Wkładka P-mount (T4P) - raczej miękko brzmiąca

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3200
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Wkładka P-mount (T4P) - raczej miękko brzmiąca

#1

Post autor: Tarkus »

Dzień dobry! Jestem tu nowy, i jako użytkownik analogów też początkujący.
Krótko mówiąc: odziedziczyłem gramofon Technicsa z lat 90 na wkładkę P-mount. Jest wyposażony we wkładkę prawdopodobnie zamontowaną w nim seryjnie. Nie byłaby może taka zła, gdyby... no właśnie. Pomijając, że nie wiem, w jakim stanie jest igła - wkładka brzmieniowo nie do końca trafia w mój gust. Bas lubię raczej głęboki, a sopran raczej nie za ostry (oczywiście też nie "zamulony", nie "zza kotary", tylko taki "lekko zmiękczony", nie wrzaskliwy). Ta technicsowska, niestety, gra za bardzo "górą".
Nie wiem, która z dostępnych aktualnie wkładek by mi przypasowała. Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie.
PS: Na razie rozważałem 2 wkładki Ortofona: OMP-5E i OMP-10. Wiem też o AUDIOTECHNICA AT 3482 P, Grado blue P mount oraz DIGITRAC 300 SE. Przypuszczam, że musi ich być więcej. Nigdzie jednak nie znalazłem informacji na temat charakterystyki brzmienia poszczególnych modeli.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka P-mount (T4P) - raczej miękko brzmiąca

#2

Post autor: Wojtek »

Co prawda nie napisałeś jaki masz model gramofonu, ale zgaduję że masz wkładkę P24 albo P30 od Technicsa?

Szukając informacji o brzmieniu Ortofonów sugeruj się bardziej recenzjami Ortofon OM, a nie OMP. Brzmią identycznie, różnią się jedynie systemem mocowania.
To samo dotyczy wkładek Grado.
Tarkus pisze:Przypuszczam, że musi ich być więcej.
Nie wiele więcej :)

Ja do stołu mogę jeszcze dorzucić Shure M92E, aczkolwiek przyznaję, że nie jest to ta sama klasa co Shure M97xE z uniwersalnym mocowaniem.
Tarkus pisze:Nigdzie jednak nie znalazłem informacji na temat charakterystyki brzmienia poszczególnych modeli.
Szukałeś wśród polskich stron? Po angielsku dość łatwo można znaleźć opisy i recenzje.

Biorąc pod uwagę tego czego oczekujesz, postawiłbym albo na Ortofona albo na Shure.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3200
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Wkładka P-mount (T4P) - raczej miękko brzmiąca

#3

Post autor: Tarkus »

Wojtek pisze:Co prawda nie napisałeś jaki masz model gramofonu, ale zgaduję że masz wkładkę P24 albo P30 od Technicsa?
P34. Z tego, co wiem, od nowości brzmiała tak samo.
EDIT: A gramofon to SL-BD20D.
Wojtek pisze:Po angielsku dość łatwo można znaleźć opisy i recenzje.
Tylko ta fachowa terminologia! ;) No nic, postaram się...
Wojtek pisze:Biorąc pod uwagę tego czego oczekujesz, postawiłbym albo na Ortofona albo na Shure.
Ortofon jest droższy, ale jeśli jest też lepszy (tj. bardziej odpowiadający "wytycznym nakreślonym przeze mnie powyżej"), to chyba zdecyduję się na niego. Wg znalezionych przeze mnie danych, ma większy zakres przenoszenia w górnym rejestrze, ale rozumiem, że nie oznacza to dominacji "góry".

Dzięki! :)
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka P-mount (T4P) - raczej miękko brzmiąca

#4

Post autor: Wojtek »

P34 powiadasz? To tak w ogóle jest produkt Audio Technici. Na igłach może, ale nie musi być logo tej firmy ;)
Niestety ma ona szlif sferyczny i nie ma tutaj jako takiej możliwości poprawy.
Gdyby to była np. P30 to jeszcze moglibyśmy gadać o innych igłach :)

Tak, Shure M92 jest trochę słaby pod kątem góry, przynajmniej ze swoją podstawową igłą, z którą jest sprzedawany, ale jest znany z dobrego dołu.
Shure za swoich dobrych lat gramofonowych produkował masę wkładek P-mount, M92 był jednym z niższych modeli tej serii.

Ortofony OM są dość neutralne, nie słyną z faworyzowania konkretnych partii pasma. Lepiej dopłacić do OMP-10 niż brać OMP-5.

Niestety, większość naprawdę dobrych wkładek P-mount można teraz dostać jedynie jako używki albo pozostałości magazynowe.
Przynajmniej dobre igły do nich są jeszcze dostępne :)

Do niedawna jeszcze można było dostać u nas Stantona L720EE.

Trochę szkoda, że Twój gramofon nie ma lekkiej regulacji nacisku.
Ortofony lepiej się zachowują przy nacisku 1.5g (optymalny wg producenta) niż fabrycznie ustawione 1.25g (standard P-mount).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3200
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Wkładka P-mount (T4P) - raczej miękko brzmiąca

#5

Post autor: Tarkus »

Wojtek pisze:Tak, Shure M92 jest trochę słaby pod kątem góry, przynajmniej ze swoją podstawową igłą, z którą jest sprzedawany, ale jest znany z dobrego dołu.
Czyli polecasz raczej Ortofona niż Shure? No to czeka mnie wydatek... Może w przyszłym miesiącu.
Hm, a może jednak Shure - z "obniżoną" charakterystyką - to by było "to"? Szkoda, ze nie mogę jej wypróbować. :(
Wojtek pisze:Trochę szkoda, że Twój gramofon nie ma lekkiej regulacji nacisku. Ortofony lepiej się zachowują przy nacisku 1.5g (optymalny wg producenta) niż fabrycznie ustawione 1.25g (standard P-mount).
Zastanawiam się, czy główki nie można by jakoś "chałupniczo" dociążyć, np. odpowiednio odpowiednio dobranym guzikiem czy czymś takim.

PS: Kiedyś, przy jakiejś kasie, pomyślę o zmianie gramofonu, ale to chyba na razie dalsza perspetywa.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Re: Wkładka P-mount (T4P) - raczej miękko brzmiąca

#6

Post autor: samuraj »

Wojtek pisze:Do niedawna jeszcze można było dostać u nas Stantona L720EE.
tu mozna je dostac,

http://www.ebay.co.uk/itm/STANTON-L720E ... 1e6dbc1fe4

taka ona dobra?
Na dzien dzisiejszy gram na DIGITRAC 300 SE i jest OK. ale moze warto sie porozgladac za czyms na spokojnie.
A jak na ich tle ma sie Grado blue?
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Wkładka P-mount (T4P) - raczej miękko brzmiąca

#7

Post autor: Krzyś »

ja od nich kupowałem, dobra obsluga, nie pamiętm jak szybko wkładka przyszła, ale raczej szybko. Wyszło trochę drożej (ze 20-30 zł) niż w polskich sklepach, ale - w przeciwieńśtwie do polskich sklepów -oni mają tą wkładkę (w polskich sklepach to za każdym razem dowiadywałem się, że "u dystrybutora już nie ma").

(ja potrzebowałem dokładnie stantona L720 dlatego, że mam igły pasujące do Stantona 500 i chciałem też ich używać ze stantonem L720 - te drogie igły o kilkunastu promieniach do szelaków i innych dziwaków)
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Waluch
Posty: 421
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:27
Lokalizacja: Białystok

Wkładka P-mount (T4P) - raczej miękko brzmiąca

#8

Post autor: Waluch »

Na dzien dzisiejszy gram na DIGITRAC 300 SE i jest OK.
Ja bym przy niej pozostał, ciężko Ci będzie znaleźć lepiej brzmiącą wkładkę t4p nie wykładając znacznie większych pieniędzy.
Grado Blue to będzie taki krok w bok niż do przodu :)
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3200
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Wkładka P-mount (T4P) - raczej miękko brzmiąca

#9

Post autor: Tarkus »

Od pewnego czasu używam OMP 10 Ortofona i... myślę poważnie o zmianie igły na OM 20, która - jak czytałem w recenzjach - daje silniejszy bas i mniej ostry sopran. Powód? Wkładka grała nieomal idealnie, póki się nie "dotarła", bo wówczas dostała "kłującej" góry. Nie wiem, może to wina elektroniki w samym gramofonie, bo wzmacniacz i kolumny z innymi źródłami (CD, magnetofon) grają nieco niżej.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka P-mount (T4P) - raczej miękko brzmiąca

#10

Post autor: Wojtek »

samuraj pisze:tu mozna je dostac,
Oryginalnie pisałem "u nas", czyli w Polsce. Zagranica to osobna sprawa.

A tak w ogóle to zdajesz sobie sprawę, że podlinkowana aukcja dotyczy samej igły, a nie całej wkładki? :)
Waluch pisze:Ja bym przy niej pozostał, ciężko Ci będzie znaleźć lepiej brzmiącą wkładkę t4p nie wykładając znacznie większych pieniędzy.
Grado Blue to będzie taki krok w bok niż do przodu :)
Zgadza się. Chyba że trafi się okazja cenowa :)
Tarkus pisze:Nie wiem, może to wina elektroniki w samym gramofonie
Tzn. której elektroniki w gramofonie skoro praktycznie żadna nie ma styku z sygnałem wkładki? ;)

Może też dasz szansę Digitracowi Tarkus? To też Ortofon (tylko nieco inny) :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Re: Wkładka P-mount (T4P) - raczej miękko brzmiąca

#11

Post autor: samuraj »

Wojtek pisze:A tak w ogóle to zdajesz sobie sprawę, że podlinkowana aukcja dotyczy samej igły, a nie całej wkładki? :)
faktycznie, jak byk jest STYLUS a zdjecie to juz inna bajka :)
Wojtek pisze:Gdyby to była np. P30 to jeszcze moglibyśmy gadać o innych igłach :)
Takiej uzywam starej od czasu do czasu do watpliwej jakosci plyt. Warto by ja wymienic, tzn. sama igle. Co do tej wkladki pasuje?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka P-mount (T4P) - raczej miękko brzmiąca

#12

Post autor: Wojtek »

samuraj pisze:Co do tej wkladki pasuje?
Igła do wkładki EPC-P30 lub EPC-P33 :)
Pasują też igły od modeli EPC-P50, P51 i P510 aż po EPC-P550.

Oryginalnych igieł już nie ma albo rzadko się trafiają.

Popularny wybór: tani sferyk (np. od Wamata).
Lepszy wybór: sferyk od JICO albo eliptyk (np. od LPGear).
Już lepiej się nie da: SAS od JICO.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Re: Wkładka P-mount (T4P) - raczej miękko brzmiąca

#13

Post autor: samuraj »

Dziekuje szczerze :)
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3200
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Wkładka P-mount (T4P) - raczej miękko brzmiąca

#14

Post autor: Tarkus »

No i tak: mam od wczoraj igiełkę OM20. Poprawa brzmienia jest znaczna, z tym, że na lewym kanale mam jakby niedużą "kotarę", tj. dźwięk w lewej kolumnie zdaje się mieć mniej sopranu (którego to zjawiska na "oryginalnej" igle OM10 nie zaobserwowałem). Czy to jakaś wada fabryczna igły, czy kwestia jej "dotarcia"?
PS: A w ogóle, to coraz bardziej widzę, że SL-BD20D i ogólnie P-Mount to "nie to". Przy tzw. "jakiejś kasie" zamierzam kupić sobie (choćby na Allegro) jakiś normalny gramofon, tj. z mocowaniem 1/2 i regulacją wszystkiego. :)
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Wkładka P-mount (T4P) - raczej miękko brzmiąca

#15

Post autor: eenneell »

Tarkus pisze:No i tak: mam od wczoraj igiełkę OM20. Poprawa brzmienia jest znaczna, z tym, że na lewym kanale mam jakby niedużą "kotarę", tj. dźwięk w lewej kolumnie zdaje się mieć mniej sopranu (którego to zjawiska na "oryginalnej" igle OM10 nie zaobserwowałem). Czy to jakaś wada fabryczna igły, czy kwestia jej "dotarcia"
Moim zdaniem "kalibracji" (m in. antyscatingu) ;)
ODPOWIEDZ