igła do gramofonu Toshiba SR-F335

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
nukui
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2011, 17:01

igła do gramofonu Toshiba SR-F335

#1

Post autor: nukui »

Witam wszystkich i pozdrawiam jako że to mój pierwszy post i pierwszy gramofon. Może ktoś w Was zechce mi pomóc.

Kupiłem gramofon na aukcji TOSHIBA SR-F335, dosyć ryzykownie bo ze słabych fotografii i opisu mało wynikało, właściwie wiedziałem tylko tyle że działa, cokolwiek może się ukrywać pod tak zdawkowym określeniem. Paczka przyszła wczoraj i szczęśliwie okazało się że jest w stanie niemal doskonałym poza jednym „drobiazgiem”. Gramofon ma zamontowaną wkładkę EMPIRE 2000 E/ III. Testowałem go na niepotrzebnej płycie i dźwięk wydobywał się tylko z jednego kanału(w drugim absolutna cisza). Nie była to wina kabli ani wzmacniacza. Odkręciłem headshell i po dotknięciu bolców w ramieniu (dwóch górnych) z obu głośników wydobywało się buczenie. Przyjrzałem się bliżej samej igle i okazało się że miała wgniecenie, wyglądała tak jakby była zgięta i ktoś próbował ją wyprostować. Poruszyłem ją dosyć delikatnie i odpadła, taka tragedia. Tu pytanie. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Czy możliwe jest że poprzez wygięcie igły dźwięk wydobywał się tylko z jednego kanału? (dodam że brzmiał bardzo czysto). Czy może w samej wkładce jest jakaś usterka. Czy powinienem szukać samej igły i czy po jej zamontowaniu będę miał dźwięk w obu kanałach? A może łatwiej będzie zamontować nową wkładkę z igłą np. innej firmy. Jeśli lepsza będzie opcja druga to może ktoś zechce mi doradzić co mogę w tej Toshibie zamontować i jak przywrócić ją do życia?
nukui
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2011, 17:01

igła do gramofonu Toshiba SR-F335

#2

Post autor: nukui »

Wyszperałem w internecie kilka danych o tym gramofonie, może to pomoże w wyborze wkładki.

TOSHIBA SR-F335 specifications:

• Tonearm:

static-balanced S-shaped pipe
effective length - 222mm
overhang - 14mm
tracking error - +3~-1
direct reading tracking force scale
detachable head shell
pressure-response type anti-skating mechanism
range of cartridges weight for replacement cartridges - 14g ~ 20g (including head shell and screw)
minimum tracking force - 1.5g

• Cartridge of the following specifications is supported in some areas:

cartridge type: C-59M Moving Magnet
frequency response: 20 ~20.000 Hz
Output voltage: 3mV (at 1 kHz 50mm/sec.)
Impedance: 47 ~ 100K Ω
Separation: more than 25 dB
Channel balance: within 1 dB
Force:; 1.5 ~ 2.0 g
Stylus: N-59D
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

igła do gramofonu Toshiba SR-F335

#3

Post autor: Jaskier »

Skoro złamałeś igłę, to i tak czeka Cię kupno nowej. Pytanie tylko, czy masz oryginalną wkładkę, czy może jakąś inną. Wrzuć zdjęcie, łatwiej będzie coś doradzić - czy lepiej wymienić tylko igłę, czy całą wkładkę. Nowa wkładka to wydatek minimum 100 - 120 zł, więc sam sobie odpowiedz czy możesz tyle przeznaczyć.
nukui
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2011, 17:01

igła do gramofonu Toshiba SR-F335

#4

Post autor: nukui »

Witam, zrobiłem zdjęcia, są tutaj:

http://www.aukcjoner.pl/gallery/007901310-1.html#I1

Jeśli zaistnieje potrzeba, mogę kupić nową wkładkę, tak do 150 zł (w tych okolicach). Myślisz że jak wymienię samą igłę to nie będzie problemu z dźwiękiem w jednym kanale? Czy była to wina skrzywionej igły?
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

igła do gramofonu Toshiba SR-F335

#5

Post autor: Jaskier »

Nie znam tej wkładki, więc się nie wypowiadam. W każdym razie, jak masz jeszcze mały budżet, to dobrze. Ale z decyzją zaczekaj aż wypowie się ktoś nt Twojej obecnej wkładki.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

igła do gramofonu Toshiba SR-F335

#6

Post autor: Wojtek »

Trudno powiedzieć czy wkładka jest uszkodzona i dlatego wydobywał się tylko jeden kanał z niej czy też była to kwestia wadliwej igły.
Tak czy siak, wkładka Empire 2000E II to bardzo wysoki starszy model i nie warto jej wyrzucać.
Garść danych: http://www.mantra-audio.co.uk/Empire_Ca ... tions.html
Nie była ona oryginalnie montowana na Twoim gramofonie.

Dodam tylko, że body od kolejnych Empire 2000/4000 nie są identyczne, ale przynajmniej są kompatybilne.

Oryginalne igły Empire 2000 są już dość trudne do dostania, ale są też nieoryginalne zamienniki, gorsze i lepsze.
Chyba najlepsze co można z tą wkładką zrobić to zakup igły serii 4000 (bądź zamiennik od JICO) ze szlifem Shibata.
Wyższego upgrade'u się nie zrobi :)

Z nowych wkładek do 150 złotych to praktycznie pozostaje jedynie AT-95E.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
nukui
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2011, 17:01

igła do gramofonu Toshiba SR-F335

#7

Post autor: nukui »

I tak też zrobiłem, kupiłem AT-95E. Wielkie dzięki za pomoc. Może za jakiś czas uda mi się uruchomić wkładkę Empire skoro tak radzisz. Wygląda trochę dostojniej, nie żebym był fanem złota, zwyczajnie lepiej się komponuje, czego nie mogę jeszcze powiedzieć o toksycznej zieleni audio-techniki. Może się przyzwyczaję, albo jej dźwięk mnie z nią oswoi. Na koniec dodam, że to absolutnie fantastyczne forum, wyjątkowo pomocne. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

igła do gramofonu Toshiba SR-F335

#8

Post autor: Wojtek »

Przeglądam sobie dzisiaj Allegro, a tu dwie ponoć nieużywane wkładki Empire 2000 na sprzedaż :)

http://allegro.pl/rarytas-nowa-wkladka- ... 01689.html
http://allegro.pl/rarytas-nowa-wkladka- ... 02075.html
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

igła do gramofonu Toshiba SR-F335

#9

Post autor: Sindsoron »

kurcze czemu teraz się pojawiły? :x

mam nadzieję że jednak gościowi nie zejdą i uda mi się jedną kupić w styczniu
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
ODPOWIEDZ