)
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gdzie ustawiliby mi wkładkę? (Katowice, Kraków)

#10

Post autor: Wojtek »

Syzyfowa praca.
Tarkus pisze:
19 lip 2018, 18:04
A ja naprawdę nie chcę za darmo, ani półdarmo.
Tarkus pisze:
19 lip 2018, 13:11
i za bardzo ze mnie nie zdarli.
Uśmiałem się :)

Jesteś pewien że żaden krakowski czy katowicki salon audio z gramofonami nie byłby w stanie wykonać odpłatnej usługi kalibracji gramofonu na miejscu u klienta?

Z tego co się orientuję - jest niemało osób które z czegoś takiego właśnie korzystają.

Znając życie - nawet się nie rozglądałeś na poważnie, poza okolicznymi serwisami RTV (gdzie niedziwota ze nie mają pojęcia).
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Gdzie ustawiliby mi wkładkę? (Katowice, Kraków)

#11

Post autor: Tarkus »

Wojtek pisze:
20 lip 2018, 01:14
Tarkus pisze:
19 lip 2018, 18:04
A ja naprawdę nie chcę za darmo, ani półdarmo.
Tarkus pisze:
19 lip 2018, 13:11
i za bardzo ze mnie nie zdarli.
Uśmiałem się :)
Istnieje subtelna różnica między ceną uczciwą a mocno zawyżoną. "Nie chcę za darmo" nie równa się "zapłacę każdą cenę". ;) OK, jaka cena jest dopuszczalna? 100, 150, 200? Mam nadzieję, że nie 500! :( (Co prawda ja bym tego już za żadne pieniądze się nie dotknął, ale po to właśnie wymyślono społeczny podział pracy.)
Wojtek pisze:
20 lip 2018, 01:14
Jesteś pewien że żaden krakowski czy katowicki salon audio z gramofonami nie byłby w stanie wykonać odpłatnej usługi kalibracji gramofonu na miejscu u klienta?
W domu u klienta w innym mieście? Popytam, nie sądziłem, że coś takiego ktoś robi. Nastawiałem się raczej na transport gramofonu tam.
Wojtek pisze:
20 lip 2018, 01:14
Z tego co się orientuję - jest niemało osób które z czegoś takiego właśnie korzystają.
Na to właśnie liczyłem, że ktoś mi kogoś poleci. Bo w deklaracjach każdy serwisant, który już coś robi, to zaraz "najlepszy fachowiec". Ale nic, rzeczywiście podzwonię.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gdzie ustawiliby mi wkładkę? (Katowice, Kraków)

#12

Post autor: Wojtek »

Dostałeś już namiar na RCM :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Gdzie ustawiliby mi wkładkę? (Katowice, Kraków)

#13

Post autor: Tarkus »

I bardzo Darkmanowi dziękuję, to pierwsze miejsce, do którego uderzę. :) Ale pewnie dopiero jutro się za to wezmę.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15139
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gdzie ustawiliby mi wkładkę? (Katowice, Kraków)

#14

Post autor: darkman »

Cena, która się przewijała/podawana/ i u nas to widełki 100-200 z tego co pamiętam. Natomiast w kontekście ceny przydatna może być informacja, że wiele sklepów przy zakupie wkładki oferuje geometrię gratis. Tak jest np w warszawskiej Planet Music (zresztą bardzo przyjazna firma i mają protractora, hihi).

Wydawało mi się, że jest jakiś sensowny salon audio w Olkuszu (chyba jednak mylę z instrumentami muzycznymi o ile to nie wspólna firma), natomiast bliżej niż w Katowicach to pewnie w Dąbrowie się coś znajdzie (przesledź DH Pogoria, bo chyba jest jakiś salon lub tylko Denon, ale niektóre saloniki Demona mają całkiem fajne studia odsłuchowe i sensowną obsługę.
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Gdzie ustawiliby mi wkładkę? (Katowice, Kraków)

#15

Post autor: Tarkus »

Rozmawiam z RCM, jak będzie załatwione zdam relację. W Olkuszu salon audio jest, ale temat gramofonów traktują jak dotąd marginalnie.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
ODPOWIEDZ