Gramofon ze stroboskopem czy bez?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
piotriania
Posty: 11
Rejestracja: 22 lut 2011, 18:10

Gramofon ze stroboskopem czy bez?

#1

Post autor: piotriania »

Witam.Cały czas zmierzam do zakupu pierwszego gramofonu ( wczoraj zakładałem wątek Pomoc w zakupie gramofonu).
zauważyłem, że zachwalane są Pioneery PL 12D.Z tego co widziałem nie mają stroboskopu.Czy nie będzie to utrudniać regulacji prędkości, a następnie odsłuchu? Wciąż mam wątpliwości.Niestety nie mogę nigdzie znaleźć wątku dotyczącego stroboskopu.
pzdr
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Gramofon ze stroboskopem czy bez?

#2

Post autor: Sindsoron »

stroboskop ułatwia jedynie skontrolowanie obrotów, jak go nie ma można użyć płyty/znacznika. płyte można kupić na allegro, ale taniej wydrukować znacznik
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
piotriania
Posty: 11
Rejestracja: 22 lut 2011, 18:10

Re: Gramofon ze stroboskopem czy bez?

#3

Post autor: piotriania »

Hm, ale jesli jest stroboskop, to rozumiem, regulacja odbywa się automatycznie (tylko domniemam), a jesli go nie ma to trzeba co jakiś czas wrzucać płytę albo wydruk do ustawiania?czy tak to się odbywa?
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Gramofon ze stroboskopem czy bez?

#4

Post autor: Sindsoron »

nie, stroboskop pozwala Ci jedynie w prosty sposób skontrolować czy gramofon trzyma obroty, od regulacji są potencjometry (pitch). Zazwyczaj w gramofonach ze stroboskopem jest tak że na talerzu z boku są znaczniki odpowiadające danym obrotom i często też częstotliwości, na nie świeci lampka i dzięki temu widzimy czy gramofon trzyma obroty, jak nie to jeśli nasz gramofon ma pitch możemy je wyregulować bez problemów, a jak nie ma to trzeba go rozebrać i ustawić. Jak nie ma stroboskopu to jeśli chcemy skontrolować obrotu musimy się posłużyć płytą stroboskopową (najczęściej w formie maty) lub wydrukować znacznik, założyć go na gramofon (jak mate) i przy pomocy lampki oświetlić go. Metoda jest taka sama.
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Gramofon ze stroboskopem czy bez?

#5

Post autor: Wojtek »

Nie piotriania. Układ stabilizacji obrotów gramofonu zawsze stara się utrzymywać sztywno obroty, więc generalnie użytkownik nie musi nic regulować. Dopiero jak coś jest nie tak to przy użyciu lampy albo płyty stroboskopowej weryfikujemy pracę gramofonu i zastanawiamy się co zrobić dalej :)

Sama obecność lampy stroboskopowej ma najwięcej sensu gdy gramofon nasz ma regulację pitch i tak też zazwyczaj bywa.
Pioneer PL-12D nie ma pitch, a więc nie ma i lampy stroboskopowej :)

Dlatego stroboskop zaliczamy do pomocnych wodotrysków, a nie do rzeczy nader ważnych i potrzebnych :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Gramofon ze stroboskopem czy bez?

#6

Post autor: Krzyś »

Sindsoron pisze:stroboskop jest jedynie po to żeby skontrolować czy gramofon trzyma obroty, lepiej jak jest, ale jak go nie ma to można sobie wydrukować znacznik samemu
eeee? Skąd te rewelacje??
Patrzyłeś kiedyś na schemat choćby "Bernarda" (czarnego - gs-470) i zauważyłeś fotorezystor?

stroboskop to nie jest bajer służący użytkownikowi do kontroli prędkości, tylko po to, żeby gramofon miał feedback, czy talerz faktycznie się kręci z odpowiednią prędkością, gramofon sobie dzięki stroboskopowi ustala, czy talerz nie kręci się np. za wolno, i jeżeli faktycznie za wolno to zwiększa obroty silnika, a talerz może się kręcić za wolno w wielu wypadkach (zużyty pasek, zużyta płyta stawiająca większy opór itp itd) - w każdym razie robił to przynajmniej GS-470, który mam
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Gramofon ze stroboskopem czy bez?

#7

Post autor: Wojtek »

Krzyś, chodzi nam o lampę widoczną przez użytkownika, a nie o to co się dzieje pod spodem :)
W większości przypadków może nam ta lampka się przepalić, a i tak gramofon będzie działał jak należy :)
Krzyś pisze:stroboskop to nie jest bajer służący użytkownikowi do kontroli prędkości, tylko po to, żeby gramofon miał feedback, czy talerz faktycznie się kręci z odpowiednią prędkością, gramofon sobie dzięki stroboskopowi ustala, czy talerz nie kręci się np. za wolno, i jeżeli faktycznie za wolno to zwiększa obroty silnika, a talerz może się kręcić za wolno w wielu wypadkach (zużyty pasek, zużyta płyta stawiająca większy opór itp itd)
W takim razie gramofony bez lampy stroboskopowej (większość) sprawdzają prędkość obrotową talerza dzięki magii :) (żart)
Krzyś pisze: w każdym razie robił to przynajmniej GS-470, który mam
Patentów na regulację i automatyczne badanie prędkości było wiele.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
piotriania
Posty: 11
Rejestracja: 22 lut 2011, 18:10

Re: Gramofon ze stroboskopem czy bez?

#8

Post autor: piotriania »

Czyli jest tak, jeśli gramofon ma stroboskop + pitch, to go ma i korzystamy z niego regulując obroty,ale jesli nie ma stroboskopu to poprostu nic się nie stało.
Gramofon i tak bedzie grał,a ucho nie wychwyci ewentualnych niedociągniec w gramofonie spowodowanych brakiem stroboskopu.Przepraszam wszystkich za moje proste pytania,ale po prostu nie miałem doczynienia z winylem i wszystkim co go dotyczy.Ja się poprostu nakręcam.A czy jest może gdzieś na forum cała terminologia związana z gramofonami?dziękuję bardzo za cierpliwośc i odpowiedź.pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Gramofon ze stroboskopem czy bez?

#9

Post autor: Wojtek »

Cała terminologia? Ło cholera. Takiego kompendium to jeszcze w sieci (ani w druku) nie widziałem :)
Generalnie na forum mamy sporo rozsianej wiedzy, ale po tytule wątku można często dociec o co chodzi. Czasami też jakieś mini-wykłady znajdują się w wątkach zakupowych. Fakt faktem w planach są kontynuacje artykułów o podstawach gramofonowych, ale póki co mamy tyle ile mamy tylko :) O resztę trzeba pytać. Nawet jeśli już gdzieś jest odpowiedź to jakiś bardziej doświadczony forumowicz nakieruje :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kaZ
Posty: 2019
Rejestracja: 15 lut 2010, 22:22
Lokalizacja: 265 km od Łodzi

Re: Gramofon ze stroboskopem czy bez?

#10

Post autor: kaZ »

piotriania pisze:Czyli jest tak, jeśli gramofon ma stroboskop + pitch, to go ma i korzystamy z niego regulując obroty,ale jesli nie ma stroboskopu to poprostu nic się nie stało.
Gramofon i tak bedzie grał,a ucho nie wychwyci ewentualnych niedociągniec w gramofonie spowodowanych brakiem stroboskopu.Przepraszam wszystkich za moje proste pytania,ale po prostu nie miałem doczynienia z winylem i wszystkim co go dotyczy.Ja się poprostu nakręcam.A czy jest może gdzieś na forum cała terminologia związana z gramofonami?dziękuję bardzo za cierpliwośc i odpowiedź.pozdrawiam

No myslę ,że więcej "terminologii" na dzieńdzisiejszy tak zapodany to daleko szukać :)
Tutaj naprawdę jest b dużo wiadomości .
Dla początkujących(i pewnie nie tylko) włąściwe miejsce w "sieci" :)
"Bardzo lubię piosenki,
i różne inne dźwięki
szczególnie jak mnie co wzruszy
rzuca mnie się na uszy "
piotriania
Posty: 11
Rejestracja: 22 lut 2011, 18:10

Re: Gramofon ze stroboskopem czy bez?

#11

Post autor: piotriania »

Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc i za odpowiedzi.pozdrawiam
ODPOWIEDZ