Universum 8000

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1672
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Universum 8000

#1

Post autor: Michal35 »

Jako że zakupiłem w/w gramofon mam kilka pytań.
- Jako ze gramofon posiadał wtyk Din musiałem zmienić wtyki. Brakuje masy. z tego co wyczytałem muszę rozdzielić masy czyli poprowadzić masy oddzielne dla obu kanałów poczynając od wkładki?
- Wymienić przewody w ramieniu jak już poinformował mnie kol Darek. Rzeczywiście wyglądają mizernie.
- Są luzy w połączeniu :ramię a podstawa ramienia.Patrz strzałki
Czy tak może być? Jeśli nie to czy można to jakoś skorygować?
Z góry dziekuję za podpowiedzi.
Załączniki
strzałki.png
Ostatnio zmieniony 27 paź 2015, 22:54 przez Michal35, łącznie zmieniany 2 razy.
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1672
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Universum 8000

#2

Post autor: Michal35 »

Jeszcze jedno. Ewentualna wymiana/uzupełnienie smaru windy ma nastąpić tu: niebieski czy tu:czerwony? :)
Załączniki
IMG_6853.JPG
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1672
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Universum 8000

#3

Post autor: Michal35 »

Doradzi coś, ktoś?
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
Awatar użytkownika
esdarek
Posty: 1049
Rejestracja: 02 lip 2014, 00:13
Gramofon: bambino
Lokalizacja: Górny Śląsk

Universum 8000

#4

Post autor: esdarek »

Nie zrozumiałeś mnie-nie chodziło mi o przewody w ramieniu. Te sobie daruj. Jak będziesz przelutowywał diny i cinche to wymień cały przewód sygnałowy -tak będzie szybciej i lepiej niż łatanie. Zrób zdjęcie płytki w środku gramofonu do której przylutowane sa kable-wstrzałkuję Ci co i jak polutować.

Żadne z tych miejsc nie służy do smarowania. W tym modelu nieco pod czerwoną strzałką masz śribkę-mały imbusik. Musisz go odkręcić i tłoczek windy wypadnie Ci dołem. Musisz go rozebrać ( jak coś to podpowiem) i nałożyć tam smaru o 100.000 cst.

Luzy na łożyskach to normalna rzecz w gramofonach które mają tyle lat i są sprzedawane jako "sprawne, wszystko działa stan idealny". Najprostszy domowy sposób. Bierzesz śrubokręt o szerokości tej zewnętrznej tulei (przeciwnakrętki) i wycinasz mu środek tak, aby powstały takie widełki. Drugi śrubokręt musi być o szerokości śrubki wewnątrz tej tulei czyli dość mały. Widełkami odkręcasz przeciwnakrętkę (tylko trochę). Poziomujesz ramię-tak aby zawisło w lewitacji/równowadze. Małym śrubokrętem delikatnie wkręcasz środkową śrubkę tak , aby ramię zgubiło luzy, a jednocześnie dało się poruszyć w dół i w górę przy pomocy dmuchnięcia w nie. Metodą eksperymentalną ustawiasz tak, aby nie było luzu ale też oporów. Podczas dokręcanie przeciwnakrętki patrz czy nie obraca się śrubka wewnętrzna! Po dokręceniu sprawdź, być może trza będzie skorygować. Do profesjonalnego ustawienia potrzebny by Ci był przyrząd lub chociażby dokładna waga elektroniczna.
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1672
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Universum 8000

#5

Post autor: Michal35 »

Dzięki Darek. Przyznam że najbardziej liczyłem na Twoją podpowiedź ;)
Jak pisałeś posta wyżej to właśnie poradziłem sobie z kablami. Rozdzieliłem masy (GND była przylutowana do masy jednego z kanałów) Odlutowałem mostek i poprowadziłem oddzielny przewód masowy, przylutowałem go do podstawy płytki z kabelkami sygnałowymi-było tam miejsce i podłączony jest tam czarny przewód wychodzący z ramienia więc nie miałem wątpliwości jak to zrobić..Płytka jest przytwierdzona do "szkieletu" gramofonu więc jest i masa z talerza. Przewodu sygnałowego jeszcze nie wymieniłem bo muszę go kupić ale jak dojdzie to zrobię bo już wiem co i jak.
Przyznam że korzystałem również z poradnika Reymonta który wymieniał i opisywał wymianę przewodów.
esdarek pisze:pod czerwoną strzałką masz śribkę-mały imbusik.
Zauważyłem ten imbus. Na razie winda działa ok ale to na przyszłość. ;) Tylko co to za smar? :oops:

Za luzy zabiorę się przy okazji wymiany przewodów na nowe.
esdarek pisze:Te sobie daruj
Za przewody w ramieniu też chciałem się zabrać zwłaszcza że udało mi się rozebrać mocowanie handshell-a do ramienia. Myślicie że nie warto?
Jeszcze raz dziękuję Darkowi za cenne wskazówki.
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1672
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Re: Universum 8000

#6

Post autor: Michal35 »

Przewody wymienione.Luzy wyeliminowane.Sprzęt gra aż miło.
Podczas korygowania luzów w ramieniu zainteresowały mnie dwie śruby oraz dwa imbusy wiecie może do czego służą?
Załączam zdjęcie:
Może trochę mało wyraźne ale u góry na czerwono są śruby a na dole na niebiesko imbusy.
Załączniki
IMG_6868.JPG
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1672
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Universum 8000

#7

Post autor: Michal35 »

Nikt nie wie :cry:
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
Awatar użytkownika
esdarek
Posty: 1049
Rejestracja: 02 lip 2014, 00:13
Gramofon: bambino
Lokalizacja: Górny Śląsk

Universum 8000

#8

Post autor: esdarek »

To są śruby trzymające ułożyskowaną tuleję ramienia w obudowie. Jak je wykręcisz i zdemontujesz element pod spodem służący do uruchamiania autostopu i powrotu ramienia to ramię da sie wyjąć ku górze.
ODPOWIEDZ