Projekt - Telefunken S600 renowacja

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
kal800
Posty: 63
Rejestracja: 16 mar 2017, 00:12
Gramofon: TD125+3009+ATOC9/ii
Lokalizacja: Gdynia Orłowo

Projekt - Telefunken S600 renowacja

#1

Post autor: kal800 »

Witajcie,

W czeluściach piwnicy odnalazłem dwa swoje gramofony - Telefunken S500 oraz S600. Obu używałem przed laty - na początku S600, ale miałem z nim problem - od czasu do czasu potrafił się sam wyłączyć, poza tym notorycznie spadał mu pasek z osi. Kupiłem więc do Niemca mint condition S500, tyle że baran go włożył w karton tak jak stał i dojechał z ułamanym ramieniem - taki plastik przy piwocie został ułamany. Wziąłem więc samo ramie z S600 i przemontowałem do S500 i grało. Niedługo później jednak wymieniłem go na Thorensa, a Telefunkeny powędrowały do piwnicy na parę latek. Dzisiaj jednak postanowiłem własnoręcznie go odbudować oraz sprezentować koledze. Sprzętem bazowym będzie S600, z S500 biorę ramię całe oraz wszystko co się przyda do S600. Postaram się nie zanudzić pierdołami, tym nie mniej mam parę pytań na start:

1. Obroty - po ustabilizowaniu obrotów pokrętłem, znacznik jest nieruchomy, ale nie do końca - występuje lekkie falowanie o częstotliwości mniej więcej jednego obrotu talerza - linie się chyboczą, bardzo delikatnie, ale jednak nie stoją w miejscu. Czy takie zachowanie jest normalne, czy jednak powinno to być stabilne jak skała, jeżeli tak, to gdzie szukać przyczyn niestabilności?
2. Oś silnika - w S500 jest w kształcie grzybka z kapeluszem na górze, a w S600 kapelusza brak, co prawdopodobnie było przyczyną spadania paska. Czy ten element można zdemontować i przełożyć? Próbowałem ciągnąć, ale nie chce schodzić, a na siłę wolę nie próbować - no chyba, że to jedyna opcja
3. Łożyska ramienia - podczas przekładki rurki od ramienia, musiałem ją zdjąć, czyli odkręcić śrubki łączące ten element z resztą ramienia poprzez łożysko. Niestety, za mocne dokręcenie powodowało niepoprawne zachowanie się ramienia (już nie pamiętam dokładnie o co chodziło), w efekcie ramie jest zamontowane za lekko, że się chybocze na boki. W jaki sposób można to wyregulować?
4. Smarowanie - silnik, winda, łożysko od talerza - jakieś wskazówki jak się do tego zabrać? Będę miał zestaw Joela do Thorensa, i może da się go wykorzystać do Telefunkena.
5. Regulacja ramienia - obciażenie - wiadomo, AS - magnetyczny (jak z trwałością magnesów?), VTA - też się da, azymut - chyba też, są takie dwie śrubki przy zapięciu headshella, zakładam, że to jest to, ale za chiny nie wiem jak ustawić styczność tego ramienia...

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i porady. Dzięki z góry

Kal800
AT-OC9ML/II -> SME3009 -> TD125mkii -> preAmplifikator II -> Line Magnetic LM508ia -> GLD Orfeusz
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Projekt - Telefunken S600 renowacja

#2

Post autor: mirhon »

Podepnę się pod temat.
Czy oryginalna przejściówka DIN/RCA ma kabelek uziemiający? Ta którą dostałem nie ma a sam gramofon dość mocno brumi/szumi a jak wyłączy płytę to już brumi masakrycznie - to tak ma być?
Generalnie zamierzam zlecić wymianę okablowania wewnętrznego i poprawić rozdział mas i dlatego (?) chyba powyższym nie ma co sobie zwracać głowy skoro będzie bezpośrednio z wkładki na RCA.
Jest to mój pierwszy gramofon i muszę przyznać że nawet z tym brumieniem jestem pozytywnie zaskoczony tym co słyszę :D , a piszę to w kontekście całkiem dobrego toru cyfrowego, który dość długo składałem.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Projekt - Telefunken S600 renowacja

#3

Post autor: darkman »

mirhon pisze:
24 sty 2018, 15:25
Czy oryginalna przejściówka DIN/RCA ma kabelek uziemiający?
mirhon pisze:
24 sty 2018, 15:25
chyba powyższym nie ma co sobie zwracać głowy skoro
- gramofonowa -Tak.
- no jesli zamierzasz zmienić okablowanie sygnałowe, to nie ma co kombinować z przejściówką, choc to 5 pln i nim zlecisz to warto pograć po ludzku.
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Projekt - Telefunken S600 renowacja

#4

Post autor: mirhon »

5 zl czy trochę więcej faktycznie to nie majątek, pytanie czy te gramofonowe przejściówki din-rca to mają jakiś standard (wewnętrzne połączenia)? Pytam bo jestem zielony w elektronice i ogólnie w DIY. Kupić jakiś pierwszy lepszy, najtańszy np tu:

http://allegro.pl/adapter-gramofonu-din ... 08193.html
czy tu:
https://www.conrad.pl/p/kabel-przejscio ... lsrc=aw.ds
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Projekt - Telefunken S600 renowacja

#5

Post autor: darkman »

Ten pierwszy, bo tańszy zdaje się. Trudno powiedzieć zdecydowanie czy to problem gnd u Ciebie. No ale to pierwszy krok do sprawdzenia,

- z drugiej strony jak zamierzasz rekabling, to nie wiem czy to ma sens.
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Projekt - Telefunken S600 renowacja

#6

Post autor: mirhon »

A propos rekablingu, czy jeśli aktualnie mam wkładkę shure v15 type III i na razie nie planuję wymiany, ale w przyszłości to kto wie może jakieś MC, to kwestia okablowania wnętrza gramofonu (dobór kabli) ma jakieś znaczenie?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Projekt - Telefunken S600 renowacja

#7

Post autor: darkman »

Tak - ramienia lub tylko kabla sygnałowego, zależy co planujesz, ale nie rób sobie problemów tylko poszukaj opisów z rysunkami Ahaji na wymianę okablowania. Policzone i sprawdzone. Wielu z nas ma takie rozwiązanie.
Prościej i też dobrze w Twoim gramofonie - tylko sygnałówkę, moim zdaniem jeśli nie widzisz jakichś defektów okablowania.
Sygnałówkę wykonasz i wymienisz sam. Komponenty kupisz bez problemu.

O ile pamiętam to tylko jednemu koleżce nie pasowało, bo mu powiedzieli w jakimś niby serwisie, że jak się pociągnie za kabel gramofon to się wszystko wyrwie. Prowdopodobnie to byli goście od ciągnięcia sprzętów za druta z niemieckich traszowisk.
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Projekt - Telefunken S600 renowacja

#8

Post autor: mirhon »

Z informacji od osoby, która podjęła się renowacji - mam w 100% zaufanie i wiem że gość "zjadł zęby" na takich projektach, to będę robił tylko sygnałowy. To w ramieniu ponoć jest b.dobrej jakości i nie warto go wymieniać.
Z zewnątrz gramofon wygląda b.dobrze. Nawet pokrywa jest w super stanie. Obroty minimalnie falują tzn. coś jak w pkt. 1 w pierwszym poście w wątku. Sensory działają bez problemu. Co jest w środku - nie wiem - ponoć nic nie zmieniane, tylko jakieś czyszczenie, smarowanie itp.
Chce zrobić przegląd (weryfikacja w/w) bo tak jak już pisałem mam zaufanie do tej osoby. Z wymiany wstępnie umówiłem się na kondensatory a zwłaszcza ten co najczęściej pada w tym modelu, może pasek - generalnie wszystko co będzie miało sens.
Cieszę się że za namową kolegów z tego forum :P poszedłem w używkę i chcę ją doprowadzić do perfekcji bo tak jak już pisałem widzę w analogu duży potencjał.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Projekt - Telefunken S600 renowacja

#9

Post autor: darkman »

Pasek warto wymienić, bo wówczas od razu masz pewność co do czasu jego pracy.
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Projekt - Telefunken S600 renowacja

#10

Post autor: mirhon »

Dzięki za radę.
Zapomniałem dopytać o jeszcze jedną rzecz. Podpinam do pre shiita mańka przy standardowych dla MM (wg instrukcji ustawieniach) - gain na 42db.
Gra mi to dość cicho. Słucham na zestawie słuchawkowym staxa. Mam do niego podpięty DAC po xlr, podpinałem kiedyś inne daki via RCA i wszystko grało ok tak pomiędzy 3 a 4 na skali 10 potencjometru głośności we wzmaku. Przy gramofonie muszę przekręcić do 6 - to jest ok? To ma grać tak cicho? Mam gain ustawić na 48db? - w manualu do schiita piszą że to ustawienie dla "Low Output MM/High Output MC Mode".
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Projekt - Telefunken S600 renowacja

#11

Post autor: darkman »

Nie pomogę bo nie znam się na Srs staxa.
A coś stoi na przeszkodzie byś sprawdził owo ustawienie na 48dB? ;) Możesz przełączać w locie bez problemu.
Z Mańka nie powinno być ciszej, choć zwykle gramofony via takie podłączenie grają ciszej. Tu chłopaki pomogą raczej.
Nie bardzo Ciebie zrozumiałem, ale rekomendowany load dla Shure V15III to 47 kOhm i 400-500 pF przy igle typu HE, a output oblicza się inaczej: 1000 Hz, 5cm/sec.: 3.5 mV przy 2 dB na każdy kanał.
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Projekt - Telefunken S600 renowacja

#12

Post autor: mirhon »

darkman pisze:
24 sty 2018, 22:17
Nie bardzo Ciebie zrozumiałem, ale rekomendowany load dla Shure V15III to 47 kOhm i 400-500 pF przy igle typu HE, a output oblicza się inaczej: 1000 Hz, 5cm/sec.: 3.5 mV przy 2 dB na każdy kanał
Ja to już nic nie rozumiem z wypowiedzi, zwłaszcza tych wyliczeń i jak się to ma do ustawień w pre :oops:
W mańku mogę ustawić load na 47 lub 47k - mam na 47k
a gain moze mieć 1 z 4 konfiguracji (ustawiane na 2 mikro przełącznikach) wszystko w zakladce spec:
http://www.schiit.com/products/mani
zatem nie wiem co miałby jeszcze ustawiać. Oczywiście wypróbuję 48db, tylko nie wiem czy to dość ciche granie jest ok czy nie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Projekt - Telefunken S600 renowacja

#13

Post autor: Wojtek »

Ja rozumiem że to Twoje pierwsze obcowanie z winylami, ale z tym już trzeba się pogodzić, że generalnie nie wyrównasz sygnału z wkładki podbitego przez preamp do poziomu głośności cyfry czy innych urządzeń liniowych. Zawsze będzie mniej lub bardziej cicho, przez co pokrętło głośności powinno iść w ruch.
Próby by to wyrównać "siłą" to walka z wiatrakami.

Gainem możesz się pobawić tylko trzeba pamiętać że to też jest suwak na zasadzie "coś za coś".
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Projekt - Telefunken S600 renowacja

#14

Post autor: mirhon »

To jeszcze powiedzcie mi proszę czy brak uziemienia ma wpływ na całkowity poziom zniekształceń?
Co mam namyśli - słuchałem ostatnio Nicka Cave z płyty Live From KCRW. Bardzo podobała mi się scena, barwa instrumentów itp., ale vocal był momentami taki trochę dziwny zbyt zachrypnięty i wyglądało mi to na zniekształcenia przy odtwarzaniu coś jak przy uszkodzonym (charczącym) głośniku w kolumnie.
A może Nick wcześniej zapił ... i się czepiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Projekt - Telefunken S600 renowacja

#15

Post autor: Wojtek »

mirhon pisze:
25 sty 2018, 11:48
To jeszcze powiedzcie mi proszę czy brak uziemienia ma wpływ na całkowity poziom zniekształceń?
Nie. Brumi albo nie brumi.
mirhon pisze:
25 sty 2018, 11:48
ale vocal był momentami taki trochę dziwny zbyt zachrypnięty i wyglądało mi to na zniekształcenia przy odtwarzaniu coś jak przy uszkodzonym (charczącym) głośniku w kolumnie.
Jaką masz igłę i czy jest nowa?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ