Denon DP-29F - problem ze stabilnością obrotów

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Panaes
Posty: 39
Rejestracja: 29 lis 2013, 00:59
Lokalizacja: Łódź

Denon DP-29F - problem ze stabilnością obrotów

#1

Post autor: Panaes »

Witam. Od jakiegoś czasu mam do dyspozycji gramofon Denon DP-29F. Dodam, że gramofon był nowy, nie używany, prosto z pudła. Pierwszy tydzień wszystko było okej. Dziś zauważyłem, a w zasadzie usłyszałem, że gramofon wyraźnie spowalnia. Jak to się mówi: dźwięk pływa. Czym może być to spowodowane? Czy da się to jakoś naprawić? Od razu pragnę dodać, że znam opinię forum na temat tego gramofonu, więc darujmy sobie wpisy opisujące jaki to gówniany sprzęt. Wiem o tym. Skupmy się jednak na meritum. Chciałbym się wgryźć w temat od strony technicznej. Z góry dzięki za wszelkie tipy i zapraszam do dyskusji. :]
"It is happening, again..."
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Denon DP-29F - problem ze stabilnością obrotów

#2

Post autor: Wojtek »

Sprawdź pasek :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Panaes
Posty: 39
Rejestracja: 29 lis 2013, 00:59
Lokalizacja: Łódź

Denon DP-29F - problem ze stabilnością obrotów

#3

Post autor: Panaes »

Przed chwilą go zdjąłem, przetarłem i założyłem na nowo. Oprócz tego pomyślałem, że (jakkolwiek absurdalnie to nie zabrzmi) wymiana slipmaty z tej oryginalnej gumowej, na inną, materiałową, spowodowało, że płyta była mniej stabilna na podłożu, stąd ten pływający dźwięk. Tak mi to przyszło do głowy, bo właśnie dzień lub dwa temu ją zmieniłem.

W momencie kiedy piszę te słowa okazało, że powyższe zabiegi nie rozwiązały problemu. Co można zrobić dalej? Wymiana paska na jakiś lepszy? Może to wina czegoś innego? Jak to zweryfikować?
"It is happening, again..."
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Denon DP-29F - problem ze stabilnością obrotów

#4

Post autor: Wojtek »

A jak położysz ponownie oryginalną matę to jest OK czy nadal źle?
Swoją drogą, co chciałeś osiągnąć zmieniając slipmatę na gorszą?

Prędkość obrotową weryfikujemy przy pomocy tarczy stroboskopowej.

Generalnie możemy tutaj wymyślać różne teorie, ale skoro sprzęt jest nowy i na gwarancji... to czemu z niej nie skorzystać? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Panaes
Posty: 39
Rejestracja: 29 lis 2013, 00:59
Lokalizacja: Łódź

Denon DP-29F - problem ze stabilnością obrotów

#5

Post autor: Panaes »

Niestety nadal źle. Może jakby nieco lepiej, ale nadal dźwięk wyraźnie pływa. Chciałem zmienić, bo ta oryginalna strasznie zbiera kurz. Tak to mi nie przeszkadzała. Chętnie sprawdzę temat przy użyciu tarczy stroboskopowej. Poratował byś jakimś sprawdzonym linkiem? Wydrukował bym jutro w pracy i przystąpił wieczorem do testów.

Sprzęt na szczęście na gwarancji, z której niemal na pewno skorzystam tak czy siak (nie zamierzam czekać aż coś się schrzani całkowicie, poza tym w taki sposób jak teraz nie da się po prostu słuchać). Chciałem jednak wynieść nieco wiedzy dla siebie, skoro już mam ten sprzęt w domu.
"It is happening, again..."
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Denon DP-29F - problem ze stabilnością obrotów

#6

Post autor: Wojtek »

Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Panaes
Posty: 39
Rejestracja: 29 lis 2013, 00:59
Lokalizacja: Łódź

Denon DP-29F - problem ze stabilnością obrotów

#7

Post autor: Panaes »

Dzięki. Jutro będę pisał co dalej. W międzyczasie jakby ktoś miał jakiś pomysł - śmiało.
"It is happening, again..."
Awatar użytkownika
wesh
Posty: 277
Rejestracja: 22 lis 2012, 00:13

Re: Denon DP-29F - problem ze stabilnością obrotów

#8

Post autor: wesh »

Problem może tkwić gdzieś w "elektronice".
Jeżeli masz gwarancję- to najlepszym pomysłem jest nie grzebać w środku tylko oddać do serwisu :)
Nie lubię odkurzać!
...chyba, że półkę z płytami.
Awatar użytkownika
Panaes
Posty: 39
Rejestracja: 29 lis 2013, 00:59
Lokalizacja: Łódź

Denon DP-29F - problem ze stabilnością obrotów

#9

Post autor: Panaes »

Nie no, nie zamierzam grzebać. Zwyczajnie oddam skąd wziąłem. ;] Chciałbym się tylko czegoś dowiedzieć więcej. Miałem możliwość sprawdzić również gramofon AT-LP60. W tym dźwięk pływał z kolei już od nowości. Co za chore czasy, żeby w sklepie kupować kota w worku i to nie takiego taniego, bo ten bubel z kolei kosztuje 600 zł (czyli więcej niż Denon). Żeby produkt nie spełniał podstawowej funkcji, do której został stworzony? Bez komentarza. Dobrze, że mogę sobie bezkarnie testować te cuda techniki. ;]
"It is happening, again..."
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Denon DP-29F - problem ze stabilnością obrotów

#10

Post autor: tollo »

Panaes pisze:Żeby produkt nie spełniał podstawowej funkcji, do której został stworzony?
Dźwięk jest? Jest. To, że czasem wolniej czy szybciej... ktoś kto kupuje nowy sprzęt w tej cenie zwróci na to uwagę? :morda:

Tak poważnie teraz, jak jeszcze chcesz sobie pokombinować bez ingerowania w środek gramofonu to możesz odtłuścić pasek, może akurat pomoże (znaczy, nie pomoże ale spróbować nie zaszkodzi :morda:). W tych gramofonach bardzo częstym problemem jest właśnie falowanie obrotów, bardzo często przez silniki.
Awatar użytkownika
Panaes
Posty: 39
Rejestracja: 29 lis 2013, 00:59
Lokalizacja: Łódź

Denon DP-29F - problem ze stabilnością obrotów

#11

Post autor: Panaes »

Dla mnie podstawową funkcją gramofonu nie jest to, że generuje dźwięk. On ma grać prawidłowo. Pisząc prawidłowo mam na myśli, że dopuszczalne wahania prędkości nagrania nie będą słyszalne, a w tym przypadku są. ~450 zł za gramofon, który nie gra dobrze, to jest jakaś kpina (nie piszę o jakości dźwięku - to osobna kwestia, choć w przypadku tego Denona jest po prostu poprawnie). Z resztą nie ważne, jakakolwiek kwota za sprzęt, który jest wadliwy to obłęd. To tak jakbyś kupował telewizor, ale czasami same zmieniały by się kanały, albo wyłączał by się na 5 sekund obraz. Daj 3000 zł, to będzie działał prawidłowo, czyli tak jak powinien działać każdy telewizor. Zawsze wydawało mi się, że płaci się więcej za dodatkowe funkcje czy też lepszą jakość materiałów itp. a nie za to, żeby produkt w ogóle działał w sposób prawidłowy. Ja na szczęście nie mam dylematu i go po prostu zwrócę, ale nie każdy ma taką możliwość i zostaje z bublem za 500 zł. Nie powinno tak być.

Wracając do kwestii płyty stroboskopowej. Wydrukowałem, ale oczywiście zapomniałem zabrać ze sobą z pracy. Może jutro odbiorę, ale czuję jakiś wewnętrzny sprzeciw przed pojawianiem się w robocie kiedy mam wolne. ;]
"It is happening, again..."
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4006
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Denon DP-29F - problem ze stabilnością obrotów

#12

Post autor: chudy_b »

Panaes pisze:450 zł za gramofon, który nie gra dobrze, to jest jakaś kpina
Dziwne, że jeszcze nikt Ci tego nie napisał. Najczęściej powtarzanym tutaj zdaniem, wręcz do znudzenia, jest "Nie da się kupić poprawnego NOWEGO gramofonu ponizej 1000zł" To zdanie powinno być wmontowane w logo forum, bo juz nie chce się nikomu powtarzać tego po raz setny.
Panaes pisze:jakakolwiek kwota za sprzęt, który jest wadliwy to obłęd
Niby tak. Wytłumacz to Chińczykom i księgowym.
Panaes pisze:Ja na szczęście nie mam dylematu i go po prostu zwrócę
Mam nadzieję, że mozesz zwrócić. Najczęściej jednak jest mozliwość naprawy lub wymiany. Ale trzymam kciuki.
Panaes pisze:Wracając do kwestii płyty stroboskopowej
Pamiętaj, że zadziała oświetlona migającym światłem. Sieciowa żarówka LED lub świetlówka zadziała. Latarka lub sieciowa zwykła żarówka nie zadziała.
Panaes pisze:czuję jakiś wewnętrzny sprzeciw przed pojawianiem się w robocie kiedy mam wolne. ;]
Przejdź na pracę zdalną, nie będziesz miał wolnego :D
Awatar użytkownika
Panaes
Posty: 39
Rejestracja: 29 lis 2013, 00:59
Lokalizacja: Łódź

Denon DP-29F - problem ze stabilnością obrotów

#13

Post autor: Panaes »

chudy_b pisze:Mam nadzieję, że mozesz zwrócić. Najczęściej jednak jest mozliwość naprawy lub wymiany. Ale trzymam kciuki.
Nie będę miał z tym najmniejszego problemu. Naprawianie sprzętu, który jak się okazuje tak po prostu działa (czyli nie działa), nie ma najmniejszego sensu.
chudy_b pisze:Pamiętaj, że zadziała oświetlona migającym światłem. Sieciowa żarówka LED lub świetlówka zadziała. Latarka lub sieciowa zwykła żarówka nie zadziała.
A takie coś spełni zadanie?
https://www.praktiker.pl/produkt,104333 ... d_dpm.html
"It is happening, again..."
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Denon DP-29F - problem ze stabilnością obrotów

#14

Post autor: tollo »

Panaes pisze:A takie coś spełni zadanie?
Nie, najlepiej jak będzie to źródło światła zasilane z sieci.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Denon DP-29F - problem ze stabilnością obrotów

#15

Post autor: Wojtek »

Panaes, w piewszym wpisie napisałeś:
Panaes pisze:Od razu pragnę dodać, że znam opinię forum na temat tego gramofonu, więc darujmy sobie wpisy opisujące jaki to gówniany sprzęt. Wiem o tym.
Uszanowaliśmy Twoją prośbę. Gdyby nie to, myślę że większość od razu wspomniałaby o zwrocie.
Panaes pisze:~450 zł za gramofon, który nie gra dobrze, to jest jakaś kpina (nie piszę o jakości dźwięku - to osobna kwestia, choć w przypadku tego Denona jest po prostu poprawnie). Z resztą nie ważne, jakakolwiek kwota za sprzęt, który jest wadliwy to obłęd. To tak jakbyś kupował telewizor, ale czasami same zmieniały by się kanały, albo wyłączał by się na 5 sekund obraz. Daj 3000 zł, to będzie działał prawidłowo, czyli tak jak powinien działać każdy telewizor. Zawsze wydawało mi się, że płaci się więcej za dodatkowe funkcje czy też lepszą jakość materiałów itp. a nie za to, żeby produkt w ogóle działał w sposób prawidłowy. Ja na szczęście nie mam dylematu i go po prostu zwrócę, ale nie każdy ma taką możliwość i zostaje z bublem za 500 zł. Nie powinno tak być.
Niestety rzeczywistość jest inna i właśnie dlatego wykładnia na forum a propos tanich nowych gramofonów jest taka, a nie inna.
Zbyt wielu ludzi przejechało się na jakości wykonania tych sprzętów.

Dlatego też skoro już masz go na gwarancji to ją wykorzystaj. Za cenę nowego gramofonu zwyczajowo kupi się lepszy używany, ale raczej nikt na używkę (choćby po serwisie) nie da gwarancji dłuższej niż rok :)

Test z płytą stroboskopową pomoże jedynie potwierdzić feler z obrotami, a zarazem zilustrować skalę problemu nieco dokładniej niż "na ucho", ale samo w sobie raczej już nie zbliży nas do genezy problemu, tak więc jeśli nie masz warunków do testu to możesz go sobie odpuścić. Jeśli nie pasek to wina leży po stronie samego napędu (silnika bądź komponentów sterujących nim). Tak jak wspomniał tollo, jest to częsta przypadłość tego sprzętu (który notabene występuje nie tylko pod marką Denon, ale też i pod wieloma innymi).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ