Kondensator 27uF/50V - problem z dostaniem, zamiennik?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Kondensator 27uF/50V - problem z dostaniem, zamiennik?

#1

Post autor: Kichal »

Cześć,
Zwiedziłem już 3 sklepy elektroniczne i w żadnym nie było kondensatora 27uF 50V, który znajduje się na schemacie - wiecie może gdzie taki dostanę albo czy można go zamienić jakimś innym ? Ogólnie powiedzieli mi ze 27uF to jakaś antyczna japońska technologia xd

Na schemacie oznaczony jako c4, wrzucam tez instrukcje gdzie jest cały schemat. Powiedzieli mi ze najbliższa wartość ogólnie dostępna to 33uF

https://www.dropbox.com/s/tpftg0yjf8s57 ... n.pdf?dl=0
Załączniki
IMG_4997.PNG
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Kondensator 27uF/50V - problem z dostaniem, zamiennik?

#2

Post autor: zbyszek1982 »

Kiedyś były stosowane inne typoszeregi, stąd różnice.
Możesz wstawić kondensator 22uF, albo 22uF i 4,7uF połączone równolegle.
andre
Posty: 548
Rejestracja: 03 sty 2012, 16:25

Re: Kondensator 27uF/50V - problem z dostaniem, zamiennik?

#3

Post autor: andre »

Można założyć 33 ,nic się nie stanie.
MISSE
Posty: 1650
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: Kondensator 27uF/50V - problem z dostaniem, zamiennik?

#4

Post autor: MISSE »

a stary wyparował???

a jak nie to co z nim ???

i czy wstawienie nowego ma jakiś specjalny cel???

przy lutowaniu nie pomyl polaryzacji choć nowy rok w marcu to zawsze jakaś frajda
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kondensator 27uF/50V - problem z dostaniem, zamiennik?

#5

Post autor: Kichal »

Z połączeniem równoległym jest to jakaś opcja, zobaczę jeszcze czy mam możliwość jakoś wciśnięcia na płytce ew. przylutowania do nóżek
MISSE pisze: a stary wyparował???

a jak nie to co z nim ???

i czy wstawienie nowego ma jakiś specjalny cel???
Wstawienie go to poniekąd kontynuacja tego wątku http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=9593 (podsumowanie co dotychczas udało mi się wywnioskować jest w poście #5 w tamtym wątku) próbuję zwalczyć przyspieszające obroty w ITT 8012. Nie wiem dokładnie który kondesator padł (o ile w ogóle padł, na pewno nie jest to wina potencjometrów), nie wiem też jak dokłądnie się je testuje żeby sprawdzić czy są sprawne - jedyne czym dysponuje to ubogi multimetr za 20zł, ale planuje doczytać o tym w internecie bo dopiero w niedziele za tydzień będę się widział ze swoim gramofonem :D kolega andre podsunął mi, że to prawdopodobnie jakiś mały kondensator blisko regulacji pitch mógł wyschnąć i dlatego zbieram wszystkie potrzebne elementy "aktywne", które mogły się spieprzyć i będę próbował to naprawić
MISSE pisze:
przy lutowaniu nie pomyl polaryzacji choć nowy rok w marcu to zawsze jakaś frajda
Aż takim baranem nie jestem - tytuł inżyniera jest, a za pół roku i magister, co prawda z elektroniką niewiele wspólnego aczkolwiek przedmiot elektrotechnika miałem i trochę w życiu polutowałem :D Z tym, że raczej odbywało się to bez konkretnej wiedzy teoretycznej tylko wylutowanie starego elementu i wpakowanie nowego :D
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kondensator 27uF/50V - problem z dostaniem, zamiennik?

#7

Post autor: Kichal »

Właśnie te na allegro to 47uF. I nie znalazłem tam nigdzie 27uF. Co do pozostałych sklepów to zawsze jest tak jakaś alternatywa ale wszędzie najtańsza dostawa to 12.99netto albo koło 16 brutto :D Może faktycznie nie będzie potrzeby wymiany akurat tego kondensatora, ale tak jak wspomniałem - chciałem mieć kompletny pakiet naprawczy, bo tutaj mam blisko sklepy, a w Krakowie tylko jeden i to taki sobie
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

Re: Kondensator 27uF/50V - problem z dostaniem, zamiennik?

#8

Post autor: chrzan49 »

Kolego inżynierze . Krakowie jest naprawde sporo sklepów.27 uF nie dostaniesz bo nie produkuje się takich obecnie.Możesz smialo dac 33 uF bo kondensatorymaja spore rozrzuty w parametrach.Albo 22 uF.Do wylutowania uzywamy odsysacza albo licy rozlutowującej i zwracamy uwagę na biegunowośc..Kondensatiory sprawdzamy miernikiem analogowym na omomierzu.Wysoki zakres i wskazuwka ma się wychyic i dośc szybko opaśc do nieskończonowsci.Potem przekaldasz bieguny i jak jest tak samo to dobry.
Kup Kontakt PR (przenigdy WD 40) i trysnij w potencjometry.Pokrec parę razy.Powinno pomóc.
Tomasz
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kondensator 27uF/50V - problem z dostaniem, zamiennik?

#9

Post autor: Kichal »

Dzięki za odpowiedź

Co do sklepów to zdaję sobie z tego sprawę - pisałem po prostu, że w Częstochowie mam bardziej po drodze, wszystko mam kupione poza tym 27uF ale zamiast niego mam 33uF. O ile w ogóle dobre kupiłem bo kupowałem na podstawie schematu do Mitsubishi ale skoro to klony to liczę, że mnie nie zaskoczą, a póki co nie mam dostępu do bebechów ITT, już nie mogę się doczekać jak w niedziele wrócę do Krakowa i sie wezmę za robotę :D
Co do pozostałych spraw:
1. Mam odsysacz do cyny, aczkolwiek obecnie tylko nieelektryczny i nie sprawdza on się jakoś wybitnie jeśli trzeba szybko odłożyć lutownicę i go złapać - prawdopodobnie skuszę się w końcu na zakup elektrycznego.
2. Miernikiem analogowym nie dysponuję, mam tylko cyfrowy, ale generalnie to pooglądałem trochę filmików na youtube i już rozkminiam o co chodzi w sprawdzaniu. I tak dobrze że kupiłem te elementy bo z tego co widzę to żeby przetestować czy działa kondensator to poza oceną wizualną trzeba go wylutować, więc czemu by nie wrzucić od razu nowych.
3. Kontaktem już pryskałem - w sumie to była pierwsza rzecz jaką zrobiłem, niestety nie pomogło. Wg mnie to potencjometry są całkowicie w porządku. Reagują gładko na całym zakresie i płynnie wszystko się zmienia. No z tym, że dla 45RPM nie mogę tak ukręcić żeby ten talerz stał w miejscu tylko delikatnie przyspiesza bo brakuje mi zakresu.

PS. Myślicie, że jest sens wymieniać 2 kondensatory suche o małej pojemności? Mam je też kupione ale po prostu nie wiem, czy taki element ulega uszkodzeniu, bo elektrolity to wiadomo :D
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kondensator 27uF/50V - problem z dostaniem, zamiennik?

#10

Post autor: Kichal »

Ciekawa sprawa, wróciłem do domu po miesiącu przerwy, odpaliłem gramofon, leci już piąta czy szósta płyta i jeszcze nic się nie rozjeżdża :shock: Ja już sam nie wiem co jest problemem i czy jest w ogóle sens lutować czy go po prostu opchnąć tak jak to planowałem zrobić po przeserwisowaniu. Może w mieszkaniu był jakieś wahania hormonalne prądu, nie mam pojęcia :D

EDIT:
Już po paru godzinkach słuchania wczoraj znowu zaczeło mu odwalać.

BTW. zajrzałem do środka i nie było 27uF tylko 33uF i to fabryczny raczej bo made in Japan :D
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
ODPOWIEDZ